Tajemná řeka

Mystic River

Tajomná rieka

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Austrálie, 2003, 138 min

Tenhle příběh lze vlastně rozdělit na dvě diametrálně odlišné poloviny, které spolu sice souvisejí, ale tvůrce k nim přistupoval úplně jinak. Ta první je dětský pohled na ty děsivé události, divák se na něj dívá skrze oči mužů, jenž sice dospěli, ale z děctví v nich zůstává ještě hodně, na tu druhou část se díváme již pohledem dospělích, kteří již mají jasně určené cíle a za jejich splněním si tvrdě jdou. Clint Eastwood má v hlavě vše urovnáno a rovnoměrně střídá kriminální a psychologickou rovinu příběhu, čímž vzniká velice zajímavá a temná mozaika, nad kterou však tvůrce má plnou kontrolu a neztrácí se v ní, což je problém mladých filmařů. Též je třeba pochválit skvělou kameru, která dokáže v divákovi spolu se zdařilým hudebním doprovodem vyvolat ty správné emoce, vlastně funguje skoro všechno až na konec, kerý by měl být mnohem více emotivní, silnější, jeho účelem je jakoby zadupnout diváka do země aby divák jen tupě zíral na titulky a přemýšlel. Jenže k tomu tady vůbec nedojde. Vlastně tu ani není pokus o něco podobného, což může být na jednu stranu kladem, neboť se nejedná o zbytečně šokující rozuzlení, které poslední dobou tak letí. Pointu s velkým P nemusím, ale moc by se mi líbilo, kdyby snímek končil v jiné scéně, neboť jeho dovětek by byl mnohem temnější a divákům by to dalo mnohem více, zároveň by však nebyla jednoznačná identita pachatele, což by myslím bylo pouze ku prospěchu. No bohužel... 80%(9.8.2006)

Začátek filmu se tvářil slibně. Časový skok, dopady zážitků z dětství - přiznám se, nachutnalo mně to. To, co se z tohoto filmu však postupně vyklubalo mně naprosto vytočilo. Hudba, která byla fajn, ale ne v tomto filmu. Herecké výkony nevyrovnané. Děj neobstojný a vystavěný tak nějak "na sílu". Dialogy chvílemi směšné. Je mi líto, ale od poloviny filmu jsem nudu zaháněl předvídáním dialogů/replik (často bohužel úspěšně). Hodnocení: 50%. Shrnuto a podtrženo: Bohužel vcelku velké zklamání... a takové to mohlo být drama.(29.11.2004)

• Arachneuss

Netuším, jestli je chyba už na straně Lehanea nebo až Briana Helgelanda, který není schopen napsat alespoň trošku smysluplný a působivý dialog či dějovou linku (jeho práce v posledních letech budiž důkazem), ale tak otřesnou parodii na o několik let starší Spáče jsem nečekal ani v těch nejčernějších snech. Konání postav odporuje logice, Eastwoodovi je snad úplně jedno, co se na place děje a po otřesném vyústění celého již tak hloupého příběhu by člověk nejraději začal mlátit hlavou o zeď s tím, že toto snad byly ty nejvíce promrhané dvě hodiny v životě. Tváří se to sice jako strašně chytré dílo o střední třídě, ale ve skutečnosti se pouze jedná o stokrát přežvýkané téma, z kterého pro tento film zbyl už jen flusanec na betonovém chodníku.(3.8.2010)

Jeden z těch filmů, na které začnete čumět a nechcete se od nich odtrhnout. Prostě vás to baví. A co že finální zvrat jsem trochu čekal a rozuzlení bylo malinko jak blesk z čistého nebe. Je to dokonale zahrané a Eastwoodova režie přesně vystihuje tu čtvrť a to jak se tam zas nějak všichni znaj a maj přezdívky jako psycho Joe atd. :) Btw Sean Penn je fakt odlskůl tvrďák.(22.9.2008)

Tak s týmto filmom som mal problém. A síce ten, že keď som dal 21 Gramom 4* tak tomuto musím, aj keď nerád dať len tri. Tento film stojí a padá na hercoch, bez ktorých by mohol ísť rovno do TV. Predpoklady na to má vďaka dosť slabému scenáru. Záverečný dialóg - Bacon-Penn a potom Baconov monológ zabije všetko to čo som dovtedy hodnotil na filme pozitívne (nie že by toho bolo až tak veľa) . Penn a Robbins boli ale perfektní.(22.7.2004)

• - Spoiler: Sean Penn žádal, aby po dokončení scény, kde jako Jimmy naříká a mlátí kolem sebe, když najdou jeho zavražděnou dceru, stála bokem kyslíková bomba. (HappySmile)

• - Když je na začátku filmu unesen malý Dave, tak poté co se posadí na zadní sedadlo, otočí se na něj muž, který má na ruce biskupský prsten. V knize, podle které je film natočen, nebylo nikdy řečeno, že by byl únosce kněz. Z postavy byl udělán biskup, protože se natáčelo v době, kdy celým Bostonem hýbal skandál ve zdejší arcidiecézi. (HappySmile)

• - V novele Dennise Lehane bylo Jimmyho příjmení Marcus, avšak ve filmu je změněno na Markum. (Chatterer)