Tajemná řeka

Mystic River

Tajomná rieka

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Austrálie, 2003, 138 min

Mohla to být psychologicky příjemně propracovaná detektivka, ale to by nesměl scénář tak nejistě přeskakovat z dráma na krimi a Eastwood tolik tlačit na herce. Tklivý a veklolepý orchestr se do temně atmosférického filmu moc nehodí, ještě víc ruší doslovná a velmi literární psychologizace (upíři a vlci).(8.11.2003)

Jeden z nejlepších a zároveň nejchmurnějších režijních počinů mistra Eastwooda. Tajemná řeka je přemýšlivý, spíše konverzační krimi snímek, který vám ale nedá ani na chvíli vydechnout. Ne, že by se na vás valil nějakým zběsilým tempem, ale je tak propracovaný a zajímavý, že ho budete přímo hltat a v závěru se žánrově posune téměř do mrazivého psycho-thrilleru. Robbins a Penn získali za své role Oscary, které si plně zaslouží a Clint Eastwood tímto snímkem jen opět potvrdil svou režisérskou velikost, o čemž hovoří i cena za celoživotní přínos filmu, kterou záhy obdržel.(18.11.2009)

Další skvělý film Clinta Eastwooda, výborně natočené drama se skvělou atmosférou. Úžasné herecké výkony Seana Penna a Tima Robbinse, nicméně celý film mi přišel strašně moc čitelný. Clint se snaží zmást diváka, ale tady mu na to nemůže skočit snad nikdo. Skutečný vrah mě napadl hned jak se objevil, po chvíli asi v půlce přišla scéna, která mě v tom už úplně utvrdila. Celé rozuzlení mě tak absolutně vůbec nepřekvapilo, přitom toto je přesně ten druh filmu, který stojí na závěrečném rozuzlení a momentu překvapení, tady se však nekonalo. To je největší mínus filmu a zároveň strašná škoda. 4* dát ale musím, protože se i přesto jedná o výborné krimi se skvělými herci a skvělou režii Clinta Eastwooda.(5.3.2011)

Temné detektívne krimi, previazané komornou štúdiou charakterov. Pomalý, tichý, minimom hudby podfarbený film, ktorý rozhodne nie je žiadnou adrenalínovkou, ale vážnou ľudskou drámou, v závere snáď myšlienkovito ešte silnejšou než Eastwoodov DOKONALÝ SVET. Obrazovo jednoduchý film, stojaci hlavne na hercoch a strihu. Nožničky síce mohli byť aktívnejšie, ale herci to dôstojne zachraňujú. Sean Penn má 'istú' oscarovú nomináciu, Tim Robbins by si ju zaslúžil taktiež.(6.11.2003)

Další film, kde poctivé herectví (no, na Oscary nevím) snadno vytlačuje efekty a stále zrající režie Clinta Eastwooda všemu dává nádech temné melancholie. Tajemnou řeku sledujeme ihned v prvních záběrech snímku, kdy nás klavírní skladba přenese do uliček mezi dřevěné domy a jejich obyvatele, žijící své stereotypní příběhy. V irské dělnické čtvrti Bostonu vyrostli i tři přátelé. A zatažená roleta u domu jednoho z nich uzavírá i jejich trnitou cestu dětstvím. Výtečná kamera a za ní legenda Eastwood, kterého už mnozí odepisovali, ale on se vrátil ve velkém stylu (Million Dollar Baby).(8.1.2006)

• - Při natáčení filmu se sešli čtyři režiséři. Kromě Clinta Eastwooda občas za kameru usednou i Kevin Bacon, Sean Penn a Tim Robbins. (Bauer)

• - Studio Warner Brothers chtělo po Clintu Eastwoodovi natočit film v kanadském Torontu a ušetřit peníze. Eastwood odmítl a nakonec se točilo v Bostonu. (Chatterer)

• - Ve scénáři bylo pominuto několik vedlejších postav z Lehanova románu. Například ničema O'Donnel, se kterým Katie chodila ještě před Brendanem. Postavy hlavních hrdinů naopak ve filmu zůstaly a mají i stejná jména jako v knize. (ClintEastwood)