Úsvit mrtvých

Dawn of the Dead

George A. Romero's Dawn of the Dead

Zombies: Dawn of the Dead

Horor / Akční

USA / Itálie, 1978, 126 min (Director's cut: 139 min)

Žánrová kritika konzumu v asi najšťastnejšej možnej (pretože striedmej) podobe, pri ktorej Jarmuschov príspevok do zombie hororu vyznieva ako k sfetovaný blábol samozvaného (pritom vyľakaného) intelektuálka, ktorý do témy (ako to už pri takýchto býva) ničím neprispieva... až mám chuť jemu z hodnotenia vziať a tu pridať hviezdičku.(23.3.2020)

Snyderův remake je úplně něco jiného než jeho o 30 let starý původní film. Oba jsou pro mě však výborné. Romerův film má jinou atmosféru a také jiný konec. Dokonale bych to vystihl jako zombie verze Mad Maxe. Při příjezdu motorkářského gangu mi obléhání obchodního domu připomnělo slavnou scénu s Humumbusem ve Mad Maxu 2.(17.9.2007)

Armáda preberá vedenia vo svete zamorenom zombíkmy, dvaja vojaci, jeden pilot a jeho priateľka sa na vrtuľníku dostávajú do obchodného centra kde sa to rozhodnú prežiť. Žena čaká malé a ako si štvorica postupne zvykáva na situáciu, ja zakrátko konfrontovaná s miestnym gangom, ktorý spustoší obchoďák aj všetky ich zabezpečenia, zombíci objavujú ich úkryt a tak na koniec musia preživší opustiť svoje útočisko nevedno kam... Po druhom zhliadnutí tentoraz Directors Cut verzii, mi to už prišlo oveľa lepšie, hlavne keď to porovnám s THE CRAZIES a MARTINom. Tom Savini našiel svoj legendárny zostrih ako jeden z členov gangu čo prepadnú obchod je proste neskutočne cool.(2.11.2008)

Maximálna spokojnosť by u mňa bola pri zostrihaní filmu na 90 minút. Teda jediné, čo mi vadilo boli niektoré hluché miesta. Inak atmosféra zvládnutá na jednotku, splatterovitosť scén takisto a pritom nejde len o bezduchú zombiádu, ale Romero zakomponoval do toho ešte aj kritiku konzumu. Staršiu verziu Dawnu som videl po veľmi dlhom čase a po vzniku novej, ktorá sa mi páčila ešte viac aj napriek tomu, že už bola len poctou bez nejakého vyššieho rozmeru. Ale zato narozdiel od tejto verzie odsýpala zdatnejším tempom. Aj tak je však originál výbornou žánrovou klasikou, ktorá je pre priaznivca hororu parádnou chuťovkou.(19.6.2005)

Romero po vynikající Noci oživlých mrtvol natočil svoji druhou zombiárnu, přičemž kvalitativně určitě ztrácí. Existují hned dva aspekty proč. Prvním je přepálená stopáž plná nudných momentů, než se film vůbec dostává do supermarketu. Druhým jsou masky. Zombíci vypadají vyloženě trapně, takže z toho vzniká jakási komedie. Přeci jen černobílá kamera měla své kouzlo. Na druhou stranu přidává Romero do obyčejné zombie vyvražďovačky motiv kritiky aktuálních problémů konzumní společnosti a to především v nepodstatnosti supermarketů v životě lidí, což důmyslně reflektuje právě na zombies. Taková nadsázka se jen tak nevidí. Nebýt celkové roztahanosti, která zapříčinila řidší atmosféru vycházel by tento snímek nadmíru dobře, takhle je to spíš jen zábavná podívaná, která začíná uprostřed děje. Vyždímat se ale dalo mnohem víc.(15.2.2009)

• - Joseph Pilato se ucházel o roli Stephena. (Chatterer)

• - Nízký rozpočet filmu nedovoloval najmutí profesionálních řidičů. Tohoto úkolu se pak chopil Tom Savini a jeho asistent Taso N. Stavrakis. (Chatterer)

• - Slogan - "Keď už v pekle nie je miesto, musia mŕtvi chodiť po Zemi" - je považovaný za jeden z najlepších v histórii hororového filmu. (Han-cock)