Tajemná řeka

Mystic River

Tajomná rieka

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Austrálie, 2003, 138 min

Tak s týmto filmom som mal problém. A síce ten, že keď som dal 21 Gramom 4* tak tomuto musím, aj keď nerád dať len tri. Tento film stojí a padá na hercoch, bez ktorých by mohol ísť rovno do TV. Predpoklady na to má vďaka dosť slabému scenáru. Záverečný dialóg - Bacon-Penn a potom Baconov monológ zabije všetko to čo som dovtedy hodnotil na filme pozitívne (nie že by toho bolo až tak veľa) . Penn a Robbins boli ale perfektní.(22.7.2004)

Hlavně geniální psychologie postav (a to i manželek, které jsou sice v pozadí, ale o to silnější) a pěkný, i když předpokládaný konec jsou přednostmi filmu, jenž by ale nebyl ničím (resp. tříhvězdičkovým) bez Penna a Eastwooda. Ti zde podávají famózní výkony, jedem před kamerou, druhý za, a vytváří tak nádherné a silné pokoukání... A to ani nezmiňuji svého oblíbence Robbinse:). Zlomové to není, ale nedat těch pět si nedovolím...(29.12.2007)

První půl hodina je naprosto výborná. Je to zajímavé a dobře natočené. Ale pak film naprosto ztratí tempo, vyšetřovatelé (skvělý Laurence Fishburne) se dohrabávají k faktům, která již divákovi byla prozrazena a je tu moc psychologických scén, které mě do sebe nevtáhly. Herci dobří, závěr taky, ale zkažený dojem už to nenapraví. Škoda.(2.12.2003)

Clint Eastwood má môj rešpekt. Je to výborný, charizmatický herec a dnes už aj vysoko profesionálny režisér. Veľký hollywoodsky Pištoľník. Človek, čo sa navždy zapísal výrazným písmom do dejín svetovej kinematografie. Velikán, na ktorého sa nikdy nezabudne. "Tajomná rieka" je ukážkou jeho podstivej, premyslenej, vybrúsenej filmárčiny. Pohlcujúci, dramatický thriller so skvelým scénarom, špičkovými hereckými výkonmi a prekvapujúcim rozuzlením. Veľmi dobrý film. ****(9.7.2011)

Jako klasická kriminálka neuspokojí, jako psychologické drama ano. Film plyne pomalým tempem líně plynoucí řeky, žádné kamerové exhibice se nekonají, Clint uměřeně režíruje, dává veliký prostor hercům, kteří můžou předvést mnohé za svého hereckého rejstříku a tak to mám rád. Herecky dominuje zejména Tim Robbins, tady je Oscar ve správných rukou. Naopak bych pochyboval o druhém oceněném aktérovi, protože Sean Penn po pravdě řečeno místama přehrává. Inteligentně napsaný příběh dokáže vtáhnout do děje a nepustit, ačkoliv pár rušivých elementů by se našlo. Těmi jsou divné mlčící manželčiny telefonáty detektivovi Devinovi(ve zdařilém podání Kevina Bacona), které nemají žádnou souvislost s dějem a nikam ho neposouvají a také chabá symbolika v úvahách Robbinsovy postavy. Ty jeho "upíry" (= pedofilové?) jsem nějak nepobral. Přesto veliká spokojenost, i díky nestandartně uzavřenému příběhu. Takových filmů se v dnešním hollywoodu moc netočí.(29.10.2005)

• - Eastwoodův syn Kyle napsal pro tento film dvě hudební skladby. (Roztržitý Luke)

• - Člen Akademie Carmine Caridi byl z uskupení vyloučen poté, co se zjistilo, že za dobu pěti let dokázal do Illinois poslat téměř 300 screenerů. Mezi nimi byl i film Tajemná řeka, za který si Studio Warner Brothers vysoudilo 150 000 amerických dolarů. (Puyi)

• - Aby se Kevin Bacon vžil lépe do své role, pracoval chvíli u massachusettské státní policie. (HappySmile)