Jan Svěrák vás ve válečném dramatu připoutá do kabiny stíhačky a přistane po stominutovém vzrušujícím letu. Vzhůru do tmavomodrého nebe startovali z anglických polních letišť českoslovenští váleční piloti, kteří chtěli svým dílem přispět k porážce fašistického Německa. Válečná léta nebyla pouze časem vzdušných soubojů. Byla i dobou pro lásku a kamarádství. Drama vojáků, jejichž boj válkou neskončil. (Magic Box)

major.warren

Tmavomodrý svět není válečným filmem v pravém slova smyslu. Víc než akční podívanou je především láskyplnou poctou našim letcům v Anglii a neskonale nádherným vyprávěním o přátelství a lásce uprostřed druhé světové války. Zdeněk Svěrák je geniální, byť tentokrát může být z výsledného scénáře cítit trocha nejistoty, jež u jeho "běžné" tvorby obvykle nepociťujeme. S náročnou látkou se však popral skvěle! Ondřej Vetchý a Kryštof Hádek v hlavních rolích tvoří jádro celého příběhu, do nějž později vstoupí ještě Tara Fitzgerald a patřičně jej otočí naruby. V romantické lince vyprávění začíná skřípat, ale jakmile hrdinové opět nasednou do spitfireů a vzlétnou znovu k nebeským oblakům, pohybuje se Tmavomodrý svět na světové filmařské úrovni (+ excelentní kamera Vladimíra Smutného, střih Aloise Fišárka a výborná hudba Ondřeje Soukupa). 70%. Čtyři české lvy za nejlepší střih, kameru, hudbu a režii. ()

Vědma

Jak mám ráda Zdeňka Svěráka, tak jeho filmové počiny, které učinil bez Smoljaka mi vždycky připadaly takové - jak to říct? křečovité? Naopak Jan se svou režií tuto jistou polopatičnost a těžkopádnost odlehčuje. Je tomu tak i v tomto případě. Celou slabinu filmu spatřuju ve scénáři a jisté urputné snaze po dalším Oscarovi. V podstatě se mi ale Tmavomodrý svět zatím z filmů Svěrákových líbil nejvíc. Hlavně proto, že to co komunisté udělali letcům z Anglie - snad nejstatečnějším českým lidem v historii - to bylo jejich největší svinstvo a letci si zasloužili, aby o tom vědělo co nejvíc hlavně mladých lidí. A také tady nehráli žádní herci, kteří by mi lezli na nervy. A ta Ježkova hudba k tomu seděla jako prdel na hrnec. ()

Dont

Po několika letech jsem se rozhodl dát druhou šanci Tmavomodrému světu, který mě kdysi neurazil, ale ani nenadchnul. Druhé zhlédnutí ve mně zanechalo mnohem lepší dojmy a teprve teď jsem asi úplně docenil tohle dílo Jana Svěráka. Výborně vylíčená atmosféra party českých letců (pochvalu zaslouží kromě elegantního Oldřicha Kaisera i např. David Novotný nebo Radim Fiala), vydařené bojové letecké scény i hovory s německým doktorem z komunistického vězení. V popředí všeho pak čisté kamarádství Franty a Karla zkoušené nešťastnou láskou. Snad jen právě některé ty pasáže s britskou herečkou mohly být napsány i natočeny lépe a věrohodněji (zejména ta scéna v autě) a kalkul s Lindou Rybovou a jejím osudem byl sice dojímavý, ale zbytečně předvídatelný. ()

Aleee89

Nemám ráda válečné filmy, ale tenhle je dobrý a myslím, že největší zásluhu na tom má duo Svěrákových. Prostě co chytnou do ruky, je dobré. Samozřejmě i Vetchý a Hádek hrají skvěle, bez nich by to nebylo ono. Film je dojemný, zároveň i někdy vtipný, člověk se i bez mučení doví něco z historie. ()

L_O_U_S

Český film v západním střihu. Československým letcům se mohlo po filmové stránce těžko dostat lepší pocty. Zvlášť působivý je kontrast mezi válkou a padesátými lety, kdy ti, co sotva uměli číst a psát, věznili a ponižovali mnohem lepší lidi. Nejsilnější scénou jsou rozhodně dva pohřby oddělené deseti lety, které změnily život hrdinů k nepoznání. Závěrečná scéna z nádraží je už jen výmluvnou ilustrací toho, že ač letci pomohli vybojovat nezávislé Československo, jejich vlast jim nakonec všechno vzala. Nepřirozeně ve filmu působí snad jen rozjařené dialogy pilotů, které jsou úplným protikladem suché strohosti, na kterou je současný divák zvyklý. (1 042., 24. II. 2015) ()

kajas

"Pearl Harboru" prostě chyběla Barča. Zvířata mě odjakživa dojímají více než lidské osudy a tento snímek nebyl výjimkou. Pravdou totiž je, že smrt jednoho z hlavních hrdinů (to snad ani nelze považovat za spoiler, jedná se koneckonců o válečné drama) nevyzní ani zdaleka tak tragicky jako samotný závěr příběhu, návrat domů. Budu ale opakovat mnohé zdejší komentáře o výborných hereckých výkonech trojice Vetchý, Hádek, Kaiser, zaujalo mě rovněž střídání dvou časových rovin (válka versus temný komunismus padesátých let, co bylo horší?) a letecké scény na světové úrovni. Za tuto podívanou se Svěráci stydět nemusí. ()

Trevor

Pán Svěrák natočil aj lepšie filmy a najmä ak patríte k fanúšikom Stanleyho Kubricka a jeho protivijnových filmov tak viete, že filmy z daného obdobia sa dajú natočiť podstatne lepšie. Napriek tomu patrí Tmavomodrý svet k tým lepším vojnovým filmom. ()

Anglie

Film o českých letcích, kteří bojovali za druhé světové války v řadách RAF v bitvě o Británii získal zasloužená ocenění. Možná milostná linie zastiňuje příběh, ale to je jedna z mála mých výtek. Zasloužená čtyřka. ()

Eldrick

Fotr a syn Svěrákovi jsou ztělesněním klišovitovosti. Nejpřeceňovanějsí český tvůrčí tandem, který umí skvěle jednu věc - podbízet se. Je až zarážející, kolik diváků jim to řitolezectví dokáže sežrat. O Oscaru za trapárnu Kolja ani nemluvě, Akademie je plná senilních dědků. ()

Laurent

Po shlédnutí britského snímku Aces High strhávám jednu hvězdičku, protože dějový obsah je až nebývale podobný. Svěrák využil menší známosti tohoto snímku, tak ho jednoduše okopíroval a strčil do moderníko hávu a ještě rozpačitě přidal bolševiky. Od Jana je to ale technicky natočené výborně, přesto i z režijní stránky odkapávají prvoplánové záměry, jako třeba již stokrát zmíněné city. Aces High se v těchto ohledech nedá nic moc vytknout. ()

dyfur

....v konečnom dôsledku filmový prepadák čo sa týka tržieb a ako ambiciozny umelecký snímok tiež nič extra - Svěrákovci mysleli na druhého Oscara -ale ani sa neklasifikovali..... Bublina,ktorá ostala len v rajóne a praskla..... /žiaľ - nakoľko Zdenka Svěraka mám rád -ale skôr tie staršie snímky/ ()

maverick10

Na ceske pomery vyborny film. Pro rozmazlene americany nezazivna nuda. Po Koljovi meli Sveraci volne ruce a tezsi penezenku. Americe tady chybi vice dramatu a vice falesnych slz (Pearl Harbor, ci Armagedon mluvi dosti za sve) a proto tohle nemuzou skousnout. Skoda, natocit to rozumneji otevreli by si sveraci dvere do Hollywoodu a pootevreli by si dvere do trezoru, ktery (bohuzel) omezuje tvurci myslenky. Ale jelikoz to nenatocili pro americany (Dikybohu za to a taky me to strasne mrzi) hold se jim zase dvirka od trezoru prizavrely. ()

janek85

Naprosto dokonalý, kvalitní, geniální a to musím zaklepat, že je to český film!! To je + navíc. Vynikající výkon Ondry Vetchého, který hrál v jedné části vychcaného hajzla , ale potom se napravil, ale to vůbec nemění to, že je to vynikající herec. Další dobrý výkon předvek Kryštof Hádek. Scény byly dramatické, místy dojemné a neměli chybu. Efekty byly stejně přesné, jako z války. Hudba byla vynikající, přímo se hodila k tomuto filmu. Ale největší vyvrcholení udělal konec, který byl hodně moc dojemný, zajímavý a napínavý. Stašně moc mám rád válečné filmy a tento byl jeden z nejlepších válečných filmů, co jsem kdy viděl, a ještě to, že je český!! Tento film mi řekl hodně, proto5*, a tudíž 96%Přístupnost:přístupný ()

MartinNDL

Český Pearl Harbor není horší než jeho americký bráška. Ondra Vetchý je výjmečný herec, ale Svěrák točí tak trochu zvláštním způsobem. Musí se nás snažit dojmou takovou dost umělou formou každou minutu. Trochu moc podle mě bojuje o ceny. Točí tak, aby se to každýmu a co nejvíc líbilo, ono se to taky líbí, ale nezasáhne nás to. Film skončí, chvíli o něm dobře mluvíme a za čas na něj zapomenem. ()

Nuala

Podobná zápletka jako v Pearl Harboru.Přišlo mi, že bez některých momentů by byl snímek ještě lepší... Takhle je to jen trochu komornější Pearl Harbor se sympatičtějšími herci, ovšem se stejným, až moc na city útočícím příběhem. ()

lekr

Dějově Pearl Harbor po česku.....stěstí že to režíroval Jan Svěrák, kterému narozdíl od jeho otce zbylo trochu rozumu a smyslu pro vážnost...scénář jeho otce v některých momentech sice šokuje ale jinak nepřekvapí, neohromí a mě udržoval ve fází lehké nudy..vtipy, které Zděněk Svěrák jako vždy do scénáře napašoval, jsou jako vždy katastrofou...ani obsazení není nijak dechberoucí..Odřej Vetchý má své největší role za sebou a tehdy ještě nezkušený Hádek je čiročirý omyl...jediný komu jeho role v tomhle filmu sedla na tělo je Oldřich Kasier, který opravdu příjemně překvapil...strhující je až závěr, který šokuje ve všech směrech a celý tenhle žánrově nestálý, i když ne zas tak hrozný mix vylepšil..slušné tři hvězdičky.... ()

rakovnik

Vizuálně téměř dokonalé dílo, opravdu světového rozměru. Příběh Slámy je dojemný a umě útočí na city. Skvělý výkon Ondry Vetchého podrtžený dalšími vynikajícími herci, kde je potřeba zmínit Oldu Kaisera. Myslím, že důstojný hold našim válečným pilotům. ()

Martin741

Vojnova drama od rezisera Sveraka o priatelstve, laske, zrade a pomste. Plus zaujimava tematika Royal Air Force (RAF) a ceskoslovenskych letcov v nej pocas Bitky o Britaniu. Vyborni herci ako Vetchý, Tara Fitzgerald ..... su zarukou divakovej spokojnosti. 76 % ()

Jonash87

Rozhodně jeden z nejlepších CZ filmů, všechny Lvy (režie, kamera, hudba a střih) jsou zasloužené, protože hudba je dokonalá, režie zručná a kamera se střihem tvoří více než nadprůměrný tandem. K scénáři nemám ani ň, film myslím vystihl události jak během, války, tak po ní realisticky (až je z toho člověku smutno). Taky tu nechybí EMOCE, což je důležitá součást každého snímku, takže... mimo trochu afektovaného Kryštofa Hádka, který tu často přehrával, zasloužených pět hvězd. ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady