Jimmy Markum a Sean Devine se jako kluci stali svědky únosu kamaráda Davea Boylea, kterého za bílého dne unesla dvojice pedofilů, vydávající se za policisty. Chlapci se tehdy podařilo po čtyřech dnech útrap a znásilňování uprchnout, prožité trauma ho však poznamenalo na celý život. Dnes žije s manželkou Celeste a synkem Michaelem, o něhož se láskyplně stará. Stále se přátelí se Seanem, detektivem v oddělení vražd, i Jimmym, který si odseděl dva roky za loupež a nyní vede malý obchod. Jedné noci se Dave vrátí domů rozrušený a zakrvácený a tvrdí, že byl přepaden. Další den upozorní chlapecký hlas policii na podezřelé auto, v jehož blízkosti je nalezena zavražděná Katie, Jimmyho devatenáctiletá dcera z prvního manželství. Přísahá, že vraha najde dřív než policie a pomstí se. Zatímco Sean a jeho parťák Whitey Powers zahájí vyšetřování, Jimmy pátrá s pomocí přátel z podsvětí. Zjistí, že se dívka chystala utéci s přítelem Brendanem a že mezi rodinami vládla nevraživost. Jedním z hlavních podezřelých se překvapivě stává také Dave. Zdá se, že podivínský muž skutečně něco tají, policisté však nemají dostatek důkazů. Nemá je ani Jimmy. I když je nalezena vražedná zbraň a pátrání nabere jasný směr, tragédii, která osudově zasáhne do přátelství Seana, Jimmyho a Davea, už zřejmě nic nezabrání. (TV Nova)

kwaicheng

Příběh z prostředí, ze kterého je cítit zlo. Nevidíte ho, neslyšíte ho...ale cítíte, že tam někde je..pod povrchem, skryté, pulzující, slabě pociťujete jeho vibrace ve svém těle. Dalo by se říct - geniální. Všechny postavy jsou propracované, od všech může pozorný divák něco pochytit. Od Davea - Co se člověku stane, nikam nemizí. Všechno zůstává v něm. Od Seana - Jak křehká je hranice mezi tím, co jsme si zvykli označovat jako dobro a zlo. Od Jimmyho bychom se mohli naučit jak milovat, nenávidět, konat a překonávat. Od Jimmyho ženy - Jak bezpodmínečně přijímat a být věrný. Od Daveho ženy - Člověk pozná mnohé pouhým pohledem. Od Harrisů - Láska je kurva. -------> a příběh pokračuje dál... ()

Ergon

Velmi kvalitní kriminálka se silným příběhem. Nad běžné kriminálky ji staví vzájemná propletenost hlavních postav, temný stín minulosti, který nad nimi visí a nevinná oběť. Rovněž bych vyzdvihl oskarový výkon Dava Boyla v podání Tima Robbinse, který mne mnohem více zaujal, než výkon Seana Penna. Hodnotím 4* jen proto, že už jsem viděl lepší filmy od C.Eastwooda (Gran Torino, Milion Dollar Baby). ()

milhouse333

Pro mě velká filmová houpačka. Začátek do dějě člověka přímo vcucne jednak zajímavo zápletkou a jednak kamera se mi stylem "starý dobrý kriminálky" hned vryla pod kúži. Na tom se člověk chíli spokojeně veze, než přijde první rána a tou je tak častá slabina filmú, a to dialogy. U takovéhleho filmu bych prostě chyby jako že si policajt zpaměti vysype přesné informace o loupeži spáchané před dvaceti lety, nebo chytrácké rozprávky mezi policisty ve stylu "ten určitě byl v kriminálu, to se pozná podle napětí v jeho ramenech" a všichni se u toho tváří strašně drsně, prostě nečekal. A pak zase hurá nahoru, kdy se tak do púlky snažíte přijít na to, jak to vlastně teda je! A to je zábava... a někde za polovinou už vám je zhruba jasný kam to směřuje a tempo celkem trpí. Finální scéna je naopak výborně zmáknutý počin. A pak pro mě úplně trapný konec. A tak se sledování filmu stalo malou horskou dráhou... Nahoru, dolú... ()

danny_21

Charakterové kriminální drama s dílny staříka Clinta. Sice řekl bych námětově trochu otřepané, ale nadprůměrnou podívanou z něj dělají herecké výkony Seana a hlavně Tima ( kterého jsem viděl po dlouhé době ) a pečlivě skladaná mozaika příběhu se zajímavým rozuzlením. 85 % ()

Dave Lister

Tenhle film prostě miluju. Clint Eastwood, Sean Penn, Tim Robbins, ponuré, téměř depresivní, vynikající herci a duchem mladý, skvělý Clint. ()

diodoros

Veľmi kvalitná kriminálka o troch bývalých priateľoch z detstva, ktorých rozdelí únos a sexuálne zneužívanie jedného z nich, a ktorých po mnohých rokoch spojí vražda dcéry jedného z nich... Temný, zaujímavý, kvalitne vykreslený a výborne zahraný psychologický príbeh o traume z detstva, hľadaní pravdy, unáhlenosti pomsty a záverečnom vysporiadaní sa s minulosťou. ()

Selixinho

Co k tomu dodat? Eastwood. Sympatický detektiv Bacon, pošuk v podobě Tima Robbinse a neodolatelný Sean Penn, který mě svou rolí dostal na kolena. Tak jsem se obával toho co se stane, až se to stalo. Strach je to co umí Eastwood ztvárnit dokonale. Dle mého názoru příběhově přebíjí Gran Torino a Million Dollar Baby. ()

bono22vox

Přiznám se, že jsem měl vůči filmu jistá očekávání, za což mohla především jména představitelů hlavních rolí. Kdo by si nepřál vidět snímek, ve kterém se potkají před kamerou Sean Penn a Tim Robbins a přál si aby nebyl špatný. Ba co víc, aby byl pozoruhodný. Hned dodávám, že se toto moje očekávání v zásadě splnilo, i když jsem asi tak v polovině filmu ve své víře lehce zapochyboval. Pochybnosti, jež zmiňuji, se týkají především délky filmu - 138 minut je přece jen trochu moc a obětovat několik planě psychologizujících scén kolem prostředka by tempu vyprávění pouze prospělo. Dvě hodiny by tak scie úplně stačily, strhující finále se nicméně postará, abyste si film zapamatovali jako originální a ZATRACENĚ silný příběh. Na závěr jen konstatuji, že jde o opravdu kvalitní detektivku s prvky klasické tragédie s prvotřídními hereckými výkony, jak hlavní mužské trojice tak i výborně zvládnuté role Daveovy manželky. Na syrovosti a naléhavosti tohoto snímku přispívá i fakt, že je prakticky bez hudby, což po většinu doby působí poměrně stísňujícím dojmem... Pro mě je to tak 4/5 se všemi plusy a malým mínusem u prostřed filmu, ale díky těm neuvěřitelným rolím které jsou k uvěření dávám 5 ***** hvězdiček ()

alonsanfan

1000% souhlas s Rudovousem. Zajímavý film, skvěle napsané, živé vztahy mezi postavami, naprosto úžasné antré. Ale největší tragédie filmu je naprosto dementní Sean Penn, jak šimpanz po lobotomii, ostudné, přehrává hůř než všichni dohromady, to i ty děcka mají kultivovanější projev. Zase jeden záchodový oskar, ostuda akademie. Chápu, že to byl vzdorooskar proti Pánovi prstenů, ale to mohla milá akademie vymyslet něco míň blbého. ()

Mouchal

To tu máme ale herecké žně... Ústřední herecké trio v podání Penn-Bacon-Robbins doslova "ždímají" každou kapku svého hereckého umu a talentu (odpovídají tomu dvě proměněné oscarové nominace) a tuto kriminálku nám teda zprostředkují, co se pohledu týče, velmi dobře. Méně dobře už je zpracována celá kriminální zápletka, kdy je nám "pachatel" tak moc naservírován na zlatém podnose, že asi i hloupé dítě by poznalo, že to tak jednoduché být nemůže a že se nám tvůrci pokusí zamotat hlavu někým jiným. To jim vyšlo tak napůl. Sice neříkám, že by se něco takového stát nemohlo, ale motiv vraha/ů mi přišel pro nějakou lepší detektivku opravdu hloupoučký. Natažená stopáž s přemírou zbytečných scén (kdy například dobrých 10 minut vezmou scény s nějakou ženou, která z nějakého důvodu nemluví se svým mužem a tak mu jen visí na telefonním drátě a poslouchají se jak dýchají... jako vážně?) bohužel ubírají další bodíky kvality. Naopak bylo milé vidět opět po dlouhatánské době spolupráci Hezkého s Ošklivým (western nadšenci určitě pochopí). Ale i tak jde rozhodně o další kvalitní Clintovo dílo, ale ani náhodou to není jeho vrcholný kousek. Tajemná řeka se svým korytem k cíli doplaví, ale bohužel až za delší dobu než by bylo milé a udělá přitom moc nemístných odboček. 75% ()

Rawar

Do poslední chvíle nebudete tušit, v okamžik kdy tušit začnete, zbývá Vám se modlit. Dokonalé, temné vyprávění. O hrůzách minulosti, pomíjivosti lidské důvěry a o trestu za neuvážlivost. Dvě slova, Clint Eastwood... ()

gemi

A pak že není možné vměstnant románovou mnohovrstvost do jediného celovečeráku. Trvá to dvě hodiny, ale po skončení mám pocit, že to bylo mnohem delší, jako bych četl knihu. Eastwood je génius. EDIT: 14. 11. 2022, druhé zhlédnutí. Je to pomalu se odvalující detektivka, jejíž klíčové poselství zní: Nedělej unáhlené závěry. ()

Psycho.R

Je to tak, zase jednou dávám pět hvězd za výborný příběh, režii ze staré školy, výborné tři hlavní postavy, která má každá hloubku a strasti, za dobré vedlejší role manželek, u kterých je také vidět, že nejsou ploché doplňky a také za to, jak je skvěle na konci vyobrazeno, jak všichni vnitřně zápasí s tím, co se stalo. Opravdu dobré. ()

Oonika

Musím přiznat, že chvílemi film ztrácel moji pozornost, ale jinak fakt super! Sean Penn se začíná pomalu, ale jistě stávat mým oblíbeným hercem. Pachatele se mi podařilo odhalit až téměř ke konci, takže napínavé, napínavé, napínavé! ()

Inozuka

Říkám to pořád, ale musím opět zopakovat: jak mám rád Eastwooda jako herce, tak jako režiséra ho doslova zbožňuji. Tajemná řeka je parádní film s neobvyklým dějem, rozuzlením i atmosférou. Moc mě baví ta atmosféra jedné bostonské čtvrti, kde se všichni znají, každý má nějaký ten vroubek a živí se jak umí. Příjemný kontrast vůči všem těm americkým trhákům ze střední třídy, kde každý je ve vatě a bydlí ve "vlastním" domě někde v suburbii. Autor předlohy Dennis Lehane je na tohle machr a Eastwood ducha jeho knihy perfektně zachytil. A herecká trojka Penn, Bacon a Robbins jsou jen třešničkou na dortu. Jeden z nejlepších filmů. ()

pirulka

Čo som si čítala reakcie, komentáre a recenzie na tento film, drvivá väčšina z nich sa niesla v duchu ako "nedynamické, pomalé, málo prekvapivá zápletka..." , musím sa priznať, že sa s tým nestotožňujem. Na tento film som natrafila, keď som sledovala dokumentárnu snímku Clint Eastwood (2010), ktorá ponúkala akýsi prehľad jeho filmov, či už ako herca alebo režiséra- prípadne oboje. Hneď ma téma tohto filmu zaujala-desivý zážitok z detstva, detektívny charakter -kto je vlastne vrah?, akýsi psychologický vývoj hlavných postáv- a hoci sa mi zdá, že Clintove filmy sú takmer vždy temné, tragické až depresívne, nemôžem si pomôcť, možno práve preto ma bavia. ()

Likan7

Trochu překombinovaná kriminálka, která neví, jestli chce být víc kriminálka, nebo thriller. Není pak ani jedním a dost jí to podráží nohy. Eastwood jako vždy tlačí na herectví, jenže to tady zvládá jen vždy skvělej Sean Penn. Příběh není tak lákavý jak by se mohlo zdát a přes 130 minut taky není zrovna sympatická délka. Za mě vlastně docela zklamání. ()

DiCaprio a král současného thrilleru

DiCaprio a král současného thrilleru

24.05.2013

Affleck vytasí prohibici a samopaly

Affleck vytasí prohibici a samopaly

13.01.2013

Sice nebyl nominován na Oscara za režii, ale nemusí smutnit, my stejně víme, že za kamerou je na svém místě. Jaký bude jeho další projekt? Po nedávném odstoupení z hlavní role v krimi-romanci Focus … (více)

Leo a Marty si obstarali ostrov

Leo a Marty si obstarali ostrov

25.10.2007

Předevčírem jsme psali o honbě Hollywoodu za dalšími komiksy Stevea Nilese, odpovědného za předlohu pro víkendovou americkou jedničku 30 dní dlouhá noc. Něco podobného se strhlo i kolem kriminálky… (více)