Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů

• USA Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (více)

Rozpolcenost mezi loajalitou ke svému učiteli Obi-Wanu Kenobimu a vábením Sithů nakonec způsobuje, že se Anakin Skywalker obrací zády k Jediům a přeměnou v Dartha Vadera dokončuje svou cestu do temnot... (Bontonfilm)

peetriss

Bezesporu nejlepší film z novodobé trilogie Star Wars. Především je tomu proto, že George Lucas upustil od infantilní vesmírné pohádky a Pomstu Sithů podal jako temnější, přesto stále trikově a vizuálně pestrou, sci-fi plnou bojů a bojůvek. Dalším pozitivem (dlouho žádaným) bylo utlumení postavy Jar Jar Binkse na pouze několikasekundový bezeslovný štěk a především obsah očekávané proměny Annakina v Darth Vadera. Bohužel v této proměně je asi nejvíce znát Lucasova slabina, je pouze průměrným vypravěčem, a proměna je tak trochu "odfláknuta" přílišnou zkratkovitostí a povrchností. Tam, kde však George Lucas selhává coby vypravěč, vynahrazuje divákovi zážitek svým smyslem pro popcornovou zábavu, vizualitu a inovátorství. Epizoda III také přeřadila na vyšší emoční úroveň a nevyhýbá se bohužel ani více či méně patetickým projevům. Herci jsou opět výborní napříč celým osazenstvem, možná je tentokráte trochu nevýrazná Natalie Portman z důvodu nevýraznosti její role samotné. Na plné hodnocení to stále není, jsou to lepší čtyři a Impérium vrací úder tak stále zůstává nepřekonatelnou SW-laťkou. ()

TERRORDROME

HAIL TO THE DARKSIDE!!! Galaktická republika je v hajzli, zošúverený zmrd Palpatino rozpútal jediovský holokaust a všetko smeruje k tomu jedinému vytúženému bodu kvôli ktorému boli natočené všetky tri prequelové diely. Ten úžasný moment keď si prihorený zmrzačený Anakin nasadí na tvár dýchaciu masku a začne dunivo sipieť. To má rozhodne silu. Pomsta Sithov je unikátna v tom že sa všetci tešia len na to ako zlo vyhrá a dobro bude rozprášené do tých najzaprdenejších kútov galaxie a odsúdené živoriť v močiari ( Yoda určite ). Plný počet si to objektívne nezaslúži, predsa len je to hlavne nekonečná prehliadka digitálnych efektov, ale v celom kontexte Star Wars to funguje eňo-ňuňo a to hlavne vďaka tomu že dobre vieme čo bude nasledovať. Len vďaka počítačovej animácii môže taký prestarnutý matuzalem ako Christopher Lee robiť akrobatické kúsky ako by mal opäť sedemdesiat. Pochváliť musím aj tuberáckeho generálrobota Grievousa, keď sa ten začne oháňať mečmi tak aj Obi-Wan prevráti oči naruby a povie to svoje- "mám z toho zlý pocit". Tresky blesky, Yodove uši a tak vôbec... ()

Itar

Novější trilogie je jako schody z pohádky do politicky-osudového thrilleru. Třetí epizoda dokončuje linky načrtnuté v Attack of the Clones, především co se formy týče. Děj jede na plné obrátky od začátku do konce a závěrečný souboj rozhodně stojí za ty nekonečné roky čekání. Důstojný konec nesmrtelné ságy. ()

ClimbVibe

Z nových dílů rozhodně nejlepší. Duch původních Star Wars je tu cítit absolutně nejvíc. Ze všech těch soubojů, válek, dramatických promluv, monster si ale nejvíc budu pamatovat vyleštěnou černou helmu, která dosedá v krásném detailu na tvář popáleného Anakina. Ffff, kchůůůů. ()

Paldiny

Zďaleka najsilnejší diel od Impérium vracia úder! Zatiaľ čo v Epizóde I a II bola ozdobou záverečná bitka tu si nie som istý, kde vôbec začína. Film je silný v každom ohľade a to nie len po detailne prepracovanej technickej stránke. Konečne zaujme príbeh, rovnako tiež vývin akým sa vydá. Lucas definitívne kašle na detské publikum a v jednom okamihu ho paradoxne popraví kým iným než detským hrdinom z prvej epizódy. Christensen nie je dobrý herec čo platí aj pre Epizódu III, ale pre tentokrát herecká neistota konečne prináša dokonalý zmätok jedného tragického osudu. Emócie pracujú na maximum a ženie ich vpred jak vynikajúci soundtrack, skvelý Ewan McGregor tak aj bolestivá beznádej vpísaná do tváre prehrávajúceho dobra. Pri takej poprave džedájov len neveriacky sledujete akým medzigalaktickým prerodom dokázala séria za posledné roky prejsť. Najznámejšej vesmírnej ságe týmto dielom svitla nová nádej, vďaka ktorej nielen že akceptujete predošlé dve epizódy, ale sa dokonale navnadíte na oprášenie starej trilógie. ()

cmenda

Tady se dostávám před původní trilogii a odhalují se nám odpovědi na některé otázky , a zároveň je to jeden z klíčových dílů. ()

vorry

Mnoho skalních fanoušků nebude souhlasit, ale za mě jednoznačně nejlepší star wars. I AM THE SENATE. Úžasné herecké výkony Iana McDiarmida a Ewana McGregora. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "I don't think the boy can handle it. I don't trust him." "With all due respect, Master, is he not the chosen one? Is he not to destroy the Sith and bring balance to the Force?" "So the prophecy says." "A prophecy that misread could have been."     Toto má byť 87. najlepší film všetkých čias? To si snáď niekto zo mňa strieľa. Naozaj tu nenachádzam veľa toho, čo robí nejaké filmové dielo hodnotným. Preexponovaná neprehľadná akcia v úvode akoby predznamenávala ďalšie dianie, ktoré ma len pramálo baví. A najmenej zo všetkého tie hojné svetelné šermovačky (mávanie žiarivkami), ktoré pôsobia skôr smiešne (vrcholným číslom je zelená opička proti bezzubému deduškovi). A po konečne dospelejšej druhej epizóde sa, žiaľ, vkradla naspäť aj infantilnosť aj s tým detinským humorom, čo príliš neladí s temným pozadím tejto epizódy (tá temnota je práve jednou z jej mála predností). Nie, spôsob chôdze môjho "obľúbeného" robota C-3PO (či Wookieeov) mi nepripadá milý, či vtipný, to skôr idiotský. Hayden Christensen (Anakin) je tu ešte topornejší, s tým jeho zachmúreným výrazom, ktorý má zrejme evokovať nejakú temnú stránku, vyvoláva skôr dojem zastavených vetrov. Aj inak veľmi dobrý Ewan McGregor (Obi-Wan Kenobi) tu pôsobí dosť podivne s tým jeho prihlúplym účesom (je ako vystrihnutý zo životopisného filmu o nejakom ruskom skladateľovi) a neustálym prihlúplym úškrnom pri súbojoch. A ešte aj tá Natalie Portman (Padmé) akosi stratila časť svojho pôvabu a dokonca mám pocit, že vo vypätých dramatických scénach aj herecky mierne zlyháva. Ako som už napísal, veľa toho na pochvalu nemám, okrem obrazovej stránky a temne ladeného príbehu s výborným záverom so zrodom troch ikonických postáv nasledujúcich epizód.     "So this is how liberty dies. With thunderous applause." ()

mkali

Tato epizoda, musím říct, byla jednoznačně NEJ z celé nové trilogie. Velice akční děj podkreslený Williamsovou hudbou.. Spousta emotivních scén - např. když se mladý padawan rozhodne pomoci senátoru Organovi a je zabit klonovými vojáky.. Jen k jedné scéně bych měl výhradu - "poprava" hraběte Dookua jakoby z oka vypadla scéně z Gladiatora, kde Maximus v africké aréně svému soupeři setne hlavu stejným způsobem. I přes tento "nedostatek" ale nemohu jinak a pět hvězdiček je pro mě jasná volba ;-) ()

Spectre

Uff... odteraz pre mňa Ep. 1 a Ep. 2 neexistuje a Ep. 3 radím k starej trilógií. Priznám sa, som skeptický a v určitých veciach asi aj príliš náročný a skutočne som nečakal, ako ma Lucas nehorázne prekvapí. Tento film dokonale podtrhol pôvodnú trilógiu. Dobré boli herecké výkony, novopečený imperátor, ale to všetko zmietol moment, kedy Anakinovi nasadili masku a stal sa z neho pravý Vader! Táto scéna ma ohromila a stala sa pre mňa kľúčovým momentom celého filmu, od ktorého sa všetko odvýja. Samozrejme, klady by som mohol menovať ešte dosť dlho, napríklad tradične dobrého Williamsa, ktorý nám tentokrát skratkovito pripomína starú trilógiu a jemným splývaním motívu impéria udržuje diváka v napätí. No a čo sa týka temnejšej stránky (nie sily, ale filmu), tak námietky sú viacmenej voči osobe Lucasa v režisérskej stoličke, pretože pod iným vedením by mohli niektoré momenty vyniknúť ešte tesnejšie a naliehavejšie. Nechajme to však tak, Lucas sériu začal a aj ju skončil, nadmieru dôstojne. 5* ()

Marťas

Lucas perfektním způsobem dokázal uzavřít hexalogii. Mě osobně se tento díl líbil nejvíce ze všech STAR WARS. Efekty, kamera, střihy... prostě dokonalé dílko a není pochyb o pěti hvězdičkách. ()

Macik

Nepopsatelný filmový zážitek který musí u každého fanouška SW vyvolat erekce.. Sem tam se až člověk zastaví nad otřesnými dialogy ale to ostatní je natolik dobré,že tuhletu "malou" minelu Lucasovi jistě rádi odpustíme.. ;-) ()

willis

Takže: Christensen ani McGregor se prostě do svých rolí absolutně nehodí, nemají zkrátka pro své postavy potřebné charisma. Ve scénáří je spousta děr a nepochopitelností včetně chování Anakina. Přesto to mohl být výborný film, kdyby se ho chopil nějaký režisér který je schopen vzbudit u diváků alespoň nějaký náznak emocí. Mohla tohla to dokonce být tragédie shakespearovských rozměrů, bohužel nic z toho se nepodařilo do filmu dostat. Takže zbyl jenom popcorn. Ale lidem jak je vidět stačí opravdu málo.(14.12.2005) ()

AIMÉE

Taková jedna sci-fi satisfakce. Smekám, jednoduše vzdávám hold panu Lucasovi. Buď se mu to podařilo se štěstím anebo to ten lišák měl do puntíku "načasované". Po vlažné E2, která vyšla oproti E1 ještě více seladonsky a fungovala jen spíše jako spojovník mezi E1 a E3. A jelikož z E2 - Klony útočí jsem nebyla dvakrát odvázaná, po E3 jsem absolutně šokovaná (ani nevím v jakém slova smyslu). Anakinova 'přeměna' je neskutečná, kdy jsem si po účinkování H. Christensena v E2 nedokázala naplno představit TU proměnu na Darth Vadera. Ale vzal mi vítr z plachet a musím uznat, že byl velmi dobrý. Souboj, na který dlouho většina čekala, Obi-Wan vs. Anakin na pozadí výborně upravená 'Duel of the Fates', a navíc prostředí všudypřítomné lávy bylo pro výsledný dojem vynikající. Jakékoli "star-trekové" snímky mě většinou nechávají chladnou, ale E3 je až dramaticky revolučním mezníkem (především z celé Ságy) ve sci-fi. Co se týče dalších postav, je to hlavně (a opět) E. McGregor - neměl on náhodou Obi-Wana "v krvi" ?! Jeho výkřik "You were the Chosen One.." trhá srdce. I. McDiarmid coby senátor Palpatine a jakožto našeptávač, kterému se nakonec povedlo to, co chtěl, až se mi z jeho počínání dělalo špatně od žaludku. Lucasův záměr? Povedlo se. Generál Greivous také nebyl zrovna roztomilý a vizualizace jeho 'tvářičky' by mohla děsit v nočních můrách slabší povahy. Hudba Williamse jako obvykle u SW skvěle pompézní... Scéna "Padmé Rumination", kdy Anakin přemýšlí nad tím asi nejfatálnějším činem a Padmé začíná tušit blížící se strasti naháněla husí kůži. Závěrem hlas pana Jamese Earla Jonese v Darth Vaderovi, dá se říct, spojil téměř nespojitelné - a to nové a staré Epizody Star Wars. ()

LuckyStar

Původní Hvězdné války zpátky. Zatím jediný film, na který jsem šel třikrát po sobě do kina a jeden z mála filmů, u kterých jsem při placení u kasy byl nesmírně pyšnej a hrdej na jeho vyslovování. Posledních dvacet minut patří bezpochyb k největšímu fanouškovskému vrcholu (koláž tří nádherných scén - Yoda, Obi-Wan vs. Anakin a Darth Vader) a filmové nostalgii, kterou jen tak někde náhodou nenajdete. Skoro bych řekl, že to byla povinnost vidět na obrovském plátně v multiplexu, doma z gauče viděné nemá takovou vypovídací hodnotu - budou vám chybět přítomní diváci a nebudete si říkat "Tak lidi, teď se dobře koukejte, protože takhle se točí opravdu VELKEJ film." (což jsem si říkal právě při oněch zmiňovaných scénách). ()

M.I.K.E.

A naco se budu teď těšit??můj nejočekávanější snímek mého mládí je za mnou.Herecký výkon Haydena Christensena se od SW2 zlepšil nad očekávání,ale zklamáním je pro mne výkon Natalie Portman.Nicméně digitální efekty,výprava,střih...super! Ale Lucas jako režisér pohořel,po prvním shlédnutím sem ve filmu objevil 5-6 výraznějších hrubek,ale po druhém sem zjistil jako Lucas je skvělý vypravěč,stratég..atd..ale po režijní a dramaturgní stránce..hrůza!Např. dialogy Anakin/Pádme... nebo souboj Palpatine/Jedi..nepochopitelné jak jednoduše zabil Palpatine 3 Jedi během 10 s..z tak dobré zápletky mohl vzniknout mnohem lepší souboj.99% ()

Cong

Musím přiznat, že od Pomsty Sithů jsem neočekával víc, než příjemnou popcornovou zábavu, podobnou té, které jsem se dočkal u Epizod I a II. O to více jsem byl po shlédnutí filmu nadšen. Epizoda III je stále fantastická popcornová zábava, plná efektních soubojů a digitálních triků, navíc však nabízí, především při srovnání se všemi ostatními díly hvězdněválečné ságy ( ano, i těmi původními ), dramatický příběh přímo faustovských rozměrů. Především závěrečná část je tak nabitá akcí, temnou atmosférou a především emocemi, že si nepamatuji, kdy mě v kině něco tak odrovnalo. Pomsta Sithů má samozřejmě i své chyby. Přechod Anakina k temné straně působí dosti násilně a tím ztrácí na věrohodnosti. Přitom by stačilo několik změn ve scénáři. Za prvé, Anakin neměl jít prásknout Palpatina Jediům, za druhé, neměl se tak bratrsky usmívat na Obi-wana, když spolu naposledy mluvili jako přátelé a za třetí, neměl vraždit nevinné malé děti. Také některé dialogy mezi Padmé a Anakinem si mohl Lucas odpustit , i když po tom, co předvedl za telenovelové blitky v Epizodě II je to obrovský skok vpřed. Jestli mělo nějaký smysl, že vzniklo pět předchozích filmů, tak pouze díky tomuto, sice ne úplně dokonalému, ale přesto mistrovskému dílu. ()

Obi-Wan seriál nabírá obsazení

Obi-Wan seriál nabírá obsazení

29.03.2021

Produkce na seriálovém Obi-Wanovi bude již brzy zahájena a společnost Lucasfilm tak před malou chvílí oznámila kompletní obsazení. Vedle již potvrzených Ewana McGregora a Haydena Christensena se tak… (více)

Fanoušci se dožadují nové verze Pomsty Sithů

Fanoušci se dožadují nové verze Pomsty Sithů

29.05.2020

Báli jsme se toho, a už je to tady. Jen co HBO Max svolila, aby režisér Zack Snyder dokončil Ligu spravedlnosti ke své spokojenosti, požadují nyní fanoušci řadu dalších děl, které napoprvé podle nich… (více)

Obi-Wan našel scenáristu a režisérku

Obi-Wan našel scenáristu a režisérku

29.09.2019

Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy již delší dobu slibovala, že do světa Star Wars hodlá brzy přivést více ženských autorek. Na filmové frontě se jí to zatím tolik nedaří, vzhledem ke změně strategie… (více)

Star Wars v televizi?

Star Wars v televizi?

07.08.2016

Kdo by zapomněl na Star Wars: Underworld? Ještě než George Lucas prodal Lucasfilm, objednal si 50 scénářů k epickému seriálu, který měl navázat na Epizodu III. Projekt se nikdy nerozjel a nakonec se… (více)