V roce 1961 rozmísťují Američané atomové ponorky na dostřel od Leningradu a Moskvy. SSSR také vysílá na moře k pobřeží mezi New York a Washington svou chloubu – novou jadernou ponorku s názvem K–19. Admirál Bralyeer a maršál Zelentstov si totiž myslí, že Američany před zničením SSSR může zastavit jen vědomí, že odveta bude stejná. Tím vědomím má být právě K–19, ale stane se jím, teprve když špionážní letouny nahlásí Kennedymu, že ji Sověti mají a že je plně funkční! Ti se snaží vše stihnout ještě před koncem měsíce, protože to slíbili soudruhu Chruščovovi, a tak vysílají ponorku ke zkušebním testům na moře předčasně, i když je jasné, že není ještě plně vybavena a připravena k plnění svého úkolu... Operace „Polární kruh“ přitom nemá být pouhým cvičením, ale má v celém rozsahu prezentovat sílu SSSR, ukázat jeho moc a potvrdit rovnováhu obou velmocí, které už tak disponují takovým arzenálem jaderných zbraní, že by mohli svět zničit několikanásobně. S předčasným zařazením ponorky do demonstrativního testování však nesouhlasí její kapitán Michail Polenin. Je si totiž moc dobře vědom nebezpečí, které pro posádku představuje nekompletní a nevyzkoušené plavidlo s náloží jaderných raket na palubě. Protože klade svou loď a posádku před zájmy strany, její představitelé rozhodnou o výměně velení. Novým kapitánem se stává Alexej Vostrikov, kterému stávající kapitán bude podléhat... Posádce se to nelíbí – a nejen proto, že je všeobecné známo, že tento důstojník své výložky získal svatbou s dámou z nejvyšších partajních kruhů. Také jeho arogantní, striktní a nesmlouvavé jednání mu na popularitě nepřidává. Hned při nástupu vymění jednoho z největších odborníků na obsluhu reaktoru v posádce, poručíka Jashina, a nahradí jej Vadimem Račejkem, nejlepším studentem Akademie nukleární vědy, který však nikdy nepracoval na lodi a nemá žádné zkušenosti… Při slavnostním křtu lodi se láhev šampaňského o její příď nerozbije, což posádka vnímá negativně; jako prokletí lodi. I tak jí mezi sebou říkají „Stroj na smrt“, protože už při svařování nádrží přišlo o život pět mužů a další čtyři při konstrukčních pracích. Záhy k nim přibude ještě doktor, který při nakládání zásob zjistí, že dostal špatné léky, a při pokusu o zastavení již odjíždějícího zásobovacího auta také přijde o život. Je narychlo nahrazen, na loď přichází lékař sloužící na základně Genadij Savraj, který trpí mořskou nemocí a také nemá zkušenosti potřebné k lékařské péči na atomové ponorce. Přes všechny nedostatky loď zvedá kotvy a vyráží na moře... Počátek plavby provází z rozkazu nového kapitána spousta simulací a cvičných poplachů a zkoušek, jako by chtěl dohnat vše, co už mělo být dávno hotové. Posádku tím ale vyčerpává a vystavuje zbytečnému nebezpečí. Polenin mu to vytkne, ale Vostrikov je umanutý a neoblomný. I přesto, že při jedné ze simulací – cvičného odpálení torpéda – dojde k ošklivému zranění dalších dvou mužů z posádky. Hned druhý den nařídí nový kapitán zkušební ponor lodi do 350 metrů, což je nad technické možnosti ponorky. Následně nařídí rychlé vynoření i přes kvanta ledu kolem, čímž opět zbytečně ohrozí životy svých lidí a riskuje zničení lodi. Polenin je velmi rozčílený a křičí na Vostrikova, že tentokrát měl sice ještě štěstí, ale že doufá, že až ho opustí, bude on už na jiné lodi. Vostrikov se však obhajuje tím, že přivedl ponorku na hranici možností proto, aby udělal z posádky sehraný tým. Následujícího dne toho využije k zadání dalšího úkolu – mají vypustit zkušební střelu... (TV Prima)

Faidra

Jsou situace, kdy člověk naplno pocítí, jak strašlivě moc touží žít, třebaže podmínky, ve kterých žije, dělají ze života živoření. Pánové Forde, Neesone a spol., byla to síla, co jste předvedli, škoda jen, že ji oslabil závěr příběhu vašich postav. Ale snad si i díky vám lidé v budoucnu budou vědomi toho, že i když se o některých zločinech mlčí, jsou nepromlčitelné. ()

gudaulin

K-19 v žádném případě není přesným zobrazením událostí kolem poškozené sovětské ponorky. Je to americký film určený především americkému publiku, takže je tam pochopitelně přidaná americká loď, která může Sovětům pomoci a kolem které se částečně příběh komplikuje. Taky chování důstojníků a mužstva na palubě odpovídá americkému chápání služební odpovědnosti a pohledu na sovětskou realitu. V řadě detailů je film nepřesný v zobrazení reálií podmořského plavidla a jaderné technologie, nicméně to je pro běžného diváka celkem podružná záležitost. Pokud jde o samotnou havárii, ti kluci, kteří vlezli do reaktorovny, velice dobře věděli, že jdou na smrt, a měli v rozporu s filmem i protiradiační oděvy, které jim nicméně tváří v tvář poškozenému reaktoru byly na houby. To ve skutečnosti jenom zvyšuje jejich hrdinství. Nemoc z ozáření neprobíhá tak, jak bylo popsáno ve filmu, postižený nemá především tak výrazné vnější znaky poškození, jde spíš o rizika z rozpadu krvinek. Nemocný při tak vysoké dávce brzy upadá do bezvědomí a nevykecává se. Kathryn Bigelow režíruje film spolehlivě, nicméně konzervativně. Chtělo by to nějaké fincherovsky laděné chytré záběry a vůbec snahu o vyprávění příběhu obrazem, protože ten je někdy posunován dopředu jen dlouhými dialogy. Atmosféra podmořského plavidla mohla být hutnější. Herecky přesvědčivá záležitost, casting zafungoval profesionálně. Film byl bolestivým propadákem, protože americký divák je sebestředný a vyprávění o sovětské posádce bylo pro něj odtažitou záležitostí. Evropský trh to nezachránil a v Rusku se v té době spíš kopírovalo a kvetl černý trh, než aby bylo možné film nasadit do běžné distribuce. Celkový dojem 75 %. ()

choze

Přetahovaná dvou kapitánů o můstek ponorky ve snaze zabránit jadernému armagedonu připomene Krvavý příliv, ale ponorka je tentokrát ruská a hlavně jde o zpracování skutečné události. A ani jednou nezazní "Torpédo ve vodě!" Hodně tu na mě zapůsobil ten šílený komunistický bordel a tlak, který hrdinům neustále svazoval ruce a demotivoval je. A pak samozřejmě scéna opravy reaktoru, kdy postavy vidí, že jdou na hnusnou smrt, to je síla. ()

Dudek

Nedokážu napsat, že je K-19: Stroj na smrt úchvatná podívaná, ale jen proto, že mi to připadá tak nějak neuctivé. Samozřejmě se jedná o velmi dobře natočený film, který i přes svou vcelku dlouhou stopáž nemá šanci začít nudit. Už první, seznamovací, část je výborná, divák je postupně zaváděn do tajů ponorky a zároveň je mu umožněno poznat hrdiny příběhu a hlavně jejich charaktery, ta druhá ji však hravě překonává. K-19: Stroj na smrt má všechno co by podobné drama mít mělo a rozhodně funguje. [TOP 19/7 80%] ()

Gilmour93

Podívejte se, co všechno způsobí madam, která se pořádně neopře do láhve šampáňa přivázaného na šňůře. Nechce se mi věřit, že by za ten řetězec neštěstí mohly zájmy strany.. Kathryn Bigelow ráda potvrzuje, že v dětství spíše preferovala vojáčky před panenkami a zhruba do poloviny se přibližuje i Petersenově hloubce ponoru, nicméně ten plíživý nával patosu uprostřed plochosti postav začne na diváka působit jak tlak vody v 310 metrech na vnější plášť Vdovotvůrce. Harrison Ford byl v roli sovětského kapitána Vostrikova tak „přesvědčivý“, že by mě nepřekvapilo, kdyby z nenadání vylezl z kajuty v námořnickém tričku napasovaný Chewbacca.. ()

Hal_Moore

K-19: Stroj na smrt je založen na skutečných událostech, které se staly první ruské nukleární ponorce číslo 1. Začátek je pomalý, s Harrisonem Fordem, rázně měnícím osádku ponorky, která ještě neví, jaké pohromě bude muset v hlubokých vodách čelit. Samozřejmě nám snímek ukazuje, jaký život měl běžný člen posádky nukleární ponorky, jaké měl pocity a touhy. Také nás seznamuje s nukleární ponorkou a jak to v ní chodí. Nebudeme ušetřeni ani komunismu. Ale kvůli pomalému rozjezdu a s ne moc dobrým ruským přízvukem Liama Neesona jsem chtěl dát původně tři hvězdy. Rozmyslel jsem si to a dávám čtyři, protože jsem mnoho neočekával. Ale mohlo to být ještě lepší. PS: Po několikátém shlédnutí přeci jen tu pátou K-19 dostane. ()

Lynn

Vynikající ponorkový film ! Moc se mi líbila postava Harrisona Forda, mimochodem báječně zahraná. Film má dobrý scénář, vycházející ze skutečných událostí, kameru i režii. Sice nedosahuje kvalit Hunting for Red October (Hon na ponorku) se Seanem Connerym, přesto si 4* plným právem zaslouží. ()

Aluska88

Obdivuji Kathryn Bigelow, že coby žena, dokázala natočit tak vynikající, ryze mužský film, s ryze mužským obsazením. Po herecké stránce Harrison Ford docela nevýrazný, zato Liam Neeson tradičně skvělý. Výborný scénář i atmosféra. Jediné slabé místo je v tom, že film je zkrátka typicky "americký." Příběh pojednává o Rusku a rusech, ale z celkového zpracování, byl příliš vidět i cítit ten americký filmový patriotismus. Místy jsem dokonce zapomínala, že se jedná o rusy a dívala jsem se prostě na americké osazenstvo. Až na Liama, Petera Sarsgaarda a několik dalších členů posádky se na mě prostě nedokázal přenést ten pocit "národnostní autentičnosti.":) ()

genetique

Fordovi rola ruského komunistického generála, ktorý si stojí za svojim slovom a neuvažuje o neúspechu, či zlyhaní, veľmi sadla, čo podnietilo skvelo spracovanú hustú drámu z ponorky, ktorá preváža chybný jadrový reaktor. Kto je tu ale vlastne ten dobrý a kto zlý? Neeson ako racionálne zmýšľajúci člen posádky je schopný postaviť sa veliteľovi aj napriek možnému zajatiu, či trestu zo strany Ruska. Veľmi nápovedná bola scéna na začiatku filmu, krst šampanským. A Kathryn si s čisto mužským filmom poradila veľmi slušne. 80%. ()

3DD!3

Výborné herecké výkony a precizní režie. Bitvy s osudem já rád a tady je to vážně sviňák. Psychika sovětů, nesmířit se s porážkou, je téměř hmatatelná a u některých členů posádky maže instinkt přežití. Viz působivé scény s opravou reaktoru. ()

Lavran

Ke konci se sice projevily jisté patetické tendence, ale jako celek působí snímek výborným dojmem. Zvláštní pochvala pro Klause Badelta! ()

sud

Alespoň slušný ponorkový film z toho mohl být. Není. Alespoň akční scény jej mohly vytáhnout ze srabu. Nevytáhly. Namísto toho k nám přichází další propagandistická agitka s tak neuvěřitelně naivní postavou Harrisona Forda, že se až věřit nechce. Třikrát škoda. 30%. ()

viperblade

Některé filmy jsou určeny jen pro kupčení s emocemi. Prakticky by se dalo říct, jen na efekt. To ale tenhle film NENÍ!!!! Je to silný lidský příběh, který se opravdu stal. Jediné, co mi na tomto vadilo, bylo, že Rusové mluví anglicky. Ale to je jen maličkost. Jinak je to skvost. Rád si jej zase pustím. ()

castor

Tihle námořníci dvakrát netoužili po ocejchování hrdiny. Nicméně osud tomu v příběhu podle skutečné události chtěl, aby vypluli na širý oceán chladného Atlantiku v nevyzkoušené ponorce se spoustou nedodělků. Sovětští hlavouni navíc na ponorku posílají zcela nové velení, které několikrát riskantně prozkouší možnosti lodi i samotné posádky. Jenže jen u nevraživosti mezi novým a starým kapitánem (Ford/Neeson) respektovaná specialistka na chlapská témata Kathryn Bigelow určitě nezůstane. V sázce je poškozený reaktor, směřující k nekontrolovatelné štěpné reakci. Sekce naplněná smrtelným radioaktivním zářením tak nakonec vypustí několik hrdinů, kteří zaplatí cenu nejvyšší. Sledujeme ale příběh trochu jiných uniforem, než na které jsme v americkém filmu zvyklí. A to je moc dobře. Bez záblesku slunečních paprsků se prokousáváme ponorkou, která nepotřebuje protivníky, protože sama představuje smrtonosnou past. Na snímku je cítit snaha o co nejsilnější autenticitu i příjemné vyhýbání se klišé ponorkových filmů. I přes velmi slušnou atmosféru, herecké výkony i tempo, je dle mého stále Bod zlomu režisérčiným nejsilnějším snímkem. ()

D.Moore

Téměř špička. Film podle očekávání táhnou hlavně Ford s Neesonem, překvapilo mě ale, jak se tohoto tématu ujala Kathryn Bigelow. K-19 sice není druhá Ponorka, ale je o mnoho lepší než U-571.__P.S. Hudba Klause Badelta je tak neskutečně krásná, že mám sto chutí dát pátou (a pořádně rudou) hvězdu jen za ni.__P.P.S. A taky že ji dávám. ()

ripo

Film, ktorý dokáže ukázať, ako to asi fungovalu za "socíku" v CCCP .... Teda ... v niektorých momentoch mi to naopak, pripomínalo fakt. že dokonalí západniari si urobili prču z toho, akí boli rusáci vlastne neschopáci .... ( scéna kde sa v 2 minútach zraní asi 5 námorníkov a kde kuchár márne chytá kúsky stravy pre posádku ). Tieto trapošinky boli v strede filmu nahradené ďalším klišé - aký je sovietsky obyčajný čelovek geroj .... Nič proti - ja by som si do kombinézy určite "pšouknul". A záver filmu - to už bola nemecká kriminálka..... Úplne nevyužité ostali scény konfliktu medzi oboma kapitánmi, kde sa mohlo viac pohrať s postavami ... ()

Wacoslav1

Tak jsem opět přehodnocoval a můžu si teda ty Ruský jikry namazat na chleba. Nutno uznat, že je to hodně komorní záležitost která, ale nepostrádá nervydrásající napětí a hlavně stojí a padá na perfektních výkonech dvou hlavních protagonistů. Takže podobně jako u ponorky nečekejme ani tady žádný bombastický blockbuster, ale ta délka je tentokrát přijatelná a já jsem se nenudil ani na minutu i když na plný počet mi možná ještě nějaký ten detail chybí, ale ve svém subžánru to je každopádně absolutní špička.90% ()

Phobia

Ne úplně špatný a ne úplně dobrý film s kvalitním hereckým obsazením... Normálně by to bylo tak na 4* za kvalitní zpracování atraktivního tématu, ale nesnesitelné patetické žvásty "Widowmakeru" neúprosně podrážejí nohy. Hezkých 60% navzdory dementním plamenným projevům. EDIT 1/2012: Tentokrát jsem k filmu přistupovala ve vstřícnější náladě, patetickou verbální masturbaci jsem odfiltrovala a docela jsem si tuhle ponorkovou katastrofu užívala. Takže směle přidávám na 71%. ()

LiVentura

Skvěle vybraní herci sehrávají dobře napsaný scénář o jednom dávném mýtu, který byl spíše pravdou.! Neutěšená celistvost stavu ruského námořnictva a jeho vojenského arsenálu se zde promítá ve strašlivé podobě jaderné ponorky.. Ford a zvláště Neeson dráždí vrcholy svých hereckých možností na výbornou. Kruté a bezcitně pravdivé drama o statečné posádce likvidující za "studené války" svůj vlastní vnitřní problém s přehřátým jaderným reaktorem a únikem nebezpečného záření do prostoru ponorky.! ()