Slavný válečný film Wolfganga Petersena z roku 1981 vypráví o mladých mužích, často ještě chlapcích, kteří byli svedeni nacistickou propagandou a zlákáni zázrakem techniky. Do boje je často vedla chlapecká touha po dobrodružství. Skutečná realita je ale zaskočila. Na moři musí čelit krutým silám přírody a bojovat s neviditelným nepřítelem. Řada z nich je bez zkušeností. Zažívají hrůzy války, samotu a zoufalství. Jejich možnosti jsou děsivé: buď se vynoří bez škrábnutí, nebo zemřou. Pod hladinou moře nemají zranění šanci. Za II. světové války se ze 40 000 mužů bojujících na palubách německých ponorek vrátilo zpět pouhých 10 000. (Česká televize)

joehot

Viděna verze 209 min. Válka je děvka. Já si myslím, že většina těch ponorek se potopila činností zevnitř - že někomu prostě ruplo v majáku a celou ji poslal ke dnu. Tak bych to asi udělal já, po pár týdnech na moři. K filmu - Je to velké, velké, velké - formálně, obsahově a dozajista i fyzicky (zajímalo by mě, kolik kilometrů filmu při natáčení vzniklo), ale přinejmenším to mohlo být nápaditější - častokrát se tam opakují prakticky stejné scény. A tyhle záběry: pic.twitter.com/NrOUUfpbLZ mi přišly jako od Meliése. ()

corpsy

Vyše 3 hodiny pozerať na spotených a zarastených chlapov ako sa pasujú z nebezpečenstvami v nemeckej ponorke? Prečo nie? Wolfgang Petersen dokázal technicky vynikajúco stvárniť tieto pasáže a ozdobil ich skvelými hercami, ktorý podali živé a odovzdané výkony. ()

F.man

Tři a půl hodiny na Director's cut sice zní jako pořádná makačka, ale ten zážitek... Člověk se totiž opravdu dostane na palubu ponorky a pokud celou dobu vydrží bez přestávek, bude mu odměnou naprosto neopakovatelný i když trochu klaustrosofický zážitek, opravdu jako v ponorce. Takže atmosféra na jedničku, do toho napínavý scénář, vynikající herecké detaily, smysl pro detail a realitu režiséra Wolfganga Petersena a hudba Klause Doldingera - to vše tvoří opravdu úchvatné dílo, které rozhodně za tu spoustu "ztracených" minut stojí. Pět hvězd. Jo a P.S. Válka je fakt hnus. Now it's their turn. ()

PauloZ

Wolfgang si svůj velkolepý megahit natočil s naprostou gracií a nevídaným citem k látce. 216 minut ve stísněných prostorech pod vodou mě totálně pohltilo a i přes velmi pozvolný rozjezd jsem nucen dát plný počet. Jeden z nejdetailněji vyprávěných válečných příběhů a ponorková elita hned po K-19 a U-571, které mají navrch jen modernějším zpracováním. Za těch 216 minut máte opravdu pocit, že jste s těmi borci na lodi, že je znáte a všechno, hlavně ke konci, vnímáte velmi intenzivně, až nezdravě. Atmosféru plnou napětí, nejistoty, strachu, samoty a úzkosti velmi příjemně střídají klidnější místa, která psychicky uklidnují nejen posádku, ale i diváka a hořký konec jsem opravdu nečekal. Vlastně za to, jakým způsobem si odvážil Petersen, po tom všem co s posádkou zažijete, celou tuhle emotivní parádu zakončit, za to taky přidávám tu pátou star. ()

Tryskomyš

Na Ponorku jsem narazila náhodou při hledání stejnojmenného seriálu z roku 2018. A protože mě poslední dobou opravdu hodně zajímá období obou světových válek, neodolala jsem a film shlédla. viděla jsem zřejmě Director's Cut: 209 minut. A jak mě to zkraje moc nebavilo, tak posledních 45 minut bylo hodně dobrých. A opravdu dramatický konec. ()

Kryton

Pro mě nejlepší válečný film. Realistický až skoro nemůžete dýchat spolu s posádkou. Vynikající hudba od Klause Doldingera. ()

ledzepfan

Tak.. Když má něco čtyři a půl hodiny a člověk to sjede na jeden zátah bez koukání na hodinky a pocitu, že ho tady někdo tahá za fusekli, to už o něčem svědčí.. ()

baribal

nejlepší ponorkové drama jaké jsem viděl, a určitě také nejdelší film, jaký jsem viděl v poslední době... neokoukané tváře a nejlepší petersenův film... ()

MartinezZ

Mladý válečný dopisovatel na palubě jakoby z oka vypadl Odovi ze Star Treku. ~~~ Příšerně dlouhé (Director's cut), přesto že by mě to nějak něčím oslnilo, to tedy ne. Všechno hrozně zdlouhavé a ačkoliv je jasné, že pod vodou se zase tak moc dělat nedá a že to nebyla v reálu jedna bitva za druhou, pomalinku jsem usínal a nedokážu si tak představit onu SE pětihodinovou verzi. To už bych lezl asi po stropě. Jop, válka je svině. ()

Asgy

Tohle je pro mě nejen nejlepší "film o ponorce" :) , ale i jeden z nejlepších válečných filmů vůbec. Vždy když zaznělo zlověstné "Alarm!", tak mě zamrazilo. Obdivuji, že někdo dokázal natočit tak výborný film, když se většina děje odehrává ve stísněných prostorách ponorky. Atmosféra je zde opravdu bezchybná a postavy jsou výborně vykreslené. Například postava strojníka Johanna je úplně démonická a ostatní herci taky nezaostávají, spíš naopak. Ještě než jsem viděl film, ve verzi DC, tak jsem četl knižní předlohu, která mě také dost zaujala, ale že byl film natočen právě podle této knihy mi došlo hned po pár minutách sledování. Co dodat? Už nejspíš nic - tohle se prostě musí vidět. ()

mysiak

Je to klasika....to mi každý vravel.Videl som ju, ale nie som moc nadchnutý filmom...tempo bolo dosť pomalé (videl som Director´s Cut verziu), psychika posádky sa pomaly menila, kvázi neherci sa živo zhostili do svojich postáv, stačilo ubrať minutáž a pridať špitku akcie...a bolo by to lepšie. ()

Praxis

Klaustrofobický epos na tři hodiny a dvacet minut. Zamilujete si tu holku jednu plechovou, protože v jejích útrobách jsou námořníci, kteří na sebe nesmírně spoléhají. A tak, i když vlastně nepoznáte moc exteriérů, nemáte ani důvod se někam jinam podívat. Petersenův velkofilm mě dokonale strhnul, a musím říci, že s tématikou válečných filmů jsem moc lepších snímků neviděl. Opravdu nesmírně rozmáchlý, a přitom vlastně až intimní zároveň. 95% ()

Davson

Brilantní válečné drama Wolfganga Petersena, který si tímto filmem nasadil laťku tak vysoko, že ji dodnes nepřekonal (soudím aspoň podle jeho filmů, které jsem viděl) a patrně ani nepřekoná. Ponorka je výtečná sonda do mikrosvěta německé válečné ponorky za 2. světové války, kde najdete jen pár "hluchých" míst. Osobně se mi zdálo trochu zdlouhavá část těsně před koncem, ale možná jen proto, že mě zrovna tlačil čas. Je to ale jen malinká vada na kráse. ()

GodComplex

Podmorska klaustrofobicka party WWII na maximu. Narozdil od K-19, ktera se zameruje na primou perspektivu ruskych comrades je Das Boot videna pohledem mnohdy velmi odpudivych nemcu. Podle toho vypada i herecke obsazeni, ktere je nezvykle odporne, spinave a zarostle. Prispiva to celkove neskutecne autenticke atmosfere a co se verohodnosti tyce, je Das Boot jednoznacne nejpusobivejsim ponorkovym filmem. 3 a pul hodinovy director's cut to cele jen zesiluje a jedna se o opravdu epickou kampan, pri ktere se ukazkove zobrazi demence valky a beznadej ponorkovych vojaku. Jednoznacne nejvetsi highlight a hlavni element, nad kterym zaplesalo me hudebne zalozene srdce byl titulni song. WOW, tohle se okamzite radi do me all-time TOPky filmovych hudebnich motivu. Nemel jsem nejmensi poneti, jen tak mimochodem zapnu DVD, tam se v menu rozezni tahle majestatni dokonalost a ja zacinam mit hned jasno o finalnim hodnoceni. 9/10 ()

nirvanafan

To mě podržte. Takhle jsem se u filmu už dlouho nebála. Scény, kdy kapitán hlásí "jděte hlouběji" a vy slyšíte jen praskání, jak ponorka klesá, posléze zaměřování anglickými tankery a sledujete vyděšené obličeje mladých německých nármořníků, jsou skutečně nervydrásající. Drtivá většina filmu se odehrává ve stísněném prostoru ponorky a přes svoji stopáž a pomalejší rozjezd, vás nadchne ta atmosféra a vlastně jste nakonec rádi, když je nebezpečí zažehnáno a vy sledujete večeřící posádku. Škoda že to nikdy neuvidím v kině. ()

MikO_NR_1909

Najstrhujúcejší vojnový film, aký som kedy videl. Ultra-drsné vyobrazenie pohotovostného stavu v ponorke, ktoré je snímané s neskutočnou flexibilitou daného momentu. Mimo ostatného, celej snímke kraľuje trojica Petersen-Prochnow-Doldinger. Počas vylodenia v Gibraltáre ste sa akoby dostali do iného sveta. Sveta ilúzií. A ten koniec?! ()

PKD

Dokonalý film. Dokonalá hudba. Rozhodně musím sehnat plnou seriálovou verzi. A to mám tu 3.5h. (director´s cut) a ještě mi to nestačí:-) Rozhodně jeden z nejlepších druhoválečných filmů všech dob a bez debat absolutní TOP subžánru filmů o ponorkách. A že jsem jich už ´´pár´´ viděl. Nejzásadnější (krom závěru samoz.) považuji tu psycho část, při které si ukoušete nehty napětím (někdo možná nudou, ale to už je jeho/její problém), s Gibraltarem. ()

Orlau32

Úžasný válečný film, na základě skutečných událostí. Ponorce se říká "plovoucí rakev" a služba v tomto zařízení vyžaduje od mužů velikou odvahu a statečnost. V tomto případě zde bylo 300 chlapců - jak řekl sám kapitán "ještě se měli držet máminy sukně". Dokázali nemožné : s 80% poškozenou ponorkou, která bezmocně ležela 270 m pod mořem, si dokázal poradit palubní inženýr za obětavé spolupráce chlapců, takže mohli s tímto monstrem se odlepit ode dna a doplout do přístavu La Rochelle. Dopluli, byli vítáni s velkou slávou, když v tom vzdušný nálet spojenců všechno ukončil. V "BONUSU" na DVD se ptali režiséra, proč nenechal kluky žít, když toho tolik prožili ? Odpověď zněla : "To by Němci nikdy nepřijali, protože znali skutečnost, jak to vlastně v La Rochelle bylo. Musel jsem se držet faktu." Proto je ten film tak úžasný, protože se držel faktu, režisér nepřidával žádné fantasmagorie ani neopravoval velkou ponorkovou příhodu 2.světové války. ()

Freemind

Obecně nemám rád filmy o tom "jak to chodí" na palubě letadlové lodě, tanku nebo zmrzlinářského vozu. Zde mne ale bratři Němci velmi mile překvapili - je to nejen "na Evropu dobrý", ale i "na ty roky dobrý". Sice tam nemůže být řeč o nějaké psychologii postav, scénář bych také nehodnotil (protože tam vlastně ani není žádný děj, který by stal za zmínku - ponorka se batolí po moři sem a tam a furt to do ní někdo šije) nicméně atmosféru ten film má a je také dost nabitý informacemi. Wolfgang Petersen zde prožíval světlé okamžiky a ještě se mu ani nezdálo o tom, že se dostane do U.S. of A., kde bude moci točit pompézní šity jako Trója. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen