Slunce vychládá, na Zemi vládne krutá zima a lidé se snaží zachránit. Před sedmi lety byla ke Slunci vypuštěna první kosmická loď Ikaros I, která se měla pokusit Slunce opět rozžhavit, mise ale ztroskotala. Nyní tedy letí k dříve zářivé hvězdě druhý Ikaros s osmičlennou posádkou a hvězdnou bombou, jejíž vypuštění má Slunce znovu zažehnout... Fyzik Capa se ještě předtím, než se loď ocitne v mrtvé zóně, loučí se svou rodinou na Zemi a slibuje, že posádka udělá pro záchranu života na Zemi všechno. Členové posádky během letu přemýšlejí, co zničilo Ikaros I. Pak náhle loď zachytí signál z vesmíru: patří právě zmizelé kosmické lodi. Ikaros II může buď proletět kolem, nebo změnit kurz a stále ještě existující loď navštívit, aby případně získal druhou hvězdnou bombu, která by zvýšila šance na úspěch. Capa, kterého kapitán Kaneda pověří rozhodnutím, nakonec přikáže změnit kurz. Další člen posádky Trey ale není dost pozorný a zapomene přednastavit štíty. Ty se porouchají a způsobí nehodu, která se naštěstí obejde bez ztrát na životech. Štíty je ale třeba opravit zvenčí. Do prostoru vychází kapitán Kaneda a Capa. Vzniknou problémy a kapitán posílá Capu dovnitř. Sám štíty opraví, ale zahyne při tom... Brzy se ale objeví další problém: začne hořet kyslíková zahrada, která je nakonec zničena výbuchem, aby se požár nerozšířil. Ukazuje se, že pro sedm lidí není na lodi pro cestu ke Slunci a zpět dost kyslíku, tři lidé jsou „navíc“... Mezitím se loď přiblíží k Ikaru I a čtyři mužští členové posádky ho prohledávají. Brzy pochopí, že loď její posádka zničila úmyslně – byla to sabotáž. Posádka se rozhodla zadanou misi nesplnit. Navíc se ukáže, že chybí palubní počítač. Nebude tedy možno použít její náklad... Mezitím se Ikaros II od Ikara I oddělí a obě ženy, které zůstaly na palubě druhé lodi – Cassie a Corazonová – se pokoušejí dostat kolegy rychle zpět. Muži mají ale jen jeden skafandr, který dostane Capa. Psychiatr doktor Searle se obětuje, aby se zbývající tři mohli vrátit na palubu. Někdo totiž zničil poklop, který on musí otevřít ručně... (TV Prima)

Ichabod

Po vsech strankach skvely film. Nejsem clovek co hleda ve filmech kdovi jake zazraky a myslenky a sdeleni takze podle mne je to nejlepsi scifi od Pitch Black akorat s jeste lepsimy obrazy, hudbou, efekty zvlaste jeste lepsimy herci a celkove jsem na tento film doslova cumel jak zarezany celych 100 minut a zasnul. Ovsem neco malo tomu jednoduse jeste chybi ale stoji to za to a Boylea musim jednoznacne pochvalit protoze po vizualni strance (kterou ja dokazu uprednostnit pred vsim ostatnim :-) ) je to nadhera. ()

Bagr_007

Stačí abych si vybavil ústřední melodii a zamrazí mě v zádech. Jeden z nejlepších filmů roku 2007 a jedno z mých nejoblíbenějších sci-fi posledních let. Nechte si propálit oči touhle vizuální nádherou. Budete na to ještě dlouho vzpomínat a asi budete chtít znovu. ()

ravenir

Výborné drama, trochu čerpající z odkazu 2001: Vesmírné odysey, slabší první třetina, pak už nářez až do konce. Pár nelogičností (zakopnutí ve skafandru o futra lodi :))) brání dát 100%, jinak vřele doporučuji ;) ()

mirec88

Strašne silný zážitok som mal z tohto filmu. Nielen po audiovizuálnej stránke, ale aj po príbehovej. Tá bezmocnosť človeka vo vesmíre, misia, púčik rastlinky, dokonca aj ten "slnečný netvor" boli perfektné. A bolo tam aj dosť sentimentu. V iných podobne razených filmoch na mňa smrť členov posádky až tak nepôsobí. No tu som s nimi normálne súcitil a pri samovražde jedného z členov som vyronil i slzu. Akurát keď skončil film, veľmi šokujúco na mňa zapôsobila hudba pri titulkoch. Ale inak nádhera. ()

Kalidor_

SPOILER! Dokud se tam neobjevil kapitán Rumpsteak tak jsem si pochrochtával blahem jak se zase točí dobré sci-fi. Jenže od půlky to šlo z kopce :-( Nejsvětlejší bod filmu - hudební - míjení Merkuru doprovázené hudbou Johna Murphyho. ()

R1CH1E

Z vizuální a zvukové stránky je to jasných 5*, protože to bylo asi 60x lepší než návštěva planetaria a to v pohodlí domova. Další obrovské plus film dostává za skvělou atmosféru a podání příběhu, protože to byl fakt nářez. Sedli mi i herci, ikdyž byli většinou méně známí. Vyjímkou je ale Cilian Murphy, protože ten jeho blbej xicht nemůžu ani vidět. Vůbec nechápu, jak mohli z někoho takového udělat v tomhle filmu hlavní postavu. Ale to, co předvedli scénaristi v posledních 30 minutách filmu, byl teda totální masakr. Skoro jako by si v poslední třetině pár vypatlanců tam nahoře řeklo, že z toho zajímavého sci-fi thrilleru udělají nejtrapnější horo roku, nebo co to kurva mělo být?! Mark Strong jako vypatlaný idiot, který zapomněl používat krém na opalování a dostal úžeh, ze kterého mu ruplo v bedně? To dokonale pohřbilo atmosféru filmu a za posledních 30 minut bych dal stěží 1*, protože konec je nejenže úplně maximálně trapný, ale taky chaotický a nepřehledný. ()

Guzo

Některé věci mi na Sunshine nesedly, není jich sice mnoho, ale bohužel.. Zejména místy zmatené záběry - chápu, že režisér tím chtěl navodit atmosféru, ale toho blikání tam občas bylo opravdu přehršel, který zbytečně výsledný dojem shazoval. Jinak ale co se týče vizuálního zpracování a doprovodné hudby, je to naprosto úžasné. Zejména scéna ke konci, kdy se odpočítává čas, to bylo něco nezapomenutelného. Skoro se mi nechce věřit, že celkové hodnocení není ještě vyšší (ono i 75 % je dost), protože tohle je jeden z filmů, který by si to zasloužil. ()

Ravi

V kině úchvatná podívaná. Bez nutnosti se o tom nějak sáhlodlouze rozepisovat musím konstatovat, že tenhle film je perfektní Sci-Fi thriller. Několik osobních dramat na pozadí neobyčejně podaného děje a to celé na pozadí trochu až hororového zakončení. Některé scény si budu pamatovat hodně dlouho (např. uhoření, rozmazané záběry, oprava štítu). 100% = 5/5 ()

klima777

Hmm. Veškeré psychologické a etické problémy jsou pouze nedbale naznačeny a překryty mamutí dávkou patosu, žel falešného. Tam, kde Horizont události skutečně děsil (zneužití technického pokroku; sitra achra), Sluneční svit se (IMHO) dosti nepříjemně táhne. Škoda; zůstala mi jenom pachuť neoriginality, zbytečného megalomanství a především nudy. Inu, svět se nezboří, a prozatím ani nevychladne... (2,30*). P.S. Film je po vizuální stránce velmi přitažlivý, leč duši postrádá. ()

strelenaL

Sunshine...hudba je moooc pěkná. Námět trochu okopírovaný, ale i tak jsem se bavila. Možná.. díky hercům je to opravdu podívaná opravdu snesitelná a něčím neokoukaná a zajímavá. ()

Kosmik 1

Konečně zase jednou pořádné sci-fi! V poslední době se mi daří vybírat ty správné filmy. Tohle byla jedna z těch nejlepších možných voleb. Pro slabší povahy mohu ještě přidat žánr - horor. :-) Ano mám na mysli tu poslední pasáž, kde by se někdo mohl trošku bát a ano taky jsem si hned vzpomněl na Horizont události a vlastně se přirovnání v několika ohledech samo nabízí. Ale tady jsme o deset let dále. A musím říct, že žánr sci-fi se tímhle posunul o jeden stupeň výš, ikdyž to je velmi měkce řečeno, spíše se dá říct, že laťka sci-fi je teď sakra hodně vysoko. A ta úžasná hudba Johna Murphyho...nepopsatelný zážitek, dlouho jsem si soundtrack tolik neužíval ..."KANEDA, WHAT DO YOU SEE? ..... KANEDA ...... KANEDAAAA!!!" 95% ()

Kurikmoon

S hercami spokonosť, len škoda, že atmosféra a dej išli z nadpriemeru do priemeru. Koniec navyše zbytočne dlhý, rovnako ako nezničitelný kapitán Icarusu 1. Škoda, pretože prvá časť filmu ma naozaj držala s usúžila by si vyššie hodnotenie. ()

Handy8

John Murphy a jeho Adagio in D Minor si mě během posledních měsíců dost získalo a přimělo mě k druhé projekci, po které zvyšuju hodnocení. Sice pořád nemůžu úplně přijít na chuť té poslední třetině filmu, do které nám scénáristova mizérie přispěla pochoutkovým pánem, ale jinak je to fakt audiovizuální bomba (obě scény s Adagiem berou dech). Každopádně bezkožnatý Mark Strong a způsob jakým je snímán (i když je fakt, že bych se na něj asi nechtěl koukat normálně) mě hrozně otravuje, do tohodle filmu mi vůbec nepasuje a upírá mu možnost hvězdičkového absolutoria. ()

Myrreczech

Neskutečně kvalitní sci-fi, Danny Boyle konečně předvedl co dokáže. Podmanivý soundtrack se výborně poslouchá a vesmírné prostředí ponurého vesmíru krásně doplňuje. Z herců nejvíce zaujme Cillian Murphy a Cliff Curtis. Pohled na slunce přes panoramatické okno je přenádherný a na konec jako dárek na rozloučenou jedna z nejepičtějších závěrečných scén. Opravdu perla svého žánru. ()

Autogram

Na fyzikálne nezmysly vo filmoch som veľmi citlivý, ale v tomto filme som ich dokázal skoro všetky prepáčiť a tentokrát išlo o meganezmysly. Túto toleranciu vyprovokovalo úžasné vizuálne a zvukovo podfarbené dobrodružstvo, o akom nesníval ani Jules Verne, pretože mal značnú dávku technickej rozvahy. Jediná reálna vec vo filme bolo asi len to, že Slnko raz naozaj vyhasne. Kozmická loď nám ponúkne vyhliadkovú miestnosť s nastaviteľnou priehľadnosťou okna akoby postavenú len na pokochanie sa výhľadom a rajskú záhradu pre potešenie duše a mimochodom aj na obživu a výrobu kyslíka. To všetko s vizuálnou extázou, o ktorú vo filme ide v prvom rade. V druhom rade je príbeh o technických aj medziľudských problémoch, ktorý sa v závere zvrtne na tému Votrelca s nemastnou-neslanou pointou. ()

R´Hell

Mám pocit, že musím zavřít i oči, které nemám, protože jinak je po dlouholeté školní docházce (a vš studiu zeměpisu k tomu) docela těžké překousnout zvraty, jež se vymykají veškerým fyzikálním zákonům. Jenže o fakta tu nejde. Sunshine je v první řadě povedené sci-fi, které díky své jedinečné, chvílemi mrazivě klidné, atmosféře upoutá až do konce. Z čeho se skládá tento koktejl přitažlivosti nevím, snad je to psychologie postav nebo fascinující zobrazení vesmíru, jeho hluboké nicoty v níž člověk nic neznamená a kde vše hraje proti němu, nicméně smekám klobouk, byl to skvělý zážitek, Danny Boyle. ()

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (více)

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace