Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film vypráví příběh mírumilovného syna bohatého a významného rodu v Jeruzalémě, který je dílem kvůli své snaze bránit práva židů a dílem nešťastnou shodou okolností odsouzen na galeje. Po mnoha útrapách a dobrodružstvích vybojuje zpět svobodu a vede svůj národ proti hněvu Římanů. Wylerův Ben Hur je nejenom epickým příběhem, ale také jedním z nejlepších a nejslavnějích filmů historie. (Pannonia Ent.)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (473)

monolog 

všechny recenze uživatele

Film mi přišel trochu moc dlouhej, ale ta konečná scéna z circu, ta byla nádherná. A když si představíte, že tam všichni ti lidi museli být, protože nějaký počítačový dokreslování jako v Gladiátorovi nebylo možné, nezbývá, než sklonit všechno, co jde. Ten koňskej závod byl úžasnej a tak za něj taky dostali všech těch jedenáct Oskarů. Jinak mi to připadalo opravdu hodně zdlouhavý a nudný a možná až příliš se zabývající náboženstvím. Výprava samozřejmě velkolepá, ale tentokrát to nezachránil ani Charlton Heston. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Nad tímto filmem slunce právem nezapadá, a i když jsem alergický na přílišné přeceňování, tady těch jedenáct oscarů svoje opodstatnění mělo. Knižní předloha je umělecky bída. Film je jedním z vrcholů americké kinematografie, navíc bez monumentalistické samoúčelnosti. Nejen závěrečná půlhodinka v sobě nese silný spirituální obsah, který ve mně zanechává stopy i dnes. ()

Reklama

Davies182 

všechny recenze uživatele

Tak jsem si po x letech konečně uvědomil jednu věc: čím rozmáchlejší, pomalejší a detailnější, neuspěchané záběry ve filmu jsou, tím rychleji stopáž uteče! Nádhera. Takže i když je Wylerův epos dlouhý tři a půl hodiny (divné, že u LotRa mi to nikdy nevadilo, heh), užil jsem si to parádně. A to jsem přitom nečekal, o čem to VLASTNĚ celé bude. Závod kvadrig ve mě pak zanechal dojem jedné z nejnapínavějších scén, jaké jsem kdy viděl. ()

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele

Nevím, jak trefně okomentovat tento velkofilm, abych se neopakoval, když zde bylo vyřčeno prakticky vše. Já jsem se k filmu dostal až velice pozdě. Nejdříve jsem ho nemohl sehnat v důstojné kvalitě a poté, co jsem ho dostal na DVD, mě zase nějaký čas odrazovala dlouhá stopáž, čítající 212 minut. Když už jsem si ale udělal čtyři hodiny času na tento klenot, nedokázal jsem téměř odtrhnout oči od obrazovky. To, že tento film získal jedenáct Oscarů, mě vůbec nepřekvapuje. Nedokážu si ale představit, jak musel lidem tento snímek vyrazit dech v roce 1959. Vždyť i dnes, v době různých počítačových triků a digitálních technologií, vypadá Ben Hur naprosto jedinečně. Scéna závodů koňských spřežení, která je s tímto filmem spojována nejvíc, je fantastická. Naprostá, stoprocentní filmařina. Scéna, která se natáčela pět týdnů - ale výsledek je dechberoucí. Charlton Heston do své role pasuje jako ulitý a těžko si po projekci filmu na jeho místě představit někoho jiného. Film se rozjíždí pomalu, ale každá scéna je ohromně důležitá pro další vývoj děje. Fakt nevím, jak popsat slovy scény, jako setkání s Ježíšem (opět výborně natočeno tak, aby mu nebylo vidět do tváře) či galeje na lodi a střet s nepřátelskou flotilou? Asi geniální. Nejslavnější scéna se samozřejmě odehraje v aréně, o tom už jsem mluvil, ale tuto několikaminutovou scénu musím vyzvednout ještě jednou, protože při závodech koňských čtyřspřeží, se mi opravdu nedostávalo slov a zároveň jsem si užíval ten kolosální, velkolepý a napínavý závod s otevřenou pusou. Nádherné kulisy, skvělé kostýmy, úžasná výprava, kamera a především režie - tak by se dal ve zkratce tento klenot snadno popsat. Herecké výkony na maximální možné úrovni a důležitá složka na kterou nesmím zapomenout je fascinující hudba, která se prolíná téměř celým filmem a výborně podbarvuje jednotlivé scény. Takhle má vypadat filmařina, takhle má vypadat filmový zážitek. Ben Hur by své Oscary získal i dnes, o tom jsem přesvědčen. Obrovský, historický velkofilm. ()

berg.12 

všechny recenze uživatele

Jen tak pro pořádek, slavná vozatajská scéna je i co do délky takřka doslovnou kopií stejně fantastické scény v "Ben Hurovi" z r. 1925. Jinak mezi historickými, potažmo biblickými velkofilmy 50. a 60. let. Ben Hur těžko hledá konkurenci. Netrpí statičností a prázdnou rozmáchlostí, i přes veškeré svody monumentality staví Wyler především na postavách a příběhu. Biblická linie je potom zpracována tak, že i pár nepřímých odkazů a kamerových pohledů dokáže vyvolat účinek, jaký se nepovedl desítkám jiných filmů a na rozdíl od nich dokáže předat určité poselství, které není jen prázdným převyprávěním biblického scénáře. Nadčasovost a životnost příběhu jsou jedním z důvodů, proč jsem schopen se povznést nad historičnost celého filmu a vychutnat si ho tak v celé jeho kráse a velkoleposti. ()

Galerie (169)

Zajímavosti (77)

  • Pro záběry z podpalubí byla loď rozříznuta napůl a natáčelo se ve studiu. (HellFire)
  • Za réžiu slávnej scény závodu vozov dostal Andrew Marton špeciálne ocenenie na odovzdávanie cien Zlatý glóbus. (curunir)
  • První remake, který získal Oscara za nejlepší film. Tím druhým byla Skrytá identita (2006). (Kulmon)

Související novinky

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Včera bylo během úvodního ceremoniálu Star Wars Celebration oznámeno, že režisér Logana či Ford vs. Ferrari James Mangold natočí vlastní Star Wars. Snímek s názvem Dawn of the Jedi bude vyprávět o… (více)

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, přivítá dva významné představitele česko-slovenské kinematografie – režiséra Hynka Bočana a herce Milana… (více)

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014

O italském filmovém studiu (čti „činečita") sídlícím v Římě jsme se tu už zmínili před několika měsíci v souvislosti s několika připravovanými nákladnými televizními sériemi (jedna z nich v režii… (více)

Reklama

Reklama