Druhý vězeňský snímek Stuarta Rosenberga. V tom prvním si zahrál vezněného Paul Newman (legendární FRAJER LUKE), v tom druhém nad vězněnými drží dohled inovativní ředitel věznice Robert Redford. Tentokrtá nikoliv LEGENDÁRNÍ, ale rozhodně hodně kvalitní snímek se znamenitou hereckou sešlostí a skvělým (samozřejmě!) Robertem Redfordem.(1.12.2006)

Život v amerických věznicích musí být opravdu nesnesitelný, když si jeho kritizováni vybírá hvězda typu Roberta REDFORDA. Není to jeho první film s trouto tématikou, ale rozhodně je velmi zajímavý. Poprvé jsem si zde všmla rovněž Morgana FREEMANA a něčím na mě hluboce zapůsobil, že jsem si ho zapamatovala jako potencionální hvězdu černé pleti. Rozhodně jsem se nenudila. Dávám 5*.(30.9.2007)

Klasická Redfordova kritika systému, tentokrát zaměřená na nelidské podmínky v amerických věznicích a obecně inherentní tendenci člověka sklouzávat k autoritativním a mocichtivým praktikám, přičemž chybět nesmí kupa moralizování a jeden ultrasilný charakter (čí asi?). Škoda přepáleného konce, tam už to chtělo ubrat. 8/10!(24.4.2013)

Snímek bych hodnotil jako velice NEBEZPEČNÝ! Ukáže vám totiž, jak to ve světě bohužel chodí a totiž tak, že idealisté a spravedlnost nejsou vítanými společníky dnešní společnosti...(8.12.2006)

Sice dvakrat nemusim Redforda, ale toto je totalna pecka, ktora aj po rokoch stale funguje na jednotku. Nadherna ukazka toho ake to je tazke, ked chce zabehnuty prehnity system zmenit jednotlivec a je uplne jedno z akej pozicie. Celkom originalne je, ze tentokrat chce zmenit k lepsiemu väznicu novy riaditel. Ale bude to velmi tazka cesta. Okrem Redforda tu vo svojich väcsich a aj mensich ulohach exceluju vsetci herci. Postavu väzna si tu uz nacvicoval aj Morgan Freeman. Napriek dlhsej stopazi, je film od zaciatku strhujuci a ani na chvilu nenudi. Holt pomery v base su dostatocne drsne a zaujimave aj keby tam vsetko fungovalo ako ma. A velku pochvalu si zasluzi aj stary dobry cesky dabing. 10/10.(13.1.2019)

Naprosto vynikající drama. Brubaker má vynikající scénář a atmosféru a nenudil jsem se u něj ani sekundu. Postava Henryho Brubakera, rozumného, sečtělého a čestného člověka, se rázem stala jednou z mých nejoblíbenějších. Jeho snaha přetvořit rozpadající se zahmyzené vězení plné bestiálních vězňů-pomocníků a zkorumpovaných průmyslníků kolem, se střetává nejen s politickou nevolí státní komise, ale i s lidmi, kteří se doposud obohacovali na úkor vězňů.(26.12.2008)

Tenhle film, no nikdy jsem o něm moc nevěděla, ale pak jsem si přečetla pár názorů, všechny měly veskrze kladné hodnocení, rozhodla jsem se proto na film kouknout a udělat si názor svůj. Ale rozhodně jsem z toho filmu tak odvařená nebyla. Čekala jsem něco skvělého jako Zelená míle nebo Vykoupení z věznice Shawshank, ale tohle se tomu jen vzdáleně podobalo. Jako příběh nebyl špatný, ale tak nějak mi to připadalo nedotažené a docela nudné. Čekala jsem sondu do duší věznů a podobně a spíše jsem se dočkala popisu hnusného vězení... Dívat se znova asi nebudu, ale mělo to něco do sebe a nebyla to ani katastrofa...(26.6.2013)

Drama z vězeňského prostředí, které ukazuje na prohnilost tehdejšího systému, kde korupce vzkvétala podobně jako dneska u nás. A nezměnil na tom bohužel nic ani sebevědomý a idealistický Henry Brubaker, jehož vize nového pořádku ve věznicích logicky narazila na odpor všech, kteří na zaběhnutém systému parazitovali. Jen škoda, že měl všechny páky na to, aby zatočil s těma zmetkama a nebo jim alespoň život v base pěkně „zpříjemnil“, ale pro mě nepochopitelně to neudělal, i když o všech všivárnách věděl. Z herců kromě charismatického Roberta Redforda nelze opomenout Yapheta Kotta, jeho výkon se mi moc zamlouval. Potěšila i malá role Morgana Freemana.(19.4.2012)

Drama z vězenského prostředí, od režiséra který vytvořil můj osobní kult jménem Frajer Luke, v hlavní roli s opravdovým profesionálem stříbrného plátna... z toho nemůže vzejít nic jiného, než další učebnice filmového řemesla. Jenom nevím, jestli mohu uplný závěr, označit za ono pověstné znaménko krásy:)(19.8.2007)

Sledování mi asociovalo kultovní Shawshank (prostředí, vykreslení vězňů,..), jenž tu okupuje vedoucí příčku Nejlepších filmů - info pro ty co si toho nevšimli. Jak se ale divám na některé komentáře, tak nejsem sám. :-) Samozřejmě vím, že se oba filmy také odlišují a o tom teď pohovořím, neobejde se to ale bez spoilerů, takže prosím ty diváky, jenž tento snímek a výše zmíněné Vykoupení... neviděli, ať dále nečtou. Mohli by se ochudit o velmi pěkné filmové zážitky. __ Zatímco Darabontův vězeňský opus Shawshank. jehož námět Stephen King ve své knize Čtvero ročních období označil přívlastkem - příběh o naději (už to mluví za vše), zařazuji díky konečné pointě k nejlepším čili k nejlidštějším "dospělackým" pohádkám, tak Brubakera musím poslat do skupiny nejsmutnějších realistických dramat, částečně za to také může pointa. Brubaker je sice silně humánní film, popisuje nefunkční vězeňský systém, který vychází z lhostejného systému politického a společenského (korupce, podfinancování, atd.) a hlavně zachycuje snahu tuto chybu vyřešit, ale konečné vyznění a vlastně skoro celé sledování, alespoň ve mně, vyvolávalo pocity jako beznaděj či marnost lidského snažení.. Já mám ale pro filmy, které vypráví o nelidských podmínkách respektive nelidských místech nebo o člověku, jenž se vydal do boje s větrnými mlýny (v tomto filmu ztělesněn idealistickým ředitelem Henry B.) opravdu slabost, takže hodnotím silně nadprůměrně. A to i přestože mám v hlavě radikální (možná dokonce nelidský) plán na reformu vězeňství, hlavně pro nejtvrdší delikventy a recidivisty. 90%(8.10.2012)

Výtečné drama o odhodlání jednoho muže. Obzvláště se mi ještě líbilo postupné a nenápadné ladění snímku z až hororové černé do zelené prosluněné louky.(28.6.2009)

Velmi dobré drama z prostředí jedné z amerických věznic. Robert Redford zahrál svou roli naprosto perfektně, ale ani ostatní za ním nijak nezaostávají. Tenhle film dokázal ve své době tnout do živého a ani po letech od svého vzniku neztrácí nic ze své syrové a surové působivosti.(7.10.2013)

Velmi dobré vězeňské drama. Robert Redford se začíná pomalu stávat mým oblíbeným hercem. Celý snímek je ale vlažnější, než bych podle zdejšího hodnocení čekal.(31.8.2006)

I když ten snímek v zásadě nepřináší nic nového, pořád je to paráda. Opět boj jednotlivce proti úřední mašinérii, který nejde vyhrát. Ze začátku velmi temné a syrové drama nabírá postupem času světlejší barvy a chvíle. Redford byl skutečně vynikající, jen mi tu chybí nějaký silný protivník. Ostatní herci totiž příliš nevynikají, Freeman tu má jen malou roli a Koto nepředvádí nic výjimečného. Jinak to má taky parádní kameru a poměrně povedenou hudbu. A ten konec je velmi silný, protože staví vězně na vyšší úroveň než všechny úředníky. Celkově velmi působivý film. 80%(14.9.2009)

Angažovaný filmy moc nemusím,-jenže když se sejde takováhle parta na placu,nemůže vzniknout nic než kvalita.Vysoká kvalita.(17.11.2009)

Silné, nadprůměrné drama s výborným Redfordem...ale na 5 hvězd to rozhodně nebylo.(24.5.2013)

Robert Redford je natolik skvělým a silným hercem, že vás dovede přesvědčit i o tom, že tohle vězeňské drama pojaté trochu jinak, je přece jen originální a je trochu nové. Ve skutečnosti ale nic tak zásadního nepřináší, jen další lidský pohled na vězně. Jenže i tak vás to bude bavit. Alespoň mě to nesmírně bavilo.(14.10.2016)

Je inovátoři, reformisté atd. to nikdy neměli lehké. Robert Redford hraje jak o život, jinak žádné jiné pozitiva. Děj mi přišel dosti předvídatelný a hlavně pro mě nereálný. Naštěstí ten závěr mi v porovnání s Poslední pevností nepřišel až tak k smíchu.(5.4.2008)

Jedna z nejvetsich klasik vezenskeho dramatu, pozoruhodny je pozorovat hlavne Morgana Freemana v roli dozivotne odsouzenho mukla. A Reford je proste absolutni klasik(8.12.2006)

První, co na filmu zaujme, je kamera. Je záměrně hodně světlá, barvy jsou hodně vybledlé a film má skoro až černobílý nádech, což je na počátek 80. let hodně neobvyklé - pro atmosféru snímku to ale dělá lví práci. Trochu mě na začátku filmu mrzelo, že jsem kuse znaů příběh a přišel jsem tak o to překvapení, když vězeň Collins přijde do kanceláře a je z nej ředitel Brubaker. Každopádně tato scénáristická finta zaslouží poklonu, trochu to připomene pověsti o králích, kteří vycházeli mezi prostý lid - sice stejně jako u nich dost pochybuji o reálnosti, ale na působivosti ve filmové podobě to nic nemění. Tak nějak si říkám, jak to s těmi věznicemi je. Ve všech filmech jsou totiž zobrazeny takřka stejně, tudíž jako skutečné peklo na zemi prorostlé korupcí, násilím, úchyly, šikanou....Brubaker v tomhle možná klišé nijak nevyčnívá, ale snaží se nad ním i víc zamyslet a celé tématika vězeňství má díky některým dialogům až psychologické rysy. Samotné snahy Brubakera jsou pak pro mě i velkou metaforou o změně jako takové. Změně nebrání ti, kterých se má týkat, ale ti, kteří by ty změny měli dělat. A ten, kdo se o něco pokusí, setkává se vždy s nepochopením a házením klacků pod nohy, protože mlčící většina si strašně potrpí na starých pořádcích....S tímhle se i v životech setkáváme pořád a všude a mě tento fakt nikdy nepřestane mrzet. I proto mi osoba a filozofie Henryho Brubakera byly strašně blízké. Nebyl to žádný Mirek Dušín, ale přitom férový chlap, který šel tvrdě za svým cilem tak, aby z toho měl prospěch největší počet lidí. Ovšem dopadl tak, jak většina takových lidí dopadá.....Závěrečný potlesk je pro mne jedním z nejsilnějším filmových momentů, jaký jsem v poslední době na obrazovce spatřil. Celkově jsem filmem nadšen, zase jsem si po nějaké době popřemýšlel a je nesmírně sympatické, že takřka 30 let starý film dovede takové pocity vyvolat u člověka, který v té době ještě nebyl na světě:-)(22.12.2008)

1372. hodnocený film:(2.4.2013)