Drama / Historický / Životopisný

USA, 1995, 192 min (Director's cut: 212 min)

Oliver Stone

John Williams

Anthony Hopkins, Joan Allen, Powers Boothe, Ed Harris, Bob Hoskins, E.G. Marshall, David Paymer, David Hyde Pierce, Paul Sorvino, Mary Steenburgen, J. T. Walsh, James Woods, Kevin Dunn, Fyvush Finkel, Annabeth Gish, Tony Goldwyn, Larry Hagman, Edward Herrmann, Madeline Kahn, Dan Hedaya, Tony Lo Bianco, Tony Plana, Saul Rubinek, Robert Beltran, John Cunningham, John Diehl, John C. McGinley, Joanna Going, John Bedford Lloyd, James Pickens Jr., Bridgette Wilson, Drew Snyder, Ric Young, Enrique Castillo, Julie Condra, Sam Waterston, Oliver Stone, Marley Shelton, Michelle Krusiec, Wass Stevens, Bai Ling, John Stockwell, Michael Chiklis, Richard Fancy, Sean Stone, Jon Tenney, Corey Carrier, James Karen, Tom Bower, Donna Dixon, Wilson Cruz, Jacqueline Kennedy, Pamela Dickerson, Mao Ce-tung, Jimmy Carter, Lyndon B. Johnson, Martin Luther King, Franklin D. Roosevelt, Salvador Allende, Harry S. Truman, Kamar de los Reyes, David Barry Gray, Victor Rivers, George Plimpton, Julie Araskog, Jack Wallace, Boris Sičkin, Brian Bedford, Albert Leon, Howard Platt, Clayton Townsend, Fima Noveck, George Wallace (a.z.)

Nedoceněný politický drama od mistra Olivera Stona, který je sice ve srovnání s JFK o něco slabší, ale to tomu to filmu vůbec neubírá na hodnotě. Anthony Hopkins jako Richard Nixon je naprosto úchvatný čímž pouze potvrzuje své kvality a také je tu plejáda dalších skvělých herců. Oliver to umí, a budeme doufat, že už nebude žádné další World Trade Center. Ještě bych měl vypíchnout parádní hudbu.(14.5.2008)

To oč tu běží je známo lidem snad z celého světa a jedná se snad o nevětší trapas USA. Film jde do hloubky podstaty věcí a do hloubky Nixona samotného. Je to strašně dlouhé, ale pro celkový dojem to stojí za to. Já osobně jsem se v těch podrobných informacích kdo koho odposouchával začal velmi rychle ztrácet, ale ani to mi nevadilo. Celkově jsem se z toho filmu nedozvěděl nic nového, ale pořád jsem veděl že se to točí kolem Watergate. Myslím si, že se Stoneovi v podobě Hopkinse podařilo Nixona velmi přesně předvést. Hopkins ho sice tady hraje, jako zloducha a sobeckého zařeknutého člověka, kterému všichni všechno jen a jen ubližuje, ale tím právě zrcadlí jeho duši a myšlneky. Je to sice přehnané ale ve zkratce - já jsem Nixon a oni mi ubližují, já můžu porušovat zákony pro dobro věci protože jsem něco víc - tak si myslím, že to mohlo být. Ono to tak naznačují i ostatní tvůrci. Celkově lehce monotónní, ale Hopkins to vytáhl neskutečně.(14.3.2014)

• Tydlidáš

3/10 - Hopkins sice hraje dobře, ale měl už i lepší role takže jediný plus tohodle filmu stejně neni tak významný. Jinak mi ten film příjde strašně překombinovanej, nesrozumitelnej, zbitečně dlouhej a nudnej... Pár informací se tam člověk možná dozví, ale to je jednoduší si najít někde na netu a neztrácet tři hodiny času. Každopádně tenhle film nikdy víc...(28.12.2011)

Skvělé herecké obsazení i výkony. Hopkins v jedné z životních rolí. A Oliver Stone umí, to je bez debat. Dlouhá story ze života jednoho z mnoha válečných zločinců, který se doufám smaží v pekle!!! Nixon - bezohledný, arogantní zmrd, který ač se sebevíc snažil budovat svůj hezký mediální obraz, moc lidu mu to nesežralo. I přesto dokázal napáchat hodně moc zvěrstev, zločinů a škody všeobecně. Fakt, že se takoví lidé stávají americkými prezidenty, je neuvěřitelně ...jak bych to řekl... ne ani tak zarážející, jako vypovídající o směru, jakým se USA už dlouho předlouho vydávají. Tedy cestou fašismu! A stále, stále jim to vychází...(10.3.2015)

----- "Neodejdu jako první americký prezident, který prohrál válku." ----- Třebaže Oliver Stone podle svého zaplnil - a případně i cíleně upravil bílá místa, jejichž parametry nemohl znát, nemám důvod mu nevěřit, že takhle nějak (případně ještě o poznání sobečtěji, bezohledněji a nemravněji) se vaří velká politika, která píše světové dějiny, svrhává nepoddajné vůdce a nepohodlné režimy a jejíž intriky stojí ne tisíce, ale statisíce až miliony lidských životů, když obrací v prach osudy jednotlivců i celých národů a s nimi pohřbívá jejich víru či přesvědčení, jejich domovy ... a tím pádem i jakékoli - neřkuli nadějné vyhlídky. Protože paralela se současným stavem světa je až příliš zjevná ... protože málokterá země, která se považuje za regionální či přímo světovou velmoc, se dokáže poučit se svých předchozích chyb ... protože jen velmi málo politiků je současně STÁTNÍKY, kteří berou svou funkci především jako službu vlasti, nikoli vlastnímu egu, touze po moci a kapitálu - a kteří se dokážou postavit zákulisním tlakům zevnitř i zvenčí ... protože lidstvo díky své genetické výbavě patrně nikdy nebude schopno zcela a natrvalo dospět. Snímek je ve své touze po co nejkomplexnějším sdělení místy maličko nepřehledný až zmatený, přesto je jeho poselství velice jasné a srozumitelné.(21.8.2017)