Slavný válečný film Wolfganga Petersena z roku 1981 vypráví o mladých mužích, často ještě chlapcích, kteří byli svedeni nacistickou propagandou a zlákáni zázrakem techniky. Do boje je často vedla chlapecká touha po dobrodružství. Skutečná realita je ale zaskočila. Na moři musí čelit krutým silám přírody a bojovat s neviditelným nepřítelem. Řada z nich je bez zkušeností. Zažívají hrůzy války, samotu a zoufalství. Jejich možnosti jsou děsivé: buď se vynoří bez škrábnutí, nebo zemřou. Pod hladinou moře nemají zranění šanci. Za II. světové války se ze 40 000 mužů bojujících na palubách německých ponorek vrátilo zpět pouhých 10 000. (Česká televize)

pakobylka

Velice klaustrofobní válečné drama, které přibližuje jednu z mnoha tváří války. Drama, v němž se z lovce může kdykoli stát kořist ... a naopak. Nicméně ... pojednává o NĚMECKÉ ponorce - o ponorce, vybavené smrtonosnými torpédy, která jsou určena výhradně pro spojenecké konvoje. Nevím, jak to berete vy, ale z mého pohledu je to NEPŘÍTEL, který napřed zabral naše pohraničí a potom celé Čechy a Moravu ... a udělal z nich protektorát - se všemi důsledky, které z toho plynuly. Je mi úplně jedno, kolik let od té doby uplynulo. Změnil snad čas něco na reáliích Druhé světové ? (Jen tak na okraj: Její pamětníci ještě žijí ... a co se mě týká, když jsem nastoupila do první třídy základní školy, dělilo mě od ní pouhých 25 let.) Je mi úplně jedno, že jeden z vojáků má vážný vztah s jistou mladičkou Francouzskou. Má to snad být důkaz vřelého vztahu Francouzů ke "svým" okupantům ? Je mi úplně jedno, že se velitel ponorky do svého deníku kriticky vyjadřuje ke spojencům, kteří neevakuovali své námořníky ze zasažené lodě. Má to snad být známka humanity německých vojáků ? Oh, ti hrdinové vytříbených árijských ctností ! Jak slavně by vítězili, kdyby jim do toho protihráči z východu i ze západu nehodili vidle ! A tak si velice intenzivně přeju, aby tu zatracenou ponorku už někdo konečně a definitivně vymazal z povrchu zemského (a z vod mořských). Nemůžu si pomoct ... musím použít slova velitele tanku z mého oblíbeného (byť dobou svého vzniku pochopitelně ovlivněného) románu pro mládež "Čtyři tankisté a pes" od Janusze Przimanowskiho: ----- "Že Němci jsou lidé, to si připomeneme, až skončíme válku a vezmeme jim zbraně. Teď na to nesmíme myslet." ----- A o tom to je. Nicméně atmosféra je dostatečně vypovídající - a závěr parádní, takže nakonec ... po krátkém váhání ... za 4*, i když srdcem stojím na opačně straně frontové linie. ()

Maty85

Velmi realistické pojetí, které se ovšem u filmu válečného žánru dá předpokládat. Film ztrácí trochu šmrnc zejména díky až příliš protáhlím scénám - viz délka filmu (SE: 293 min, Director's cut: 216 min), která není moc dobrou vizitkou. Chtělo by to rychlejší spád. Celkově průměrnej válečnej filmek s jinak výborným hereckým obsazením. ()

messiah

3:20 minut režisérské verze je běh na dlouhou traď. Avšak ani na vteřinu nudný nebo nezajímavý. Strhující drama občas až dokumentárně podněcující. Jeden z hrstky filmů které jsem neshlédl, ale prožil. Dokonce jsem se v jednom okamžiku přistihl jak sklízím věci ze stolu, aby náhodou při dalším útoku nepopadaly. A jindy zase, že se opatrně zvedám z křesla abych se nehybnul do kebule. ***** ()

blitzer

Při sledování nejslavnějšího ponorkového filmu jsem se utvrdil v tom, že filmy o podvodních plavidlech skutečně nejsou mým šálkem kávy. Všechny mi totiž přijdou stejně monotónní a nudné, což je dáno především neatraktivitou tak jednotvárného prostředí, jakým je trup ponorky (nezáleže na příběhu). Dokoukat tenhle 200 minutovej film dokonce byl pro mně takřka heroickej výkon (se všemi přestávkami na brouzdání na netu, na jídlo a na spaní jsem ho sledoval zhruba 5 a půl hodiny). Původně jsem chtěl dát 2*, ale od Gibraltaru začalo nudy pozvolna ubývat a posledních 5 minut mě přesvědčilo k přihození té třetí hvězdy. Každopádně další ponorkovej film never more! ()

mortak

Když uvidíte nějakého kluka, jak paří na PC "vzrušující" simulaci války pod vodou, nahraďte mu ji, alespoň na chvíli, tímto filmem. Petersen se pokusil zachytit sekundu po sekundě jednu plavbu - od nástupu vymydlených vojáků na palubu, přes cvičení, až po akci (konvoje, tankery, torpédoborce). Z filmu je cítit smrad nevětraných prostor i jednoho záchoda pro všechny muže, pot nemytých námořníků, kteří jsou na druhou stranu neusále prosáklí mořskou solí - a hlavně je cítit pach smrti, který sálá z každého metru plovoucí rakve. Přesto musím jednu hvězdičku ubrat. Petersen oslavuje řádové nacistické vojáky stejným způsobem, jako to dělají Američané ve svých blockbusterech. Klasická výmluva: my dole nic, to všechno ti nahoře (Hitler and company). Jenže jak se Hitler dostal k moci? Závěrečné "deux ex machina" na této oslavě prostého německého vojáka nic nemění. ()

majo25

Pozoruhodný západonemecký vojnový snímok, ktorý bol v niektorých veciach asi prevratný. Hlavný hudobný motív, ktorý neskôr spropagovala skupina U96 v rovnomennej skladbe je úžasný. Samozrejme nezaostávajú ani atmosféra či bojové akcie. Akurát by som podotkol, že z témy sa dala vytrieskať aj lepšia atmosféra. Nestačí tma, ticho a červené svetlo. No a pár logických lapsusov sa, ako vidno, nájde aj v áčkovej produkcii. Herci celkom fajn, Prochnowa známeho z mnohých amerických filmov iba ťažko brať ako Nemca. Každopádne nezabúdajme, že títo odvážni "hrdinovia" boli nacistami - agresormi 2. svetovej vojny. Trest je preto nevyhnutný a v závere filmu aj uskutočnený. ()

campix

Petersenův těžkotonážní válečný epos sleduje misi německé ponorky během druhé světové války. Nepamatuji si kolik jsem viděl filmů z optiky druhé strany, jelikož většina filmů sleduje hrdiné počiny spojeneckých sil. Petersen, ale vůbec neglorifikuje. Ba naopak sází na špinavou realitu stísněných prostorů válečných ponorek. Dostala se mi pod ruku režisérská verze a je asi pravda, že ta normální by asi odsýpala trošku svižněji. V pozdějších fázích filmu už jsem měl pocit, že se Petersen docela vyčerpal a trošku už to na mě působilo repetitivně. Nicméně stísněnost prostoru a nezávidění hodná situace německých námořníků je skoro až hmatatelná. Jedinečný válečný kousek. ()

angel74

Jedná se o jeden z mála filmů, kde má přepálená stopáž své opodstatnění. Nebýt totiž toho času, který jsem s posádkou německé ponorky strávila, tak bych se asi jen stěží dokázala plně vcítit do jejich svízelné situace. Postupem doby jsem si připadala, jako bych se ocitla v útrobách ponorky s nimi, a přiznám se, že mi z toho bylo nesčetněkrát hodně úzko. Ještě silněji na mě pak zapůsobily poslední dramatické minuty příběhu prosycené absolutní beznadějí a zmarem. (80%) ()

tom88

Dosť silný snímok po všetkých stránkach. Slušný dej, dobrý herci, perfektná hudba, dobré scénky. Videl som 208 minútovú verziu, ale tá stopáž stála za to. Akcie tam veľa nie je, no atmosféra v ponorke je výborne vykreslená. Zaujímavý film, rozhodne treba vidieť a nemal by nikomu chýbať vo filmotéke, pretože je to fakt klenot svetového filmu. Tých 5* si tento vojnový film zaslúži. 88% ()

SoolenJV

I přes pomalé tempo neuvěřitelně napínavý a strhující film. Jeden z mála, který realisticky podává život na ponorkách. A německých k tomu. ()

danliofer

Už tolikrát potvrzená pravda, že v každé válce proti sobě nestojí nepřátelé, ale jen lidské bytosti, se vynořuje ve filmu Ponorka s takovou nutkavostí, že se člověk hodněkrát přistihne, jak drží hrdinům palce, aby to ve zdraví přežili nehledě na jejich národní příslušnost. Nejsilnějším momentem tohoto nádherného filmu pro mě bylo, když v německé ponorce zazní anglická píseň It´s a long way to Tiperrary. Jak nic není jen černé a bílé se nemohlo ukázat lépe, než tímto nenásilným gestem... ()

MJMilan

Ponorka je velice dlouhý napínavý film, kterému opravdu škodí především dlouhá stopáž. U mě je to možná především strachem z uzavřených prostor, které z filmu ponorka dělají pro mě horor :-) Neskutečně ponurý film. ()

Noviik

Silné, hrdinské a hlavně nekompromisně předvedené, zahrané a zrežírované válečné akční drama. Takhle si představuji film, který má předvést drsný život vojáků za druhé světové války. Žádné love story, žádné hrdinské řeči. Přirozenost a krutá pravda, to je oč tu běží! (Viděno v SE). PS: Také vám hlavní představitel hrozně připomínal Christiana Balea? Jak herecky, tak vzhledově... ()

sir-dave

Director's cut. Nesdílím stejné nadšení. Ta délka možná měla zachycovat atmosféru, která mě nijak neoslovila. Za výborné okamžiky považuju proplouvaní Gibraltarským průlivem a závěrečné vylodění, což se vše událo v posledních 45 minutách. ()

eJacques

...Rozhodně nejlepší film z tématiky ponorek nebo válečného loďstva... Slovem "nejlepší" normálně šetřím... Realita se vším všudy, život posádky, který dělá muže... Prostě žádné americké pohádky typu sedíme v teple za kormidlem, všechno řídí počítač a torpédujeme a potápíme jako o život, na konci samozřejmě s happy endem... Tole dílo je opravdu jiné, ztotožnění s lidmi tam uvnitř je až na kost, napjatou atmosféru umocňuje perfektní hudba... Prožitek jako hrom... ()

Decker

Vsechna superlativa, ktera jsem slychal jsou pravdiva. Tento film je nejen sperkem mezi filmy Wolfganga Petersena, ale predevsim mezi filmy z obdobi druhe svetove valky a pak obzvlaste mezi temi ponorkovymi, kterych je velmi malo. Poridil jsem si DVD s nove remastrovanou verzi, ktera je delsi, ma novou audio stopu a je pry pro rezisera "dokonalou" ponorkou. Nezbyva nez souhlasit. Nevidel jsem verzi pred tim, ale tezko uzazovat, ze by mohla byt lepsi. Budete mit stejne jako ja pocit mrazeni, kdy bude posadka pronasledovana bitevnim kriznikem a zaroven budete chrochtat blahem nad tim, kam se hrabou vsechny ty nove valecne filmy na tento pres 25 let stary klenot. Trikrat hura pro Wolfganga Petersena! ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen