Star Trek IV: Cesta domů

Star Trek 4: Návrat domů

Star Trek IV: The Voyage Home

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1986, 119 min

Star Trek IV stejně jako předchozí díl navazuje na minulý děj. To ovšem není tak strašné v porovnání se Star Trekem III, protože zdě jde pouze k uvedení do děje, což znamená vysvětlení proč je posádka na Klingonské lodi, kde je Enterprise a proč se hrdinové musí vrátit domů. Toť vše co se návaznosti týče a to vše se dozvíme v prvních pěti minutách filmu které shrnují veškerý děj. Neopakuje se tak situace ze Star Treku III kde, když jste nevideli předchozí díl tak si v podstatě neškrtnete. Voyage Home má vlastní příběh, který s předešlými filmy má společný jenom úvod, proto sí v kontextu stojí o mnoho lépe, člověk se necítí být svázán dějovou linkou a může se plně věnovat ději. Samotný děj není moc akční, to naprosto připouštím, nedočkáme se žádných vesmírných bitev, ani se nevydáme tam kam se dosud nikdo nevydal. Vše se v podstatě odehraje na stařičké planetě Zemi. Otázka je ovšem kdy a zde přichází na řadu ona originalita celého děje. Autorům se příběh opravdu povedl a střet 20. a 23. století je opravdu promyšlen do nejmenších detajlů, což sebou nese i hromadu humorných a komických situací (například když se v 90. letech ptá Čechov svým ruským přízvukem amerického policisty na nukleární vojenská plavidla je úplně geniální, zvláště v dobovém kontextu). Hláškami je totiž tento film prošpikován od samého začátku do konce. Tvůrcům se tak povedlo něco nevídaného, kdy staví na příběhu a promyšlenosti děje více než na tupou akci. Co se mě osobně týče tak tah tímto směrem je přesně to co se mi na sci fi zamlouvá. Dalo by se připustit, že tu a tam je vysvětlení jistých kliček kulantně nadsazeno a občas člověku nesedí, ale přesto děj nenudí a napětí si udrží až do samého závěru. Herecké výkony a zpracování nemá cenu nijak zvlášť hodnotit, to je pořád skvělé. Pochvalu si zaslouží i zapracování více postav, kdy už to není jenom trojice Kirk, Spock a Kostra, ale podařilo se zapojit kompletní posádku a všichni víceméně dostanou stejné množství prostoru. Na závěr snad jenom takové shrnuté, Stár Trek je pro mě vyloženě srdcová záležitost už od ranných dětských let kdy běžel na České televizi a tenhle film je podle mě nejlepším ST filmem s původní posádkou v hlavní roli.(15.6.2006)

Takový Star Trek neStar Trek, který je neobyčejně vtipný a zábavný a skoro vůbec se neodehrává ve vesmíru!( což je tedy kvůli určitým vesmírným faktům, které Star Trek poněkud ignoruje, skoro dobře) Prostor, jaký byl zde dán ojedinělým charakterům, je s předchozími Star Trek filmy skoro neporovnatelný, tedy, tady je samozřejmě větší a to je určitě dobře, protože v prvních třech filmech mi mimojiné trochu vadila i jistá odměřenost, a to tady nehrozí. Zaměření na přírodu je sympatické, stejně jako spousta detailů z nichž bych vypíchnul především sympatický a lidsky neegoistický (jak poznamenal pan Spock) předpoklad (autorů) o velrybí inteligenci a hlavně cestování v čase, jehož případné paradoxy jsou vyřešeny za pomoci "osudu", jak to naznačil v jedné scéně ve starém Enterprise tuším Scotty nebo Sulu. Hudba Leonarda Rosenmana je do tohoto typu filmu silně netradiční ( určitě mě zaujaly až barokní postupy), ale rozhodně zdařilá. Kirkova posádka mi, vyjma Spocka, nikdy nepřirostla tolik k srdci ( ačkoliv jsem ze starého seriálu docela dost epizod zkoukl), ale je klidně možné, že se to po zhlédnutí jejich čtvrtého filmu, změní...Dodatek: a můžu říct, že změnilo natolik, že s odsupem času mám Kirkovu posádku mnohem raději než tu Picardovu....tomu říkám obrat :-)(1.1.2008)

Obvykle mám nedůvěru ke sci-fi, kdy z budoucnosti přiletí do přítomnosti. Většinou je příčinou takové časové pouti nedostatečný rozpočet. Zde to ale klaplo nad očekávání dobře a neměl jsem pocit, že bych byl nějak ochuzen. K fenoménu Star Trek zde přibyl humor a musím říct, že to zafungovalo. Konfrontace budoucnosti s přítomností funguje. Krom toho je zde nezpochybnitelný ekologický aspekt, jež nelze smést ze stolu s tím, že je to agitka. Problém s vymřením velryb je reálný a verlybáři jsou skutečný lidský póvl. Lovit druh až k jeho vyhynutí není logické - tato replika je asi tou nejlepší z celého filmu a je i po letech strašně moc výstižná.(26.4.2010)

Záhadná mimozemská entita (Greenpeace?) ohrožuje zemi a pokud Kirk a spol. nepřivezou na Zem dvě velryby, pravděpodobně za to lidstvo zaplatí daň největší. Celá zápletka s cestováním časem, unášením kytovců a "zelenou" agitkou je čiré WTF, ale Nimoy si včas uvědomil, že se to nesmí brát moc vážně, čímž Cestu domů prakticky zachránil. McCoy hláškují v nemocnici, Kirk urážející lidi na ulici a Spock používající vulkánský stisk na pankáče v autobuse... na to se nedá zapomenout.(26.4.2009)

Nápad vzít vyčerpané jádro posádky Enterprise na výlet zpět časem bylo to nejlepší, co mohlo producenta Harva Benetta a scénáristu Nicholase Meyera po zpackaném Pátrání po Spockovi napadnout. Cesta domů je na startrekovské poměry extrémně odlehčená, nadsazená, plná špičkových gagů a výborně ostavených situací (Čekov pátrající za dob Studené války po "emerikn nuklíjrr vesls", za všechny). Příběh je vpodstatě příjemně uhozený a běží si tak do počtu, aby bylo z čeho tahat humorně-napínavé eskapády, chemie posádky cvrká jako v době dovolené, soundtrack Leonarda Rosenmana je skvěle jinaký a nebýt příšerně rozvleklého završení, byla by Cesta domů rozhodně bezchybnou komediální jízdou z rodinky "time-travel". Bohužel se nejspíš jedná o poslední větší úspěch původní posádky, ale zase... díky tomu, jak moc se vymyká těm předchozím, stojí za to.(25.3.2007)

• - Překážkou v natáčení byla náhlá smrt šéfa společnosti Paramount Charlese Bluhdorna, čímž se zpozdilo více projektů Paramountu. Leonard Nimoy spolu s Harveym Bennettem si dokázali naklonit i nové vedení, a tak práce mohla brzy pokračovat. (WolfR)

• - Letadlová loď v přístavu ve skutečnosti není USS Enterprise, ale starší USS Ranger z třídy Forrestal. (Saccard)

• - Ve scéně, kde Čechov (Walter Koenig) hledá vojenskou základnu jaderných ponorek, byla pro větší autenticitu použita skrytá kamera. Zmatení policistů je tedy skutečné. (WolfR)