Neznámý voják

• Finsko Tuntematon sotilas (více)
Finsko / Belgie / Island, 2017, 179 min (Alternativní 133 min)

Režie:

Aku Louhimies

Předloha:

Väinö Linna (kniha)

Kamera:

Mika Orasmaa

Hudba:

Lasse Enersen

Eero Aho, Johannes Holopainen, Jussi Vatanen, Aku Hirviniemi, Hannes Suominen, Arttu Kapulainen, Paula Vesala, Samuli Vauramo, Joonas Saartamo (více)

Stalin a Hitler si v roce 1939 domluvili rozdělení vlivu v sousedních zemích a brzy zahájili i jejich porcování. A nikdo jim v tom příliš nebránil. Společně obsadili Polsko, Stalin zabral Lotyšsko a Estonsko. Na řadě bylo Finsko, po kterém Rusové žádali vydání Karélie ležící na jejich hranicích blízko Leningradu. V listopadu 1939 bez vyhlášení války vtrhla Rudá armáda do Finska, ale i přes mnohonásobnou převahu v mužích i zbraních nedokázala finskou obranu prolomit. Až po několika měsících tzv. Zimní války vybojovali na Finsku část území. V roce 1941 se situace změnila. Německá armáda vtrhla do Sovětského svazu a Finsko se rozhodlo vybojovat obsazené pohraničí zpět. Tento válečný konflikt mezi malou severskou zemí a totalitní komunistickou mašinérií připomíná boj Davida s Goliášem. Válečné drama Neznámý voják vypráví příběhy jedné finské jednotky, která se postavila během této války na obranu země proti agresorovi. Film vystihuje drsně a realisticky skutečný válečný konflikt, vidí jej očima různorodé skupiny mužů, kterou pevně spojila válka. Film vznikl podle knižního bestselleru Väinö Linny, který pro jeho příběhy čerpal i z vlastní zkušenosti. (CinemArt)

Rathalos

Napriek tomu,ze ma tento film tri hodiny,tak musim povedat,ze mi zbehli raz dva,ale vdacim za to tvorcom tejto vojnovej dramy,lebo urobili fantasticky kus poriadnej prace,fakt po kazdej stranke zvladnute,samozrejme musim pochvalit aj herecke vykony,tie boli bezchybne,Finsko je mala krajina,no na filmovom platne je obrovska,jednoducho vedia ako na to,paradna zalezitost,odporucam vsetkym,ktori miluju tento zaner...:-) ()

MickeyStuma

Jedná se o velkofilm o zkušenostech války nejen na frontě. Lidský příběh z pohledu různých lidí. Strasti a radosti jednotlivců, které nelze považovat za hrdiny, i když takovýchto činů je tu více než dost. Snímek poukazuje na nadšení mladých mužů na začátku války, které se později v zákopech okamžitě mění v hluboké zoufalství a beznaděj, a zohledňuje také emocionální naděje a touhy těch, kteří zůstali v pozadí. Snímek nabízí něco z historie, o které určitě málokdo co věděl. Nejdražší finský film v plné parádě, který umí uspokojit hlavně svou nepředvídatelnosti, jak bývá zvykem u hollywoodské produkce. Mínusem je bohužel naprosto zbytečně dlouhá tříhodinová stopáž. Existuje i kratší verze, která má dvě hodiny a čtvrt, ale ani tím se i tak moc nezískalo. Zaměření filmu vyznívá různorodě. Chvílemi to vypadá jako čistě válečných film, chvílemi jako lidské drama na pozadí války. A celou dobu jako by se nevědělo, co bude víc. I tak snímek stojí za zhlédnutí, neboť filmů z období druhé světové války, kdy Sovětský svaz napadl jiný stát, je skutečně jako šafránu. Ne-li do této chvíle vůbec žádný. ()

korok

Tři hodiny válečného dramatu, který vás vtáhne do pocitů. jak se musí cítit voják na frontě. A není to nic závidění hodného. Plný počet dávám i za to, že se jedná o finský film. Věděl jsem, že umí velmi dobře točit takováto témata naši severní sousedé z Polska, ale už i finové? Kéž by i naše česká kinematografie dokázala něco takového vytvořit. Závěrem snad také, že tenhle film se určitě v Rusku nelíbil. Protiruských hlášek, provolání, popěvků a řečí, tam bylo habaděj. Není se co divit, když byli agresory. Pochodující skupina zdravotních sestřiček, se svým drsným protiruským popěvkem, mi asi utkvěla nejvíce. ()

agassi68

Fíni bez hanby natočili hollywoodsky vojnový film. Bojové scény síce neboli veľkolepé, to sa vo fínskych lesoch ani nedá a predsa vás kamera vtiahne do deja. Žiadne bezbrehé hrdinstvá ani falošný patriotizmus. Stanete sa na tri hodiny vojakom fínskej armády v druhej svetovej vojne. Bravo suomalaiset tekijät.. ()

panvasik

Jsem mile překvapen. Upřímně nejsem zrovna největším fanouškem Finů, ale tohle jsem měl už v hledáčku dlouhou dobu a konečně nastal ten čas. Bohužel, jsem nebyl schopný vyhledat tu 3 hodinovou verzi, ale jenom tu 133 minutovou. Eero Aho byl neskutečně fantastický a šlo z něj neskutečné charisma jako ten Neznámý voják. Přišlo mi jeho chování, takové správné a oprávněné, neuznával autority a dělal to všechno jenom pro svojí rodinu. Jsem rád, že si tuhle část historie natočili sami Finové a jsem rád, že to nemělo tentokrát na starost USA spol. Doufám, že ještě budu mít štěstí k celé verzi zatím, ale zůstávám u 4* 8/10 ()

Dimo

Mocný, brutální, nelítostivý a zatraceně dobře natočený válečný film. Tři hodiny v této one soldier show utečou jako voda a diváku nezbývá než uznale kývat hlavou a významně zdvihat obočí. ()

DAPDO

Většinu filmu jsou k vidění bitvy, navíc natočený dost poutavě. V tom jsem viděl ale jedinej klad. Chybělo mě tam něco navíc, prostě víc příběhu. Navíc mi to občas přišlo nějak divně sestříhaný. 55%. ()

tranquill

"Nejsme tady, abysme chcípli, ale abysme zabíjeli!" Drsné severské válečné drama odkrývající historii, kterou u nás asi moc neznáme. Kvalitně natočeno, nadstandardně zahráno. "Jaké to je, střílet na člověka? .. Nevím, střílím jen na nepřátele!" ()

Inozuka

Po druhé po Dunkirku jsem odcházel z kina spokojený, že dobré válečné filmy se ještě točí. A ještě raději jsem byl, že jej natočila malá evropská země a vzdala jím hold vojákům jednoho trochu opomíjeného konfliktu v rámci druhé světové války. Neznámý voják je skvělý film, trochu citující z Tenké červené linie, což je ale spíš pocta. Malinko mu možná ubírá sestříhání na exportní o 45 minut kratší verzi, protože některé pasáže mi přišly trochu neukotvené (návštěva holek), ale to je jen domněnka, protože se obávám, že full verzi asi u nás nikdy neuvidíme. Jinak ale super nasnímaná syrovost a krutost války, bez příkras a sentimentu. Pochvalu zaslouží i precizní výprava a vzorné historicky přesné použití výzbroje (na začátku T34 model 1940, ke konci již T34/85). ()

bearmeedek

Do kina jsem vyrazil 9. května, tedy v den, kdy nás kdysi osvobodila Rudá armáda. Ta zde také „hrála“, ale v roli toho zlého agresora. Nevím, jestli existuje moc filmů natočených z pohledu, kde se bojuje celou dobu proti Sovětskému svazu, a nejde přitom o smyšlený akční film. Zároveň jsem si doplnil neznámá historická fakta ohledně Finska ve 2. světové válce. Nejen Sověti měli vojáky samé hrdiny. Finové tady ukázali dobrovolné nadšení i na úkor svých rodin. Ve filmu je ukázaná reálná „severská“ válka, ve které tlupa obyčejných lidí tlačila pěšky a metr po metru agresora zpět na své území. Přirozeně podané postavy v jejich jednoduchosti i prostotě a válka ve své kruté realitě, která si nevybírá mezi hrdiny a zbabělci. Velké překvapení, jak dobrý a působivý válečný film Finové natočili. Na první pohled je celý film jinak natočený, než by to udělali např. Američani. Působivá byla i zvuková stránka, protože vzhledem k množství spotřebované munice se reproduktory v kině pořádně provětraly. ()

TomStrom

K dokonalosti tomu chybělo docela dost, ale kvalita se tomu v mnoha ohledech upřít nedá. Trochu jsem měl zmatek v postavách a v ději jsou dost velké proluky, což zas na druhou stranu při tři roky trvajícím konfliktu ani jinak udělat nejde. Velkým plusem je fakt, že Finové tu ze sebe nedělají ty jediné správné a z Rusů ty jediné špatné, jak to obvykle točí Hollywood. A pěkně je tu taky vidět, kam vede fanatismus, zabedněnost a agresivní nacionalismus. Povinné zhlédnutí by mělo být pro ty, co by hned zítra zase rádi s puškou v ruce vyrazili směrem Moskva. Chce to v dnešní době víc střízlivosti a humoru desátníka Rokky než fanatismu podplukovníka Karjuly. ()

Maximilianus

Mierne vyčnievajúci vojnový film, ktorý nie je iba o hrdinstve fínskych vojakov (aj keď aj toho je tam dosť), ale najmä o ich ľudskosti a všetkému, čo k tomu patrí. K tomu ešte neustála záplava guliek od takmer nezobrazeného nepriateľa, takže skutočne neviete, odkiaľ príde ďalší výstrel a kto bude jeho ďalšou obeťou. Spočiatku som mal problém stotožniť sa s čatou a bola to pre mňa iba banda neznámych vojakov, avšak po príchode Rokku, ktorý sa hneď stal mojím obľúbencom som si začal nachádzať cestu aj k pár ďalším postavám. Vyobrazenie vojny a podmienok vojakov na slušnej úrovni a vzhľadom na fakt, že akcie tu bolo viac než dosť, by sa za takýto film nemusela hanbiť ani americká produkcia. 8,6/10. ()

Franc1s

Tříhodinový válečný epos z Finska, který ukazuje, že pořádnej válečnej film lze natočit i mimo Hollywood. Boj střídá boj, na sněhu, v zákopech, na vodě mezi skalami. Akce je přehledná, výborné natočená, úplně jsem si připadal, jak kdybych tam byl taky.. Dialogy mají hlavu a patu, herci zahráno na jedničku, vždy když jsem si někoho oblíbil, bohužel přišel o život.. Citlivě a chytře je zobrazováno jak je válka zbytečná a co vše se odehrává okolo.. Drsné, syrové a smutné.. Rozhodně doporučuji všem co rádi koukají na válečné filmy a POZOR!! Rozhodně 3-hodinovou verzi(je i kratší verze) VÝBORNÝ kousek 9/10 ()

kwaicheng

O jeje, nejdřív jsem chtěl odejít od obrazovky, nemoce dále snášet pohled na jalového ugrofinského junáka plazícího se polomem a všelijaké roztodivné housenky filozoficky pozorujíc, leč vyplatilo se posečkat, i když přiznávám, že jsem to občas popohnal. Finský Rambo cool. Dobrý pohled na další kus nedávných dějin. Čím víc koukám na válečné filmy, tím víc si uvědomuju absurditu války, jak ostatně zazní ve filmu, je jedno kdo si začal, trpět budou všichni. ()

Acrobat

Vidím, že nevidíš nepriateľa. Asi takto bojujú dve strany v tomto ani neuveríš fínskom zatraceně skvelom bijáku. Neviem, či ten film je najdrahší. To je jedno v tejto chvíli. Podstatné je dokonalé tiché stvárnenie opäť nejakého nového konfliktu, v lesoch a brilantných lokalizáciách. Anti Rokka či ako sa to volal, je asi jedným z najlepších vojakov posledných dôb. Nekorektnosť k prístupu kto prežije a kto nie, je bezchybný, a celý štáb poňal kameru strih geniálne civilne. Všetko vidíš aj nevidíš, všetko ti je jasné. Hanba agresorom, česť padlým. Nosná kostra je rovnaká ako u všetkých vojnových filmov, ale na ten pocit tiesne sa môžem dívať stále. Pamätaj človeče pamätaj. (videné 01.09.2018, BDrip Alternative version). ()

gemi

Film o dobrých vojácích na špatné straně války. Většina filmů je o "těch hodných", toto je výjimka. Není to žádná strhující jízda typu Zachraňte vojína Ryana. Je to rozvláčné drama, vykreslující osudy konkrétních vojáků, ergo je to sice psychologicky hluboké, ale místy poněkud utahané. Z toho důvodu dávám tři kousky, jinak film jako celek je určitě nadprůměrný. Ale chtěl bych to vidět podruhé? Nevím... ()

rublik05

Drsný film z drsného prostředí Finské Karélie. Filmařům se podařila celkem realisticky vykreslit válka jako taková, snímek je plný krvavých scén a střetnutí. Nejednou jsme svědky opravdu emotivních scén plných násilí a tuhých bojů hrdinných Finů s vojáky Sovětského svazu. Potěšila mě zde kvalitní kamera, která i v těch akčnějších scénách dokáže nasnímat povedené záběry a je to jednoznačně jedna z velkých devíz celého filmu. Dialogy jsou zde lehce upozaděny na úkor bojových scén, což je jedině ku prospěchu věci. Škoda jen, že se tvůrci rozhodli sledovat život finské jednotky v relativně dlouhém časovém úseku a nesoustředili se více na detaily o jednotlivých vojácích, takhle povrchně si divák nemá šanci k nikomu utvořit nějaký vztah. Nicméně i tak film jako celek funguje perfektně a určitě se jedná o jeden z těch lepších válečných filmů. 8/10. ()

deLaFere

Moc, moc dobré, vypadající velmi realisticky. Finsko má pět a půl milionu obyvatel, dá se předpokládat, že jejich kinematografie bude mít obdobné ekonomické možnosti jako ta naše. Ovšem kvalitativní rozdíl je propastný. Nabarvené ptáče nebo třeba Tobruk jsou ušmudlané kačenky vedle tohoto snímku. Pět hvězd nedávám kvůli střední části, která je trochu roztahaná a především kvůli historickým nepřesnostem. Hlavně ústupové boje Finové vedli ve velmi hluboko připravené obraně a tvrdě se bránili. Nevím proč tvůrci zvolili tuto formu, asi pro zvýraznění kritické situace, ve které Finsko bylo. Jinak velmi slušný film, bez patetismu a sladkobolných hollywoodských klišé. ()

72. Jussi Awards - výsledky

72. Jussi Awards - výsledky

24.03.2018

Již po dvaasedmdesáté byly oceněny nejlepší finské filmy za uplynulý rok. Nejlepším filmem je drama Nekonečná cesta, proměnilo šest nominací ze třinácti. Kromě nejlepšího filmu posbírala ceny za… (více)