Věci nejsou černobílé. Někdo to zjistí, až když pořádně narazí. Během šestatřiceti hodin se v Los Angeles protnou osudy několika zcela odlišných lidí. Třebaže jsou všichni odlišní, přece jen je spojuje víc než jen místo jejich bydliště. Všichni se totiž nějak potýkají s rasovými či etnickými předsudky. Dvojice černošských zlodějíčků využívá barvu pleti jako omluvu pro své kriminální jednání. Bílý prokurátor využívá rasovou problematiku pro svou kariéru, zatímco jeho psychicky labilní manželka nachází v okolí samé důkazy pro oprávněnost svých rasových předsudků. Perský obchodník je přesvědčen, že představitelé zákona jej diskriminují kvůli jeho původu. Bělošský policista bez skrupulí zneužívá svých pravomocí k ponížení noblesní černošské ženy před očima jejího manžela. Několik náhod, ve kterých sehraje roli autonehoda, výstřel ostrého nebo naopak slepého náboje, však každého z hrdinů postaví tváří v tvář pravdě o jeho vlastních slabostech a temných stránkách… (Česká televize)

URBAN

Skvělé ztvárnění příběhu postav a všeho kolem , ale já jsem si celou dobu říkal něco jako proboha o čem to vůbec je a to jsem si říkal po celou dobu takže zítra nejspíš ani nebudu vědět jak se ten film jmenoval nýbrž že jsem ho vůbec viděl , ale na negry ze začátku určitě nezapomenu těm se směju doted xDD ( 31.3.13/MAC ) ()

eye candy

Tema odcizeni a neschopnost komunikace, kterou tak dobre vystihl don cheadle v prvnich vetach filmu, sice kazdeho z nas nerajcuje, i tak se ale haggisovi povedlo vytesat z tohoto pomerne casto opracovavaneho materialu poutavy obraz los[t] angelske spolecnosti. Kazdeho urcite potesi kvalitni herecke obsazeni a na jeden film az necekane mnoho znamych hollywoodskych hvezd. Hodnotit takoveho dona cheadla je asi zbytecne, ale pochvalu si zaslouzi i ludacris. Promena jeho postavy byla asi nejvyraznejsi, navic se spolu s larenzem tatem zasazovali o humornejsi stranku filmu ()

eJacques

...Den před udělováním Oskarů mě zaujala nominace tohoto filmu, tak jsem se podíval... A on opravdu den nato Oskara získal... Což mě potěšilo, protože ten film je opravdu dost dobrý... Mozaika různých příběhů, pokaždé s podtextem rasové nesnášenlivosti, se nakonec zajímavě skládá a snímek graduje... Opět perfektně poskládaná koláž (obdoba snímku Saw, ale trochu jinak), hudba terfná, střih naprosto úžasný (Oskar) a zážitek absolutní... Doporučuji ()

Cedr

Tento dvouhodinový pohled na osudy několika obyvatel Los Angeles velmi dobře funguje jako poutavá kritika společnosti a to zejména rasismu, xenofobie a podobných "moderních" problémů. I po druhém shlédnutí film nenudí a donutí vás se tak trochu zamyslet. Rozhodně jeden z těch kvalitnějších filmů posledních let. ()

Triple H

Fajn dráma, dobré obsadenie i keď toho Oscara mala dostať predsa len asi Skrotená hora. Scéna kde sa ukážu kvality neviditeľného plášťa je emocionálne mimoriadne silná. ()

Decker

Chytry thriller odrazejici rasovou a socialni predpojatost v USA. Rozhodne k zamysleni, protoze nikdo neni bez viny. ()

Mona07

Propletenec příběhů zdánlivě spolu nesouvisejících... ovšem v závěru do sebe všechno dokonale zapadá. Emotivně silné, silně emotivní. . . Snímek ukazující fakt, že povaha člověka není černobílá, ale že se vyznačuje různými odstíny šedi, od té nejsvětlejší, bílé jako sníh až po tu tmavou, černou jako temná díra. . . 8/10 ()

maxxxim

Spleť príbehov obyčajných ľudí pospájaná do predvídateľnej výslednice. Náhoda tú hrá hlavnú rolu do takej miery, že niekedy sa zdá, že to nie je ani možné a to robí film odlišný od iných s podobným priebehom. Prerody hlavných hrdinov v priamom prenose majú tiež čo ponúknuť, hoci ako som už napísal sú ľahko predvídateľné. Nenáročný snímok, ktorý ponúka humor, myšlienku, excesy. ()

Doudis19

Jeden z nejsilnějších filmových zážitků. Je až s podivej ,že sceny jako neprůstřelný plášť nebo vyprošťování z auta nejsou širší veřejnosti známější. Výborný film. ()

dan.pacino

Ůžasná hudba, skvělá atmosféra, vynikající herci. Krása od začátku do konce. Filmy s více příběhy spojenými a různě propojenými jsou prostě jistota:) zajímavé komentáře: drake31 ()

chelseaman22

Příběhů bylo jako dešťovek po dešti, emocí, jak na svatého Valentýna a tragédií naštěstí s mírou. Díky Ti Paule Haggisy, žes Nám to neosolil ještě víc. Žijeme ve světě, jež je pln sviní (nevyjímaje Nás) a je jen a jen na Nás, jak velkou svini budeme svým chováním představovat. Snímků, po kterých by jste si s radostí dali dvojitou skotskou s ledem je vážně pomálu. Ne, že bych chtěl podporovat alkoholiky, ale kvůli lidskému charakteru... Viva! 86% ()

LeoH

Po 40+ letech filmového diváctví člověka už máloco nadchne tak, aby si to hned druhý den běžel dát ještě jednou, ale Crash se mnou přesně tohle udělal. Čekal jsem zlý, pesimistický film plný násilí, dostal biják, který sice nepříjemnými emocemi nešetří, ale jeho vyznění je úplně jiné; ze začátku se sice tváří jako přímočará protirasistická agitka s žvanivými gangstery opsanými od Tarantina, ale pak se skrz různé relativizace, zvraty a přesměrovávání vytvořeného napětí (to všechno by snadno mohlo působit samoúčelně a uměle, být to napsané nebo zahrané jen o málo jinak než takto… lidsky, jiné slovo pro to nemám) pomaloučku překlopí do nálad, myšlenek a meditací bližších takovému Jarmuschovi nebo Wendersovi, podaných ovšem modernějším jazykem, s významo- a náladotvornou kamerou i zvukem, nápaditým a chirurgicky přesným střihem a účelně navybíranou hudbou (no, bez Kathleen York bych se možná obešel), to vše v pokorné službě celku. — Nestačím se divit nad komentáři části svých oblíbenců, pro jednoho je Crash přesně tím naivním antirasistickým apelem, nad který se podle mě povznáší po pár desítkách minut, druhý si naopak libuje, jak je ve věci multikulturalismu totálně pesimistický (na mě působil optimisticky), třetí ho má za midcult (fakt v tom to tunelování vysoké kultury nějak nevidím), další dva by ho chtěli delší, aby toho řekl víc (co ještě nebylo řečeno?)… Tak široké spektrum mnohdy protichůdných reakcí vídám málokdy. Já si každopádně ponechám své ustrnutí a úžas nad křehkou nejednoznačností, která z mého pohledu osvěžujícně laskavým způsobem zrcadlí nejistoty počínajícího 21. století tam, kde jiní vidí černobílý podbízivý kýč. ()

Lachtaan

Mozaika silně lidských příběhů v pravděpodobně nejkosmopolitnějším městě světa za přítomnosti precizního castu a opravdu důrazné vypovídající hodnoty o tom, jak imigrace minimálně posledních 60 let formuje naši společnost. Tu americkou, kde se střetávají civilizace z celého světa, především. Ani nevím, zda bych tuhle podívanou doporučil komukoli, kdo stále trpí rasovými předsudky. Asi by si je po zdejších událostech spíše prohloubil, než aby dokázal prozřít jako alespoň některá ze zdejších postav. Wow zážitek, Oscar naprosto na místě! [viděno na Netflixu 12.6.2023] ()

senor

Velmi silný filmový zážitek, ze kterého ale přece jen trochu moc čouhají ty dvě skvělé scény a zbytek je hodně scénáristicky překombinovaný, snad skoro ještě víc než Magnólie. Na konci si Haggis moc neví rady tak zařadí (stejně jako v Magnólii) písničku (nic moc) a prostřihy na jednotlivé postavy, s tím že na vše padá očišťující sníh (i když to je možná lepší než žáby). Pro mě žádná bomba - 7/10. ()

Magneto

Film je to dobrý,ale vlečie sa strašným tempom...Okrem toho niektoré "osudové" zmeny sú až príliš pritiahnuté za vlasy...Semtam prekvapí naozaj umným spracovaním rasovej problematiky a dáva podnet na zamyslenie...Očakával som mnoho a o to som viac sklamaný. ()

andriy

Úžasný film nutící k zamyšlení. V některých pasážích jsem trnul hrůzou, co se stane. Filmů,které ve vás zanechají tak silný dojem jako Crash není mnoho. ()

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Oscary plné překvapení