kolodej1

Spike Lee mě opět nezklamal. Oceňuji především atmosféru snímku, postupně vzrústající napětí, člověk pak jen čeká, kdy to bouchne. Výborný film, doporučuji ()

jjjerry

Ze začátku nuda, proložená ještě nudnějšími dialogy skupinek černochů co se poflakujou na jedný ulici v Bronxu. Občas do toho vsuvky "monologů nebo jak to nazvat, možná rapovýho songu", ale to mě fakt nenadchlo. Ke konci přijde trošku zlepšení-rozuzlení, teda pokud se do té doby neunudíte. Konec ukazuje rasismus z té opačné stránky... Co se mně libilo, bylo vylíčení toho vedra na tý rozpalený ulici, skoro jsem se z toho taky zapotil:-) Oblibil jsem si postavu Mookieho, ale na konci mě fakt zklamal. Nejlepší "hrdina" byl tady majitel Pizzerie=). Mam pocit, že v tomhle fimu většina hodnotících vidí něco víc, než o co se autoři snažili... Prostě nebudu nadhodnocovat film, jen protože to dělá většina a dostal nějaký festival ocenění =) ()

Juraj.Misejk

Společensko-kritický film s promyšleným dějem a (ne)klasickým využíváním filmových postupů. Nabízí ale jasný děj a vývoj, ale přesto nás Spike Lee nechá s neuzavřeným koncem přemýšlet. V příběhu je hodně dějových linií, přičemž nás nejvíce zajímá ta klíčová: vývoj komunity brooklynského bloku v rámci vyřešení jejich vztahů a rasistických otázek (což je ke konci filmu prezentováno dvěma citáty Martina Luthera Kinga jr. a Malcoma X, kde každý hájí jiný postup řešení problémů + jde také o název filmu!). V příběhu najdeme mnoho pozorovatelů, jako jsou Mother Sister (Ruby Dee) nebo trojice mužů posedávajících na rohu ulice a samozřejmě Da Mayora (Ossie Davis), i když není jenom pozorovatelem. V opozici pozorovatelů je mladá energetická mládež, kteří chtějí řešit problémy aktivněji a spíše rukama, než rozvažováním jako např. Da Mayor. Jedna z hlavních postav Moonkie (Spike Lee) je takový náš průvodce, který nás seznamuje s jednotlivými příběhy postav, i když není vždy přítomen. Je to právě on, který jako jediný černoch pracuje pro italskou Salovu Famous Pizzerii, kolem které se všechno točí a kvůli které nastanou ve filmu problémy. Snaží se být nestranný a snaží se to vyřešit bez konfilku. Ale i on se ke konci filmu změní. Samozřejmě by byla škoda nezmínit vyníkající herecké výkony itala Sala (Danny Aiello) kdy brání svoje zájmy a svojí pizzerii, kterou provozuje v oné ulici již 25 let. Ale to se nedá popsat. Musí se vidět. Po celý příběh nás doprovází DJ Mister Senor Love Daddy (Samuel L. Jackson), který je zobrazen několikrát, ale nevíce si ho všimneme na začátku a na konci filmu, kdy na něj spočině kamera po delší jízdě na jeho detail. DJ nám dává uřitečné informace o prostředí, kde se bude děj odehrávat (např. počasí, umístění, apod.). Přes jeho hudbu, použitou jako zvukový můstek, propojuje jednotlivé akce, které by jinak nebyly soudružné. ()

RF

možná, že mě tento film dožene stejně jako Permanent Vacation, ale nevím. Neřekl bych, že svoje hodnocení přehodnotím. Pár dobrých momentů a vyvrcholení (i když nechápu proč zrovna ten, který v pizzerii pracoval, prohodil oknem tu popelnici) ()

Saprofag

John Turturo!!!! Výbornej herec. Škoda, že bere i sračky! Tohle ale není ten případ! Za krvavé léto v New Yorku jsem dal tři, takže tady musím už kvůli některým paralelám jít na čtyřku! Výhrady mám, ale čtyřka to asi může být. Hlavně za toho božího Johna!!! ()

90125

Veľmi vážna téma, veľmi silné posolstvo. Osobne by som prial tomuto príbehu viac drámy, ako komédie. Bohužial toto je viac komédia. Zo začiatku skvele vytvorená atmosféra prostredia, uplne presné charaktery postáv. Škoda, že ku koncu, keď by mal príbeh vrcholiť, to ide práve naopak, dolu kopcom. Chýbala dramatičnosť, napätie a hlavne lepšia zápletka. Škoda, toto mohlo byť o hodne lepšie. 58 % ()

u.mojitko

"Já nejsu žádný rasista, pro mě cikán jako černoch", ale ten primitiv s kazeťákem si o to říkal, a hned po něm to měl schytat ten nevděčnej zmrd Mookie. CZ znění je mizerný, musím sehnat původní. ()

Janoss98

Moc se mi líbil námět, že násilí plodí jen další násilí a v žádném případě nic neřeší. To je ve filmu krásně znázorněno. Častokrát to odnesou právě ti, kteří za nic nemůžou a zbytečně platí za lehkomyslné výlevy ostatních. Fakt najs 90% ()

FWBoy

Plno ukecanejch černochů, pekelný horko, funky, soul, hip-hop, konec osmdesátých let... To je kombinace, které milovník black music a osmdesátých let, jako jsem já, těžko odolá. Celý film se odehraje za nepředstavitelného horka během jednoho obyčejného dne v Brooklynu. Film v podstatě nemá žádnou pevnou dějovou linku, je spíše poskládaný z jednotlivých scének a gagů, odehrávajících se v černošském getthu, kde jediný obchod s potravinami vlastní asiaté a jedinou restauraci, přesněji pizzerii vlastní italoameričan. Nadlehčená atmosféru celého filmu je spojena otázkou rasové problematiky, jak bývá u filmů Spikea Leeho zvykem. Nečekejte ale žádné hluboké drama! Spíše jeden (ne)obyčejný letní denv ghettu.... Enjoy! ()

2tomas2

Spolu s Boyz n The Hood jeden z najlepších černošských drám vobec.Soundtrack Public Enemy ma potešil kedže som ich fanúšik.Spike Lee nám ponúkol pohlad na drsný život a miestami jemný nenápadny humor.Nečakal som žeby sa volačo vyrovnalo Boyz n The Hood ale stalo sa.Zo začiatku to ide takým jemným tempom ale záver je drsný a emotívny. *5/5* ()

machatanor

Tak to jsem moc nepobral. Možná za to částečně může dabing, ale film na mně dělal dojem folklórní taškařice ze života v afroamerické čtvrti, která se v závěru kapku křečovitě změnila v drama. Většina postav působila poněkud komicky, což mi až tak nevadilo - měl jsem dojem, že je to v rámci stylizace, ale závěrečný zvrat mi tam absolutně nezapadal. Každopádně mi unikla pointa. Vlastně myšlenka filmu může být, že původcem mezilidské intolerance a zla je nesnesitelné vedro. ()

Havranice

Zajímavě natočený, pár dobrejch myšlenek... ale všechny ty řeči okolo - frustrující.... Těšila jsem se, až to skončí a vyvstane nějaká pointa. ()

jefljdasfljs

Většinu doby jsem čuměl s otevřenou hubou a po dodívání cítím potřebu si některé scény pouštět pořád dokola. Btw, obsah tady na ČSFD obsahu filmu teda moc neodpovídá.. ()

Martazoe

Chvilku mi trvalo než jsem si na styl, jak je to natočené, zvykla. Pak už jsem se dobře bavila spoustou hlášek a ten konec ten je opravdu masakrózní. Pro mě je tento film o tom, jak je jednoduché hledat nepřítele venku, ale přitom si ani nezkusit zamést před vlastním prahem. Vždycky se najde nějaká "černá huba", "korejskej hokynář" nebo "ulísnej Ital", na kterého můžu svést svoje problémy. Ach jo, je to smutný tohle vidět. ()

Ferguson

Mohlo to být o čtvrt hodiny kratší. Škoda, že v té době musel být aktivistický černošský režisér politicky korektní, aby nebyl film hned od začátku pranýřován za jednostrannou propagandu. Na můj vkus je totiž film příliš korektní. Nicméně po formální stránce nemám co vytknout. Pouliční styl natáčení ale bez použití ruční kamery a přehnaných rádobyreálností a stylově vytříbený je podle mě správná cesta, jak být realistický, ale stále filmový. 90% ()

asus

dosť my v tom filme vadilo-dievča čo kidala na priateľa že nevie nájsť robotu,čo keby tiež pridala ruku k diel. a chlapca čo chcel obrázky svojí ch bratov na stenu.to je drzosť prísť do cudzieho podniku a chieť to tam prerábať. ()