Oproti White Queen je znát vyšší rozpočet, takže se tu člověk dočká nejen solidní výpravy či výraznějších kostýmů, ale dokonce i nějaké té bitevní scény, což jsem vůbec nečekal. Ale i kdyby se vše odehrávalo v lacinějším pláštíku, pořád by to bylo o dva stupínky lepší, než předchozí série o Válce růží. Předně je to látkou. Zápolení Yorků a Lancasterů před bitvou u Bosworthu se sice může zdát atraktivnějším tématem než nějakých patnáct let vlády Jindřicha VII. a do určité míry je to i pravda, ale teprve s nástupem Tudorovců se objevují velké neznámé anglických dějin jako jsou třeba vražda princů z Toweru či skutečná identita Perkina Warbecka a především z toho seriál těží. A dělá to tak dobře, že si divák chtě nechtě říká, že na tom něco je a autorčinu fikci(?) bere za svou. K tomu samozřejmě patří i nějaké ty dvorské intriky, zrady, lásky a všeho je tu přesně tak akorát. Podařil se i casting. Ternem bylo obsazení Jodie Comer, jejíž Alžběta z Yorku začala jako naivní princezna a díl od dílu rostla v opravdovou královnu se vším, co k tomu patří. A ten vývoj zvládala Comer bravurně. Na pomyslné stříbrné pozici je Michelle Fairley, která si po Catelyn Stark střihla další roli všehoschopné aristokratky a upřímně řečeno těžko říct, kdo by se na Magaret Beaufortovou hodil víc. A to byla Amanda Hale ve White Queen vynikající. No na třetím místě skončila překvapivě Rebecca Benson, o jejíž postavě, Margaret Pole, si doporučuji něco načíst. Mužské představitele nehodnotím, protože v případě White Princess jsem kovaný feminista a vůbec bych se nezlobil, kdybych jím mohl zůstat i v další sérii podle Philippy Gregory. 90%(6.6.2017)

Je škoda, že vyměnili herce z White Queen. Na druhou stranu to tomu ve výsledku ani moc neuškodilo, protože Margaret Beaufort je tady stejně na nervy lezoucí jako s předchozí představitelkou a ve výsledku mě pak ani tolik nesralo, v jakou svini se proměnila stará Woodwillka, protože kdyby jí pořád hrála tzv. Božská Rebecca, tak by mě to asi dost nasralo a kdo ví, jestli bych jí to vůbec věřil. Za to jsem dost věřil mladý Woodwillce - její dceři - která za těch osm epizod prošla značnou proměnou a jak ze scénáristickýho tak z hereckýho hlediska naprosto skvěle provedenou.(1.7.2017)

Zdálo se, že to bude další seriál z historie, která nebude nijak zajímavá. Další lekce z historie. Ale ono to tak úplně není. Už jenom kvůli tomu, že záležitosti se zde pohybují na rovině poválečné s Yorky a Tudorovci, což je zajímavá kapitola, která mi byla vždycky nějak skryta a vždy jsem o ní chtěl slyšet více. Seriál mi to skvěle umožnil i příjemnou cestou. Mnoho momentů bylo takových zbytečných i nudných, ale celkově to přebil zájem. Bezchybné to není, ale nezajímavé také ne. Celkově by se někdo mohl odhodlat zpracovat anglické středověké dějiny. Něco jako Vikings. No. Do toho!(8.2.2018)

Silné 4*. Z určitého úhlu pohledu lepší než Bílá královna. Ale to patrně tím, že jsem byl překvapen, jak tvůrci uchopili dobu počátku vlády Jindřicha VII., což je přeci jen méně lákavé téma, než jakým byla předcházející válka růží. Seriál si velice rád hraje s historickými nejasnostmi, což je přirozeně nejvíce patrné na osudech yorkských princů. Je tak ukazována jedna z možností, co se s nimi mohlo stát. Vše vychází z dnešního moderního předpokladu, že Richard III. byl nevinen, a je zde relativně realisticky zobrazeno, jak mohlo dojít k pošpinění odkazu tohoto posledního yorkského panovníka na anglickém trůně. I když mám subjektivní tip, kdo mohl za vraždou princů (ve skutečnosti) stát, zároveň zastávám názor, že jejich "odstranění" představovalo patrně nejlepší řešení pro ukončení konfliktu mezi Yorky a Lancastery. Mám také relativní pochopení pro všechny potenciální podezřelé. Ovšem je jisté, že by o morálním aspektu tohoto činu mohla proběhnout dlouhá diskuze. Nicméně se všemi těmito otázkami si chytře pohrává seriál, k němuž bych se chtěl vrátit. Je zřejmé, že díky nastavenému kurzu dochází k záměrné "úpravě" historie. To se ale dá jistě pochopit. Bílá princezna se nesnaží být nějakým stoprocentně autentickým dokumentem, což nám vždy připomene závěr jednotlivých epizod. Kostýmy a prostředí vypadají někdy pohádkově, ale není to nic závažného. Předností díla jsou nepochybně postavy, kterých se mistrně ujali jejich herečtí představitelé. Mnohé z nich se účinně mění a přizpůsobují se svému prostředí. Což je nejvíce patrné na Alžbětě z Yorku, která se postupem času přibližuje své tchyni Markétě Beaufortové. Obě totiž spojuje bezmezná láska k svým dětem, což mnohdy přerůstá do extrémních aktů. Oceňuji, že Alžbětu ztvárnila Jodie Comer, neboť místy připomíná svoji seriálovou "matku" Rebeccu Fergusson z předcházející Bílé královny. Markéta "dark Catelyn" Beaufortová je také výborná a Michelle Fairley tato role nesmírně sedla. Jindřich VII. byl vykreslen poměrně netradičně. Možná místy ve velice světlých barvách. Ale já to beru - proč ne. Jenom se mi zdálo, že byl občas poměrně pasivním. Alespoň tedy ve srovnání s Alžbětou. Tato skutečnost vede k mému přiznání, že jsou zde skutečně očividné jisté feministické tendence. :) Nevím, zda je to adekvátní pojmenování tohoto stavu, ale seriál je zkrátka velice orientován na ženské postavy, jejichž volání po suverénnosti je místy vyloženě explicitní. :-) Zvláště na závěr 15. století. V této tezi ovšem není nic šovinistického - je to prostý fakt. ;-) Bílou princeznu mohu doporučit. V žánrové konkurenci se rozhodně neztratí.(5.6.2017)

Veľmi dobrý seriál s dobrým začiatkom a postupnou gradáciou deja až do úplného konca. Posledné dve časti boli mimoriadne dobré. Pre neznalcov doby je seriál veľmi priamočiary, človek sa v ňom nestráca. Herecky tu vyniká v zápornej roli stará Starková z Hier o tróny, hoci ani kráľ Henrich VII. vôbec nebol najhorší. Celé to je natočené v zmysle beletrie, je to viac menej fikcia založená na skutočnosti, na čo aj dicákov tvorcovia upozorňujú, preto tu nie nutné kritizovať za historickú nepotvrdenosť. Dejovo a dobou seriál veľmi dobre zapadá medzi ďalšie seriály z anglickej histórie. Kto sa chce niečomu priučiť, odporúčam pozrieť si seriály v nasledovnom poradí: Biela kráľovná, Biela princezná a potom pokojne Tudorovci.(4.12.2017)