Tajemná řeka

Mystic River

Tajomná rieka

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Austrálie, 2003, 138 min

Plyne příběh, plyne, jako líná řeka v širokém řečišti uprostřed velkoměsta. Stačí se ovšem maličko ponořit pod hladinu, aby člověk shledal, že klid je to klamný. Zápletkou, atmosférou a gradací příběhu ve stylu antické tragédie mi to hodně připomnělo můj oblíbený film Spáči, zde navíc obohacený o vyzrálou režii a tlumenou hudbu Clinta Eastwooda.(5.7.2007)

Další skvělý film Clinta Eastwooda, výborně natočené drama se skvělou atmosférou. Úžasné herecké výkony Seana Penna a Tima Robbinse, nicméně celý film mi přišel strašně moc čitelný. Clint se snaží zmást diváka, ale tady mu na to nemůže skočit snad nikdo. Skutečný vrah mě napadl hned jak se objevil, po chvíli asi v půlce přišla scéna, která mě v tom už úplně utvrdila. Celé rozuzlení mě tak absolutně vůbec nepřekvapilo, přitom toto je přesně ten druh filmu, který stojí na závěrečném rozuzlení a momentu překvapení, tady se však nekonalo. To je největší mínus filmu a zároveň strašná škoda. 4* dát ale musím, protože se i přesto jedná o výborné krimi se skvělými herci a skvělou režii Clinta Eastwooda.(5.3.2011)

Podobně málo chápaný film jako Ples příšer. Narozdíl od něj je ještě o něco literárnější a navíc i klasičtější co do filmového stylu. ______ Velmi komplexní (románový) pohled na Ameriku a její způsoby chápání viny, odplaty, vztahu k rodině, komunitě, "mystiky osudu a náhody" atd. pomocí více žánrů - v narativní rovině jde o detektivku a thriller, v alegorické rovině o fantomatický horor. Právě tato rovina je nejvíce literární, přestože odkazuje na filmy, a způsobuje hodně lidem problém ji přijmout. _____ Jistá vláčnost vyprávění a ponurost obrazu skvěle koresponduje s líným tokem tmavé vody, která je jakýmsi symbolem života města, uplývá nenávratně pryč, smývá a pod hladinou ukrývá lidské hříchy. _______ Někdy je těžké naladit se divácky na podobnou vlnu vážnosti jako autor. Nicméně Clint si to zaslouží. Takhle zmoudřet se na stáří povede málokomu.(23.11.2004)

Clint Eastwood je snad jediný o kom vím, že je výborný herec i režisér zároveň a má za sebou tak velké počiny. Mystic River se určitě řadí k těm lepším, ale na vrchol prostě nemá. Herecké výkony par excellanc bez vyjímky, režie hodná mista, kterým Clint rozhodně je, scénář hodně dobrý, zajímavá kamera a působivá hudba. Tohle všechno je super, ale příběh v kvalitě skáče, první část opravdu výborná, potom to trošičku začne opadat, ale chytne to druhý dech a jako by to zachránilo aspoň na ty čtyři hvězdičky. Určitě jsem spokojen, psychologické drama jak má být, ale něco málo tomu chybí nebo možná naopak něco přebývá.(6.4.2008)

Thriller, který je slušně natočený, bohužel s místy předvídatelným dějem (těžko říct, jestli je chyba na straně scénáristy, režiséra nebo zčásti obou), který drží v nadprůměru skvělé herecké obsazení, slušná atmosféra a pár opravdu napínavých míst (kdy ale šlo spíš než o to, CO se stane, KDY se to přihodí).(6.7.2006)

• - Forest Whitaker si měl původně zahrát Whiteyho Powerse, nakonec ale musel kvůli jistým neshodám odmítnout. (HappySmile)

• - Večer sleduje Dave v televizi film Vampires (1998). (Chatterer)

• - První skica scénáře byla hotova již za necelé dva týdny. (ClintEastwood)