Tajemná řeka

Mystic River

Tajomná rieka

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2003, 138 min

Každým (městem) protéká řeka, do níž lze pro vnitřní pokoj hodit hříchy a stíny minulosti - buď odplavou nenávratně pryč a nebo disponují takovou tíží, že navždy zůstanou zaklíněné v bahnitém dně duše.. Rovnoměrně rozložení sil co do psychologie postav i kriminální linie, aneb žít a zemřít v Bostonu na Eastwoodův způsob; s rozuzlením mírně přitaženým za vlasy a malou rolí pro dávného přítele "Il cattivo" Tuca. Vedle T.Robbinse, který díky nasvícení vypadá v některých chvílích opravdu strašidelně, valí bezesporu S.Penn a jeho scéna v ložnici s L.Linney (tatínek je král) mi navždy, už pro to poselství, že rodina musí držet pospolu, jinak nemá nic smysl, utkví v paměti. Řeknu vám, toho vitálního dědka Clinta bych v tramvaji sednout rozhodně nepustil - pokud by teda na mě nevytáhnul Magnum.44..(11.7.2011)

Výborný rozjezd, až sem se bála, že to budou druzí Spáči, ale naštěstí se to vyvinulo někam docela jinam. Jako detektivka to bylo dost slabé, sice jsem nevěděla, kdo je pachatel, zato jsem naprosto jistě věděla, kdo není a i to, jak to dopadne. Psychologie postav byla vykreslená dost dobře, to Eastwoodovi jde, horší je to s příběhem. Sean Penn byl rozhodně nejlepší jako zdrcený otec. Taková lepší 3*.(6.8.2005)

Jeden z nejlepších a zároveň nejchmurnějších režijních počinů mistra Eastwooda. Tajemná řeka je přemýšlivý, spíše konverzační krimi snímek, který vám ale nedá ani na chvíli vydechnout. Ne, že by se na vás valil nějakým zběsilým tempem, ale je tak propracovaný a zajímavý, že ho budete přímo hltat a v závěru se žánrově posune téměř do mrazivého psycho-thrilleru. Robbins a Penn získali za své role Oscary, které si plně zaslouží a Clint Eastwood tímto snímkem jen opět potvrdil svou režisérskou velikost, o čemž hovoří i cena za celoživotní přínos filmu, kterou záhy obdržel.(18.11.2009)

Komorně pojatý psychologický thriller, který staví na velmi kvalitním hereckém obsazení a spolehlivé, zkušené režii Clinta Eastwooda. Není to pro mě film, který by v kinematografii způsobil nějakou revoluci nebo který by mně svým zpracováním přivedl do extáze, na druhou stranu nemá žádné výrazné chyby a nejen ve svém žánru představuje výrazný nadprůměr. Celkový dojem 75 %.(28.12.2007)

Tenhle příběh lze vlastně rozdělit na dvě diametrálně odlišné poloviny, které spolu sice souvisejí, ale tvůrce k nim přistupoval úplně jinak. Ta první je dětský pohled na ty děsivé události, divák se na něj dívá skrze oči mužů, jenž sice dospěli, ale z děctví v nich zůstává ještě hodně, na tu druhou část se díváme již pohledem dospělích, kteří již mají jasně určené cíle a za jejich splněním si tvrdě jdou. Clint Eastwood má v hlavě vše urovnáno a rovnoměrně střídá kriminální a psychologickou rovinu příběhu, čímž vzniká velice zajímavá a temná mozaika, nad kterou však tvůrce má plnou kontrolu a neztrácí se v ní, což je problém mladých filmařů. Též je třeba pochválit skvělou kameru, která dokáže v divákovi spolu se zdařilým hudebním doprovodem vyvolat ty správné emoce, vlastně funguje skoro všechno až na konec, kerý by měl být mnohem více emotivní, silnější, jeho účelem je jakoby zadupnout diváka do země aby divák jen tupě zíral na titulky a přemýšlel. Jenže k tomu tady vůbec nedojde. Vlastně tu ani není pokus o něco podobného, což může být na jednu stranu kladem, neboť se nejedná o zbytečně šokující rozuzlení, které poslední dobou tak letí. Pointu s velkým P nemusím, ale moc by se mi líbilo, kdyby snímek končil v jiné scéně, neboť jeho dovětek by byl mnohem temnější a divákům by to dalo mnohem více, zároveň by však nebyla jednoznačná identita pachatele, což by myslím bylo pouze ku prospěchu. No bohužel... 80%(9.8.2006)