Reverend (TV film)

Drama / Historický / Životopisný

Československo, 1989, 2x79 min

Miloš Pietor

Ondrej Sliacky

Milan Kňažko, Slávo Zahradník, Andrej Mojžiš, Dušan Jamrich, Dušan Blaškovič, Martin Huba, Branislav Polák, Teodor Piovarči, Július Pántik, Peter Bzdúch, Alžbeta Bárthová-Pietorová, Božidara Turzonovová, Zdena Studenková, Zuzana Mauréry, Andrej Hryc, Ladislav Chudík, Elo Romančík, Ján Króner ml., Ivan Romančík st., Viliam Polónyi, Karol L. Zachar, Jaroslav Vrzala, Štefan Mandžár, Anton Gymerský, Eduard Bindas, Ján Venéni, Ján Klimo, Zoro Laurinc, Jozef Cút, Ján Kákonyi, Juraj Benčík, Andy Kraus, Pavol Šajmovič, Ján Zachar, Alfréd Aczel, Ivo Hlaváček, Mário Konstantinidis, Alfréd Swan, Emília Vášáryová, Igor Šimeg, Ivo Gogál, Jozef Holec, Jiří Holý, František Kovár, Ľubomír Paulovič, Marián Gallo, Marián Slovák, Ivan Letko, Ľubo Gregor, Zdeněk Řehoř, Jozef Šándor, Oldo Hlaváček, Vladimír Kostovič, Anton Korenči, Ernest Šmálik, Štefan Kožka, Iveta Kožková, Oľga Vronská, Peter Staník, Emília Zimková, Andrej Rimko, Oľga Hudecová, Eva Landlová, Nora Bobrovská, Vlado Černý, Anton Živčic, František Výrostko, Lotár Radványi, Peter Aczel, Igor Čillík, Vladimír Obšil, Michal Gučík, Štefan Bučko, Ján Demko, Andrej Baďura

Dvojdielna inscenácia je samozrejme zaujímavá svojou témou - životopisom významného človeka, ktorý bol veľmi všestranný a teda aj lákavý pre audiovizuálne umenie. Snažila sa zachytiť podstatné zlomy života tohto človeka, ktorý ich mal ale toľko, že jeho súvislý vývin by nestačil zvolenej stopáži, skôr menšiemu seriálu. Tiež si myslím, že téme by svedčala filmová kamera...teda stupienok vyššie. Dané spracovnaie malo svoje chybičky, hlavne zobrazenie Ameriky pokrivkávalo. Z hercov mám výtku iba k obsadeniu hl. postavy, ktorá mne osobne nie príliš sadla.(23.12.2015)

Ten kňažko je ale Pán Herec! Na svoju dobu výborne spracovaný námet, ktorý by si zaslúžil novú verziu. Murgaša možno chápať v 3 rovinách: ako kňaza, nadaného vynálezcu alebo politického aktivistu. Myslím, že 1 a 3 rovina sú v roku 2018 už hodnotené historikmi trochu inak, než v tomto filme.(14.6.2018)

Detské roky sú trochu menej záživné, ale keď príde Kňažko ako dospelý Murgaš, už je to film na úrovni. Jeho presvedčivý prejav povznesie každý film a rovnako aj túto dvojdielnu inscenáciu. Vo vedľajších úlohách sú pritom tiež herci prvej ligy a tak to nemohlo dopadnúť zle. –––– Preto by bola škoda, aby sa Murgaš stal kňazom. Škoda pre Uhorsko, dôstojnosť, nie preňho. – Aj tak obíde naprázdno. Je totiž Slovák. –––– S takýmito ľuďmi treba zaobchádzať nekompromisne, pán kolega. Ináč ani nebudeme vedieť ako, a prerastú nám cez hlavu.(16.6.2018)

Je to poučný a výpovedný film, veľká škoda, že je zrovna natočený takto, keby to natočili Američania, tak by z toho spravili celovečerný film. Mohlo to by natočené aspoň na úrovni mini série Louis Pasteur. 5* dávam za obsah. Zaslúžil by si moderný remake, Murgaš bola veľká a nedocenená slovenská osobnosť celosvetového významu - keby to bol Čech, tak o ňom vedia všetci. Murgaš mal v podstate šťastie, keď odišiel do USA, tu by mu to umožnené nebolo a navždy by bol v zabudnutí.(17.2.2014)