Úsvit mrtvých

Zombi

• slovenský

Úsvit mŕtvych

Horor / Akční

USA / Itálie, 1978, 126 min (Director's cut: 139 min)

• st.ranger

Překvapivě hrozná nuda a zmatenost. Problémem bude jistě to, že jsem viděl Snyderův remake, který si z tohoto filmu bere akorát myšlenku a místo pro přeživší. Celý film je ale spíše úsměvná komedie, začátek působí velice zmateně a ani pobíhání v supermarketu za nic nestojí. Kromě několika zásadních hlášek, které mají působit kritiku společnosti mi tento film nic nenabídl a akorát mohl sloužit jako inspirace pro remake, který je podle mě tím nejlepším zombie filmem vůbec.(4.11.2011)

Takáto drsná a úderná satira môže vzniknúť len v zombie horore. Kde inde sa dá zobraziť úpadok človeka a jeho doterajšiemu evolučnému vrcholu, Homu Conzumentis. Romero je Pán, ktorý vie zombiekov perfektne používať ako symboly, či už je to sociálny rozpad alebo prirodzená ľudská nevedomosť. Keď to vyzerá, že film sa zasekne v jednom kŕči ponorkovej choroby, prídu na scénu ľudia, ktorí sú zobrazení ako väčšia skaza pre tento svet než samotní zombieci. Ale aj tak ostáva Night of the Living Dead pre mňa neprekona(teľ)ný.(21.12.2010)

Solidní pokračování. Po noci přichází den a je plný nově probudivších se nemrtvích. Romero opět do zombie vyvraždovačky komponuje kritiku aktualních problémů společnosti. Konkrétně nepostadatelnost různých marketů v životě řadových lidí. Sice tento díl není tak strašidelný jako Night ale stále má dost co nabídnout.(10.4.2006)

• HAL

Film se nese v mnohem komediálnějším duchu než jeho akčně/hororový remake a přestože prostředí s pomalu se rozmáhající nákazou a lidmi snažícími se ji zvládnout a vrátit se do běžných kolejí je poměrně zajímavé (zapomeňte tedy na bleskovou apokalypsu z novější verze) a pár scén, převážně se týkajících blbnutí s prakticky neschopnými zombíky, bylo opravdu vtipných, tak jsem se většinu filmu příšerně nudil a od poloviny při něm radši brouzdal na netu, jinak bych asi usnul. Film má jednoduše zbytečně moc natahovanou stopáž (ještě že jsem neviděl prodlouženou verzi)(30.12.2006)

Oproti novější verzi je zde propracovanější psychologie postav - což už je samo o sobě pro zombie horror dost netypické. Kupodivu to ale není na škodu - začnete s těmi lidmi cítit a fandit jim. Film má správný nadhled a scénář je promyšlený, v rámci možností realistický (až na ty zombíky, pochopitelně :o), takže jednání postav je překvapivě logické (což také není u podobných snímků standardem). Dle mě skutečně povedené dílko.(18.3.2005)

• - Nemrtvý makeup trvalo vytvořit tři hodiny. (DivX)

• - Tom Savini si zahrál zombie, která rozbila okno náklaďáku ve scéně s Rogerem. (Chatterer)

• - Někteří z herců, kteří hráli zombie, se večer po natáčení opili v baru Brown Derby. Potom ukradli golfový vozík a v opilosti s ním narazili do mramorového sloupu. Způsobili tak škodu za 7,000 dolarů. (Chatterer)