Úsvit mrtvých

Úsvit mŕtvych

Zombies: Dawn of the Dead

The Zombies

Horor / Akční

USA / Itálie, 1978, 126 min (Director's cut: 139 min)

Romero po vynikající Noci oživlých mrtvol natočil svoji druhou zombiárnu, přičemž kvalitativně určitě ztrácí. Existují hned dva aspekty proč. Prvním je přepálená stopáž plná nudných momentů, než se film vůbec dostává do supermarketu. Druhým jsou masky. Zombíci vypadají vyloženě trapně, takže z toho vzniká jakási komedie. Přeci jen černobílá kamera měla své kouzlo. Na druhou stranu přidává Romero do obyčejné zombie vyvražďovačky motiv kritiky aktuálních problémů konzumní společnosti a to především v nepodstatnosti supermarketů v životě lidí, což důmyslně reflektuje právě na zombies. Taková nadsázka se jen tak nevidí. Nebýt celkové roztahanosti, která zapříčinila řidší atmosféru vycházel by tento snímek nadmíru dobře, takhle je to spíš jen zábavná podívaná, která začíná uprostřed děje. Vyždímat se ale dalo mnohem víc.(15.2.2009)

No jo, tak tohle bylo co? Horor teda ne. Remake jsem neviděla, takže srovnat nemůžu, ale v každém případě se mi víc líbila Noc oživlých mrtvol, kde byly mnohem lepší postavy a taky lepší atmosféra. Tady se mi překvapivě nejvíc líbila část, kdy byly postavy uvězněné v obchodním domě a Zombie nebylo vidět. Motorkáře, kteří se přiřítili jakoby ze Šíleného Maxe si už Romero mohl ušetřit, délka byla vážně neúnosná. A taky naprosto příšerné titulky, za ty ovšem autor nemůže, ale dost mi lezlo na nervy, když Steve byl nazýván Stýv a Roger Rodžr.(1.11.2009)

Maximálna spokojnosť by u mňa bola pri zostrihaní filmu na 90 minút. Teda jediné, čo mi vadilo boli niektoré hluché miesta. Inak atmosféra zvládnutá na jednotku, splatterovitosť scén takisto a pritom nejde len o bezduchú zombiádu, ale Romero zakomponoval do toho ešte aj kritiku konzumu. Staršiu verziu Dawnu som videl po veľmi dlhom čase a po vzniku novej, ktorá sa mi páčila ešte viac aj napriek tomu, že už bola len poctou bez nejakého vyššieho rozmeru. Ale zato narozdiel od tejto verzie odsýpala zdatnejším tempom. Aj tak je však originál výbornou žánrovou klasikou, ktorá je pre priaznivca hororu parádnou chuťovkou.(19.6.2005)

„Už je neskoro. Tento svet sa už neoplatí zachrániť. Prežili len blbci.“ Romero je génius hororu, či skôr „len“ génius zombíckeho hororu, ale na jeho pochopenie zrejme troška aj vek. Aspoň ja sám som bol z jeho ÚSVITU MŔTVYCH na prvé pozretie dosť sklamaný. Až o niekoľko rokov neskôr som docenil poctivé dlhé akčné scény (kamióny), užil si brutálne gore Romerovho kamaráta Toma Saviniho (v akčnom finále zažiari ako jeden z členov motocyklistického gangu), „príbeh s presahom“ s nábehom na filozofiu, krásnu výpravu parádneho obchodného centra, disciplinované herecké výkony atď. Pritom sa mi špičkovo páči aj Snyderov moderný remake, ale z totálne odlišných dôvodov. Viac na mojom ex-blogu http://ivokucera.blog.sme.sk/c/151053/Usvit-mrtvych-1978-100(26.7.2005)

• Němi

Po 10ti letech se strýček Romero vrátil k zombies a natočil něco, co má naprosto odlišnou atmosféru jeho mistrovského kousku "Night of the Living Dead" z roku '68. Neskutečně nudná, natahovaná slátanina (139 minut), která utíká hůře než Romerovi zombíci. Těžko říci, co je ta nejhlavnější příčina tohoto úpadku. Hrozní herci? Hrozný scénář? Příšerná muzika? (Ta je to nejděsivější na celém filmu). Druhořadá režie? Jakákoliv atmosféra zde chybí, snímek není ani strašidelný nebo děsivý, naopak pokusy o vtipy končí neskutečně trapně a do takového filmu snad ani v takové míře nepatří. To, co skvěle fungovalo v předešlém filmu - stoupající napětí a ponorka - je zde znehodnoceno neustálým přesouváním se mezi venkovními lokacemi a tak i režisér přichází o své největší eso. Herci jsou ke všemu nesympatičtí a lepší psychologii najdete i v českých soap operách. Film minimálně zachraňují některé akčnější chvilky, těch je tu ovšem minimum. Nebýt úcty k režisérovi a jeho předešlému filmu, šel bych i pod dvě hvězdy.(26.6.2008)

• - Slogan - "Keď už v pekle nie je miesto, musia mŕtvi chodiť po Zemi" - je považovaný za jeden z najlepších v histórii hororového filmu. (Han-cock)

• - Blades (Tom Savini) má ve filmu zbraň Colt M1911A1 ráže .45 ACP. (dc125)

• - Rodiče Christine Forrest se objevují ve filmu jako zombie. (Chatterer)