Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh římského generála Maxima začíná v zimě roku 180, kdy v čele římských legií zvítězil nad germánskými kmeny. Po bitvě dorazí do ležení císař Marcus Aurelius se svými dětmi, slabošským synem Commodem a dcerou Lucillou, která byla kdysi Maximovou milenkou. Věčnými boji unavený císař požádá Maxima, aby se po jeho smrti stal protektorem Říma. Generál to však odmítne. Když se Commodus dozví, že ho otec nehodlá jmenovat svým nástupcem, zákeřně ho usmrtí a zmocní se vlády. Maximus se novému vládci odmítne podrobit a je zatčen. Podaří se mu uprchnout a spěchá domů. Svůj dům najde vypálený a manželku i syna zavražděné. Vyčerpán žalem i zraněním omdlí a probere se v zajetí otrokářské karavany. Je pak prodán bývalému gladiátorovi Proximovi. Společně s černým otrokem Jubou projde gladiátorským výcvikem a dostane přezdívku Španěl. Commodus se vrací do Říma a chce rozpustit senát. K tomu však potřebuje získat na svou stranu lid. Rozhodne se proto uspořádat velkolepé gladiátorské hry, kam přijíždí i Proximovi gladiátoři. (TV Nova)

(více)

Zajímavosti (153)

  • Sven-Ole Thorsen získal za roli Tigrise dvě kaskadérské ceny v zahajovacím prvním ročníku Taurus World Stunt Awards v kategorii nejlepší souboj a nejlepší práce se zvířetem. (Rominator)
  • Hlavní motivací pro přijetí role Proxima byla pro Olivera Reeda možnost podívat se do Londýna a vidět zde několik přestavení. Herec současně po režisérovi Ridleym Scottovi požadoval, aby po 17. hodině již nemusel natáčet a mohl si dělat, co by chtěl. Scott s tím ochotně souhlasil. (Ice123)
  • Scénář obsahoval souboj Maxima (Russell Crowe) s nosorožcem. Protože by byl ale výcvik příliš náročný a postprodukční úprava nedostatečně realistická, scéna byla nakonec vypuštěna. (Ice123)
  • Během gladiátorských scén si Russell Crowe (Maximus) zlomil kosti v noze a kyčel a zranil si také obě bicepsové šlachy. (Ice123)
  • K provolání směrem k císaři „Jdoucí na smrt tě zdraví!" došlo v historii pouze jednou, a ani to nebyli skuteční gladiátoři. Za vlády Claudia měla mezi sebou bojovat skupinka zločinců. Oni ale zápasit nechtěli a tak těmito slovy císaře posměšně pozdravili. (jenik71)
  • Ridley Scott byl rozhodnut pro natočení Gladiátora hned poté, co ho uchvátil obraz od Jean-Léona Gérôma s názvem „Pollice verso“ (Palce dolů), aniž by předtím četl scénář. (Ice123)
  • Podle tvůrců filmu zabil Commodus (Joaquin Phoenix) svého otce Marka Aurelia (Richard Harris). Podle historiků však císař zemřel na mor při tažení k Dunaji. (Zdroj: ČSFD)
  • Hlavní zbrojař Simon Atherton se svým týmem pro film navrhl a zhotovil přes dva tisíce pět set zbraní. (Amplifier)
  • Marcus Valerius Maximianus ve skutečnosti sloužil v Sýrii, Malé Asii, na území dnešního Slovenska a v parthských válkách. Markem Aureliem byl jmenován prokurátorem za úspěchy v bitvách. Následně byl jmenován legátem II. legie Adiutricis a velel 855 legionářům v tažení proti Germánům v takzvané Markomanské válce. Do této doby je umístěn film Gladiátor stejně jako nápis umístěný pod Trenčínským hradem, jehož volný překlad je: "Vítězství císařů, vojsko které přebývalo v Laugariciu, 855 vojáků 2. legie, Marcus Valerius Maximianus, legát 2. legie Pomocné nechal zhotovit." Ve skutečnosti (na rozdíl od filmu) ale Maximianus poté nenastoupil kariéru gladiátora, ale stává se místodržitelem římských provincií Africa (Numídia). O jeho životě se dovídáme z podstavce sochy, jenž mu nechal zhotovit magistrát města (dnešní Zana - Alžír). Během své kariéry je několikrát vyznamenán samotným císařem a obecně je považován za významného vojevůdce. Datum úmrtí známo není. (messiah)
  • Soundtrack k filmu byl takovým hudebním trhákem, že vyšel ve dvou vydáních. První album neslo název "Gladiator O.S.T." (2000) a druhé vyšlo v roce 2001 pod názvem "Gladiator O.S.T. (More Music from the Motion Picture)", které bylo doplněno o další hudební motivy, které byly sice pro film zkomponovány, ale již se nedostaly do samotného filmu. (c.tucker)
  • Maximovo (Russell Crowe) tetování "SPQR" znamená "Senatus Populusque Romanus", což se dá přeložit jako "Senát lidu římského". Jedno z mnoha hesel starého Říma. (don corleone)
  • Při návštěvě opravdového Kolosea měl Ridley Scott pocit, že je příliš těsné, takže návrh pak vycházel spíš z anglických a francouzských romantických obrazů Říma. Částečně také prací nacistického architekta Alberta Speera. (don corleone)
  • Hudba zní záměrně jako od Enyi, která však pro soundtrack nesložila ani notu. Úvodní skladbu a většinu soundtracku nazpívala Lisa Gerrard. (don corleone)
  • Opravdový Commodus byl jediný římský vůdce, který zápasil jako gladiátor v aréně. Ne ale jen jednou, nýbrž několikrát. Stejně tak nebyl v aréně usmrcen, byl uškrcen v šatně atletem jménem Narcissus. Tak se původně jmenovala i hlavní postava filmu, než ji změnili na Maximus. Skutečný Commodus byl také dle pramenů oproti filmovému zpracování mužnější. (don corleone)

Související novinky

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Stávky skončily, studia nelení a mohou tak vesele oznamovat nové projekty, na nichž se znovu rozjíždí práce. Nejinak je tomu u Netflixu, který se nikdy nebál drahých ambiciózních fláků, a proto teď… (více)

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (více)

Další posily pro druhého Gladiátora

Další posily pro druhého Gladiátora

03.05.2023

Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner) letos na podzim divákům naservíruje velkolepý historický pohled na legendárního francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparteho, to pravé ořechové ale zřejmě… (více)

Reklama

Reklama