Osud říše se naplní ve chvíli, kdy v ní lidé přestanou věřit. Příběh touhy po moci, která vedla k zániku mocného impéria... Jedna z nejvýznamnějších historických otázek zní, jak mohlo dojít k pádu římské říše. Nebyla to však jediná událost, která vedla k zániku mocného impéria. Byl to proces pozvolného rozpadu trvající déle než tři sta let. Téměř tříhodinový velkolepý snímek Pád říše římské zachycuje impérium na pokraji rozpadu. Scenáristé volně čerpali z klasického díla "Úpadek a pád říše římské" z pera anglického spisovatele Edwarda Gibbona. Děj začíná za vlády císaře Marca Aurelia, kdy se začínají projevovat první závažné problémy. Na hranicích říše čelí nájezdu divokých kmenů a vedle vnějších ohrožení se objevují také první známky rozkladu uvnitř státu. Diplomat Marcus Aurelius zamýšlí, že svým nástupcem učiní oddaného válečníka Livia na úkor vlastního syna Commoda. Spravedlivý Livius pro něj představuje příslib, že nad celou říší zavládne mír. Zákulisní intriky ale vyvrcholí ve velezradu a vraždu Marca Aurelia. Novým římským císařem se stává Commodus, který nastolí brutální tyranii a nejmocnější říše světa se začne hroutit. Rozpor v pojetí vlády mírotvorného otce a tyranského syna představuje hlavní dějovou linii, ve vedlejší pak můžeme sledovat milostný příběh Livia a krásné Lucilly... Pád říše římské představuje jeden z posledních epických velkofilmů, jejichž hollywoodská éra vyvrcholila na přelomu 50. a 60. let. Tehdejší konkurenční projekt představovala například Kleopatra (1963). Produkční náklady na tyto historické eposy ale byly tak vysoké, že se nemohly vrátit z distribuce v kinech a uvrhla hollywoodská studia do finanční krize. Přesto dodnes uchvátí velkolepou výpravou, kostýmy a hvězdným hereckým obsazením. V hlavních rolích zazářili Stephen Boyd jako Livius, Christopher Plummer jako Commudus, Alec Guinness jako Marcus Aurelius a Sophia Lorenová jako Lucilla. (Česká televize)

bearmeedek

Klasický starý velkofilm, který si určitě zaslouží pozornost i trochu uznání. A to hlavně kvůli úsilí, které tvůrci na toto dílo vynaložili. V rámci velkolepé výpravy bylo nejprve vytvořeno 10 000 kostýmů. Film se točil ve Španělsku. Zimní scény ze severu říše byly podpořeny opravdovou zimou se spoustou sněhu, jaký zde padesát let před tím nebyl. V bitvě s Peršany se před kamerou pohybovalo 10 000 lidí. Kulisy Říma byly postaveny v centru Madridu a tvůrci se snažili dodržet autentičnost na základě nákresů vytvořených na ruinách původního Říma. V hlavních rolích je několik hereckých osobností. Sophia Loren zde nepředvádí žádné silné výkony, ale úplně stačí její přítomnost. Čím méně mluví, tím více zde vyniká její krása. Střední, hodinová část filmu je vleklá a hodně ukecaná, ale i to patřilo k Římu a hlavně k filmům z té doby. Takže hlavně musíme ocenit tu velkolepost v obrazovém podání. Pokud jsme ochotni obětovat tři hodiny času. A uznání si zaslouží i akční jízda – souboj dvou vozatajů lesními serpentinami. Tato scéna byla možná předvojem série Rychle a zběsile. ()

PaRi

Tak tenhle film rozhodně nepřekonal čas. Jaký rozdíl s pozdějším zpracováním stejného příběhu ve filmu Gladiátor. Nicméně u filmu je naprosto ohromující výprava. Jo, jo, to se ještě vše stavělo v reálu. Fórum Románum je prostě znovu stvořené a nepoznáte, že není z kamene. ()

Rodin

Poměrně slušně zfilmovaná a historicky docela přesná záležitost, které by prospěl razantní střih. Ovšem na dobu svého vzniku je film velmi dobrý. Tehdy se prostě tak točilo. 75%. ()

GuderianVoss

Krátká recenze: horší verze Gladiátora. Delší recenze: Hudba a herecké výkony společně se setem jsou špičkou své doby, jenže i v tom vězí ten hlavní problém, který se tímto filmem mám. Vím, že filmy z šedesátých let byly pomalejší, než v dnešní době, ale takhle pomalý film jsem hodně dlouho neviděl. Hlavní děj filmu začne až okolo jedné hodiny a deseti minut, za hodinu a deset minut se dá stihnou mnoho zábavnějších věcí, než se jen koukat na starý velkofilm. Já jsem to vydržel, ale jiní současní diváci nehodlají tak dlouho čekat. Proto tento film doporučuji pouze těm, co buď mají rádi filmy z šedesátých let, nebo Římskou říši. Roma Invicta ()

Amonasr

Pompézní výprava a velkolepé bojové scény jsou největší předností filmu. Ostatní kolísá mezi nudou, přehnaným patosem, naivitou, kýčovitou romantikou a místy i béčkovým zpracováním a jistou chaotičností. Slabší tři hvězdy - dnes už snímek i přes svou dechberoucí nákladnost působí dost archaicky. ()

Arccos

Pro mě dost zklamání. Jediné, co je na filmu opravdu dobré, je výprava. Bohužel jinak je fim poplatný své době bez nějakého náznaku nadčasovosti. Rozvleklý, plný zbytečného patosu. Z faktů si navíc přebírá jenom historický rámec, jinak je většina událostí buď zcela vymyšlená nebo překroucená. Nic, co by člověk čekal od historického filmu! ()

Havala

Velkolepý epos s ohromným rozpočtem, neskutečnými kulisy a bezpočwt špičkových herců. Ćím to je že neudělal takový úspěch? Myslím že nejsem jediný, komu se to zdálo roztahané, zdlouhavé a bez jasné dějové linie. Nemůžu nespomenout Gladiátora, protože časově se to myslím dobře kryje - zde vidíte jasný rozdíl přístupů staré a nové filmařiny, prostě nejde dát dobré hodnocení, i když mám velkofilm velice rád. Sophia Loren to nezachrání. ()

kubilov

Trochu neprávem pozapomenutý historický skvost, kterých se bohužel v 50. a 60. letech dělalo daleko více a daleko pečlivěji než dnes. Obrovské až tříhodinové stopáže, stovky a tisíce komparzistů v autentických zbrojích, masové scény velkolepých bitev... hold toho už se dnes jen těžko dočkáme. Příběh o tvrdém bratrovražedném souboji o císařský trůn, který už v té době pomalu opouštěl postarší ale velice úspěšný Marcus Aurelius, jenž nakonec vyústí k začátku pádu velké říše římské. Vždyť jen cca sto let před nástupem Commoda byla římská říše ve svém největším rozsahu zdánlivě neohroženým vládcem, jenže po Commodově spoušti už se nikdy nedokázala pořádně vzpamatovat. Perfektní Chrstopher Plummer jako sebedestruktivní nový císař v souboji s umírněným a rozumným Liviem a svou sestrou Lucillou, jíž tvář propůjčila šarmantní Sophia Loren. Akční scény od bitev, přes souboje 1:1 až po závod s vozataji v lese na skvělé úrovni. A těch pár faktografických nepřesností se dá vzhledem k atraktivitě filmu odpustit. ()

Guran

Slabota. Ve srovnání s jinými historickými filmy patří tento mezi nejslabší. Největší slabinou je scénář. Děj je hodně nudný. Celý film se vlastně nic neděje. To se rozjede až ke konci. Snímek je zbytečně dlouhý. Jediné, co stojí za pochvalu jsou kostými a herecké výkony. Jinak je to podprůměrný film. ()

ostravak30

Tvůrčí tým, který se podílel na filmu Cid se tu sešel skoro celý znovu. Pravdou je, že zde chybí tak trochu ucelený děj. Je to zkrátka začátek pádu velkolepé říše, který mi mj. hodně připomněl Gladiátora. Tvůrci si opět dali záležet na výpravě, která je vskutku monumentální. Kostýmy, stavby, to vše vypadá velkolepě. K tomu hvězdné obsazení. Jenže filmaři přeťápli stopáž, která v mnoha momentech spolu s dějem doslova uspává. Další věc jsou historické nepřesnosti a omyly, kterých se tvůrci dopustili. Navíc, což jsem ani nevěděl a teprve jsem si to načetl, Commod zavedl hodně přísná a krutá pravidla pro vlastní občany a stát a navíc ani moc nesouzněl se senátem. A ta krutovláda tu zobrazena moc nebyla. Panovník byl spíše vyobrazen jako naivní a leckdy dětinský požitkář. ()

yatan

Pad rimskej rise, je majestane namiesany drahy koktajl, ktory ale obsahuje 0% alkoholu, aj ked zbytok je z prvotriednych surovin. Herci su velmi slabi, rezia kostrbata a scenar je miestami tak nezazivny, ze cloveka drzi jedine to ze mu je par veci az napadne znamych z inych klenotov natocenych pred Padom Rimskej Rise, a neskor v populistickej fraske menom Gladiator. Co sa tyka vypravy, detajlov, kostymov, scenerie a technickych aspektov, najvyssia uroven aka sa bezne len tak nevidi. Co z toho, ked je ale film obsahovo vyprahnuty a prizemne vyrozpravany?6/10 ()

carl.oesch

Ale jo, většina recenzentů má pravdu a to jak odkazem na nudu a zdlouhavost, tak historickou fabulací, která mně tady ale na rozdíl od Cida dost vadila. Snad nejkomičtější je, že Gladiátor působí jako remake tohoto filmu, protože vlastně vše je zde stejné. Velkolepé výlevy na téma pád říše římské mně nějak tak obecně vadí, protože tohle se odehrávalo ve druhém století našeho letopočtu a západní část říše existovala ještě čtvrt tisíciletí a čekaly jí rozhodně lepší doby pod vedením nesporně lepších panovníků (Caracalla, Dioklecián i Konstantin). Paradoxně za Commoda měli místodržící říši ještě pevně v rukou, o čemž svědčí fakt, že dokázali potlačit a zlikvidovat všechny vzpoury, ke kterým za vlády tohoto jedince došlo a nebylo vyklizeno jediné dobyté území. Holt nejen u nás existuje mezi intoši a to i těmi nejvýznamnějšími "móda" vybíjet se v úpadku, poklesu mravů a všem tom negativním, co se jen dá najít. Vezme-li si člověk řadu stále ještě uznávaných historických prací (třeba Gibbon...), tak s překvapením zjišťuje, že ta římská říše byla v krizi vlastně skoro od svého počátku a totéž platí i o našich civilizacích. ()

FISSSH

Začátek filmu neodbytně upomíná na Gladiátora, který se tu zřejmě nepokrytě inspiroval - až na to, že tady císaře neuškrtili, ale otrávili...Jinak monument ve stylu historických velkofilmů, tak něco ala Ben Hur. Ve spojení s Ben Hurem musím hlavně upozornit na S. Boyda, kterého jsem tu snad poprvé neviděla jako padoucha. Pokud se k tomuto filmu kdokoli z vás dostane, vřele doporučuju, ()

OwenBobby

Krásná ukázka toho, jak klasický Hollywood ztratil v 60. letech veškerou soudnost a povzbuzen úspěchy Jak byl dobyt západ nebo Lawrence z Arabie byl ochoten schválit ohromné rozpočty na výpravné eposy, které postrádaly logický scénář či smysluplné dialogy a tupě se snažily oslnit ohromnými davovými scénami. Přesně takový je Pád říše římské. Scény s tisíci komparzisty, které v dnešní kinematografii nemají obdoby, jsou nekonzistentní, děj je pečlivě nepřichystá, nýbrž stroze vypálí na diváka, jenž je sice ohromen, ale emocionálně nezaujat, a hlavně jsou ty scény odděleny komorními pasážemi s tupými dialogy a prkennými hereckými výkony. Ano, sir Alec Guinness je tradičně výborný, ale jeho postava Marca Aurelia brzy zmizí ze scény. Jediný Christopher Plummer vystupuje se svým vystižením šíleného Commoda. Takže z celého filmu je jen okázalý epos, jenž ničím nenadchne, naopak nudí k zoufalství. Až Ridley Scott ukázal, jak má vypadat správné uchopení tak bohatého příběhu, skrze osobní pohled jednoho člověka. 5/10 ()

PTuranyi

Dobrý historický veľkofilm. Veľký rozsahom, rozpočtom, scénami aj námetom. Produkcia je na dobu vzniku veľmi dobrá. Scenár sa však histórie drží veľmi voľne a historické okamihy korení ľúbostnou romancou Lucilly a Livia. Sofii Loren scenár prisúdil množstvo zúfalých scén, takže často vyznieva pateticky. Herecké obsadenie je však kvalitné a každý až na začínajúceho Christophera Plummera už mal nejaký ten veľkofilm na konte. Žiaľ vo filme je o niečo viac pátosu ako by sa patrilo a zub času zotrel lesk produkcie, takže zostalo len popraskané torzo príbehu veľkej ríše, ktorú zahubila samoľúbosť jej vládcov. 70% ()

slavikzbojni

Efektný veľkofilm- dobre spracovaný ale s historickými nepresnosťami, ktoré scénaristi považovali za nevyhnutné pre komerčný úspech filmu. Nevyrovná sa v nijakom prípade Spartakusovi Stanleyho Kubricka- ktorý je vzorom historického veľkofilmu s červenou niťou hlavnej myšlienky- boja otrokov proti rímskym otrokárom- ako obdoba boja obyčajných ľudí dnes proti zbohatlíctvu všetkého druhu, ktoré bolo, je a vždy/dúfam že vymizne z dejín) dekadentné a degenerujúce. Pád rímskej ríše tiež ukazuje tento jav- pre Rím taký typický,napriek jeho civilizačným výdobytkom. Príznačná je posledná veta filmu- "veľkú civilizáciu nie je možné zničiť ZVONKA, ona sa musí najprv zničiť ZVNÚTRA(zevnitř)... ()