Narozen 4. července

• USA Born on the Fourth of July (více)
USA, 1989, 145 min

Režie:

Oliver Stone

Scénář:

Oliver Stone, Ron Kovic

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Willem Dafoe, Kyra Sedgwick, Raymond J. Barry, Jerry Levine, Frank Whaley, Caroline Kava, Ed Lauter, John Getz, Michael Wincott, Stephen Baldwin (více)

Slavný oscarový snímek Olivera Stonea vypráví příběh vietnamského veterána Rona Kovice. Mladík, který byl zprvu nadšeným vlastencem, se po pekle prožitém ve Vietnamu a zranění, které jej upoutá na vozík, mění v zapáleného bojovníka proti válce. Jeho návrat domů a do normálního života nebude vůbec jednoduchý... Brilantní protiválečné memento! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

emo

Veľmi dobre natočené a pod kožu lezúce svedectvo o "zmysluplnosti" vojny a o stratených ilúziách. Stone v top forme... ()

c.tucker

Výborný film zaměřující se na zraněné navratílce z války a jejich útrapy a strasti. Perfektně zvládnuto po režijní stránce, také co jiného bysme čekali od Olivera Stonea. Naprosto brilantně zahraná postava Rona Kovice v podáni Toma Cruise, který zde vysekl jeden ze svých nejlepších výkonů, ne-li nejlepší (Oscarová nominace byla opravdu zasloužená, Oscara dostal Daniel Day-Lewis za Moji levou nohu, což byla opravdu silná konkurence), ale i ostatní herecké výkony byly pozoruhodné. ()

Maty85

Oliver Stone zkátka tydle filmy umí! Je to tak na úrovni Čety, avšak bráno z trošku jiného soudku. Skvěle zahraný - Cruise i ostatní mladý herci se opravdu vyznamenali. Hodně drsnej a zároveň dojemnej snímek... ()

PanZahadnyCZ

Ze Stoneových velkofilmů mi tento přišel nejslabší. Příběh válečného veterána, jaký je popisován v tomto filmu, není podle mě natolik silný, aby na něm mohl režisér po celou dobu stavět a nutil nás dvě hodiny sledovat ochrnutého Toma Cruise, jak neustále opakuje to samé, ačkoliv jeho herecký výkon v takhle brzké fázi herecké kariéry je obdivuhodný. K mému překvapení mě Oliver Stone tentokrát zklamal. ()

mortak

Tam, kde Ron Kovic s pomoci Stonea jen inscenuje svůj návrat z Vietnamu (nemocnice, domov, Mexiko), je film neuvěřitelně silný a syrový, ale jakmile se začne vařit politická ideologie, vyprávění drhne. Stone jako vždy mnoho věcí prekrucuje a vynechává. Paradoxně v pro mě nejsilnější scéně filmu sedí Kovic na zahradě a přiznává kamarádovi, že si za své zranění může sám, protože se odkryl nepříteli a dělal že sebe hrdinu. Ano, byl špatným vojákem ve špatné válce, ale jak z toho vyplývá, že se mají volit demokrati? Tahle logika film občas dost potápí. ()

majo25

Typické (prvoplánové) Stoneovo odsúdenie vietnamskej vojny a prerod zapáleného vojaka-vlastenca na vojaka-kritika. Hlavná postava mi k srdcu teda neprirástla. Tá nástojčivosť, pretože on je vojnový invalid alebo mrzák a môže si povedať všetko, tá kritika na všetkých ostatných (vládu, štát, armádnu propagandu), hoci sám si zvolil cestu, aj keď viacerí (kamaráti, rodina) ho od nej odhovárali - slovom hlupák, ktorý sa niečo málo naučil. Vojnové scény fajn, aj keď ich veľa nebolo, vykreslenie doby a v podstate aj Cruise rovnako ušli, zato tam bolo zbytočne pár nechutností (nemocnica) a nadávok ako na bežiacom páde. Dĺžku má film má tiež rozdávanie - viackrát som sa prichytil, že sa nudím. ()

AGO

Oliver Stone je jeden z mála amerických režisérov, ktorý sa nebáli otvorene skritizovať vojnu vo Vietname. A po filmovej stránke je to veľmi dobré kritizovanie!! Skoro celý film sa totiž odohráva po vojne a zobrazuje premenu patriotistického chlapca na handicapovaného muža, ktorý je veľkým odporcom vojny a vlády. Pre herca je to veľmi ťažká úloha, ale Tom Cruise ju zvládol a podal najlepší výkon svojho života, ktorý už len tak ľahko neprekoná. Musím však varovať “čajíčkov”, lebo toto nie je optimistický film a po jeho sledovaní som zrovna nemal najlepší pocit. Ale to nemení nič na tom, že je to filmový klenot. ()

Radiq

Tohle nevymyslíš. Tohle musel někdo prožít (byl to Ronald Lawrence Kovic, skutečně narozenej 4. července 1946) a o to je film silnější. Vynikající Krujs, vynikající Defou, Stoun tenkrát ještě uměl. Nenechte se odradit, že tam hraje Krujs, tohle fakt stojí za to a v téhle roli ukázal, že není jenom hezká tvářička, ale fakt dobrej herec. Ani to není žádná sračkovitá válečná blbost, jak jsem si původně myslel. Zažijete nejdojímavější rozhovory o penisu, co kdy byly ve filmu k vidění. Fyzická změna Krujsovy hlavy na mě taky udělala velkej dojem, protože se nebál udělat ze sebe syfloidního umaštěnýho vobšousta. Scény z Mexika, zvláště pak milostné scény z Mexika, obzvlášť jedna se slzama, to mnou hnulo jak buldozerem do zdi. Tohle je svinská realita, kterou všem ve všech armádách přeju poznat. No není lepší být hipík? ()

tom88

Obdivuhodná réžia Olivera Stonea si právom zaslúžila Oscara a uznanie. Inak je to veľmi silná dráma s dobrým dejom a veľmi kvalitnými hercami na čele s Tomom Cruisom. Osud hlavnej postavy je dojímavý. Kto čaká čistú vojnu, je na omyle. Vojnových scén je veľmi málo, za to pekne natočených. Kamera je výborná, celý vizuál filmu stojí za to. Film vrelo doporučujem a dlhšia stopáž príliš neprekáža takže do toho. Lepšie štyri hviezdy. 82% ()

SoolenJV

Velmi silný film, kterým Oliver Stone jasně dává vědět, co si myslí o Válce ve Vietnamu. Mnoho drsně realistických scén, ale na mně stejně nejvíce zapůsobila scéna na sjezdu, kdy nazývají protestující Vietnamské veterány zrádci a komunisti... Jeden z nejlepších výkonů Toma Cruise v jeho kariéře, hudba je typický John Williams a zajímavé je též zařezení Willema Dafoa jako druhého herce, když se ve filmu ukázal na pár minut. ()

StanislachKo

Nečakal som, že ma to tak nadchne... Teda áno, už na prvý pohľad sa dá usúdiť, že by mohlo ísť o veľkú vec (s ohľadom na mená, ktoré z tým stoja - najmä Stone a Williams), ale čakal som pátos podobný Spielbergovmu Schindlerovi a teda film, ktorý by sa Ti proste MAL PÁČIŤ, lebo pod ťažkým veľkovýpravným rozpočtom rozpráva tak ťažký existenciálny príbeh ochrnutého fešiho vyflusnutého z vojny... Ono ten film presne o tom je, ale ako to vyzerá, ako to vťahuje, ako to šlape! Za toto vyjadrenie by som si dal kedysi facku, ale (učíme sa celý život všakáno) Tom Cruise JE herec! A občas naozaj výborný... plus znepokojivo rezonujúci kvázy "happyend". Oxymorón jak vyšitý, ale tu platí absolútne. ()

hans500

Oliver Stone ve vrcholné formě (scénář i režie), Tom Cruise ve své nejlepší roli, Willem Dafoe velmi dobrý, excelentní hudba Johna Williamse i dobrá kamera Roberta Richardsona. Tento film je možná ještě lepší než "Četa", akce z Vietnamu je tu málo (což je v tomto filmu dobře), ale scénář na velmi vysoké úrovni je jedinečný a válečná scéna je natočená perfektně (je lepší než ve většině jiných válečných filmů). ()

Doudis19

Zničující příběh o naprosté ztrátě iluzí, o beznaději života na vozíku, o znovunalezení sebe sama a v neposlední řadě o ironii celé Vietnamské války. Nenechte se zmást Cruisem v hlavní roli. Podává totiž nejlepší výkon dosavadní kariery. Osobně tenhle bolestný snímek, schématem vyprávění připomínající Lovce Jelenů, postrádám přinejmenším v Top 300! ()

Sfinkter

Má to nádech amerického snu, v tom má Stoneova Četa větší odstup. I přes to je téma zvládnuté výborně a Stoneovi se podařilo říci asi vše co říci chtěl. Působí to silně, téma války je kontroverzní vždy. Pět hvězdiček za výkon Cruise. ()

KanjiVital

Stone natočil opravdu výborný biografický film o vietnamském veteránovi Ronu Kovicovi. Hlavním tématem filmu je vietnamská válka a její útrapy. Tento film skvěle poukazuje na to, jak je válka naprostou zbytečností, kterou odskáčou za své "pány", kteří si mezitím sedí někde v Bílém domě, zase nevinní lidé. Tom Cruise zde opravdu září a troufám si říct, že zahrál jeden ze svých nejlepších výkonů. ()

viperDavid

Tom Cruise jako zpovednice zazitku valky z vietnamu. Nebylo to zli, ale neco tomu chybelo, asi zapomneli rict uplnou pravdu, tenkrat se totiz vedli 2 valky. Jedna ve Vietnamu a jedna v USA. Ta v usa byla horsi nebod to nejvice odnaseli prave veterani, lidi je nesnaseli, pohrdali a plivali na ne. Podle me kdyz uz pravda tak uplna proto 3* ()

Jizni Tlapa

Dle mého názoru jednoznačně nejlepší herecký výkon Tomího Cruise!!! Škoda, že Stone nevysvětlil dostatečně důvod vzniku téhle vietnamské šlamastiky! Stejně tak USA neúspěchu/prohry! Ostatní bylo ale tak výjimečné, že nemůžu jinak než 4. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore