V roce 1961 rozmísťují Američané atomové ponorky na dostřel od Leningradu a Moskvy. SSSR také vysílá na moře k pobřeží mezi New York a Washington svou chloubu – novou jadernou ponorku s názvem K–19. Admirál Bralyeer a maršál Zelentstov si totiž myslí, že Američany před zničením SSSR může zastavit jen vědomí, že odveta bude stejná. Tím vědomím má být právě K–19, ale stane se jím, teprve když špionážní letouny nahlásí Kennedymu, že ji Sověti mají a že je plně funkční! Ti se snaží vše stihnout ještě před koncem měsíce, protože to slíbili soudruhu Chruščovovi, a tak vysílají ponorku ke zkušebním testům na moře předčasně, i když je jasné, že není ještě plně vybavena a připravena k plnění svého úkolu... Operace „Polární kruh“ přitom nemá být pouhým cvičením, ale má v celém rozsahu prezentovat sílu SSSR, ukázat jeho moc a potvrdit rovnováhu obou velmocí, které už tak disponují takovým arzenálem jaderných zbraní, že by mohli svět zničit několikanásobně. S předčasným zařazením ponorky do demonstrativního testování však nesouhlasí její kapitán Michail Polenin. Je si totiž moc dobře vědom nebezpečí, které pro posádku představuje nekompletní a nevyzkoušené plavidlo s náloží jaderných raket na palubě. Protože klade svou loď a posádku před zájmy strany, její představitelé rozhodnou o výměně velení. Novým kapitánem se stává Alexej Vostrikov, kterému stávající kapitán bude podléhat... Posádce se to nelíbí – a nejen proto, že je všeobecné známo, že tento důstojník své výložky získal svatbou s dámou z nejvyšších partajních kruhů. Také jeho arogantní, striktní a nesmlouvavé jednání mu na popularitě nepřidává. Hned při nástupu vymění jednoho z největších odborníků na obsluhu reaktoru v posádce, poručíka Jashina, a nahradí jej Vadimem Račejkem, nejlepším studentem Akademie nukleární vědy, který však nikdy nepracoval na lodi a nemá žádné zkušenosti… Při slavnostním křtu lodi se láhev šampaňského o její příď nerozbije, což posádka vnímá negativně; jako prokletí lodi. I tak jí mezi sebou říkají „Stroj na smrt“, protože už při svařování nádrží přišlo o život pět mužů a další čtyři při konstrukčních pracích. Záhy k nim přibude ještě doktor, který při nakládání zásob zjistí, že dostal špatné léky, a při pokusu o zastavení již odjíždějícího zásobovacího auta také přijde o život. Je narychlo nahrazen, na loď přichází lékař sloužící na základně Genadij Savraj, který trpí mořskou nemocí a také nemá zkušenosti potřebné k lékařské péči na atomové ponorce. Přes všechny nedostatky loď zvedá kotvy a vyráží na moře... Počátek plavby provází z rozkazu nového kapitána spousta simulací a cvičných poplachů a zkoušek, jako by chtěl dohnat vše, co už mělo být dávno hotové. Posádku tím ale vyčerpává a vystavuje zbytečnému nebezpečí. Polenin mu to vytkne, ale Vostrikov je umanutý a neoblomný. I přesto, že při jedné ze simulací – cvičného odpálení torpéda – dojde k ošklivému zranění dalších dvou mužů z posádky. Hned druhý den nařídí nový kapitán zkušební ponor lodi do 350 metrů, což je nad technické možnosti ponorky. Následně nařídí rychlé vynoření i přes kvanta ledu kolem, čímž opět zbytečně ohrozí životy svých lidí a riskuje zničení lodi. Polenin je velmi rozčílený a křičí na Vostrikova, že tentokrát měl sice ještě štěstí, ale že doufá, že až ho opustí, bude on už na jiné lodi. Vostrikov se však obhajuje tím, že přivedl ponorku na hranici možností proto, aby udělal z posádky sehraný tým. Následujícího dne toho využije k zadání dalšího úkolu – mají vypustit zkušební střelu... (TV Prima)

Shakers

Ponorkové filmy môžem. Príbeh síce nemá také grády a pri dvojhodinovej stopáži je to občas cítiť, ale Harrison Ford a predovšetkým Liam Neeson sú roli v kapitánov skvelý. Akciu tu nehľadajte, tu sme svedkami prvej jadrovej ponorky a studenej vojny. 80% - 4* ()

Pepinec

Soudruzi zpod Uralu by nám příběh vyprávěli asi trošku jinak a dost možná by i přidali glosu, že počet hvězd na americké vlajce ve skutečnosti symbolizuje počet sovětských nahatých zadků, které tenkrát pořídil průzkumný vrtulník nad Atlantikem. Buď jak buď, ať už je to s těmi hvězdami jakkoli, jsem rád, že Amíci vlezli Rusákům do zelí a že můžu Kathryn Bigelow pochválit za úspěšný ponor. ()

Boogeyman

Zidealizovaná historie plná hrdinů a klišé, která obsahuje jednu silnou scénu a více jak dvě hodiny nudného patosu! Známá jména, ale mdlé herectví! ()

sheen

Hodně dobrý ponorkový film. Boj se tentokrát neodehrává proti nepříteli/státu ale proti osudu. Tolik chyb nemohlo zůstat nepotrestáno. Námořníci na této ponorce byli opravdoví hrdinové. Ford i Neeson to zvládli na výbornou. ()

salahadin

To máte tak, když se v první půlce dobře najíte a ve druhé to všechno vrátíte na stůl. Tři lampasy za hudbu a za první část filmu. Ve druhé půlce se z filmu stalo něco na způsob "hoši od armády hurá na Kanáry". ()

Aky

Napínavý thriller, kterému jsem se celou dobu chystal dát 5*, ale pátou jsem nakonec stáhl kvůli přece jen na můj vkus příliš melodramatickému závěru. ()

mzss1

Moc historické, moc válečné na mě. Takže jen tak takový průměr. Příběh taky obyčejný a vše ostatní mě nějak nenadchlo. Ale ocenuju třeba dvojici herců Harrison Ford a Liam Neeson - ti hráli výborně. Délka filmu dlouhá. Takže hodnotím film jen na 50% = *** ()

kingik

Dlouho jsem neviděl, kdy vážně míněný film, je naprosto k smíchu. K smíchu jsou i herci a Ford s Neesonem předvádějí asi nejhorší herecké výkony ve své kariéře a je k posrání, jak se u toho tváří. Naléhavost daného tématu se mění ve frašku v umanuté režii Kathryn Bigelow, kterou považuji za jednu z mála žen, která rozumí akci, a i tentokrát režíruje po technické stránce dobře, ale po té obsahové je to katastrofa. A mám pocit, že si toho byla vědoma a je mně líto, že tak talentovaná režisérka rozmělnuje svůj nesporný talent v banalitách, jako je tahle. 40% ()

sochoking

Mno, je jasné, že Amíci nikdy nezahrajú Rusov! To dokážu len Rusi! Film som pozeral takmer bez dychu až do chvíle, kedy začal prakticky začiatok toho nekonečne dlhého konca, ktorý prekonal všetky nekonečne dlhé konce kórejských drám! Navyše ku všetkému to bol koniec typicky americký a Harrison Ford miestami rozpráva, akoby vyhulil džointa s rozdrveným 400 mg Váliom. Preto jednu * uberám. ()

Legas

Kvalitní ponorkové drama. Nekompromisní a tvrdý Harrison Ford a "táta posádky" Liam Neeson vedou malou soukromou válku o přežití posádky na palubě atomové ponorky s poškozeným jaderným reaktorem. Dočkáte se mimo jiné výborně natočeného vynoření ponorky z pod ledu a dalších originálně pojatých záběrů. Jedinou slabinu tvoří zcela zbytečný závěr filmu, kdy se zbylí účastnící nehody setkávají po letech na hřbitově. Ale stejně bych přihodil ještě alespoň půl hvězdičky. ()

Anderton

Kathryn Bigelow je v chlapských žánroch istejšia, ako jej mnohí mužskí kolegovia, ktorí si dobrovoľne nechajú skákať po hlave producentami s ich kompromismi. Ja si vlastne ani neviem predstaviť, ktorý jej rovesník (okrem jej bývalého manžela) by túto látku dokázal spracovať "chlapskejšie". Problém bude skôr vo mne, keďže nie som až taký priaznivec ponorkových filmov. Myslím, že ani vprípade K 19 nebol využitý potenciál tohoto sľubného subžánru naplno. Ale ja som mal výhrady aj voči Das Boot, takže sa týmto režisérke a jej dvom hlavným charizmatickým hviezdam ospravedlňujem. Odviedli totiž skvelú prácu. ()

Frajer42

Docela dlouho mi trvalo, než jsem si zvykl na to, že se Američané pokoušeli toporně hrát Rusáky. Nicméně, jakmile se mi podařilo tento obrovský nedostatek začít ignorovat, tak jsem si snímek užil a sjel ho jedním dechem. Oba herci jsou fantastičtí a pátrám v paměti, kdy jsem viděl naposledy Harrisona Forda hrát takovou ambiciózní kurvu. Příběh je velmi zajímavý a inspirace skutečností je třešnička na dortu. Snímek má zkrátka vše, co bych si dovolil od podobného ponorkového dramatu žádat. Nechybí napětí spojené se zátěžovým testem ponorky ani skvělá jaderná zápletka připomínající hašení reaktoru v Černobylu. Tyto 2 hodiny uplynuly ďábelsky rychle. Kdo rád onanuje u ponorek či válečných filmů, tak ten si zde pravděpodobně ustříkne do trenclí. [83 %] ()

Kothy

Opravdu napínavý film a můj první od Kathryn Bigelow. Obsazení je taky super. Nejde si to nespojit s událostmi v Černobylu, protože Rusové jsou v tomhle nepoučitelní. Zaměřuje se to na první plavbu ponorky K-19 v Barentsově moři. Po pár riskantních pokusech začne selhávat jaderný reaktor. I přes snahu posádky se situaci nedaří vyřešit a přichází první oběti. I tak je celkem úspěch, že se jim to povedlo zachránit. Mohlo být hůř.. "Tohle je vlastizrada!" ()

nascendi

Niekto tu spomenul Nepriateľa pred bránami. Áno, skutočne je problém, keď sa nakrúcajú filmy o Rusoch bez Rusov. Ale ešte väčší problém spočíva v tom, že Rusi takéto filmy nikdy nenakrútia. Preto sa treba zmieriť s neruskými typmi, neruským prízvukom a aj s úpravami správania postáv a deja tak, aby boli zrozumiteľné pre americké publikum. Oslovilo ma zobrazenie všadeprítomného šlendriánstva, ruské pohŕdanie životom jednotlivca a bezalternatívne hrdinstvo. Veľká škoda, že od pokusu o zmenu kapitána, skĺzol film do neprijateľného pátosu a moralistických kecov. ()

Slarque

Klasické klaustrfobní ponorkové drama podle skutečných událostí vyzdvihují nad průměr herecké výkony hlavních představitelů, skvělá hudba a v akčnějších scénách nápaditá režie. Některé působivé záběry sice musely vznikat v počítači, ale není to tak extrémní případ jako Úkryt. ()

FrodoF

Nadprůměrné ponorkové drama, které rozhodně není vůbec pozitivní ani nemá šťastný konec, což rozhodně není na škodu. K-19 je také řemeslně výborně odvedena a nesnaží se vymýšlet nic nového, což také nevadí. Takže dobrých 70%. ()

LaciLC

Dosť nezáživne natočenú ponorkovú dráma, nad priemer ju však povyšujú bezchybní herci a sem-tam silné momenty alebo atmosféra. Druhýkrát sa na to však rozhodne nebudem pozerať. ()