Dvouproudá asfaltka

• USA Two-Lane Blacktop

Dva vyznavači rychlé jízdy – řidič a mechanik – v chevroletu z roku 1955 a muž středních let v zánovním žlutém Pontiaku GTO se náhodou potkají na silnici směřující odnikud nikam. Jejich závod napříč americkým Jihozápadem podle toho vypadá: je totiž lhostejným setkáváním a míjením v krajině, jež je za předním sklem nekonečně vzdálená. Zamlklá, podmračená stopařka by byla dobrou cenou pro vítěze, kdyby mohl existovat a kdyby ona nebyla zajatkyní vlastní svobody. Společnost Universal snila o „další Bezstarostné jízdě“, ale dostala něco víc. Nízkorozpočtová road movie je mrazivou odpovědí režiséra Monteho Hellmana (na filmu se podílel i jako střihač) na romantické okouzlení dlouhovlasými hrdiny na motorkách. Putování bezejmenných protagonistů (v podání hudebníků Dennise Wilsona a Jamese Taylora a Hellmanova oblíbeného Warrena Oatese) má výrazný existenciální rozměr: závod beze smyslu a bez konce je silným obrazem odcizení a nevíry v budoucnost Ameriky na počátku 70. let. (oficiální text distributora)

Skratchy

Přirovnávát toto k Vanishing Pointu je trochu odvážný......film jsem nějak nepochopil,nejdříve se řidič Pontiacu a osádka Chevroletu vsadí kdo dojede do Washingtonu první,říkal jsem si ok to vypadá zajímavě,pak se ale ve filmu začnou objevovat naprosto nelogické zvraty a ze závodu defacto sejde.Naprosto debilní a otevřený konec filmu to podtrhuje.Dvě hvězdy,z toho jedna za Pontiac GTO. ()

Marator

Dvouproudá asfaltka je nudná road movie s protivnými "herci" a stupidním scénářem. Ostatně tomu odpovídá i skutečnost, že jsem u toho tak pětkrát usnul a dodíval se na to jen z povinnosti, abych napsal tohle. Nechápu v komentářích srovnání s Bezstarostnou jízdou, Vanishing point apod. ()

kyjo

Dvouproudá asfaltka rozhodně patří mezi ty zajímavější road movies, co jsem viděl. Děj se motá kolem závodu namyšlenýho postaršiho chlápka v Pontiacu GTO se dvěma profi závodníkama ve starý, ale nabušený rachotině - napříč amerikým jihozápadem. ()

Trumper

Film je jakýmsi mixem Bezstarostné jízdy a Vanishing Pointu a minimálně v autenticitě oba dva jmenované předčí. K jeho sledování je však zapotřebí vysoká dávka divácké trpělivosti a ta mi bohužel chyběla. Na druhou stranu je pravda, že Two-Lane Blacktop je jedním z těch filmů, u kterých není absence děje chybou, ale vlastností. /65% ()

Muf911

Film bez děje, kde se skoro nemluví, ale vládne mu taková zvláštní atmosféra. Dva kluci a holka, kterou někde nabrali, potkají chlápka ve žlutém pontiaku GTO, který si s Nimi chce dát závod. A tak se jede, vlastně se ani moc nezávodí, spíš se prožívá takové road movie v hippie stylu počátku 70. Let. Někdy si to budu muset dát ještě jednou, v lepší kvalitě, se skleničku po ruce a pozdě věcer. ()

BigBrother

Vanishing point bez speedu. Takže i když o rychlých autech, je to dost pomalé. Film vyžaduje náročnějšího a dobře vyspalého diváka. ()

RoyBatty444

Roadmovie o 1/4 míľových nadšencoch a GTO chlapíkovi so silným pudom klamania. Niečo ako nezávislák o autách a závodní. Herecke výkony na prostredie pasentne realistické aj keď väčšina silná ochotníčina.1955 Chevrolet One-Fifty, 1970 Pontiac GTO IMCarDb ()