Slavný válečný film Wolfganga Petersena z roku 1981 vypráví o mladých mužích, často ještě chlapcích, kteří byli svedeni nacistickou propagandou a zlákáni zázrakem techniky. Do boje je často vedla chlapecká touha po dobrodružství. Skutečná realita je ale zaskočila. Na moři musí čelit krutým silám přírody a bojovat s neviditelným nepřítelem. Řada z nich je bez zkušeností. Zažívají hrůzy války, samotu a zoufalství. Jejich možnosti jsou děsivé: buď se vynoří bez škrábnutí, nebo zemřou. Pod hladinou moře nemají zranění šanci. Za II. světové války se ze 40 000 mužů bojujících na palubách německých ponorek vrátilo zpět pouhých 10 000. (Česká televize)

HellFire

Zhlédnuto v řežisérské verzi. Přes tři hodiny ve společnosti stísněných prostor a nenudil jsem se ani chvíli. Výtečný Jürgen Prochnow a stejně jako v případě Nekonečného příběhu nezapomenutelná hudba! ()

anderson

ČESKO - SLOVENSKÁ KINO PREMIÉRA: GEMINI FILM = 13.5.1993, réžia českého znenia (Golem film) = JULIUS MATULA+ČESKÁ DVD PREMIÉRA: H.C.E. = 30.8.2004, réžia českého znenia = MARTIN KOLÁR (7.3.2013) ()

SOLOM.

Nejlepší válečný (ponorkový) film, který byl prozatím natočen. Wolfgang Petersen vše natočil s velkou pečlivostí, vdechl tomu klaustrofobickou atmosféru a hlavně tady nenechal moc prostoru pro zbytečné romantické vložky (jak tomu bývá u podobných filmů zvykem). Ani mi moc nevadila opravdu dlouhá přes 200 minut trvající stopáž. Již od samotného začátku si tvůrci neberou vůbec žádné servítky a to se mi líbilo asi nejvíc. Pochcání, poblití a hurá na širé moře. Je sice pravda, že než se dočkáme první pořádné akce, musíme přežít skoro hodinu trvající seznamování s většinou důležitých postav, ale naštěstí se tuto pasáž podařilo vyplnit slušným množstvím zajímavých situací. Ty nominace na Oscara byly zcela zasloužené. Prozatím jsem knihu nečetl, ale hodlám to co nejdřív napravit. ()

mm13

Tomuto zázraku sa v ponorkovom žánri nevyrovná nič! Videl som director's cut a fuňel blahom, už nejaký ten piatok suším doma kompletný seriál (cca hodinka naviac) a neviem dočkať, kedy budem mať čas pozrieť si to na jeden záťah. Pretože keď raz na túto palubu nastúpite, už z nej nejde vystúpiť. Ste tam s nimi až do nevyhnutne trpkého konca a pár nasledujúcich dní chodíte po pevnej zemi akosi radostnejšie, vďačnejsie, vzduch chutí viac (slnko neubližuje, vietor nevadí, mráz neškodí ;)... Skrátka jeden z najpresvedčivejsích dôkazov sily filmového umenia, keď ho tí správni ľudia chytia v šťastný moment za správny koniec. [100%] ()

Bauer

Na jedné straně nemám rád německé filmy a nemám rád německé herce, přeci jen jsou neslavní a jejich výkony jsou nic moc. Na druhé straně mám rád filmy odehrávající se v ponorkách, mám rád filmy od výborného režisera Wolganga Petersena, ještě ke všemu jsem si zde přečetl komentáře a všiml jsem si, že je to v TOP 200. Takže pozitiva vyhrála a já jsem tedy tento film musel vidět ať je německý nebo ne. A tedy byl jsem naprosto šokován, jak mně tento film dostal. Viděl jsem Director's cut, jenž má něco málo přes 3 hodiny a již od první minuty mně tento kousek upoutal a držel mně po celou stopáž v neklidu a celou tu dobu jsem byl upoután a sledoval jsem doslova s otevřenou pusou. Taky mně to přesvědčilo, že herec nemusí být američan, aby podal dobrý herecký výkon, protože všichni herci podali excelentní výkony a zejména tedy Jürgen Prochnow. Dále byla skvělá hudba, o čemž svědčí i výborný soundtrack Klause Doldingera. Určitě je to nejlepší ponorkový film a každopádně je to veledílo na které jen tak nezapomenu!!! ()

duklak2

Nevím proč, ale nikdy se mi nelíbily filmy o ponorkách. Tak jsem si jednou řekl, že když tento film má tak vysoké hodnocení, tak to přeci jen zkusím a zkouknu ho. A zrovna v té době noviny Sport vydaly tento film v nesestříhané verzi v délce 200 min. za pouhých 39 Kč. To by byl hřích to nekoupit. No asi po dvou týdnech, kdy už se na obalu DVD usazovala zrnka prachu, jsem se nudil a vzal jsem tedy DVD a na PC spustil. Hned v menu mě upoutala nádherná hudba. Asi 7 min. jsem se jí kochal. Pak jsem klik přehrát film a pohodlně jsem se usadil do křesla. Asi po 20 min. vojáci nastoupily do ponorky a vyrazili na plavbu a já s otevřenou pusou bez jediného mrknutí očí sledoval jejich počínání. Skvěle jsem se u toho bavil. A asi začnu více studovat „ponorkáče“. Toto je zatím a myslím na delší dobu můj nejdelší komentář, ale já vím, že si to tento film určitě zaslouží. Takže všichni z plna hrdla křičíme: Das Boot forever!!! ()

becki_tu

I přes epickou stopáž režisérské verze jde o jeden z nejlepších ponorkových filmů vůbec. Výborný Prochnow, skvělý soundtrack, realistické zpracování, nezapomenutelná atmosféra. 90% ()

ancientone

Toto som odkaldal od prváku na gympli, čiže presne 10 rokov... a som rád, že som si s tým počkal. Z naratologického hľadiska, vďaka hĺbke a šírke informácií, budovania sympatií k záporákom a obmedzení sa na priestor ponorky, ktorý z toho robí zároveň vizuálne dychberúcu skúsenosť. V čisto obrazovej rovine je Ponorka takým malým manifestom sily pohyblivých obrazov. Klaustrofobické jazdy naprieč interiérom ponorky, potemnelé svietenie a hra s objektívmi do seba nasakujú odkazy na podzemie Langovho Metropolisu, aj na estetiku fotografií zdieľajúcich ducha tvrdých pomerov robotníckej triedy Lewisa Hinea (čo so sebou prináša aj sofistikovane vložený sociálny podtón samotného filmového obrazu). Výsledný produkt je drsná, chladná, kovovo-plechová estetika s mimoriadnym senzuálnym efektom. ()

oLí

Tento Petersenův masterpiece jsem toužil vidět už před čtyřmi lety, ale nechtělo se mi do tehdy dostupných okleštěných verzí a čekání na SE se vyplatilo. Velká očekávání byla naplňena, husí kůže po rukou i nohou se při rozběhnutí závěrečných titulků dostavila ( což se mi u filmu stane jen při těch fakt vyjmečných zážitcích ), pět hodin na jeden zátah uteklo bez prázdné chvíle a vydržel bych se dívat ještě hodinu, možná i dvě, to asi mluví za vše. DAS BOOT divákovi umožní chvíle, kdy se hlouběji zamýšlí nad nesmyslností války, zprostředkuje hodnověrný obraz života člověka na "bitevním poli", daleko od všech generálů a vůdců, pro které je válka strategickou hrou z pohodlí svých křesel. Krom toho na mne DAS BOOT přenesl i jisté dobrodružství, atmosféru na palubě a nebezpečná, svým způsobem i (ne)příjemná vzrušení, jenž posádka zažívala. Úžasně zahrané postavy, jejich vztahy, výborně vystihlé lidské ctnosti i nedostatky, Jürgen Prochnow výtečný (!). Spousta zvuků a záběrů je dechberoucích ( plavba na hladině po obrovských vlnách, zabarvení obrazu po vynoření při potopení tankeru a další ). Filmu podobných kvalit nesmí chybět neobyčejný hudební podklad, chvíli po začátku se člověku hlavní motiv prožene ušima a není vočem. Nevím, co negativního bych na tomto brilantním snímku zdůraznil. I samotná ponorka jako stroj plující pod hladinou océánů mě fascinuje. Poslední hodina je plná emocí a síly lidského ducha, soudržnosti, samotný konec hodně silný. Podle mě je tohle příklad znamenité filmařiny. Nevím, jak bych ocenil kratší sestříhané verze, ale těchto pět hodin je jasně za nejvyšší možné hodnocení. [10/10 TOP 50 listopad 2010 hodnocena SE - 293 min.] ()

Lacike

Stacilo by napisat, ze to je najlepsi ponorkovy film, ale tak kratky komentar si taky dlhy film nezasluzi. Prvykrat som videl tento film v podobe šestdielnej miniserie na TV Luna, takze reziserska verzia mi napriek svojej stedrej stopazi zakazdym pripada nejaka kratka. Kinoverziu som nevidel a ani si neviem predstavit, co vsetko v nej musi chybat. Najskôr vsetky tie sceny, ktore sa venuju postavam, vdaka comu sa citite ako clen posadky. A to je teda posadka. Jeden väcsi charakter ako druhy. Samozrejme im kraluje charizmaticky Jürgen Prochnow ako kapitan. Mohol by som vymenovat aj dalsich, ale ostatnych hercov nepoznam po mene, takze kaslem na to. Za vsetkych spomeniem len to, ze ma potesilo, ze aj ked tu je klasicka postava oddaneho nacistu, tak okrem toho, ze pôsobi nesympaticky, tak tu nema ziadnu debilnu podzapletku v ktorej by sa zachoval jak kokot a nasledne by ho musela posadka zabit. Celkovo tento film dost kasle na klise jak keby ho netocili Amici ale Nemci. :) Mozno aj prave preto to nie je priamociara akcna jazda, takze fanusikovia vojnovych filmov nadupanych akciou budu sklamani. Film sa sustredi na postavy, fungovanie ponorky a hlavne atmosferu. Takze si film uziju najmä fanatici do ponoriek. Technicka stranka je stale velmi dobra. Sceny s maketami sice uz zostarli a vidno, ze to su makety. Sem tam sa objavi aj nejaka tak ocividna zadna projekcia, ale interierove sceny su dodnes neprekonane. Nielen preto, ze si tvorcovia nechali postavit dokonalu kopiu interieru ponorky, ale hlavne preto, ze sa cely cas tocilo rucnou kamerou v autenticky stiesnenych priestoroch, takze vysledkom je dokonaly klaustrofobický pocit pocas celeho filmu. Atmosferu neskutocne dokresluje este aj ukazkova praca zo zvukom, ktory tu tvori 50% zazitku. Vsetko to škripanie zeleza citite na vlastnej kozi. 5,1 mix je jeden z najlepsich aky som kedy pocul. Ako bonbonik som si konecne poriadne vsimol vdaka tomu, ze som ho videl pred par dnami, ze ten pristav v La Rochelle je identicky ako v prvom Indiana Jonesovi. Takze kazdemu, kto ma slabost pre ponorky alebo aspon kvalitne filmy z 2. SV tento film odporucam a dufam, ze u nas konecne vyjde na blu-ray. Z môjho DVD vydania mi uz z toho plechoveho obalu pomaly odpadavaju tie nalepene nity. :) ()

PROROK14

Na tú dĺžku to bolo dosť dobré. To napätie pri zhadzovaní vodných bômb som prežíval s celou posádkou. A na konci, keď už to vyzeralo ozaj beznádejne som myslel že sa im to už nepodarí. Tento film disponuje s ozaj dobre vykreslenou atmosférou. ()

malylada

Legend v kině Aero. Nečekal jsem, že zrovna narazím na speciální edici kolem čtyř hodin a bylo to náročné (v pozitivním slova smyslu). Když si uvědomím, že se jedná o 41 let starý film, tak je obdivuhodná ta Jeden z mých velkých restů a nemohl jsem si ho nechat ujít na pravidelných projekcích práce s kamerou, střihem a téměř se na Ponorce nepodepsal zub času. U speciální edice se některé motivy jednotlivých scén opakuji a může u někoho vyvolávat pocit, že se děj táhne. Osobně jsem si užil tu syrovou atmosféru, realističnost, takže mi to úplně nevadilo a pořád jsem měl pocit, že vidím takový menší epos německé posádky. Závěr je naprosto vyrazí dech a tak trošku ukazuje marnost toho všeho ......90% ()

Hwaelos

Ve své pomalosti až hypnotický film. Trvalo mi dlouho se na něj naladit, ale pak mě to úplně vcuclo. Přispěla k tomu rozhodně krajní subjektivizace, kterou Ponorce Wolfgang Peterson dal. Není tu jediný záběr, který by mířil mimo loď, vyjma těch, které jsou zprostředkovány skrze point of view postav. Nepřátele vidíme jen, pokud je vidí i postavy, když je ponorka vynořená. To má pro diváka zásadní důsledky: napětí, chaos a bezmoc jsou mnohem víc internalizované, zažíváme je přímo z první ruky. A celou tuhle magii ještě posiluje geniální kamera Josta Vacana, který si musel poradit se stísněnými prostory a přesto provádí naprosto šílené, brilantně zorchestrované průlety chodbami plnými pohybujících se postav. ()

Mononoke.

Přiznám se, že jako holku, mě válečný filmy nikdy moc neba, pokud není vedlejší dějovou linií romantická story. Takže k Das Boot mě dovedlo spíš vysoké honocení čsfd, než cokoliv jiného. Režisérovi stačilo 216 minut k dokonalé ukázce absurdity války, kdy týdny naprosto zbytečně brouzdáte po moři v klaustrofobické rouře, kde stačí sebemenší pochybení a už se nikdy nevynoříte, abyste skutečné drama a válku zažili minutu po vylodění v přístavu. Ačkoliv jde o německou "nepřátelskou" ponorku, žádného zapáleného nacistu tu nenajdeme, hrdinové jsou obyčejní chlapi, co museli do války a touží se vrátit domů. 90% ()

m.krudenc

Neskutečně dokonale natočený realistický německý film, který přesto, že pojednává o osudech německé (záporné) posádky jedné ponorky, tak svým naturalistickým líčením beznadějné situace, vyvolává soucit a divák si přeje jejich záchranu - jsou to přeci jen lidi které nahnali do této šílené války. ()

JohnCZ

Strávit tři a půl hodiny ve stísněném prostoru německé ponorky není jen tak a představa, že bych v tom vlhku a smradu musel doopravdy žít po několik dlouhých týdnů, je opravdu nepříjemná. Němci tentokrát velice překvapují, Das Boot je profesionálně natočený (dokonce až nadčasově, rok 1981 bych netipoval) a zahraný film plný všemožných detailů, ze kterých musí ponorkoví nadšenci šílet. Das Boot se mi jeví jako jeden z nejrealističtějších filmů na toto téma to nejen precizní technikou, ale i hereckými výkony a writingem postav. Při své délce 209 minut je to sice místy trochu utahané, ale nedovedu si představit, že by film měl být kratší. Protože už samotná délka dotváří tu klaustrofobní atmosféru. ()

Marek1991

Silný príbeh o silnej udalosti. Niekedy pôsobí desivo, veľmi reálne, ale predsa stvárnenie nebolo podľa môjho gusta. V tej dobe boli aj lepšie filmy ako tento, čiže skorší dátum stvorenia ho neospravedlňuje. Určite by som sa nechcel ocitnúť v koži tých vojakov a možno ani hercov, pot, vlhkosť, uzavreté priestory pod vodou to boli silné faktory na psychiku vojakov. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen