Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Stárnoucí Indiana Jones učí na univerzitě a žije poklidný život. Jsou však padesátá léta a Amerika zažívá hysterii ohledně sovětských a komunistických agentů. Jednoho dne ho unese právě skupina ruských agentů vedená podivnou vědkyní Irinou Spalko, již doprovází několik ruských vojáků, kteří hledají na americké základně podivnou bednu. Indiana se ze zajetí dokáže osvobodit. Celá záležitost mu přinese jen nepříjemnosti, když je vyšetřován americkou tajnou službou. V důsledku tohoto vyšetřování je Indiana vyhozen z univerzity. V té době ho však vyhledá mladík Mutt Williams, který ho požádá o pomoc pro svého otčíma, profesora Oxleyho, a svou matku Marion, kteří odjeli do Jižní Ameriky hledat tajemnou křišťálovou lebku. Indiana je informací o lebce ohromen a ihned s Muttem odjíždí do Peru, kde se Oxley a Muttova matka ztratili. Indianovi nedělá problém hrobku španělského conquistadora a v něm křišťálovou lebku najít. Zanedlouho nalezne i profesora Oxleyho. Jak se ale ukáže, Oxley se pomátl na rozumu a Indiana ani Mutt z něj nejsou schopni dostat nějaké souvislé informace. Ke všemu jsou v té době zajati Rusy, které opět vede Irina Spalko. Rusové mají v zajetí i Muttovu matku, Marion. Ukáže se, že Mutt je ve skutečnosti synem Indiany. Rusové po Indianovi a jeho doprovodu chtějí, aby je dovedli do tajemného zlatého indiánského města, které je legendou s lebkou spojené. Rusy doprovází zrádce Mac, který se nechal ke spolupráci s Rusy uplatit. Po krátké době se podaří Indymu a jeho doprovodu včetně Maca, který Indymu namluví, že pracuje pro CIA a Rusy tak monitoruje, utéci... (TV Prima)

(více)

Videa (15)

Trailer 1

Recenze (1 727)

Marigold 

všechny recenze uživatele

Z mého pohledu si Indy s padesátými léty rozumí naprosto skvěle. Nicméně o dost hůř si rozumí s 21. stoletím, vizuálně mi to přišlo sterilní, vyžehlené a občas podbízivé. Harrison Ford má pořád hromské koule, což se bohužel nedá říci o Cate Blanchett (a žel nejen z důvodů pochopitelných). Shia LeBoeuf svůj legolasí part také odtáhl se ctí, nicméně tohle pomrkávání na mladší publikum, kterému už dědek s bičem nestačí, to mi vadí. Podobně jako lucasovská infantilita... Co se mi líbilo? Atmosféra, místy páchla záhrobně stuchle jako zastara. Spielbergův konzervativismus, který nenudí a nepůsobí anachronicky. Přesto svoje dojmy z Indyho vystihuji slovem rozpačité. Mám pocit, že tam, kde původní trilogie vystačila s málem, musí čtyřka až příliš sahat k megalománii a nadsazenosti... Je to prostě dobře opracovaný produkt a z mého pohledu jednozačně hit, ne však kult. ()

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Přestože se Indiana Jones ve třetím díle napil elixíru života, Harison Ford viditelně zestárnul. Od pohledu dědek. Ale svými kousky udivuje jako zamlada. Čtvrtý díl jedné z nejpopulárnějších filmových ság není vůbec pozadu za předchozími, přestože od natočení prvního dílu uplynulo již 27 let. Indy se posunul do padesátých let, kdy řádila studená válka a Amíci viděli komunistu všude možně. Pořád dobrá akce, přitažlivá scenerie, jen mi vadily ty digitální efekty, holt už to není poctivá filmařina. Ale svých pět hvězd nedávám z nostalgie. Indy je pořád dobrej a to se cení! ()

Reklama

Gemini 

všechny recenze uživatele

Zlatavý opar přítomný ve všech obrazech napovídá, že tento film bude nejvíce připomínat setkání starých mazáků, kteří si v družné zábavě nad sklenkou vyprávějí o svých největších hrdinských skutcích - a pořádně si to své vyprávění přibarvují. Důkazem toho budiž, že Indy tentokrát už navzdory svému pokročilému věku (kteroužto stylizaci umocňuje nostalgickými povzdechy nad odchody svých blízkých z tohoto světa) definitivně opustil třídu v rámci zábavy jakžtakžuvěřitelného geroje a stal se kýmsi nezničitelným, ba dokonce nezasažitelným - těch pár pěsťovek a kopanců se nepočítá. Pokud jde o příběh - nemám absolutně problém s emzáky ani se sovětskou sbornou (Cate alias Irina je přece z Ukrajiny;)) a navíc úvodní čtvrthodinovka v Area 51 a přilehlé testovací oblasti je z celého filmu největší nářez. Pak samozřejmě na scénu přifrčí mladý Marlon Brando/James Dean/Elvis Presley a zábava ještě chvíli pokračuje, ale pak najednou začne těch WTF a nelogičností a neukončeností a animátorských exhibicí přibývat, až se nakonec dojde k něčemu, co neumím popsat jinak než jako "A tohle bylo jako vono? A co to teda vlastně bylo?", jinými slovy i přes nesporné řemeslné kvality a povedené vtipy pro znalce (zlatý předmět v bedně v Area 51) i neznalce série (barová rvačka a následná honička zakončená v knihovně) se Indy při svém čtvrtém dobrodružství dostal "over the top" a směrem ke konci zahájil krkolomný sešup zpátky tam, odkud kdysi vyrazil - a odkud snad brzy vyrazí mladá krev s napomádovaným hárem a vlnou, na kterou Robert Pattinson nikdá mít nebude;) 70% a víc ani ránu. ()

Cival 

všechny recenze uživatele

Solidní dobrodružná podívaná, čechraná podobně jako Iron Man hlavně povrchními průpovídkami. Nevadí mi jízda na sci-fi z 50. let, ani divoké finále - zvolené stylizaci ale ty digitální orgie z druhé poloviny moc nesvědčí. V jistém směru promakaný film, bohužel přišel o svého největšího tahouna. Dědka Jonese by zválcoval kde kdo. ()

CheGuevara 

všechny recenze uživatele

Království křišťálové lebky je až příliš vybledlá vzpomínka na ty báječná dobrodružství doktora Jonese. Starý dobrý Indy se sice vrátil, ale společně s několika zbytečnými postavami a s dobrodružstvím, které je na rozdíl od hledání svatého grálu, archy úmluvy nebo kultu bohyně Kálí jenom nezáživnou báchorkou. Snad je to tím evropským kulturním prostředím, ale zápletka o záhadné kultuře v Jižní Americe nemůže nikdy konkurovat mystickému významu bohyni Kálí či dokonce svatému grálu (o arše ani nemluvě). Aspoň že Ford potažmo Indy je stále neumírající jistotou, jak ve vodách svého žánru, ale i jako ten nejbáječnější hrdina stříbrného plátna. Snad to byli ti Rusové, Jonesovská rodinka nebo jsem byl jenom až příliš unavený, ale takovým způsobem na Indyho vzpomínat rozhodně nechci. PS: Samozřejmě, že ve vodách dobrodružných filmů již několik let nemá Indy soupeře, ale v rámci své série je již poněkud vyšeptalý, a proto tíhnu k ostřejšímu hodnocení. ()

Galerie (79)

Zajímavosti (124)

  • K devatenáctileté pauze, která uběhla od Poslední Křížové výpravy (1989), hlavní tvůrce celé série George Lucas v čase premiéry řekl: "Původně jsem skutečně uvažoval jen o trilogii a chtěl jsem u ní zůstat, začátkem devadesátých let ale Steven Spielberg a Harrison Ford přišli s tím, že bychom měli pokračovat. A s tím pro mě souvisel úkol najít dobrý námět. Což se ukázalo být ještě těžší, než se původně zdálo, protože poklad, po kterém doktor Jones půjde, by neměl být jen fascinujícím mýtem, ale musí být také co nejvěrohodněji zakotven v realitě. Léta jsme se průběžně scházeli a probírali různé nápady. Ale to, co se líbilo jednomu, se nikdy nelíbilo ostatním... bylo to k uzoufání. Zároveň se objevovaly další a další filmy - od Mumie po Laru Croft - které vyprávěly dobrodružství po vzoru Indiany Jonese, což naše možnosti zužovalo. Nakonec jsem jim oběma přednesl nápad s křišťálovou lebkou a řekl: 'Tohle bude fungovat. A buď tenhle příběh uděláme teď, anebo to necháme plavat. Měňte si klidně všechno možné, ale u téhle základní myšlenky zůstaneme. Pro mě není finančně nezbytné natočit další film, takže si dobře rozmyslete, co chcete.' Tím jsem je nakonec přesvědčil. Než jsme se dostali k natáčení, tu a tam jsme na příběhu samozřejmě ještě něco změnili, ale taky jsme si při tom užili spoustu legrace." (NIRO)
  • Za kamerou se bohužel nemohla sejít celá "rodina" z předchozích dílů. Stařičkého a napůl slepého kameramana Douglase Slocomba nahradil Spielbergův aktuální spolupracovník Janusz Kaminski (musel mnohokrát shlédnout starší díly, aby věrně napodobil Slocombeův styl), který tak s režisérem točil už pojedenácté. Nedostavil se ani kaskadér Vic Armstrong, protože právě natáčel Mumii: Hrob Dračího císaře (2008), a zúčastnit se bohužel nemohl ani obrovitý Pat Roach, který hrál ve všech třech předchozích (1981, 1984, 1989) filmech (mohutného Šerpu, nacistu rozsekaného vrtulí, indického dozorce v dole, německého vojáka u vzducholodi), ale v roce 2004 zemřel. Stejně tak nás v roce 1992 opustil Denholm Elliott - představitel Marcuse Brodyho, muzejního kurátora a dlouholetého Indyho přítele. Indy (Harrison Ford) má tedy v Království křišťálové lebky nového rádce, dobrého kamaráda ze studií a současného kolegu na Marshallově univerzitě, děkana Charlese Stanfortha (Jim Broadbent). (Rodriguez)
  • Překvapením byl pro americkou produkci přístup anglických herců Johna Hurta (Oxley) a Raye Winstonea (Mac). Zatímco většina amerických herců by přijala jakoukoli roli díky tomu, že film natáčí samotný Spielberg, oba Britové poděkovali za nabídku a nechali si poslat scénář s tím, že se pak rozhodnou. Nakonec kývli, přičemž Winstone se podivoval nad tím, že svůj scénář musel po natáčení odevzdat produkci. (Rodriguez)

Související novinky

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Od roku 2022, kdy Steven Spielberg představil fandům svůj Zlatým Glóbem ověnčený osobní film Fabelmanovi, jsme moc netušili, k čemu se chce jeden z nejslavnějších režisérů všech dob příště… (více)

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

O pátého Indiana Jonese není dostatečný zájem

12.06.2023

Asi za dva týdny do kin dorazí Indiana Jones a nástroj osudu, pátý a prý poslední díl kultovní dobrodružné filmové série. Už teď se ale na veřejnost dostávají první odhady, jak by se očekávanému… (více)

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

První reakce na Indiana Jonese jsou smíšené

19.05.2023

Snímek Indiana Jones a nástroj osudu si užil svoji slavnostní premiéru na festivalu v Cannes, kde se Harrison Ford záhy dočkal pětiminutového potlesku ve stoje. Hned poté se na Twitteru začaly… (více)

Pátý Indiana Jones byl dotočen

Pátý Indiana Jones byl dotočen

01.03.2022

Hotovo, dotočeno. Pátý Indy má za sebou oficiálně poslední klapku a to znamená, že nyní přichází řada na náročný proces postprodukce, stříhání, a závěrečně dolaďování předtím, než snímek přistane v… (více)

Reklama

Reklama