• peetriss

Po průměrné Vysoké hře patriotů vidím v pokračování naprosto Jasné nebezpečí, že se Jack Ryan nezadržitelně řítí do podprůměru. Nezničitelný Harrison Ford si to tentkrát rozdá s narkomafií v příběhu tak mdlém, nudném a občas nelogickém, že mě s příbývajícími minutami přestával stále více a více zajímat. Bylo mi úplně jedno, jak to dopadne. Oproti Vysoké hře patriotů nevyčnívá ani Horner se svou hudbou a vysoce atraktivní obsazení Ford - Dafoe - de Almeida je zbytečně promarněné. Fordův Jack Ryan si ke mně, na rozdíl od Baldwinova, cestu nenašel.(22.10.2013)

Harrison Ford má oproti převážné většině představitelů akčních rolí výhodu v tom, že je kvalitní charakterní herec. Režisér Phillip Noyce sice nikdy nebude sbírat vavříny na filmových festivalech, ale je to slušný řemeslník, který je sem tam schopen spáchat i lahůdkovou scénu, jako je přepadení amerického konvoje uprostřed latinoamerického velkoměsta. Scénárista se ve své fantazii přiměřeně krotil, takže příběh má hlavu a patu bez krkolomných konstrukcí. Nakonec je z toho průměrný akční film s typicky neprůstřelným hlavním hrdinou. Špičky žánru stojí jinde, ale na jedno zhlédnutí je Jasné nebezpečí volbou bez rizika. Celkový dojem: 55 %.(21.10.2013)

Myslím, že filmu ukazuje na několik velice vážných problémů, které mohou ohrozit, a také ohrožují jakoukoliv akci.A to jak na straně zákona, státu, či organizace, anebo na straně gangsterů a mafiánů.A sice je-li konflikt přesunut do osobní roviny.Je stupidní zabít prezidentova přítele i s rodinou a domnívat se, že to projde bez povšimnutí.Ovšem jestliže prezident, zde USA, začne používat státní mocenské, ale hlavně silové prostředky k osobní mstě je zaděláno na problémy.Pekař jaksi nemůže pracovat, aniž by nebyl od mouky.Příběh tady velice přesně a hlavně v logickém sledu ukazuje události, které jsou prvotním zločinem spuštěny.V určité fázi, když už umírají lidé se americký prezident snaží vyvléci z odpovědnosti.A dělá to otřesným způsobem.A stejných praktik používají i ti, kteří jeho vůli realizovali, protože je žene starost o vlastní kůži a existenci.A nelitují ani nejodpornějších počinů, tedy zrady vlastních vojáků,kteří jejich rozkazy realizovali.Je to děsivý obraz ze kterého mrazí.Film však končí typicky americkým závěrem, kdy opět vítězí ten spravedlivý......Nicméně je to dobrá sonda do praktik tajných služeb.(10.9.2014)

Ve třetím filmu z volné série příběhů analytika CIA Jacka Ryana podle románů Toma Clancyho se Ryan zaplete do vyšetřování aktivit kolumbijského drogového kartelu, které sahají až k lidem blízkým americkému prezidentovi. Harrison Ford hraje v tomto politickém špionážním thrilleru poměrně přesvědčivě, ale filmu by slušelo zkrácení stopáže, možná by tolik nevynikala jeho průměrnost.(5.3.2009)

• Morholt

Neni to akčňárna, neni to ani řádné drama nebo politický thriller, ale lze říct s jistotou, že je to totální béčko s lepším obsazením. Harrison Ford vytvořil další ze svých nechutně kladných rolí (ostatně jako téměř vždy) a Willem Dafoe si svým hopsáním po pralese asi chtěl připomenout svou nejvýraznější roli z Čety. Nuda.(8.8.2008)