Jasné nebezpečí

• USA Clear and Present Danger (více)
Trailer

Špičkový agent CIA Jack Ryan, s nímž jsme setkali v Honu na ponorku a Vysoké hře patriotů, se vrací ve filmovém přepisu dalšího úspěšného románu spisovatele Toma Clancyho. I nyní se Ryan ocitl ve velmi nepříjemné situaci: má bojovat proti kolumbijské narkomafii, musí se však přitom postavit i vysoce postaveným osobnostem ve vlastních řadách. Bílý dům dal pokyn ke zcela nelegální vojenské akci na cizím území, což odporuje ústavě Spojených států. Ryan je přitom vyřazen ze hry. A tak dělá vše pro to, aby svůj náročný úkol splnil čestně. Za jeho zády však zatím někdo rozpoutal značně nebezpečnou hru… Klasický akční film amerického stylu natočil režisér Phillip Noyce (Úplné bezvětří, Někdo se dívá, Sběratel kostí), jenž při realizaci s chutí využívá prvky fyzicky pojatých příběhů (honičky, přestřelky či boj muže proti muži), které střídá s pasážemi, v nichž má nemalé slovo dobově progresivní počítačová technika. Jacka Ryana ztvárnil Harrison Ford (Blade Runner, Hvězdné války, Indiana Jones, Vysoká hra patriotů), agenta Clarka představuje jako vždy půvabně úšklebný Willem Dafoe (Zběsilost v srdci, Četa, Spider-Man, The Florida Project). (Česká televize)

Trailer

monolog

Skvělý film, kterýmu neuvěřitelně škodí, že ho naše televize opakují do omrzení. Považte od roku 2003 šel nejméně devětkrát. A to o Jacku Ryanovi natočili celkem čtyři filmy, Hon na ponorku dávali jen třikrát, Vysokou hru patriotů sedmkrát a Nejhorší obavy jednou (pokud nepočítám 20x na HBO). Upřímně řečeno by takováto dávka zabila každý film a tím víc film, kde není zrovna příliš akce, humor vůbec a je delší víc jak sto m"inut. Ford jako Ryan je sice dobrej, ale podle mě byl nejlepší Baldwin. Fordovi prostě tu kancelářskou krysu neuvěříte. Jinak se mi líbilo provázání s předchozím snímkem, přeci jen to potěší, když tam jsou stejní herci i ve vedlejších rolích. ()

tron

„To ma neprekvapuje.“ – „Malo by ťa to aspoň zaujímať.“ Po McTiernanovom HONE NA PONORKU, kde kultového CIA agenta Jacka Ryana z bestsellerového pera Toma Clancyho stvárnil Alec Baldwin (a pred Robinsonovou NAJVÄČŠOU HROZBOU s perfektným Benom Affleckom) si austrálsky režisér Philip Noyce a herecká persóna Harrison Ford dali krátko po sebe dve úspešné a hviezdne obsadené, no totálne nudne nakrútené a nezrozumiteľne napísané nudné clancyovky. Po slabej VYSOKEJ HRE PATRIOTOV, kde Ryana terorizoval terorista Sean Bean, je JASNÉ NEBEZPEČENSTVO predsa len o čosi lepšie. Stále je to na skapanie nudné a akcie je minimum (filmu bez debaty dominuje atraktívne nasnímaná prepadovka v dusnej bogotskej uličke, v ktorej je až desivo dobre naakumulovaná neľútostná sila nepriateľa), ale akosi to celé lepšie šliape a drogové kartely tomu dodávajú predsa len určitú jednoduchosť, ktorá chýbala prepálenej a prekombinovanej VYSOKEJ HRE PATRIOTOV. Snímke určite pomáha sympatický Ford, výborný Willem Dafoe (v NAJVÄČŠEJ HROZBE jeho príjemne nemilosrdne kladnú rolu prebral výborný Liev Schreiber) a vynikajúci James Earl Jones, ktorý sa s Fordom prvý raz stretol nepriamo už pred desaťročiami v HVIEZDNYCH VOJNÁCH (daboval Darth Vadera), ktorý jeho šéfa admirála Jamesa Greena stvárnil už v HONE NA PONORKU a VYSOKEJ HRE PATRIOTOV. ()

Gemini

Jack Ryan, trošku netypický americký agent (žádný nezastavitelný neprůstřelný drak) je zpátky, tentokrát hlavně v pralesech střední Ameriky. Dějově film není špatný, John Clark Willema Dafoe je taky zahraný na úrovni a moje osobní velké plus pro tenhle film je ve skvělém sniperovi (i když si nevybavuju, že by Ding Chavez někdy v tomhle oboru působil). Další povedený mocenský thriller podle předlohy Toma Clancyho. Kdysi osmdesátka, po letech dávám 70%. ()

Pohrobek

Všechno, co je na tomto filmu dobré, vychází z původního skvělého románu, a proto ta "politická" místa naprosto zastiňují akční odbočky, především tu závěrečnou, ve které Ford působí tradičně zcela pitvorným dojmem. Pochopitelně celou zápletku můžeme brát akoráť tak jako zábavnou kompilaci zrozenou v hlavě nápaditého spisovatele. ()

Marigold

Jednoho prezidenta si zahrál, dalšímu klidně vynadá. Takový číman je ten náš Harrison. Skautík k pohledání, rodinu má klidnou, v práci je hvězda (dokonce navštěvuje smrtelně nemocného šéfa), patriot je jako křišťál a když ošklivci podkopávají zahraniční zájmy Ameriky v Kolumbii a ohrožují na životě americké občany (ozbrojené samopaly a granáty, sic!) neváhá ten náš Harrison vzít pištol a jít to na vlastní pěst vyřešit. Nuže, Jasné nebezpečí je typická clancyovská patlanina, která se jen hemží návody na správné vlastenectví a patosem par excellence. Zároveň se hemží zajímavými reáliemi a tak trochu střílí do vlastních řad, protože ne každý, kdo salutuje pod americkou vlajkou, musí být nutně dobrák. Pokud si člověk odmyslí tu patriotskou tupotu a propagandistické melodrama, je to naprosto standardní thriller s bez zájmu hrajícím Fordem a charismatickým Defoem. Režisér Noyce sotva čím zaujme, akční sekvence jsou jalové, konverzace prkenné a celkové pojetí prostě konzerva jedna radost. Přesto nebo možná právě proto se člověk celkem pobaví, stačí trocha nadhledu a skautík Ford je rázem dobrým klaunem... ()

• Natáčelo se od 8. listopadu 1993 do 14. března 1994 v D.C., Nevadě, Kalifornii, Arizoně, Virginii, Mexiku a Ekvádoru. (Varan)
  • Ve scénách z Oválné pracovny je na prezidentově pracovním stole jasně vidět dóza s želatinovými bonbóny. Jde o odkaz na prezidenta Ronalda Reagana, o němž je obecně známo, že v jeho blízkosti nesměly „jelly beans“ nikdy chybět. (nOvYl)

Související novinky

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

02.10.2013

Smutná zpráva pro milovníky špionážních thrillerů. Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších představitelů žánru zemřel včera ve věku pouhých 66 let. Clancy se proslavil romány z období tzv. studené…

Agent „Mr. Clark“

Agent „Mr. Clark“

19.01.2006

Postavu agenta Johna Kellyho alias Mr. Clarka stvořil spisovatel Tom Clancy (Hon na ponorku). Ten už se ve filmu objevil jednou a to v podání Willema Dafoea v thrilleru Jasné nebezpečí. Tehdy však…