Jasné nebezpečí

• USA Clear and Present Danger (více)
Trailer

Americká pobřežní hlídka najde na lodi zavražděného amerického podnikatele i s rodinou. Zavražděný muž je dlouholetým přítelem prezidenta Spojených států Bennetta. Ukáže se, že muž byl zapleten do obchodů s kolumbijskou drogovou mafií a měl jim vyprat 650 miliónů dolarů, které se později najdou na jeho účtech. Prezident ty peníze chce, a tak společně se svým poradcem pro národní bezpečnost Jamesem Cutterem usoudí, že se v tomto případě jedná o jasné nebezpečí, a tím mu dává neoficiální povolení k tajnému vojenskému zásahu s krycím jménem Reciprocita, jehož cílem je likvidace muže, který nechal zabít jeho přítele. Jedná se o muže jménem Ernesto Escobedo. Mezitím je do funkce zástupce ředitele CIA jmenován Jack Ryan, protože admirálu Jimu Greerovi byla diagnostikována rakovina slinivky a on umírá. Jack Ryan žádá kongres o navýšení financování akcí CIA v Kolumbii a dává senátorce své slovo, že se nejedná o vojenskou akci. To pro Cuttera znamená, že musí vojenskou akci v Kolumbii před Reacherem utajit a spojí se s Bobem Ritterem ze CIA. Ritter na akci najímá Johna Clarka, jehož úkolem je vybrat vhodné vojáky, a kapitán Ricardo Ramirez bude celou akci v Kolumbii řídit. Ernesto Escobedo o akci neví a je vzteky celý bez sebe, že se ke svým 650 miliónům dolarů nemůže dostat. Najímá si agenta Felixe Corteze, který zjišťuje, že do Kolumbie přijede ředitel FBI Jacobs, aby o těchto penězích vyjednával s kolumbijským generálním prokurátorem. Jenže Cortez hraje proti Escobedovi právě s Cutterem a nechá Jacobse zavraždit tak, aby podezření padlo na Escobeda. Dohoda je taková, že Cortez Escobeda zabije, převezme vedení nad kartelem a pak sníží dodávky drog do USA. V USA pak zavřou nějaké drogové bossy a bude to vypadat, jakože se daří vyhrávat válku s drogovou mafií. Cutter na oplátku zradí vojenskou operaci v Kolumbii a nechá je napospas Cortezovi. Ritterovi přikazuje, aby se zbavil veškerých důkazů o operaci Reciprocita. Jack Ryan se však o schůzce Cuttera a Corteze dozvídá a nabourá se do Ritterova počítače, kde se mu podaří získat pár důkazů o spiknutí v Kolumbii. Má obavy o životy vojáků a okamžitě letí jako civilní osoba do Kolumbie, aby se zde setkal s Clarkem, a společně se vydají na záchrannou misi... (TV Prima)

Trailer

Jizni Tlapa

Tak skvělý hrecký potenciál zkazit překombinovaným dějem je obroským krokem stranou... akce bylo pramálo a stopáž byla přímo zabijácká.... na lehký nadprůměr, ověnčený trojicí hvězdiček tak zbyla povedená hudební linka, sám hlavní sympaták Ford a frajersky nikdy se neminoucí sniper Cruz..šíleněěěě nataženéé zlamánííí! ()

helloween93

Čekal jsem že to bude politická nuda, ale rozhodně nebyla. Nudu si tedy představuju jinak. Celkem inteligentní politický thriller z pera již zesnulého Toma Clancyho, který dokáže diváka držet v šachu a překvapit ho. Harrison Ford předvádí svůj standartní výkon a rozhodně nezklamal a Will Dafoe svojí partii sehrál také skvěle. Řemeslně dobře zvládnutá "Clancyovka". 4* ()

kingik

Ve třetím filmu z volné série příběhů analytika CIA Jacka Ryana podle románů Toma Clancyho se Ryan zaplete do vyšetřování aktivit kolumbijského drogového kartelu, které sahají až k lidem blízkým americkému prezidentovi. Harrison Ford hraje v tomto politickém špionážním thrilleru poměrně přesvědčivě, ale filmu by slušelo zkrácení stopáže, možná by tolik nevynikala jeho průměrnost. ()

monolog

Skvělý film, kterýmu neuvěřitelně škodí, že ho naše televize opakují do omrzení. Považte od roku 2003 šel nejméně devětkrát. A to o Jacku Ryanovi natočili celkem čtyři filmy, Hon na ponorku dávali jen třikrát, Vysokou hru patriotů sedmkrát a Nejhorší obavy jednou (pokud nepočítám 20x na HBO). Upřímně řečeno by takováto dávka zabila každý film a tím víc film, kde není zrovna příliš akce, humor vůbec a je delší víc jak sto m"inut. Ford jako Ryan je sice dobrej, ale podle mě byl nejlepší Baldwin. Fordovi prostě tu kancelářskou krysu neuvěříte. Jinak se mi líbilo provázání s předchozím snímkem, přeci jen to potěší, když tam jsou stejní herci i ve vedlejších rolích. ()

swamp

Po "rodinnějších" Patriot games nám Phillip Noyce naservíroval druhý film s hlavní postavou Jacka Ryana v podání Harrisona Forda. Oproti pomalému prvnímu dílu jsme se však dočkali ještě pomalejšího (a delšího) rozjezdu a druhá polovina už sice byla akčnější, ale tak trochu nadsazená (vrtulník za 2 miliony amerických dolarů - záchranná akce v Kolumbii - to vše prakticky ve dvou lidech). Navíc jinak naprosto vážnému filmu moc neprospělo vykreslení amerického prezidenta jako karikatury (klidně by ho mohl hrát Leslie Nielsen), chápu, že to možná byl záměr, ale i tak.. Přesto se jedná o poměrně kvalitní politický thriller. Jo, a moc nemusím přehnaný americký patriotismus. :P ()

• Ve scénách z Oválné pracovny je na prezidentově pracovním stole jasně vidět dóza s želatinovými bonbóny. Jde o odkaz na prezidenta Ronalda Reagana, o němž je obecně známo, že v jeho blízkosti nesměly „jelly beans“ nikdy chybět. (nOvYl)
  • Natáčelo se od 8. listopadu 1993 do 14. března 1994 v D.C., Nevadě, Kalifornii, Arizoně, Virginii, Mexiku a Ekvádoru. (Varan)

Související novinky

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

Zemřel Tom Clancy, autor Jacka Ryana

02.10.2013

Smutná zpráva pro milovníky špionážních thrillerů. Jeden z nejuznávanějších a nejúspěšnějších představitelů žánru zemřel včera ve věku pouhých 66 let. Clancy se proslavil romány z období tzv. studené… (více)

Agent „Mr. Clark“

Agent „Mr. Clark“

20.01.2006

Postavu agenta Johna Kellyho alias Mr. Clarka stvořil spisovatel Tom Clancy (Hon na ponorku). Ten už se ve filmu objevil jednou a to v podání Willema Dafoea v thrilleru Jasné nebezpečí. Tehdy však… (více)