Pearl Harbor

• USA Pearl Harbor
USA, 2001, 175 min (Director's Cut: 184 min)

Režie:

Michael Bay

Scénář:

Randall Wallace

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon (více)

Nerozluční kamarádi Danny a Rafe prodělávají letecký výcvik. Rafe je přijat jako dobrovolník k elitní britské Orlí peruti. Danny považuje jeho odjezd za zradu a ještě hůře nese zprávu Rafova přítelkyně Evelyn. Zatímco Rafe odjíždí na výcvik do Anglie, situace ve světě se vyostřuje. Americký prezident Roosevelt žádá více pomoci bojujícím spojencům, japonský admirál Jamamoto zase přesvědčuje vládu, aby zasadila Američanům drtivý úder. Při jednom z bojových letů je Rafe zasažen a zřítí se do moře. Je považován za mrtvého a Danny podle slibu, který kamarádovi dal, oznámí smutnou zprávu Evelyn. Postupem času se s Evelyn sbližuje a nakonec se z nich stanou milenci. Jenže pak se náhle objeví Rafe. Pochopí, co se mezi nimi stalo, a v baru se pak s Dannym popere. Je 5. prosince 1941. O dva dny později stovky japonských letadel smetou nepřipravené Američany v přístavu, druhá vlna zničí letiště. Rafovi a Dannymu se podaří vzlétnout a zničit několik japonských stíhaček. Je však pozdě - japonský útok je u konce a flotila v Pearl Harbor je zničena. Danny a Rafe se vzápětí dozví, že byli zařazeni do přísně tajné operace, jejímž cílem je riskantní nálet na Tokio. Těsně před odletem prozradí Evelyn Rafovi, že je s Dannym těhotná. (TV Nova)

Dever

Soundtrack Hans Zimmer: 1. There You'll Be - Faith Hill ,2. Tennessee ,3. Brothers ,4. ...And Then I Kissed Him ,5. I Will Come Back ,6. Attack ,7. December 7th ,8. War ,9. Heart Of A Volunteer ()

novoten

Dokonalý romantický film s válečnou linkou jako doplňkem a přestřeleným vlastenectvím jako nevydařenou kaňkou. Svého času zasloužená filmová událost, s odstupem více než dekády pak těžká nostalgie a stále perfektně fungující velkofilm s jedním z Zimmerových životních soundtracků. ()

tron

„Madam, neberte mi krídla.“ Tak si Jerry a Michael splnili vlasteneckú povinnosť a zrekonštruovali skutočné udalosti z prvej polovice 20. storočia, kedy po útoku na prístav Pearl Harbor Američania oficiálne vstúpili do 2. Svetovej. Komparzom im je pri tejto vysokorozpočtovej limonáde afektovaný herecký tím (až na Toma Sizemorea a Jona Voighta), neznesiteľné dialógy, otravná pesnička Faith Hill, ťažkopádne nakrútené "obyčajné" scény a patetickosť až po vrtuľu (a možno aj vyššie). Obvykle nemám problém s veľkými citmi a epickými hollywoodskymi veľkofilmami (TITANIC som videl dvadsaťkrát a teším sa na ďalšiu dvadsiatku). Avšak počúvať tri hodiny kydy á la „Si môj najlepší priateľ.“, „Modlím sa k Bohu, aby nikdy nikto nezažil to, čo ja.“ alebo „Ako si mi to mohol urobiť?“, bolo utrpením aj pre mňa (a to som od detstva zoceľovaný seriálmi Správna päťka, Krok za krokom a Beverly Hills 902 10). Bayovi nemožno uprieť talent na tvorenie opulentných vizuálnych scén, plných spomalených záberov, komiksovej štylizácie a sitkom (štupeľ do nosa). Ale PEARL HARBOR ma nechytil už ani v kine, pre ktoré bol robený. ()

B!shop

Mohlo to bejt trochu kratsi, takle mi to prislo dost natahovane, ale jinak to je vynikajici mix akce, valecnyho filmu a romantiky. Pri utoku na Pearl Harbor se mi tajil dech. Uzasne triky i hudba a herci hrajou taky slusne. Jeden z mych oblibenych valecnych filmu. ()

Gimli

No tak ano, ale příště bych si to radši hodně rozmyslel. Bohužel tady bitva působila příliš nuceně a vtíravě. Po první romantické osmdesátiminutovce to spíš vypadalo, že nějaká bitva je tam jen proto, že se film jmenuje Pearl Harbor. I když efekty jsou bombasticke, cele to působí prázdně, bez chuti. Také je to místy nechutně patriotistické, aby všem bylo jasné, že Amíci jsou nejlepší. A ještě k tomu je to do očí bijící vykrádačka Tmavomodrého světa. Jestli je něco, proč stojí zato PH vidět, je to prvních osmdesát minut; opravdu pěkné romantické drama. ()

Slasher

Ať už ta devadesátiminutová ohraná a nedopilovaná romance v rozjezdu, velkolepý bombardovací nálet, američansky hrdinná blbost, nebo závěrečná odvetná mise, mě to celou dobu bavilo. Zajímá-li vás Pearl Harbor a chcete vidět víc než jen výbušnou akci za těžký prachy, zkombinujte tady tu srandu se starším, naučnějším a serióznějším TORA! TORA! TORA!. Já předem věděl do čeho jdu, taky můžu Hartnetta i Afflecka (i když tady to byl fakt moula), plus tý blbosti a patosu zase nebylo až tolik, že by mi to extra vadilo. Prostě nenáročný válečný velkofilm, hezký na pohled, hodnotit v mém případě níže by bylo nefér. 7/10. [HD] ()

Lateef

Božský Michael počtvrté! V první půlce vykouzlí krásnou romanci s podmanivě melancholickou hudbou Hanse Zimmera, v té druhé se zase vytasí s tou nejbrutálnější demolicí vůbec - Pearl Harbor se zmítá v příšerných mukách, nebe osvětlují monstrózní výbuchy promakané do detailů a celým bojištěm se v neskutečných kamerových záběrech míhají nepřátelské letouny. V této bezmála třiceti minutové akční sekvenci jsou desítky momentů, které Vás katapultují z křesel, abyste se do nich zase s nevěřícně uhranutým pohledem vrátili. Vše je prosázené Bayovými typickými záběry a také samozřejmě nezbytným vlastenectvím. Za Daredevila bych Benu Affleckovi nepřihrál ani párek v rohlíku, pod vedením Pána akce se však zase stává obstojným hercem. Ukázkový milostný trojúhelník. A písnička There You'll Be mohla zaznít snad jenom zde. A nemyslím si, že se propojení explozivní akce s romantickými pohledy a slovy nepovedlo. Neuškodilo by pouze vystříhat trochu toho patriotismu. Zažil jsem pocity krásy, lásky, marnosti, odhodlání, zoufalství, oněmění a melancholie. Impulzivní Bay znovu dokázal, že filmy obřích parametrů točit umí! 140 miliónů dolarů(rozpočet)/449,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

RHK

Velmi příjemný válečný film, jen té romantiky tam je až trochu příliš. Mimochodem: Potěšilo mne, že více než 10 uživatelů si stěžuje na vykradení scénáře Tmavomodrého světa zlými muži z Holywoodu (jen komentář uživatele Járy Cimrmana jsem zatím nenašel)... Spíše bych tvrdil, že jde - ve válečných scénách - o remake slavného snímku Tora! Tora! Tora!, akorát s dokonalejší trikovou technikou. Trailer: http://www.csfd.cz/film/545-pearl-harbor/videa/ ()

Boss321

Michael Bay vystupňoval americké vlastenectví až na samý vrchol, ale nevadilo mi to u Armageddonu a nevadí mi to ani tady. Pro mě je to snímek o přátelství, lásce, splnění snů a až na druhém místě je válka. Randall Wallace stvořil pěkný mix romantiky a historie a Bay to natočil ve velkém stylu (nálet na Pearl Harbor byla neuvěřitelná vizuální bašta). Obsazení Joshe Hartnetta mi kupodivu nevadilo, ale za to mi vadil Ben Affleck i když v konečnému hodnocení to skoro neublížilo. Za zmínku určitě stojí vedlejší role pro Cubu Gooding Jr. a Aleca Baldwina. Pearl Harbor není dokonalý film, ale mě se to hodně líbilo a i když Michael Bay není zdaleka nejlepší režisér, tak jeho filmy mě dokážout velmi oslovit narozdíl od jiných (např. nepochopim jak Gangy New Yorku mohli být nominovány na 10 Oscarů)...... ()

Faidra

"Tak je už konečně někdo setřelte!" chtělo se mi řvát na adresu protivníků obou hrdinných pilotů. Pod vražednými pohledy spoludívajících jsem zachovala klid, který jsem ovšem porušila hysterickým smíchem při pohledu na k obraně se ihned zformující pearlharborskou základnu (každý absolvent středoškolského dějepisu ví, že japonské letectvo při útoku nachytalo U.S.Army se spuštěnými kalhotami, protože přes všechna varování možnost útoku nikdo nepřipouštěl) a na F.D.Roosevelta, vstávajícího z kolečkového křesla. Ale v tom smíchu mi bylo docela smutno z toho, že člověka jeho formátu používá přeslazená limonáda z druhé světové coby patetického šaška. ()

Zeck

Zkurvená esence patosu, klišé, nereálných sraček a dalšího odpadového hollywoodského smetí vyváženého se vší pompézností do světa. Bay předvedl, že je mistr v natáčení výbuchů kanystrů s benzínem a tím jeho práce v roli režiséra končí. Scénář doslova ukradený Svěrákovi, ale vzhledem k celosvětové slávě této sračky, to většina zahraničních diváků bude vidět přesně naopak. Ten film mi přišel přehnaný i ve 13 letech, kdy jsem ho viděl poprvé. "Válečný" film pro ženy, které nemají absolutně páru, co je druhá světová válka a jak se v ní bojovalo. 20% ()

Jara.Cimrman.jr

"Nemyslíš, že nás vybrali jenom proto, že jsme mladý a blbý?" I mé chabé znalosti z historie mi našeptávají, že ono to celé bylo trošku jinak. Nicméně od Michaela Baye se asi nedá očekávat historický dokument, ale spíš akční nářez. Ten se sice dostavil, bouchalo a šplouchalo to jedinečně, ale taky došlo na hrdý pohled na třepetající se vlajku s hvězdami a pruhy, na což mám diagnostikovanou alergii. Taky je to na můj vkus moc dlouhé a musím si postěžovat na to, že se sestřička Evelyn vůbec nevěnovala mým zraněním, ale zase to vzedmulo mou hrdost na to, že nejsem obyvatel Hamburgerlandu. ()

EdaS

Bay se už úplně zbláznil. Slátanina zůstane slátaninou, i kdyby tam lítalo stíhaček třeba milion a byly natočeny ze všech možných úhlů. Pro mě osobně nejhorší film roku 2001. ()

xxmartinxx

Jak já tenhle film nemám rád! Bay by se měl čemukoli, kde se víc jak deset minut mluví, vyhýbat obloukem, protože něčeho takového není schopen. Sebevykradačský Zimmer tomu vůbec nepomáhá. ()

Skejpr

Zkompostování hodný ekl a naprostý výsměch historii. FUJ! Mám rád Michaela Baye, tohle ale naprosto neustál... ()

Shit

Filmy Michaela Baye mam hodně rád, protože v nich vždycky skloubí několik žánrů a ještě to všechno podpoří skvěle vizuálně spracovanou akcí. Výjimka neni ani tenhle snímek, akčních prvků tu je sice na Bayovy poměry méně než je zvykem, ale útok japonských letadel na Pearl Harbor je tak vynikající, že to postačí i na dalších 160 minut filmu, samozřejmě že se dočkáme i jiných vzdušných soubojů, ale ty už rozhodně nejsou tak zajímavý a fascinující, aby se vryly do paměti. Triky jsou ve všech scénách perfektní a neni jim co vytknout, tim se samozřejmě celej dojem z působivých záběrů při náletech japonců ještě vylepšuje. Jediný co mi tak trochu vadí je stopáž, 180 minut je docela dost a přece jenom konec už je tak trochu moc nastavovanej, klidně bych vynechal to napadení Tokia, tam už ani moc nešlo o samotný bombardování města, ale spíš o to aby se už nějak rozsek ten milostnej trojúhelník mezi Benem Affleckem, Joshem Hartnettem a Kate Beckinsale. ()

Dadel

Vykrádačka všeho možného od Titanicu až po Tmavomodrý svět. Ale i tak se na první dvě a půl hodiny (eh?) dá dívat, ale co tam dělá ten půlhodinový apendix? To se nám Američani chtěli pochlubit, že i oni umí shazovat bomby? To přece víme i bez toho! ()

Zemřel herec Tom Sizemore

05.09.2008

Manželství Beckinsale & Rockwell

Manželství Beckinsale & Rockwell

19.12.2005

Ne, nejedná se o bulvární výkřik, nýbrž o vztah, který spolu herci Kate Beckinsale a Sam Rockwell prožijí ve filmu SNOW ANGELS. V tomto dramatu režiséra Davida Gordona Greena si Kate zahraje… (více)