Star Trek IV: Cesta domů

Star Trek 4: Návrat domů

Star Trek IV: The Voyage Home

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 1986, 119 min

[Druhé zhlédnutí] Kdo by to byl řekl, že výlet intergalaktického proutníka Jamese T. Kirka tentokráte do 20. století, za účelem dovezení světospásného párečku velryb, bude tak zajímavý. Napínavý či vícerozměrný v žádném případě, ale zase zábavný s vynikajícím komediálním timingem. 80 %(27.1.2011)

Star Trek IV stejně jako předchozí díl navazuje na minulý děj. To ovšem není tak strašné v porovnání se Star Trekem III, protože zdě jde pouze k uvedení do děje, což znamená vysvětlení proč je posádka na Klingonské lodi, kde je Enterprise a proč se hrdinové musí vrátit domů. Toť vše co se návaznosti týče a to vše se dozvíme v prvních pěti minutách filmu které shrnují veškerý děj. Neopakuje se tak situace ze Star Treku III kde, když jste nevideli předchozí díl tak si v podstatě neškrtnete. Voyage Home má vlastní příběh, který s předešlými filmy má společný jenom úvod, proto sí v kontextu stojí o mnoho lépe, člověk se necítí být svázán dějovou linkou a může se plně věnovat ději. Samotný děj není moc akční, to naprosto připouštím, nedočkáme se žádných vesmírných bitev, ani se nevydáme tam kam se dosud nikdo nevydal. Vše se v podstatě odehraje na stařičké planetě Zemi. Otázka je ovšem kdy a zde přichází na řadu ona originalita celého děje. Autorům se příběh opravdu povedl a střet 20. a 23. století je opravdu promyšlen do nejmenších detajlů, což sebou nese i hromadu humorných a komických situací (například když se v 90. letech ptá Čechov svým ruským přízvukem amerického policisty na nukleární vojenská plavidla je úplně geniální, zvláště v dobovém kontextu). Hláškami je totiž tento film prošpikován od samého začátku do konce. Tvůrcům se tak povedlo něco nevídaného, kdy staví na příběhu a promyšlenosti děje více než na tupou akci. Co se mě osobně týče tak tah tímto směrem je přesně to co se mi na sci fi zamlouvá. Dalo by se připustit, že tu a tam je vysvětlení jistých kliček kulantně nadsazeno a občas člověku nesedí, ale přesto děj nenudí a napětí si udrží až do samého závěru. Herecké výkony a zpracování nemá cenu nijak zvlášť hodnotit, to je pořád skvělé. Pochvalu si zaslouží i zapracování více postav, kdy už to není jenom trojice Kirk, Spock a Kostra, ale podařilo se zapojit kompletní posádku a všichni víceméně dostanou stejné množství prostoru. Na závěr snad jenom takové shrnuté, Stár Trek je pro mě vyloženě srdcová záležitost už od ranných dětských let kdy běžel na České televizi a tenhle film je podle mě nejlepším ST filmem s původní posádkou v hlavní roli.(15.6.2006)

|95%| Další skvělý film ST. Takže opět pro jistotu připomínám, že jsem velkým fanouškem původního seriálu ve známé zkratce TOS (The original series), který je pro mě naprostou srdcovkou. Takže jak už jsem popisoval v předchozím filmu. Trojice filmu Star Trek: Khanův hněv (1982), Pátrání po Spockovi (1984) a tento mají obdobnou atmosféru. A také fakt, že ta trojice krásně navazuje. Tato Cesta domů má sice odlišnější příběh a větší jednoduchost, méně sci-fi prvků ve vesmíru, takže pokles je zde snad jen minimální. Já jako obří fanda Treků jsem opět plně spokojen. Zajímavý příběh vrácení zpět časem a k tomu to, že toto bylo pojato neskutečně vtipným způsobem. Vtipné scény, k tomu je vyplnovala skvělá herecká sestava mého oblíbeného týmu hrdinů. Kligonská lod sice už není jako Enterprise, ale velkým problémem to není. O nějakých větších nápadech se zde hovořit nedá, ale ta nadlehčenost, humor, jednoduchost a herci držící opět pohromadě - to mi dává jasný důvod k opětovanému jásotu. Hudba méně výrazná, ale hodila se zde. Úplný závěr mě potěšil, to jakou získali lod na konci - no víc vykecávat nechci. Nápady s velrybami mě zaujaly. Takže režie Nimoye se opět skvěle odrazila na celkové kvalitě, podobně jako u předchozího díla. Takže mě to k nadšené zábavě bohatě stačilo. Další skvělý ST kousek to je.(15.5.2014)

Po First Contactu jednoznačně nejlepší film nabušený neuvěřitelnými gagy a hláškami (Chekova pobíhajícího po San Franciscu asi už nebudu připomínat). Film vsadil na odhlečenou notu a té se drží po celou dobu. Máme možnost vidět ST z trochu jiné polohy- a to polohy komické. Zajímavost: Scéna, kdy se Čechov ptá policistů nebyla nahraná. Policisté jsou oba skuteční a v rámci autenticity scény jim předem nikdo neřekl, že se zde točí film:-)(21.10.2007)

Guessing is not in my nature. Spock chladne a solí hlášky, Kirk se rozohňuje a v příjemně osmdesátkovém duchu toká s bioložkou a Star Trek získává inspiraci a s ní naštěstí i kvalitu. Paradoxně ale tam, kde málem taxikář přejede admirála, z Čechova dělají špióna a McCoy nadává doktorům. To všechno dává dohromady nejlepší díl, ale zároveň nutí přemýšlet, jestli lze podobně nápaditý výlet kvalitativně zopakovat.(10.5.2009)

• - Výrobní náklady čtvrtého pokračování činily okolo 23 milionů amerických dolarů. Svými třžbami je daleko překonal a docílil větších zisků než první film z roku 1979. (WolfR)

• - Natáčení začalo v únoru 1986. Mnoho scén vzniklo na parkovišti u filmového studia Paramount. (WolfR)

• - Námětem filmu bylo oblíbené téma Star Treku, cestování v čase. Dlouho se zvažovalo, jak řádně odůvodnit nutnou cestu do 20. století. S nápadem na zápletku poté přišel samotný Leonard Nimoy. (WolfR)