Tajemná řeka

Mystic River

Tajomná rieka

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Austrálie, 2003, 138 min

Další film, kde poctivé herectví (no, na Oscary nevím) snadno vytlačuje efekty a stále zrající režie Clinta Eastwooda všemu dává nádech temné melancholie. Tajemnou řeku sledujeme ihned v prvních záběrech snímku, kdy nás klavírní skladba přenese do uliček mezi dřevěné domy a jejich obyvatele, žijící své stereotypní příběhy. V irské dělnické čtvrti Bostonu vyrostli i tři přátelé. A zatažená roleta u domu jednoho z nich uzavírá i jejich trnitou cestu dětstvím. Výtečná kamera a za ní legenda Eastwood, kterého už mnozí odepisovali, ale on se vrátil ve velkém stylu (Million Dollar Baby).(8.1.2006)

Mohla to být psychologicky příjemně propracovaná detektivka, ale to by nesměl scénář tak nejistě přeskakovat z dráma na krimi a Eastwood tolik tlačit na herce. Tklivý a veklolepý orchestr se do temně atmosférického filmu moc nehodí, ještě víc ruší doslovná a velmi literární psychologizace (upíři a vlci).(8.11.2003)

Tak s týmto filmom som mal problém. A síce ten, že keď som dal 21 Gramom 4* tak tomuto musím, aj keď nerád dať len tri. Tento film stojí a padá na hercoch, bez ktorých by mohol ísť rovno do TV. Predpoklady na to má vďaka dosť slabému scenáru. Záverečný dialóg - Bacon-Penn a potom Baconov monológ zabije všetko to čo som dovtedy hodnotil na filme pozitívne (nie že by toho bolo až tak veľa) . Penn a Robbins boli ale perfektní.(22.7.2004)

Skvěle obsazené drama s příběhem, který každou minutu postupuje dopředu a nutí diváka hltat očima obrazovku, aby mu neunikl ani sebemenší detail. Pointa je pak sice mírně předvídatelná, ale rozhodně potěší a snad i překvapí. Clint Eastwood potvrzuje pravidlo jednoho z nejkvalitnějších režisérů 21. století.(8.1.2008)

Zatímco americká kritika zpívá alelujá, ta česká zívá nudou. Komu věřit? Podle mě spíš americkým roztleskávačům než tuzemským studeným čumákům - film má pěknou atmosféru, postavy jsou syrové a věrohodné, a finále se vymyká standardům klasické americké morality. Ale ty upíří metafory jsou opravdu k smíchu...(8.12.2003)

• - Tajemná řeka je první filmovou adaptací z mnoha Lehanových románů. (ClintEastwood)

• - Scéna na začátku filmu je založena na incidentu, kdy v dětství autora Dennise Lehana jeho matka potrestala za to, že sedl do auta s muži, kteří tvrdili, že jsou policisté v civilu. (HappySmile)

• - Clint Eastwood se vžil do role vypravěče v traileru. (Tygrys)