Spirála strachu: Saw pokračuje

• USA Spiral: From the Book of Saw (více)

Začíná se psát nová kapitola z děsivé knihy Saw. Zločinný strůjce pokřivené spravedlnosti roztáčí spirálu nečekané pomsty. Mladý detektiv Ezekiel "Zeke" Banks (Chris Rock) a jeho parťák (Max Minghella) vyšetřují děsivé vraždy, které začínají připomínat nechvalně známé případy z minulosti. Nevědomky se tak stanou hráči na šachovnici morbidní hry zákeřného vraha. A to ještě "Zeke" netuší, že spolu s ním bude ďábelskému plánu šíleného zločince čelit i jeho otec, vážený policejní veterán (Samuel L. Jackson). (Vertical Entertainment)

Ketri

Aha, tak on pan Rock je zde veden jako herec, to mě docela překvapilo. Já myslela, že to autoři pojali ve stylu "dejme šanci nehercům, protože tady už se nedá nic nového vymyslet". I přes dialogy vytvořené patrně scénáristou ze studia Asylum by to furt bylo celkem koukatelný, ale ten "herec" to prostě zabil. Teď mě napadlo, nemusí se v rámci povinných kvót obsazovat i neherci? Tak v tom případě toto dílo má Oskára vtipkára jistého. ()

maddy

Po Saw IV, zhodou okolností taktiež od Bousmana, druhý najhorší prírastok do Saw série, ak nie až ten úplne najhorší. Základná premisa o vraždení skorumpovaných policajtov znie síce zaujímavo a samotná myšlienka neomielať námet s Jigsawom po deviaty krát neustále dookola, ale radšej urobiť z tejto námetovo už poriadne vyprchanej série detektívku na štýl Se7en by mohla byť lákavá ... keby v tom filme aspoň niečo fungovalo. Bohužiaľ nefunguje absolútne nič. Detektívna časť sa vo filme prakticky ani nedeje, reálne sa tu po ničom nepátra, neodhaľujú postupne stopy, ani v jednej minúte to ničím neprekvapí a ktorýkoľvek diel CSI: Miami má premyslenejší dej než celý Spiral. Namiesto toho sa rieši pre dej absolútne zbytočný vzťah hlavnej postavy s jeho otcom a ex-manželkou a do toho celého sú občas zasadené úplne náhodné scény gore mučenia pár postáv v tradičných Saw pasciach, ktoré nemajú s ostatným dianím takmer nič spoločné, ani neposúvajú dej nijako dopredu a pôsobia vyslovene našrúbované do filmu, aby mohol mať aspoň nejakú spojitosť so Saw sériou. K tomu to celé vyzerá fakt hnusne ako lacný televízny film s úplne vyblitými farbami a odpornou kamerou, a posledný klinec do rakvy tomu dáva najhoršia castingová voľba posledných rokov a to Chris Rock v hlavnej úlohe, ktorý postavu detektíva stvárňuje ako 15-ročného rádoby ganstera aj s náležite obmedzeným slovníkom. Nesympatickejšiu a horšie zahranú hlavnú postavu ťažko hľadať na poli filmov, ktoré sa dostali do kín. Posledný kopanec do už tak mŕtveho filmu bez štipky akejkoľvek atmosféry tomu následne zasadí prehnane dramatické finále ako zo zlej telenovely a extrémne narýchlo useknutý koniec, ktoré skutočne celý film posúvajú až do vôd nechcených paródií na Saw. A čo tu preboha robí Samual L. Jackson nepochopím asi nikdy! CELKOVO: 3/10 ()

*CARNIFEX*

“Chris Rock” hral doposiaľ v 114 filmoch, pričom v 113 zo seba robil solídneho kokotka na pohľadanie. Obsadiť do hlavnej role kultového hororu o sériovom vrahovi takéhoto nímanda, to svedčí o riadnej dávke dementnosti na strane kompetentných. Ja si skutočne nepamätám, kedy naposledy mi nejaký herec, takto extrémne znechutil sledovanie nejakého (hocijakého) filmu. Každý jeden divák by mal dostať medajlu zato, že musel 90 minút strpieť pohľad na tohto extrémne afektovaného mahagóna, ktorý gestikuluje ako nejaký 13 ročný hip-hoper z Fiľakova. Čo však bola ďaleko bolestivejšia skúsenosť ako jeho gestá, je jednoznačne mimika jeho ksichtu v pasážach, kedy sa prižmúrením očí, snažil všemožnými silami o zanechanie dojmu tvrdého chlapa, ktorý by bez bolestne zvládol “čertovo kolo” s tromi doživotne odsúdenými trestancami v Leopoldove. Grcať sa mi chce, ako to skurvyli, pričom absolútne jediné čo v tomto snímku stojí za pozornosť, je gore a originalita mordovačiek. Otras .. ()

Cappuccino

Spiral: From the Book of Saw má s duchom série spoločné azda len vraždy. Tie boli, mimochodom, naozaj vydarené – hlavné úvodná s jazykom. Skôr ako o horor ide však o slabší kriminálny thriller s hláškujúcim Chrisom Rockom (buď ho nenávidíš alebo miluješ... mňa pobavil) a pomerne očakávaným rozuzlením. ()

J*A*S*M

Už to Saw fakt nechte odpočívat. Spirála strachu je vlastně banální thriller o pomstě na prohnilých policajtech, který by žádné spojení na původní sérii ani mít nemusel. Saw značka je jen ospravedlnění toho, aby sem tvůrci mohli narvat pár krvavých pastí. Které jsou opět tak technicky vyspělé, že divák jen žasne, jak je ten záporák byl schopnej vyrobit - a jestli mu to za to vlastně stálo. Nicméně nic proti nim, neboť těch pár krátkých krvavých scén je na filmu nakonec to nejlepší. Zbytek je těžká policejní nuda s postavami neuvěřitelně otravnými (hlavní postava Zeke) nebo neuvěřitelně směšnými (šéfová) a také s hrubě čitelným rozuzlením. ()

• Natáčení probíhalo v kanadském Torontu od 8. července do 26. srpna 2019. (Leopard105)

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019