Úsvit mrtvých

Zombi

• slovenský

Úsvit mŕtvych

Horor / Akční

USA / Itálie, 1978, 126 min (Director's cut: 139 min)

[7/10] (Target, Laurel) (Technicolor /// Produkce: Claudio Argento, Dario Argento, Alfredo Cuomo, Richard P. Rubinstein /// Scénář: George A. Romero /// Kamera: Michael Gornick /// Hudba: Dario Argento, Agostino Marangolo, Massimo Morante, Fabio Pignatelli, Claudio Simonetti) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](12.5.2013)

Další průměrný horor s kupou lahodných a zábavných scén. Nic nového pod sluncem. Shlédnuto director's cut.(18.8.2010)

• JohnnyD

Úsvit nudy. Z tohoto tu by sa dalo vystrihnúť aj 60 minút. Navyše tá "spoločenská kritika" v podobe akože satirickej línie so supermarketom vystačí tak na štvorminútový videoklip. Nehovoriac o tých čudne nalíčených zombiekoch, ktorí vyzerajú skôr ako nejaké glamrockové hviezdy na heroíne.(5.6.2015)

„Už je neskoro. Tento svet sa už neoplatí zachrániť. Prežili len blbci.“ Romero je génius hororu, či skôr „len“ génius zombíckeho hororu, ale na jeho pochopenie zrejme troška aj vek. Aspoň ja sám som bol z jeho ÚSVITU MŔTVYCH na prvé pozretie dosť sklamaný. Až o niekoľko rokov neskôr som docenil poctivé dlhé akčné scény (kamióny), užil si brutálne gore Romerovho kamaráta Toma Saviniho (v akčnom finále zažiari ako jeden z členov motocyklistického gangu), „príbeh s presahom“ s nábehom na filozofiu, krásnu výpravu parádneho obchodného centra, disciplinované herecké výkony atď. Pritom sa mi špičkovo páči aj Snyderov moderný remake, ale z totálne odlišných dôvodov. Viac na mojom ex-blogu http://ivokucera.blog.sme.sk/c/151053/Usvit-mrtvych-1978-100(26.7.2005)

Rozpočet $1,5miliónaTržby USA $5,100,000Tržby Celosvetovo $55,000,000▐ Tak toto Romerovi krásne vyšlo, vydarený príbeh, maximálne využité prostredie supermarketu, skvelá akcia, triky a niektoré masky a utrhnuté končatiny stoja za to. /80%/(16.10.2012)

• - Scény s Stephenen, Peterem, Rogerem a Frannie ve vrtulníku nebyly nikdy točeny ve vzduchu. (DivX)

• - Nemrtvý makeup trvalo vytvořit tři hodiny. (DivX)

• - Rodiče Christine Forrest se objevují ve filmu jako zombie. (Chatterer)