Úsvit mrtvých

Dawn of the Dead

George A. Romero's Dawn of the Dead

Zombies: Dawn of the Dead

Horor / Akční

USA / Itálie, 1978, 126 min (Director's cut: 139 min)

Romero po vynikající Noci oživlých mrtvol natočil svoji druhou zombiárnu, přičemž kvalitativně určitě ztrácí. Existují hned dva aspekty proč. Prvním je přepálená stopáž plná nudných momentů, než se film vůbec dostává do supermarketu. Druhým jsou masky. Zombíci vypadají vyloženě trapně, takže z toho vzniká jakási komedie. Přeci jen černobílá kamera měla své kouzlo. Na druhou stranu přidává Romero do obyčejné zombie vyvražďovačky motiv kritiky aktuálních problémů konzumní společnosti a to především v nepodstatnosti supermarketů v životě lidí, což důmyslně reflektuje právě na zombies. Taková nadsázka se jen tak nevidí. Nebýt celkové roztahanosti, která zapříčinila řidší atmosféru vycházel by tento snímek nadmíru dobře, takhle je to spíš jen zábavná podívaná, která začíná uprostřed děje. Vyždímat se ale dalo mnohem víc.(15.2.2009)

Romerova klasika, která na pozadí akčního horroru zejména kritizuje konzumní společnost. V roce, kdy byl film natočen jsem se narodil a něco jako obchodní centra jsem řadu let za komoušů neznal. Dnes vidím, jak již před 30ti lety existovaly na západě gigantická obchodní centra, která vymívala lidem mozky, stejně jako je tomu dnes v ČR. Film mě občas docela rozesmál tímto paradoxem, občas pobavily kultovní scény, které filmaři používají v akčních filmech a horrorech do dnes (klipovitě sestříhané ozbrojování Arnolda v Komandu nebylo ve filmu první ...), z některých scén jsem byl trochu v rozpacích. Dorty na xichtech zombíků mě vyloženě urazily, tohle si Romero mohl odpustit... Jinak ale výborná gore klasika s hlubší myšlenkou, což se asi nikomu takhle docela dobře spojit nikdy nepodařilo ...(5.1.2008)

Maximálna spokojnosť by u mňa bola pri zostrihaní filmu na 90 minút. Teda jediné, čo mi vadilo boli niektoré hluché miesta. Inak atmosféra zvládnutá na jednotku, splatterovitosť scén takisto a pritom nejde len o bezduchú zombiádu, ale Romero zakomponoval do toho ešte aj kritiku konzumu. Staršiu verziu Dawnu som videl po veľmi dlhom čase a po vzniku novej, ktorá sa mi páčila ešte viac aj napriek tomu, že už bola len poctou bez nejakého vyššieho rozmeru. Ale zato narozdiel od tejto verzie odsýpala zdatnejším tempom. Aj tak je však originál výbornou žánrovou klasikou, ktorá je pre priaznivca hororu parádnou chuťovkou.(19.6.2005)

Romero natočil horor, který je i přes technické nedostatky a ubohé masky nadprůměrnou podívanou. Místy je to film napínavý, místy vtipný a místy dokonce i své všeobecné béčkovosti dokonce i směšný. Ale i přesto se mu daří udržet pozornost až do konce.Přirovnání zombíků k běžným konzumentům je geniální vtip. Užití výplachových superamrketových melodií se zombíky mě nutí zamyslet se nad tím, jak vypadáme všichni směšně, když popojíždíme po nákupních centrech s přeplněnými košíky. Tohle je civilizace. Také je zde zajímavě rozpracován nápad o životě v supermarektu, jež nutí diávka koketovat s mmyšlenkami o tom jaké by to asi bylo, žít tam a moci všechno. Škoda, že film není černobílý, možná by tím zamaskoval některé své chybičky a pak by snady byl úplně skvělý.(19.8.2008)

Z mého pohledu to Snyder se svým remakem Romerovi docela natřel. Začátek dobrý, ale s příchodem do obchoďáku tempo upadne, některé scény neskutečně natahované, chtělo by to trochu prostříhat ( napadlo mě, že to souvisí i s rychlostí zombie, je logické, že v Snyderově verzi to odsejpá rychleji ), dvouhodinová stopáž je vážně moc. Pár scén má tu správnou postapokalyptickou atmosféru.nejvíce mě popudily obrovské výkyvy v atmosféře filmu. Občas jsou zombie vykresleny jako nebezpečné a silné, když se k vám blíží, jde z toho strach a pak se tu objeví scéna, kdy si z nich postavy dělají nehoráznou legraci, dávají jim pěstí, probíhají mezi nimi jen tak, hází po nich koláče a hraje do toho humorná hudba - a rázem je všechno fuč. tohle si zombíci nezasloužili. Jinak film hodně táhne charizmatický Ken Foree ( obdoba postavy Vinga Rhamese v remaku ), který je správně drsný. rozhodně nejsympatičtější postava. Celkově nejsem nespokojen, ale Snyder rulez.(24.10.2005)

• - Někteří motorkářští nájezdníci byli členy místního motorkářského klubu The Pagans Motorcycle Club a motorky byly jejich vlastní. (Mr.Hudson)

• - George A. Romero několikrát řekl, že zombie chůze Davida Emgeho je jeho vůbec nejoblíbenější. (Chatterer)

• - Tom Savini si zahrál zombie, která rozbila okno náklaďáku ve scéně s Rogerem. (Chatterer)