Doktor Malcolm je pozván do sídla Johna Hammonda, duchovního otce projektu Jurský park. Ještě před samotným setkáním s Hammondem Malcolm narazí na Hammondova bezohledného synovce Petera Ludlowa. S ním má Malcolm spory už kvůli nepovedenému projektu Jurského parku. Vztahy mezi oběma muži jsou na bodu mrazu. Hammond oznámí Malcolmovi, že existuje ještě ostrov Isla Sorna, kde se dinosauři množí bez omezení v divoké přírodě. Dosud o této části projektu Jurský park veřejnost nevěděla. V nedávné době však u pobřeží ostrova přistála loď britského milionáře a posádka na dinosaury narazila. Hammond si představuje, že Malcolm na ostrov odjede s malou výpravou a výprava zmapuje život zdejších dinosaurů. Aby Hammond donutil Malcoma nabídku přijmout, oznámí mu, že na ostrov před třemi dny odjela i Malcolmova snoubenka, dr. Sára Hardingová. Šokovaný Malcom, který se o svou přítelkyni bojí, ihned urychluje odjezd výpravy na ostrov. Výpravu tvoří on, fotograf Nick Van Owen a technický specialista Eddie Carr. Aniž by to Malcolm věděl, do auta se schová i jeho dcera Kelly. Malcolmovi a jeho druhům se velmi rychle díky GPS lokátoru podaří najít Sáru. Ta je nadšená z pozorování býložravých dinosaurů. Záhy však výprava zjistí nejen to, že Malcolmova dcera Kelly je na ostrově, ale také že na ostrov přilétá i mnohem větší výprava Petera Ludlowa. Ludlow se svými lidmi na ostrově zahájí odlov dinosaurů pro jeho nový podnikatelský projekt, velkou dinosauří zoologickou zahradu v San Diegu. Nick, který odlov dinosaurů těžce nese, v noci odchycené exempláře vypustí z jejich klecí. Dinosauři Ludlowově výpravě zdemolují její tábor a zařízení. Sára s Nickem v džungli narazí na mládě tyranosaura, kterému Ludlowovův předák, Roland Tembo, zlomil nohu a svázal ho. Roland mládě použil jako návnadu na jeho rodiče, které hodlá ulovit a proslavit se tak jako nejlepší lovec na světě. Sára s Nickem mládě odvezou na svou základnu a tady mu začnou nohu ošetřovat. Vytvoří jakousi dlahu, která se po čase rozpadne, a mládě se tak má šanci uzdravit. Jenže rodiče mláděte ucítí jeho pach a základnu napadnou. Sáře a Nickovi se sice podaří mládě k rodičům vypustit, ti ale na základnu přesto zaútočí a obytné vozidlo, ve kterém se Nick a Sára schovávají, shodí ze svahu... (TV Prima)

KajusaK

Druhý díl jsem viděla strááášně dávno, po shlédnutí nyní bych možná hodnocení změnila, ale už mě to neláká. Spielbergova potupa..Hudba úžasná, efekty, dinosauři, vše...Jen tá zápletka byla šílená.3* slabé ()

Thorn

Už od začátku mi bylo jasné, že navazovat na takový film, jakým byl Jurský park, rozhodně nebude nic jednoduchého. První díl byl totiž celkem důsledně uzavřený a nějaký prostor pro další pokračování jsem tam příliš nespatřoval. I přesto však v roce 1997 režisér Steven Spielberg druhý díl natočil. Byl to dobrý nápad? Mohlo se vůbec toto pokračování vyrovnat originálu? A hlavně, o čem by to celé vlastně bylo? Vždyť vše podstatné jsme již mohli vidět v prvním filmu a představa, že by snad někdo pokračoval v díle Johna Hammonda a pokusil se Jurský park znovu zprovoznit, byla naprosto absurdní (viz Jurský svět). Jak to tedy mohl režisér provést, aby příběh pokračoval a zároveň nebyl jen ubohou a trapnou kopií prvního dílu (viz Jurský svět)? No, vcelku jednoduše. Steven Spielberg totiž přišel s něčím, co u filmů naprosto obdivuji a dokážu to neskutečně ocenit. Je to tvůrčí přístup. Ano, protože místo toho, aby režisér pouze upoceně vykrádal první díl a znovu opakoval všechno to, co minule fungovalo, rozhodl se místo toho vymyslet úplně nový příběh odehrávající se v úplně novém prostředí a s téměř úplně novými hrdiny a dějovými zvraty. Ano, je to tak, film Ztracený svět: Jurský park je v rámci celé série tím jediným pokračováním, které ten příběh a jeho mytologii skutečně posouvá někam kupředu a má ambice divákům něco sdělit. Toto je něco, čeho si nesmírně cením a už jen za to bych byl ochotný udělit filmu velmi vysoké hodnocení. Jenže to ještě není ani zdaleka vše. Druhý díl nás hned v úvodu překvapí informací o existenci druhého ostrova s dinosaury. Takového ostrova, kde pravěká zvířata žijí zcela volně a neomezeně bez plotů či klecí. Tuto přírodní svatyni chce však znesvětit Hammondův chamtivý synovec Peter Ludlow. Sám Ludlow se přitom od Hammonda příliš neliší a jeho úmysly jsou vlastně velmi podobné jako úmysly jeho strýce v prvním díle. Do věci se tedy musí vložit hlavní hrdina filmu, jímž tentokrát není Alan Grant, nýbrž Ian Malcolm. Dle mého názoru se opět jedná o velmi rozumný nápad, poněvadž zatímco Grantův příběh byl na konci prvního dílu v podstatě uzavřen a ta postava už se zkrátka neměla kam dál vyvíjet, Malcolmův příběh zůstal zcela otevřený a o možnostech vývoje jeho charakteru ani nemluvě. Ianovou partnerkou se v tomto filmu stává Sarah Hardingová, která je zde skvěle ztvárněna Julianne Mooreovou. Mezi další postavy, jež Malcolmovi pomáhají patří Nick Van Owen a Eddie Carr. Do děje se později zapojí také Ianova dcera Kelly. Podotýkám, že všechny hlavní postavy jsou přinejmenším stejně zajímavé a stejně dobře zahrané jako postavy z prvního dílu. Co se pak týče postav záporných, ty mě zaujaly snad ještě víc. Peter Ludlow je prototypem dokonalého padoucha. Důstojný, seriózní, místy i trochu lidský. Přesně tohle je protivník podle mého gusta. V ničem za ním pak nezaostává ani Dieter Stark v podání skvělého Petera Stormarea. Arogantní zmetek bez jediné špetky úcty k přírodě. Však je za to později po zásluze potrestán. Poněkud nejasnou postavou je zde Roland Tembo v podání vynikajícího Petera Postlethwaitea. Jedná se přesně o ten typ hrdiny, který není ani jednoznačně kladný a ani jednoznačně záporný. Ve filmu tak máme zastoupeny všechny možné typy charakterů. Kladné, záporné i takové nevyhraněné. A všechny tyto typy charakterů jsou ztvárněny tím nejlepším možným způsobem. Nyní se ale opět vraťme k příběhu. Malcolm se společně se svou partou ocitá na ostrově, kde mají zdokumentovat život zdejších dinosaurů. Jejich mise je však přerušena příchodem Petera Ludlowa a jeho skupiny lovců, kteří chtějí dinosaury násilím odvléct do civilizace. Jak sami vidíte, máme tu naprosto odlišnou zápletku než v předchozím díle. Film se však i přesto dokonale drží zavedeného stylu. Ani jedna jediná scéna tu není vykradená z prvního dílu. Naopak máme tu velice poutavou pasáž, v níž je vozidlo hlavních hrdinů napadeno hned dvěma tyranosaury zároveň a svrženo z útesu. Jedná se přitom o scénu, která podle mě překonává i to nejlepší z prvního dílu. Raptoři se prozíravě objevují až daleko ve druhé polovině filmu a tentokrát je jich tu celá smečka. Troufám si tvrdit, že tito nelítostní zabijáci jsou zde ještě mnohem děsivější než minule. Kromě nich tu tentokrát máme i jedno velmi pozoruhodné zpestření, kterým jsou miniaturní Compiové. Tito malí tvorečkové jsou dokonalou ukázkou toho, že nemůžeme vždy dát na první dojem a nechat se zmást něčí velikostí. Ke slovu se pak hned v úvodu dostanou i doposud nevidění stegosauři. Ovšem pozor, to ještě není ani zdaleka všechno, protože v momentě, kdy už si divák myslí, že je konec, film najednou vyrukuje s naprosto nečekaným překvapením, z něhož jsem při prvním shlédnutí nevycházel z úžasu. Nebudu tady prozrazovat, oč přesně se jedná, protože je to skutečně velice nečekaný a nadmíru překvapivý zvrat. Řeknu jen to, že se jedná o naprostou senzaci a něco, co bych nikdy nečekal. Jaký tedy bude můj konečný verdikt nad tímto filmem? Ztracený svět je ukázkou dokonalého druhého dílu. Není zde ani jedna jediná věc, kterou bych snad mohl vytknout. Vše je natočeno nejlépe, jak se to jen natočit dalo. Všechny scény jsou perfektní a bezchybné. Pokud navíc vezmu v potaz onu nesmírně náročnou výchozí pozici, jakou druhý díl na začátku měl, tak musím říct, že si za tohle Spielberg zaslouží snad ještě o chlup větší uznání než za první díl, kde byl v mnohem jednodušší situaci. Ztracený svět je přesně takovým pokračováním, jaké si Jurský park zasloužil a já to dokážu náležitě ocenit. () (méně) (více)

Flyer

První polovina je hodně dobrá a napínavá, ovšem druhá půlka (ještěr ve městě) mi připadá ještě trapnější, než Emmerichova Godzilla. Celkově se jedná o slabé a nevyvážené pokračování. ()

E=mc2

Jeff Goldblum oscar.. ta jeho rola je dobra a zabavna Trochu ma zamrzelo ze dvojka je tak trochu variacia na jednotku trochu zamrzel strih a nedynamicka kamera.. ale bavil som sa dobre..") ()

zombkiler

Musím změnit hodnocení :-) i když je to dvojka a pár slabin zde je, film spoustu scén, které si mužu poněkolikátý opakovat .Nechybí zde klasická hudba, setkání s tyranosaurem a raptory, utěk T-Rexe do San Diega je nezapomenutelný. I když scénář má díry, nehraje zde Sam Neil, který se vrátil ve výrazně slabší trojce musím dát plné hodnocení i když s odřenýma ušima :D 85% ()

panMartin

Po několika letech odpočinku se opět pustil to natáčení filmů a udělal dobře, sice o trošiličku horší než jednička ale o to více dobrodružná. Podle kritiků to bylo horší ale výdělek 600 mega je 600 mega s tím asi nic neuděláme. ()

Nivenx

Pro mě pořád velice dobré a zábavné. Obzvlášt' tyranosaurus zde dostal mnohem více místa. Ale jelikož přece jen to bylo o maličko slabší jak díl první, tak za mě 70%. ()

SeanLSD

Vždy ma strašne dráždilo, do akej miery sa tento film nie odklonil, ale doslova pohŕdavo vykašľal na knižnú predlohu rovnako bohatú a originálnu ako jej predchodca, až do tej miery, že z nej vlastne zostal iba názov... - a ako arogantne nahradil akúkoľvek potravu pre mozog čistokrvnou akciou a potravou pre oči, samozrejme, ako u Spielberga pravidelne, v dokonalom prevedení (ale na toho istého Spielberga prekvapivo v celkom temnom tóne). Najviac ma ale vytáčal záver, ktorý godzillovským motívom celkom ruší atmosféru izolovaného, tajomného, fascinujúceho a smrteľne nebezpečného Strateného sveta. Nedávno som si však uvedomil, že to zakončenie nie je vlastne až tak od veci, že svoje opodstatnenie a zmysel v celku má, a to zachovaním Crichtonovej bazálnej témy - atrakcie a vzťahu veda - biznis a s tým súvisiace riziká. V scenáristových myšlienkách sa teda môže jednať o motív GODZILLY rovnako ako o odkaz na KING KONGA... ()

Radiq odpad!

Ani áčková produkce a hromada prachů z pitomyho děje nemůžou udělat pěknou podívanou. A proto, že by od toho člověk čekal aspoň nějakou inteligenci a nedostal ji, tak to dostane odpad, i kdyby padaly hovna s háčkama. Tohle, ač by to zpracováním odpad být nemusel, si ani nic jinyho nezaslouží. Spielberg asi měl mokry sny o tom, že natočí další film o dinosaurech a bude za to opěvovanej, ale panáček se přepočítal a uhnal si všehovšudy mrdku v krku. Dementnost děje je totiž tak strašlivá, že z kroucení hlavou mě začla bolet krční páteř. Jo, je tam mnohem víc dinosaurovosti, než v prvním díle, ale stejně tolik stupidních scén, postav a všeho. Mám dojem, že Spielberg si z toho uhnal kundu pod pažou nebo nějakou nemoc, co postihuje mozek. Ježíš kristus mi u toho z pusy vyletěl tolikrát, že jeden by si moh pomyslet, že jsem se stal pobožnej. Prostě a jednoduše - Spielbergova hollywoodská hitparáda trapnosti v plné kráse. ()

vesper001

Dost možná dinosauři neútočí na kořist větší, než jsou sami, protože by se přežrali, takže dvacetimetroví návštěvníci parku jsou v pohodě. Postavy fyzické normy podcenily a tak měly smůlu a dinosauři vlastně taky. ()

CinemaRanger

Leč je většina nespokojená, já zastávám názor, že jde o výborné pokračování, až trojka je slabší a o Jurassic World ani nemluvě. Tentokrát sice bez Alana Granta, ale to vůbec nevadí, páč Ian je má oblíbená postava a je skvěle zahraná. Další postavy jsou taky parádní. Navíc přibylo víc dinosaurů, akce a zajímavé lokace, prostě pokračování se vším všudy. I s T-Rexem, který pobíhá po San Diegu. ,,Kde je posádka?" ,,Úplně všude!" ()

ing.Frosty

S prvním dílem největší srdcovka mého dětství. Z odstupem času nelze upřít, že se jedná o klasický sequel v nejryzejší podobě. Moje mozková kapacita nedokázala však v roce 97 všechna klišé, akci, přepálenost a přeplácanost dost dobře pojmout a teď si je alespoň jednou ročně s potěšením znovu dopřeju. Ps: Scéna s praskajícím sklem je doteď jedna z nejnapínavějších, jaké kdy kdo natočil. ()

AntonG.

Dobrý film, pokud se na něho budete dívat jako na oddechový blockbuster a ne jako pokračování o dost ambicióznějšího Jurského parku. Tady je jedinou ambicí pobavit diváky.A že je film místy dost hloupý a nelogický? To jsou filmy třeba od Baye taky a nikomu to nijak zvlášť nevadí. Já jsem se při Ztraceném světě bavil teda více než u většiny Bayových filmů a dalších podobných oddychovek. Update po 7mi letech: Tak jsem se rozhodl přidat tu poslední *. Objektivně sice má ten film tak na 80% a některé věci mi na něm nadále hodně vadí (ty scény s lodí mi přišly totálně WTF už jako děcku), ale ve světle zdejší všeobecné kritiky a modrému hodnocení... no přijde mi, že si to nezaslouží. Vždyť jako dobrodružný film prakticky šlape na jedničku, je zábavný, hravý, našlapaný zručně natočenou akcí (značná změna od původního JP, kde se na akci čekalo více než hodinu) a překvapivě velkým počtem hlášek (Goldblum znovu válí!) či filmových srandiček. A klaním se Johnu Williamsovi, který měl koule na to, aby dal bokem jeho geniální hudební témata z původního JP a v naprosté většině filmu hrají témata nová a celkem odlišná. Sice už to není takový masterpiece, ale stále výborně odvedená práce. Někomu může vadit, že Ztracený svět už není takový atmosférický napínavý thriller/horror jako jeho předchůdce a spíše jde cestou zábavy, ale já to považuji za docela příjemné zpestření. A rovněž jsem tu viděl věci, které jsem si přál vidět... někteří tu Spielberga kritizují za to, že film vznikl pro peníze, já si to nemyslím, spíše mi přijde, že si (a zároveň i divákům) plnil sny a představy, které se mu nevešly do původního filmu. Jinak pro teenagery co mají rádi dinosaury je to jasných 100%:). ()

mr.kliky

scénář funguje asi jako satelitní telefon a druhá půlka ve městě je učiněnej provar. díky bohu za první půlku filmu v džungli, která je poměrně zábavná, a scénu s přívěsem, při který jsem v kině jako malej jantar napětím málem vybouchnul . ()

Triple H

Naposledy som to videl už hodne dávno a pamätal som si to ako o dosť lepší film. O to prekvapenejší bol, keď som si to pozrel znova. Síce o kus pochmúrnejšie ako jednotka, ale úplne sa odtiaľ vytratilo akékoľvek kúzlo, alebo nápaditosť. Scenár je deravý až hanba (postavy sa miestami chovajú ako úplní dementi), dej dosť nezaujímavý a réžia až zarážajúco mdlá. Jednotka perfektne šlapala a mala naozaj výborne vygradované scény, ale toto. V prvom dieli mi boli sympatické aj postavy, tuto som sa nemohol dočkať kedy tú otravnú zberbu konečne zožerú a herci tomu veľmi nepomáhajú (okrem Goldbluma mi všetci liezli na nervy). Točilo sa iba pre prachy a je to teda sakra vidieť, keďže sa nepodarilo urobiť z filmu aspoň svižnú zábavu. Spielberg tu šliapol poriadne vedľa. ()

Doudis19

NÁVOD K POUŽITÍ: "Vypnout mozek a nechat se unášet fantastickým, pravěkým dobrodružstvím, které se ke konci promění v až epické dobrodružství." VAROVÁNÍ: "Zřejmě jak pro koho." ()

filmmovier

Druhý výlet za ještěry mě bavil ještě víc než první, byl takový svěžejší a o moc dobrodružnější. Sérii Jurský park mám rád hlavně kvůli tomuto dílu. Pro mě nejlepší dinosauří film. ()

Nový Jurský svět je v přípravách

Nový Jurský svět je v přípravách

23.01.2024

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

21.03.2016

Světová premiéra hudby z Jurského světa