Firefly

• USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvůrci:

Joss Whedon

Kamera:

David Boyd

Hudba:

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (více)

Epizody(14)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

Sykon

No tak, komu by se nelíbilo spojení vesmíru a kovbojů? Zvlášť když v jednom dílu skutečně vesmírnou lodí převáží.... no dobrá, pašují... i ty krávy. Jen místo indiánů je tu Aliance, ale to nevadí - vždyť komu by se chtělo fandit tomu papírově silnějšímu, takhle jsou to právě naši kovbojové, kdo se musí občas uchýlit k lehce pochybným praktikám a netradičně se ocitnout v roli štvané zvěře. Když už je na světě originální vesmír, ve kterém je i docela slušně vysvětleno, proč se v xxx-tém století uživí "kovbojové", stačí ho jen naplnit adekvátními dobrodružstvími. Splněno a splněno. Bohužel v čem seriál selhal je druhá série, která by dala pořádné ukončení. To ovšem není chyba tvůrců, ale producentů... ()

Jaxx84

Ve Firefly nenajdete hi-tech scény, neuvidíte akční honičky v kosmických lodích ani laserové přestřelky futuristickými zbraněmi, neuvidíte promenádu mimozemšťanů všech barev a chutí, děj Vás nebude držet přilepené na židli napětím a o složitých zápletkách pro Hercula Poirota si nechte zdát. Ne, ne. Firefly má něco jiného, co mě láká podívat se cca každý rok znovu na těch 14+1 dílů. Naše Světluška má totiž sympatické herce, milý scénář, jemný vtip a hlavně srdce. Producenti, divte se, ono to stačí! Srdcová záležitost. 10/10. ()

Ceberus

Jediným negativem seriálu je to, že skončil velmi brzy. Bohužel lidi od televize zajímá pouze sledovanost a konkurenceschopnost, takže jakkoli kvalitní tenhle seriál byl a jakkoli silnou a věrnou (byť malou) fanouškovskou základnu si seriál vybudoval, bylo to prostě málo. Ostatně díky silné loajalitě fanoušků vzinkl film Serenity. Firefly ční nad ostatními seriály především velmi kvalitním humorem reprezentovaným zejména kapitánem Reynoldsem (Fillion byl perfektní volba), následovaný Jaynem i ostatními členy posádky. Mezi nimi se najde hned několik známých tváří z jiných sci-fi seriálů. ()

danny_21

Rozhodně inovativní, zvláštní počin na seriálovém nebi ve vodách sci-fi/westernu prošpikovaný čínským klením. Kupodivu dobrě vypadající triky ( většinou ), několik dobrých hlášek, nicméně pašerácká posádka složená ze všemožných existencí mi nijak zvlášť k srdci nepřirostla, s vyjímkou drsného kapitána Mala a miloučké Summer a kvalita dílů hodně kolísá, možná i to byl důvod ukončení. Uvidíme, jak dopadne Serenity - Firefly dostává 65 % ()

007.

Kombinace western a sci-fi není rozhodně špatný nápad, ale seriál jako takový byl na mě až moc roztahaný, většina postav mi moc sympatických nebylo. Viděno 7. dílů. 46% ()

Likan7

Firefly je originál, to se musí nechat. Sci-fi seriál s westernovým feelingem tu snad ještě nebyl a musím uznat, protože nejsem fanouškem westernu, byl jsem k Firefly celkem chladný. A taky mi to trvalo nezvykle dlouho, než jsem přišel postavám na chuť. Od opravdu dobrého "Naše paní Reynoldsová" se mi posádka celkem zalíbila a i když má několik ryze zbytečných postav (pastor), bral jsem to jako skupinu. Samozřejmě, je to o to složitější, když se seriál dočkal jen 14 dílů a uzavírajícího filmu, který mě ještě čeká. Celkem ale rozumím, proč Firefly neměl sledovanost. Nedokážu si představit člověka z mého okolí (a to je třeba otec seriálový maniak, který teď jede snad 20 seriálů najednou), kterému by se Firefly mohl líbit. Přesto jsem ale rád, že jsem se k tomuhle kultu dostal, přišel bych o fajn hlášky a dobrýho Nathana Filliona. ()

Sciner

Firefly patří k mým nejoblíbenějším seriálům vůbec. Vtipné dialogy střídají zajímavé herecké výkony, hlavně Nathan Fillion hraje výborně. Velká škoda že seriál měl tak málo dílů a že Nathan Fillion se pak už nedostal do nějakých pořádných filmů či seriálů(hlavní role myslím). ()

DonTommy

"Telepatie? To zní jako science fiction!""Zlato, žijeme v kosmický lodi!""No a?"Seriál kterému jsem schopen vytknout pouze a jedině to že ho zrušili (už formuluji velice sprostý dopis Foxu). Jinak mě na něm baví úplně všechno a navíc jsem se zamiloval do Kaylee...achjo. BTW: dost často o sobě říkám, že nemít tolik mozkové kapacity zabordelené filmovými hláškami, ale něčím užitečným, byl bych asi naprosto geniální. Mno, řekněme že Firefly je jedno z děl které mi ke genialitě nepomohou ;-) "Jayne, nechceš mi říct proč tady stojí tvoje socha a kouká na mě jako kdybych jí něco dlužil?" P.S.: naprosto dokonalý sestřih nepovedených záběrů k mání zde :-) ()

LakiyL

Veľmi podarené dielo Whedona. Má to šmrnc a je to vtipné v tých správnych momentoch. Mám taký pocit že práve tento seriál odštartoval kariéru Nathana Filliona, ktorý hrá jednu z dvojice hlavných postáv v Castle, takisto aj Morena Baccarin ako matka mimozemšťanov v seriáli V a Adam Baldwin v Chuckovi, kde zvládol svoju postavu na výbornú a vo Firefly ma len utvrdil v názore, že je to výborný komediálny herec. ()

Petike

Trochu srandy, trochu drámy, trochu akcie, trochu kovbojsko-viktoriánsko-východoázijských reálií... a často aj trochu nudy... Niekedy až priveľmi, podotýkam, že celkom zbytočne. Ale inak pomerne solídna televízna zábava, rozhodne jeden z lepších SF westernov na obrazovkách. Všadeprítomná snaha o vkomponovanie hard SF prvkov sa tiež cení. Neviem sa však ubrániť dojmu, že večne machrujúci kapitán je v rámci posádky a obsadenia úplne nadbytočnou postavou. Ostatní sú zaujímaví ľudkovia, akurát on pôsobí ako n-tý pokus okopírovať vzorec á la Han Solo a zbytočne to zráža relatívnu uveriteľnosť posádky aj príbehov. Hodnotím štyrmi hviezdičkami. Obľúbená postava: pastor Book, úplne jednoznačne. Celkový dojem: Shiny ! ;-) //// Zaujímavé komentáre: DaViD´82 ()

Maniik88

Ešte nikdy som nevidel tak pútavý seriál. Skôr by som povedal, že ide o sériu krátkych filmov. Každý jeden diel bol niečim výnimočný a nápaditý. Každým dielom sme viacej spoznali podivuhodnú posádku lode Serenity. Každý jeden hrdina seriálu dostal príležitosť povedať svoj príbeh a odhaliť nám svoj charakter. Skvelo vybraní herci, všetci moc sympaticki. Sci-Fi vo westernovom kabáte. Skvelá kombinácia. Popravde vám poviem, že efekty stoja za stará Belu. Našťastie nás nečakajú žiadne laserové zbrane a planéty plné trojhlavých mimozemšťanov. Vtipné scény dokrášľovali atmosféru seriálu. hudba tiež skvelá. Ak mám niečo kritizovať, snáď je to len iba 13 dielov s úvodným a záverečným filmom. ()

Petus

Krucinál proč každý seriál, který za něco stojí šlusnou po první sérii. To prostě není fér. Já bych za pár dalších sérií téhle dobrodružné westernové space opery vzniklé zkřížením Hvězdných válek a Cowboye Bebopa tvůrcům urvala obě ruce. Toulat se vesmírem s tímhle kapitánem (představte si Han Sola, který ovšem nikdy nepoznal princeznu Leiu) a jeho šílenou posádkou je slast. Věčná škoda, že trvala jen 14 dílů. ()

Hanzo47

Pohlcující Sci-fi se spoustou vtipných dialogů a skvěle zamponovanými prvky westernu. Sympatie postav se vám zaryjí pod kůži okamžitě a já jsem si užil každý díl. Postavy jsou natolik sympatické, že se mi už jen při úvodní znělce objevil úsměv na tváři. A až to celé skončí budete nejspíš nenávidět FOX, že zrušily tak skvělý seriál. To se nedělá ! ()

Shredder

Spociatku som absolutne nechapal ako si Firefly vydobil svoj kultovy status. Nenapadne prostredie, scifi + western, zapletky v jednotlivych dieloch ako v serialoch z devatdesiatych rokov, kde je teda ukryta ta magia? S kazdym dielom som si vsak serial viac a viac oblubil, vsimol som si totiz, ze univerzum je vystavane zaujimavo a ponuka siroke moznosti, humor a hlasky vacsiny postav padaju na urodnu podu, hercom role sadli a postavy su sympaticke a to najdolezitejsie - ma to potencial, ktory sa este len derie na povrch. Ako by sa to cele vyvijalo, ak by serial nebol predcasne ukonceny sa uz nikdy nedozvieme. Hlavne zasluhy na neuspechu ma tolko nenavidena stanica Fox. Vysielala epizody v zlom poradi, v zlom case a navyse sa takmer neobtazovala s marketingom, vdaka comu propagacia u divakov zlyhala a prejavil sa nezaujem. Vinit mozeme aj divakov tejto stanice (mnozstvo redneckov, nevzdelanych ludi a inych skupin, ktore viac ocenia x-tu seriu American Idol a podobnych stupidit), avsak ani to nam uz Firefly nevrati. PS: Inara <3 ()

satanjel

Najlepší seriál aký som kedy videl. Hneď pri prvom dieli som vedel, že ide o výborný seriál, ale jeho skutočnú hodnotu som pochopil, až pri scénach ako kopnutie záporáka do motoru Serenity, alebo rozhovory pri mučení.Vo Firefly sa zišlo unikátne zloženie hercov, ktorí vytvorili neprekonateľnú atmosféru. Ten, kto robil kasting, si zaslúži medailu za celoživotné dielo, aj keby zvyšok života pracoval ako poberač sociálnych dávok. Humor je prirodzený, nenútený a úplne podľa mojej chuti. Vizuálne efekty sú originálne a vytvorený svet zaujme každého scifi labužníka. Veľká škoda, že leštiči bambusov z FOXu seriál predčasne ukončili. Trochu som šetril chválou, aby komentár ostal čitateľný. Už sa neviem dočkať, kedy si ho celý pozriem 12ty krát. ()

BarMaja

Pokud se na prvních 11 dílů podívám v kuse a pak celá unavená odpadnu v půl osmé ráno a ve snách se nemohu dočkat těch dalších tří, tak už to něco znamená. Pilotní díl jsem ze začátku musela přetrpět, ale nakonec, jak je vidno, jsem se od seriálu nemohla odtrhnout. Vážně je škoda, že se natočilo pouhých 14 dílů a nebylo vysvětleno všechno tak, jak by se patřilo (Sheperd, River, Inara-Mal). Bylo mi to tak líto, že ještě v ten samý den, co jsem dokoukala Firefly jsem si pustila film Serenity a doufala alespoň ve vysvětlení některých věcí. Vyplatilo se, až se Serenity považuji Firefly za ukončený seriál. Za samotný seriál 70%. Firefly+Serenity 90% Ještě bych vyzdvihla šarmantního Filliona jako kapitána, bez kterého by celý seriál postrádal svůj charakter, který se mi tak líbil. ()

Alergius

Tohle je tak komorně epické, promyšlené, originální - následuje hodně slov chvály - western - další nevytříbené uctívání seriálu - perfektní výběr herců to jen podrthl. A teď vážně. Firefly po relativně (oproti ostatním dílům seriálu) slabších prvních dvou dílech vás fakt zatáhne do světa jaký jste ještě neviděli. Je to dvanáct let starý seriál, ale nic vám nepřipadá nějak moc zastaralé.. Skvělá psychologie postav, extrémně prohláškované, přestože má netradiční námět, tak působí velice uvěřitelně a jak už jsem psal, herecké osazení podává skvělé výkony, ke kterým je vedou perfektní scénáře epizod. Je to nekompromisní svět, a je jedno, jestli máte rádi Kirka, Sola či Picarda, po zhlédnutí je všechny hodíte za hlavu a uvědomíte si, že Malcolm je všechno čím jste kdy chtěli být a začnete nenávidět televizní stanici FOX, za to, že tento masterpiece utnul v nejlepším. Aspoň, že je k tomu film, jinak by mě mentálně poznamenalo, kdybych neměl aspoň nějaký pocit zakončení. ()

Majzlík

Proč proboha místo chrlení nových a neoriginálních seriálový blivajzů nevznikla další řada Firefly?? Je to věčná škoda nevyužít potenciál tohohle sympatického sci-fi westernu... :-/ ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (více)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (více)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (více)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (více)