Pearl Harbor

• USA Pearl Harbor
USA, 2001, 175 min (Director's Cut: 184 min)

Režie:

Michael Bay

Scénář:

Randall Wallace

Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Cuba Gooding Jr., Tom Sizemore, Jon Voight, Colm Feore, Mako, Alec Baldwin, William Lee Scott, Michael Shannon (více)

Nerozluční kamarádi Danny a Rafe prodělávají letecký výcvik. Rafe je přijat jako dobrovolník k elitní britské Orlí peruti. Danny považuje jeho odjezd za zradu a ještě hůře nese zprávu Rafova přítelkyně Evelyn. Zatímco Rafe odjíždí na výcvik do Anglie, situace ve světě se vyostřuje. Americký prezident Roosevelt žádá více pomoci bojujícím spojencům, japonský admirál Jamamoto zase přesvědčuje vládu, aby zasadila Američanům drtivý úder. Při jednom z bojových letů je Rafe zasažen a zřítí se do moře. Je považován za mrtvého a Danny podle slibu, který kamarádovi dal, oznámí smutnou zprávu Evelyn. Postupem času se s Evelyn sbližuje a nakonec se z nich stanou milenci. Jenže pak se náhle objeví Rafe. Pochopí, co se mezi nimi stalo, a v baru se pak s Dannym popere. Je 5. prosince 1941. O dva dny později stovky japonských letadel smetou nepřipravené Američany v přístavu, druhá vlna zničí letiště. Rafovi a Dannymu se podaří vzlétnout a zničit několik japonských stíhaček. Je však pozdě - japonský útok je u konce a flotila v Pearl Harbor je zničena. Danny a Rafe se vzápětí dozví, že byli zařazeni do přísně tajné operace, jejímž cílem je riskantní nálet na Tokio. Těsně před odletem prozradí Evelyn Rafovi, že je s Dannym těhotná. (TV Nova)

Spiker01

Jestli jde vůbec nějaký film označit jako megafilm, tak tenhle kousek. Michael Bay si zjevně splnil svůj sen a vznikl z toho vysokorozpočtový tříhodinový epos s výborným Benem Affleckem (ano, já na něj nikdy nezanevřel) a ačkoliv jsem Pearl Harbor zřejmě nikdy nedokoukal celý naráz do konce, letos se mi to konečně povedlo napravit a byl jsem více než spokojen. PS : Kate Beckinsale je tady výjimečně hodně sexy až mě to překvapilo...90% ()

Lavran

Nevycházím z údivu nad tím, že jsem tuhle Bayovu vizuálně přesycenou, pro oko a na efekt navoskovanou, nezastíraně amerikanistickou a sentimentem čpící rozmáchlost opomenul ohodnotit! Vždyť ji mám tak rád! Pokaždé si tu do prsou se bijící milostnou zápletku nadsazenou do nebetyčných výšin "červenoknihovního" sentimentu, která připomíná načančanost a kašírovanost starých dobrých hollywoodských melodramů, rád přetrpím jen kvůli čisté rozkoši z výstavby, provedení, epičnosti a kolosálnosti napadení Pearl Harboru. To je vskutku maxi-sekvence hodná nesmrtelnosti. ()

sud

Popcornová romance milostného trojúhelníku v době útoku Japonců na Pearl Harbor. Bohužel přemíra amerického patriotismu dostává film tam, kde je. Jinak jako romance to není zas tak zlé. Jako válečný film zcela mimo mísu. Avšak útok na Pearl Harbor je dobře natočený. Michael Bay natočil (snad kromě "Skály") a natáčí jen samé filmy pro americké diváky kteří se při návštěvě kina ládují popcornem a je jim poměrně buřt co dávají. Herci nepředvedli nic převratného kromě Kate Beckinsale a Aleca Baldwina (moc ho nemusím, ale tady většinu ostatních přehraje). Podívat se na to nechá, ovšem když člověk zná film "Tora Tora Tora", tak ani ta efektní náletová scéna mu nepřijde nijak moc atraktivní. 35%. ()

castor

Aneb když Michaelu Bayovi přestali stačit dva černí ukecaní policajti a když si znovu plácl s Benem Affleckem, který měl zatěžkávací zkoušku v akčním velkofilmu právě u Baye (Armageddon). Ačkoliv se dá spekulovat, jaké housle tu herci (nutno podotknout, docela slušně vybraní) v téhle monumentální válečné fresce vůbec hrají. Hrdá Amerika ztrácí svou nevinnost, trikaři z ILM se utrhávají ze řetězu. Ale postupně. K Pearl Harboru jsem se vrátil po několika letech. Nelituju, ač ta délka je smrtící. A vlastně stále platí to, co před lety. K Bayovi prostě to úsměvné filosofování, dospívání v muže, pseudohistorická velkolepost, barvotiskovost, přeslazená romantika a totální americký patriotismus (Brit k Američanovi: „Jestli je víc Američanů takových, jako jste vy, Bůh pomáhej našim nepřátelům.“) patří. A pokud divák není totální cynik, přežije to, dokonce mu to místy bude velmi příjemné. Skutečně příjemné. Příběh je jednoduchý, o triviálnosti a povrchnosti bych ale zas tolik nemluvil (ani v případě odbytého japonského plánování a amerického velení – nikdo tu snad nečekal lekci z historie). Jakmile zazní první výbuch, divák si „užívá“ všudypřítomný chaos, explodující lodě, vzdušné souboje, velkolepou výpravu, zátěžový test pro nemocnici a topící se námořníky. Všechno je to natočené mistrovskou rukou, samozřejmě v dokonalých barvách a bez těch škaredých záběrů (utrhané končetiny atp.). Naopak záběrů zalitých sluncem a těch vymazlených nejen na prapor s hvězdami a pruhy je tu tolik, že místy divák musí smeknout (kameraman John Schwartzman zaválel). Potěší i epická a maximálně romantická hudba Hanse Zimmera, své s palcem nahoru odvedli i zvukaři. Válka jinak, válka jako vizuální show. Pod pečlivým dohledem Jerryho Bruckheimera!! ()

ClintEastwood

Naprosto zbytečný patos, tradičně nesympatický Affleck a Bay opět totálně utržený ze řetězu jakékoliv soudnosti (a ne, akční scény točit prostě neumí, to uměli mistři, jako Cameron či McTiernan). Adoraci tohoto tvůrce opírajícího se pouze o digitální triky, absolutně nerozumím (povedená Skála budiž výjimkou). Film, který se mi vybaví jako první, když se řekne - kýč. ()

MM_Ramone

"Pearl Harbor" je prístav na ostrove Oahu na Havaji. Slúži ako námorná základňa vojenského Námorníctva Spojených štátov amerických (US Navy). Siedmeho decembra roku 1941 bol zákerne napadnutý a prakticky zrovnaný so zemou silami Japonského cisárstva. Tento agresívny nepriateľský akt mal za následok to, že USA oficiálne vstúpili do druhej svetovej vojny. O tejto historickej udalosti natočil režisér Michael Benjamin Bay v roku 2001 romanticko vojnovú drámu. *** ()

Niktorius

Nerealistická kravina. Ovšem velice pěkná nerealistická kravina, alespoň v případě že nemáte na Micheala Baye vypěstovanou alergii. Bay dokazuje, že je zručným režisérem, avšak úzce zaměřeným pouze na coolové, zábavné fláky a dramatická poloha mu příliš nejde. I zlatý hřeb celého filmu - drtivý nálet na přístav je v Bayově podání coolová podívaná plná efektních výbuchů, krásných zpomalovaček a jiných videoklipových vychytávek. A teď, je to klad nebo ne? Obrazová stránka filmu je totiž opravdu velice pěkná, místy bych si troufal říct krásná, nabízí se však zásadní otázka, zda se všudypřítomná obrazová krása k válce vůbec hodí. Moje odpověď zní 'v Bayově podání ano'. Pearl Harbor se vám může líbit, pokud zkousnete že nejde o opravdový válečný snímek, nýbrž o další popcornovou Bayárnu, akorát natočenou podle skutečné historické události. Jestli se přenesete přes tohle, pak již nejpíš snadno strávíte i nepříliš vyvedenou milostnou zápletku, toporné herecké výkony a limonádový závěr, vymyšlený patrně hlavně kvůli americkému publiku. To aby americký lid nebyl na pochybách, jeslti to těm Japoncům natřeli, nebo ne. 70% ()

Davies182

Bylo to jedenáctého září, co jsem na Václavském náměstí vyšel ze sálu a dostal do rukou speciál MF Dnes o teroristických útocích... i proto na tento film asi nikdy nezapomenu. Velkolepá akce, klišoidní děj, dojemné scény. Pearl Harbor scene je hotové peklo. ()

pepo

Kvalitný akčno romantický nárez.Mal však skončiť o 40 minút skôr.Potom by to bol jeden z najlepších akčňákov čo som videl.Bez záveru 5+ ()

Xmilden

Původní komentář jsem musel smazat, i přesto že se jedná o jeden ze slabších kousků mistra destrukce, tak zase až taková hrůza jako kdysi to pro mě dneska není. On Michael ten patos zkrátka umí. Hrát bohužel moc v tomhle filmu neumí naši hlavní herci. Affleck je občas fakt strašný, navíc ta stopáž je prostě vražedná. Ale druhá polovina je řádně svižná akčňárna. PS: Hodně se to celé podobá předchozímu Armageddonu. 70% ()

sepp

Milostny trojuhelnik si mohli filmari odpustit, stejne jako pateticke sceny - ale to by pak na nem nevydlelai ty stovky milionu, ktery potrebujou, ze?... Scena japonskeho naletu na PH je ovsem strhujici a sveho druhu jedinecna. Musim se ale priznat ze japoncici jsou mi sympatictejsi a tudiz se mi libi dvojnasob jak jim daj na pr*** ;) ()

-bad-mad-wolf-

Pokud jsem Armageddonu vyčítal extrémní míru kýčovitého patosu nejhrubšího zrna, Pearl Harbor svou milostnou linkou odstřelí stádo mamutů. Nesnesitelný film, působící v lepších chvílích jako vysokorozpočtová reklama. Jen se mi nepovedlo zjistit, jaký produkt vlastně propaguje. ()

Phobia

Odpárat od filmu ten nudný romantický cajdák o třech lidech, mohlo z toho být vynikající válečné drama; pokud se tedy někdy budu chtít na "Pearl Harbor" podívat znovu, určitě vynechám úvodní třetinu, protože pitvání vzájemné lásky Bena Afflecka, Kate Beckinsale a Joshe Hartnetta mě neskutečně iritovalo. Od útoku Japonců už naštěstí film nabral pořádné grády a ukázal svou silnou stránku: speciální efekty. Akční scény vzdušných soubojů a potápějících se lodí jsou jednoduše dechberoucí. V závěrečné půlhodince opět přichází útlum, ale pro mě je tato část pořád podstatně snesitelnější, než ono urputné vzdychání a uslzené scény ve zdlouhavém, růžovo-červeném úvodu. Jak už to tak bývá, divák musí být připraven na množství amerických vlajek a nadměrnou porci patosu. S výjimkou monumentální audiovizuální stránky - jednoznačně zklamání. 58% ()

lesumir

trošičku jiný pohled na válečné období se možná povedl pro romantičky, které když přišlo na akci tak přepnuly a na závěrem měli u sebe kapesník, ale jinak tezka nuda. ()

darkrobyk

Především bombardování Pearl Harboru je neuvěřitelně realistické. Válečná apokalypsa pro filmové plátno. Jeden si přitom říká, zda kompars přežil ve zdraví. Kamera je výtvarná, poetické...i patetická. Některé obrazy nadchnou svojí lyrickou atmosférou, jiné přibijí k zemi nekompromisní syrovostí. Vlastenectví odkapavá z plátna na zem, tolik se ho občas nahromadí. No a? Po několikáté si opakuji, že Američanům až příliš vytýkáme to, co nám samotným chybí. Válečné filmy příliš nevyhledávám, tento mě v kině nezklamal. Zato Tmavomodrý svět vedle něj vypadá jako ušmudlaná Popelka. Jistě, Američani mají více peněz, skvělé technické zázemí a tak. Není však pro nás přece nutné, hrnout se do rádoby velkofilmů. Nebeští jezdci jasně ukázali, jak vypadá nejlepší válečný letecký film o Češích a počesku. A dramatický obraz války najdeme ve vynikajícím Kočáru do Vídně stejně, jako v úžasných Démantech noci... ()

Hrabka

Film na podobné téma (japonská invaze na Hawaii) jsem zatím nikdy neviděl, a proto jsem Pearl Harbor uvítal velmi vřele. Samotný děj je až zbytečně poameričtěn, tím jejich patriotstvím. Jak tomu již bylo u Titanicu, tak i tady se na pozadí "katostrofy" odvíjí dějová linie milostného trojúhelníku. Tato linie je sice poměrně zajímavá, ale v určitých místech až příliš vedená k pocitu, že je tím nejdůležitějším ve filmu. Hlavní cílem autorů bylo ale jisto jistě natočit snímek o japonském náletu na americkou námořnickou základnu na Hawaii, který se uskutečnil 7.12.1941. Příprava náletu i samotné provedení je vedeno na špičkové úrovni a přináší nemalé napětí. Konec filmu je už zase poměrně zbytečný, ale Amíci si prostě odplatu nemohli odpustit. 70% ()

paascha

Jediné, co je v téhle americké pompézní kravině pěkné, jsou ta letadla. Ale na to, že jde film, popisující největší letecký útok na USA, je jich tam žalostně málo, zato slzopudných limonádových scén, vzdychavých výlevů a jiných klišé je tu jako asiatů v Praze (počítám i naše východní sousedy:))). Takže je to jen pitomý velkofilm, u nějž je dopředu jasné oč jde, jak to dopadne a kdo vyhraje. Nuda ()

Zemřel herec Tom Sizemore

05.09.2008

Manželství Beckinsale & Rockwell

Manželství Beckinsale & Rockwell

19.12.2005

Ne, nejedná se o bulvární výkřik, nýbrž o vztah, který spolu herci Kate Beckinsale a Sam Rockwell prožijí ve filmu SNOW ANGELS. V tomto dramatu režiséra Davida Gordona Greena si Kate zahraje… (více)