Tajemná řeka

Mystic River

Tajomná rieka

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Austrálie, 2003, 138 min

Povedené krimi od legendy Clinta Eastwooda. Příběh je poměrně zajímavý, ale když Kevin Bacon poslouchá pásku, tak jsem se jen utvrdil, kdo je vrah a tak pro mě konec ani nebylo žádně překvapení. Herecké výkony Seana Penna, Kevina Bacona a Tima Robbinse byli nadstandartní a Oscary za hlavní potažmo vedlejší role jsou tomu důkazem.(14.11.2007)

Konečně jsem zkompletoval letošní "oscarovou" filmovou nabídku (teď už můžu zodpovědně tvrdit, že "Ztraceno v překladu" bylo fakticky nejlepší :).... Možná jsem od Tajemné řeky čekal lepší příběh, možná to bylo tím, že mě "tajemný vrah" napadl hned jak se poprvé objevil na plátně - fakt ! Proto jsem se už jen utvrzoval v tom, že mám pravdu a co se týká příběhu už mě téměř nic nepřekvapilo.... Nicméně jsem se ujistil v tom, že Eastwood je výborný režisér a co se týká hereckých výkonů, tak snad jen to, že Penn si Oscara zasloužil spíš za "21 gramů", ale jinak výkony vynikající. Celkově tak 70%.(13.7.2004)

Kdyby se Clint Eastwood trochu míň snažil (a to neplatí jen pro tento film), výsledku by to spíš prospělo. Na prostou detektivku příliš exaltované a na psychologické drama zase nestačil scénář, zkrátka mi k vyššímu hodnocení něco chybí. Pravdou ale zůstává, že Sean Penn je Pan herec a v čem se objeví, stojí za ztrátu času.(5.8.2004)

Hlavně geniální psychologie postav (a to i manželek, které jsou sice v pozadí, ale o to silnější) a pěkný, i když předpokládaný konec jsou přednostmi filmu, jenž by ale nebyl ničím (resp. tříhvězdičkovým) bez Penna a Eastwooda. Ti zde podávají famózní výkony, jedem před kamerou, druhý za, a vytváří tak nádherné a silné pokoukání... A to ani nezmiňuji svého oblíbence Robbinse:). Zlomové to není, ale nedat těch pět si nedovolím...(29.12.2007)

Zatímco americká kritika zpívá alelujá, ta česká zívá nudou. Komu věřit? Podle mě spíš americkým roztleskávačům než tuzemským studeným čumákům - film má pěknou atmosféru, postavy jsou syrové a věrohodné, a finále se vymyká standardům klasické americké morality. Ale ty upíří metafory jsou opravdu k smíchu...(8.12.2003)

• - V novele Dennise Lehane bylo Jimmyho příjmení Marcus, avšak ve filmu je změněno na Markum. (Chatterer)

• - Michael Keaton byl původně obsazen jako Sean Devine. Po hádce s režisérem film opustil a na jeho místo přišel Kevin Bacon. (Chatterer)

• - 14. září 2002 přišlo na zahájení konkurzu v Bostonu více než 2 000 lidí, kteří toužili se aspoň na chvíli objevit v tomto filmu. (HappySmile)