Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

jhr

Watchmen Jsou pro mě osobně jednoznačně nejlepším filmem Zacka Snydera, dokonce jsem naprosto přesvědčený, že tento film je nejen lepší než 300: bitva u Thermopyl ale je to po Temném rytíři asi nejlepší komixový film který jsem zatím viděl a to jsem jich viděl plno. Příběh i postavy jsou skvěle napsané a celé je to doslova geniálně natočené. Snyderuv styl je na jedné straně dokonale využit ale není to ani trochu přehnané, tam kde mají být efektní zpomalovačky tam jsou a ani trochu neruší, akce je přehledná a úderná, celý film má až neskutečnou hloubku která diváka dokáže, pokud mu to dovolí naprosto pohltit a nepustit až do jeho konce. Watchmen je ve všech ohledech nezapomenutelný zážitek, jak již zmíněná akce a neuvěřitelná vizuální stránka filmu, přes skvělé obsazení. Naprosto odmítám kritiku ztvárnění Ozymandiase, podle mého názoru je naopak jeho vyznění jednoznačně dokonalé a upřímně jsem se sním i docela ztotožnil (scéna kdy za ním přijde banda kapitalistu, aby ho donutily změnit své plány a to jak se jim doslova vysměje, nemá chybu), ostatně podobně si mě získali i další postavy a to bez výjimky. Kapitolou samotnou je pak hudební doprovod, jednoznačně geniální volba písní a hudby jako takové dodává filmu další nezanedbatelný rozměr, především intro z písní od Boba Dylena, Times They Are A-Changin je naprosto nezapomenutelné. Podle mě je jasné, že tento film bude každý hodnotit nejen podle jeho skutečných kvalit ale i díky jeho politickému obsahu a závěrečnému vyznění. Já osobně se sním naprosto ztotožňuji a dalo by se říct, že sním souhlasím a stejně jako hrdinové filmu ho i chápu, třeba je někdy skutečně nutné v zájmu většího dobra, dopustit se i menšího zla. ()

Carlossss

V roce 1986 vyšly dva komixy, které do základu změnily celý žánr. Svět už se nikdy nedíval na superhrdiny jako na vychechtaný týpky s vychytávkama a plno slečen kolem. Svět se naučil dívat na superhrdiny jako na zlomené lidi, co jsou po zásluze trestáni za své dobré skutky. Jeden z těch dvou revolučních komixů byl Temný rytíř... druhým byli Strážci - Watchmen... a ačkoliv to bude hodně těžký. Pokusim se vyvarovat srovnávání původní předlohy se Snyderovým dílem. Což bude hodně těžký.. protože Snyder ji vydoloval co to šlo.. a snad kromě závěru, kde se fakt vyblbnul a pár detailů, ji téměr okopíroval. A v tom je ten problém. Víte.. v komixu je Sůva totální oslí péro bez špetky charisma a bez potřebných koulí na to, aby tuhle "práci" dělal. V tom bych neviděl problém.. nejeden vigilant je mimo svý alter-ego ušlápnutej... Problém je v tom, že narozdíl od všech těch Peterů Parkerů a Klarků Kentů si Sůva na sebe dá skorobatmanovský brnění... a... chvilka napětí... je pořád to oslí péro bez koulí a špetky charisma. On jako postava totálně zaostává... a jeho románek se slečnou Laurie mi komix, a tudíž i film, dokonale pokazil, Já osobně nemám tenhle typ hrdinů rád.. mám rád spíš ty, co se pohybujou na tý tenký lajně dobra a zla.. proto vidim přednost Watchmenů v postavě Rorschacha a Komedianta.. za mě teda čtyři hvězdy a palec nahoru. A všem doporučuju přečíst i komix. I když zrovna nejste fanoušci.. je to povinnost:) ()

Fíla

Velice dobře to začíná bitkou v mrakodrapu, v bytě kde bydlí Komediant. Ta country píseň ve mě vyvolávala negativní pocity. Zejména se mi líbí atmosféra zvláště u deníku Rorschacha. "Útok, na jednoho z nás, je útok na všechny." Válka mezi USA a Ruskem (jaderná). Občas jsem si říkal, že by bylo lepší kdyby hudba v tomto filmu neexistovala. Komediant klasicky do každého rýpe co se týče děje v minulosti. Velice dlouhá pasáž, ve které se nám Dr. Manhattan představuje od setkání s fyzičkou před tragédií. Nevyrovnanost děje, který neustále přechází z bodu A, do bodu B, na místo toho, aby se někde usadil. Zdá se, že deník Waltera Kovacse (Rorschach), je vždy nejlepší částí filmu. To, co bych od filmu čekal, se začne dít až po 100.minutách. Trochu komické zahrávání si ve vězení (bitka), zkrátka ohrané. Manhattan je jako vytržený z kontextu, je jako z jiného filmu. ()

easaque

+2* Jelikož na komiksy nejsem, tak se nemůžete divit mému nízkému hodnocení. O superhrdinech si myslím své, ale přesto se najdou i takové filmy, kterým dávám víc hvězdiček, ale ty musí brát tento žánr z nadhledu a z té veselejší stánky. Rozhodně příběhy o "nadlidech", které jsou natočeny vážně, mě připadají poněkud úchylné ;-) a tento mezi ně patří. Nepopírám, že Strážci mají svůj styl i kouzlo, které působí pro ostatní, když tu vidím tak vysoké hodnocení. Také kombinace akčního děje s dost drsnými scénami a k tomu občas filozofující rozhovory mi k sobě moc neseděli. Ale konec měl cosi do sebe, tak k těm dvěma hvězdičkám dávám malé bezvýznamé plus a dám si od tohoto žánru na chvíli pokoj. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1- /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Jango_Fett

Komix jsem sice nečetl, ale nijak mi to nevadí, stačilo si přečíst v Premiere o čem film je abych věděl co od něj očekávat. A světe div se, překvapil mě ještě víc než jsem čekal. Po POMOvě komentáři jsem si nedával moc nadějí že by mě to nadchlo, ovšem opak je pravdou. Ve filmu je téměř vše krásně vysvětlené a probrané. Hrdinové se tam svěřují se svými problémy a my vidíme že v reálném životě jsou to lidé jako všichni ostatní. Nejvíce si člověk opravdu oblíbí Rorschacha, o to víc vás asi pak sebere nečekaný závěr filmu...ehmm, ale abych zase nezačínal spoilerovat. Dlouho jsem už taky neviděl film, kde by nebyla žádná cenzura, jak tu již psali jiní, ve filmu je opravdu všechno co se v této době cenzuruje: krvavé (hodně krvavé) scény, sprostá slova, sex, znásilnění a modrý pinďour doktora Manhattana. A titulky jsou taky suprové, opět skláním před F.Fukou. ()

Chen

Řadím se do skupiny, která je netknutá předlouhou, takže nemohu hodnotit nakolik věrně se jí filmová verze držela. Z mého pohledu jsou Strážci temný depresivní komiksový film, plný rozpolcených postav, které pronásledují temné stíny minulosti, i politický systém. Jak to tak bývá u komiksových adaptacích, ve kterých se objevuje více hrdinů, ne všem je věnována dostatečná pozornost, ale žádná ze zúčastněných postav není nějak razantně zastrčená a zbytečná. Samozřejmě není nutné poznamenávat (ale udělám to), že vizuály jsou výtečné, bojové scény strhující, a i když je jich jen pár, film neplyne i přes svou rádoby hrozivou stopáž nějak pomalu. ()

M.i.k.e

jakožto komiksový fanda sem opravdu nadšen...právě sem dokoukal 3 hodinový directors cut a byť jsou Watchmen velmi komplikovaným komiksem a tudíž i filmové zpracování neosloví každého,já se nenudil ani minutu.Snyder ve 300 ukázal,že akcí nabitou řezničinu zvládne,tady ukázal,že zvládne o moc víc. ()

Morloth

Zack Snyder ukazuje, že nejen vizuální finesy mu jdou pěkně od ruky. Neznám svět Watchmenů, ale přesto jsem se v něm cítil jako doma. Postavy jsou na komiksový film nebývale prokresleny. Akce a děj nejsou tím hlavním, takže typický blockbuster se nekoná, ale je to na škodu? Nemyslím, vždyť proč nepřijít s komiksovou adaptací, která krom nehorázného rozpočtu přinese i něco víc? A tak mne fascinovala nejen inteligentnost scénáře, zaujaly herecké výkony, ale především jsem byl unešen spojením hudby a obrazu. Úvodní titulková scéna dle mého jasně naznačuje, s čím máme tu čest. ()

Lischai

Škoda, že se myšlenka a poselství celého filmu rozehrála jen v posledních deseti minutách. Ty byly smysluplnější než předchozí hodina a půl bitek maskovaných týpků. Jinak mi trochu vadilo usazení filmu do období pseudo-studené války. V kostýmech a náladě filmu se totiž příliš neodrazilo (a těch pár písniček to rozhodně nespasí), takže jsem měl pocit, že se tu o sovětech, Nixonovi a studené válce mluví jenom tak, "aby to bylo jiný než X-meni". Jinak ale zábavné a hezky natočené za 3* -4*. ()

MartinNDL

Vůbec mě nelimitovalo (aspoń si to myslím), že sem nikdy nečet komiks. Sice sem se v prvních minutách trochu ztrácel a dával si hodně pozor, aby mi neutekly detaily, jména a další prkotiny, co znalý čtenář vůbec nevnímá, ale postupně sem se ujistil, že se chytám a nepotřebuju si nic znova přehrávat. Vono je totiž vlastně všechno milionkrát znova přehrané flashbacky, který sou ve Strážcích alfou omegou pozitivního dojmu. Přeskočím hned k tomu nejdůležitějšímu, co vysvětluje plný hodnocení. Všechny komiksy sou mrdkózně metaforický, ale Watchmeni vynikají obrovským kontaktem s realitou a to současnou, svojí kurevskou kritičností vůči společnosti trochu jinak, než sme od Hollywoodu zvyklí a příjemně filosofickým přesahem, který nabízí divákovi hlavně morálně dilematický otázky. Archetypálnost postav, které tvoří příjemné spektrum lidských charakterů pak jako parmazánek na salátu dává divákovi reálnou šanci se v některém ze Strážců najít a projít si filmem s ním. ()

SallyZen

Strážci je opravdu nezvyklé komiksové sci-fi. Takovéhle filmy si získávají mnoho fanoušků, ale i odpůrců. Já patřím spíše k fanouškům, ale přece jenom to není úplně to, co mi je blízké. Snyder mě velice mile překvapil se zpracováním. Je to nezvyklé, originální, svěží a občas mi to přišlo trochu tarantinovské. Na komiksárnu tam je dost monologů(především Rorsachových), dialogy jsou delší, takové potemnělé, nejsou klišoidní. Herci nejsou tolik známí, což je dobře, i když mi někteří byli nesympatičtí(Akerman, Wilson), ale na druhou stranu, jiní byli opravdu parádní(Haley, Goode).. Přesto, že to více vychvaluji, tak na druhou stranu mi třeba přišel film zbytečně dlouhej. K tomu nejsem moc velkej fanda komiksů. To však neznamená, že se jím nemůžu stát. Nakonec bych chtěl vyzdvihnout jeden z nejlepších faktorů filmů, a to je Batesova hudba. Jak vytvořená jím, tak dobově přidaná. Ta tam perfektně sedla. Bohužel pocit ne tak silného uspokojení přetrvává. Musím dát o hvězdu méně než bych chtěl. 70% EDIT: Po dalším shlídnutí zvyšuju o jednu hvězdu. Film pokládá ontologické otázky a snaží se je řešit. To nové Marvelovské komiksárny uplně nedělaji, a proto musim Watchmeny ocenit více. 80% ()

Wiikii

Přijde chlap k doktorovi, že je na dně, že život je moc tvrdý a krutý. Že je na tom hnusnym světě úplně sám. -- Doktor povídá: "Na to je lehká pomoc. Ve měste vystupuje slavný klaun Paliaci. Zajděte na něj. To vám zvedne náladu." -- Chlap se rozpláče: "Ale doktore," řekne "Paliaci jsem já." ... Už jsem na internetu viděl jak lidé tohle brali jako špatný vtip z tohoto filmu. Ale oni nepochopili že to vtip nebyl, že to byla scénka ze které sálala ta pravá ponurá atmosféra Rorschachova charakteru.... Viděl jsem sice jen 162minutovou verzi, ale byla famózní a zanedlouho si pustím i prodlouženou verzi (jen jí sehnat) :) ... HODNOCENÍ: 95% (5*) ()

rakovnik

Nejsem znalec komiksů a proto asi pro někoho nepochopitelně bych neřekl, že v komiksovém příběhu může být tolik hlubokých existencionalistických myšlenek. Ty udržovaly celý příběh funkčním a hlavní filosofie dotáhla děj až do jeho vyvrcholení, které bylo hezky vypointované. Na rozdíl od ostatních komiksových (super-) hrdinů, byli tito zcela odlišní. Měli svou historii, své city a především své nedostatky. Sice vysvětlující flashbacky byly až přespříliš dlouhé a v podstatě kromě Rorschacha neodkryly příliš mnoho z jejich vývoje, ale vždy byly účelné. Film je plný úchvatných scén, zpomalené záběry někdy až dechberoucí. To vše dělá z tohoto filmu pro mě skvělý zážitek, kdy jste rádi a ani to vlastně nevnímáte, že sedíte u plátna či obrazovky téměř 3 hodiny. ()

Rocky88

Snyder si mě opět získal, neselhal ani na jedné frontě. Příběh je naprosto srozumitelný (konečně od Snydera pořádný příběh), i když hodně využívá flashbacků a různých dějových linií. Postavy jsou každá jiná se svým vlastním charakterem, navíc perfektně zahrané pro mě téměř neznámými herci (Snyderova výtečná schopnost vybrat si odpovídající aktéry). Když dojde na akci, se kterou se to tu naštěstí nepřehání, je bezchybná (další Snyderova výtečná schopnost), vizuál je ohromující (nechci se opakovat, ale další Snyderova výtečná schopnost) a hudba spolu se známými songy taktéž perfektní. Námitky nemám žádné, Watchmeni mě naprosto uhranuli, doznívají ve mě ještě teď. Vždy jsem říkal, že nikoho by žádný film neměl nijak ovlivnit, každý má mít svůj názor a ten si hájit a že filmem číslo jedna pro něj má být ten, který se do jeho názorů trefí. U mě to splňují právě Watchmeni, jejichž první místo v mé TOP10 je neotřesitelné. PS: Mimochodem, Moore by měl Snyderovi poděkovat, jelikož filmové zpracování dokonce předčí originál (neoddiskutovatelné kvality), vylepšuje jej. ()

Skleena

"...A kdo bude strážit Strážce??" Předem nutno podotknout, že komiks vlastním, a je mým top 1. K filmu jsem byl trochu skeptický (byť natěšený jak blecha), především na základě "úchvatné" upoutávky, která ukázala především efektivní divadýlko plné "uniformovaných" hrdinů ve víru výbuchů - a o tom přednostně přeci strážci být neměli. Naštěstí, nebo možná naneštěstí, se filmová adaptace poměrně věrně (jak jen to nikterak krátká stopáž dovolí) drží papírové předlohy, ty nejdůležitější myšlenky zůstaly zachovány. Nic míň, ale na druhou stranu vlastně ani nic víc, žádnou vlastní filmovou invenci nečekejte. Je jen škoda, že se filmové zpracování snaží mít až moc velký tah na branku a za výslednou pointou si jde moc zpříma, absence jednotlivých méně důležitých vrstev dějových linií z komiksu, které však dotváří onu celkovou ohromnost Moorova díla byla pro mě osobně znát. Svět v papírové předloze tak velmi věrohodně žil ve své zvrácené znuděnosti a lhostejnosti, což jsem ve filmových Watchmenech malinko postrádal. Ale jak už bylo řečeno, všechno se tam vejít prostě nemohlo. Z hereckých výkonů velmi překvapil Jackie Earle Haley, jeho Rorschach mě velmi bavil, ale i chvilka bez textilie na hlavě, kdy se mohl jako herec trochu projevit, byla parádní. Měl ten správný psycho-kukuč. Palec nahoru určitě i směrem ke ztvárnění Komedianta. Celkově bych se suma sumárum dostal ke čtyřem a půl hvězdičkám, ubral bych ta místy i zbytečná kvanta krve, klidně přidal malinko té filosofie (nepřišlo mi, že by se ve filmu jen mluvilo na úkor akce, jak tu padlo v některých komentářích - narozdíl od třeba Benjamina Buttona mi výsledná délka filmu příjemně šlapala, na hodinky jsem se nekoukl ani jednou a dokonce se divil, že už se příběh tak rychle blíží ke konci) a doporučil snímek i těm, kteří si ke komiksovému žánru teprve hledají cestu. A protože tu půl hvězdičky dát nemůžu, s klidným srdcem Moorova fanouška kliknu na pět, i s ohledem na dobové vypalovačky, co ve filmu zazněly :) ()

dezorz

moore, ktory pri tvorbe comicsu strazci pouzil mnohe necomicsove prostriedky, a aj vdaka tomu sa mu podarilo stvorit kultovy comics, si nemysli, ze strazci pojdu sfilmovat. schvalne ich tak napisal, aby nesli. podcenuje filmove medium. nechape, ze sam spravil to iste. kedysi. na jeho stranu vsak hra fakt, ze malokto je genius, ktory lame hranice zanru. zack snyder geniom nie je. a byt 2x geniom, 2x lamat hranice s tym istym dielom, to sa tusim v historii este nestalo. ()

shyster

Zack Snyder je velice talentovaný režisér, který si našel svůj rukopis (výrazná výtvarná stránka filmu) a který tuto stránku ve Watchmenech tlačí až k dokonalosti. Zvláště v první polovině to je úchvatné. Veškeré flashbacky jednotlivých postav, přeskakování časových linií nemají chybu a ve spojení s dokonale vybranou hudbou vytváří komplikovaný a mnohovrstevný příběh, kterým předloha bezesporu je. V této části po herecké stránce vládne Jeffrey Dean Morgan v roli Komedianta (ten chlap má neskutečné charisma) a Jackie Earle Haley se skvěle "ochraptělým" hlasem. Veškeré skryté i doočíbijící náražky ještě většina diváků pochopí, ale od té doby, co se Dr.Manhattan teleportuje na Mars a něco tam vyrobí (dokonalá WTF scéna), to jde s filmem z kopce. Tvůrci předešlou epickou část kvapem ženou do finále, které se dalo i předvídat a rozhodně zamrzí. Zvláště pak suprová noirová atmosféra vyšetřování Komediantovi smrti zmizí mávnutím proutku a vlastně na konci vyzní do prázdna. EDIT: Tak po shlédnutí Ultimate edition musím zvednout hodnocení. Opravdový nášup. ()

Petoss1

O komikse som donedávna nevedel vôbec nič, nevedel som kto sú tí maskovaní hrdinovia. Pochopil som to až teraz, keď som mal tú možnosť vidieť to v kine. Zack Snyder priviedol na filmový svet komiks, ktorý v našich končinách nieje veľmi známy, niečo z neho vynechal niečo pridal, ale dokázal to takou formou, že i ľudia, ktorí Wachtmenov nečítali si z nich môžu odviesť výborný zážitok. Ja som Strážcov dočítal len nedávno (komiks sa ku mne dostal náhodou, tak som si povedal prečo nie?), a pre mňa sa zážitok, ktorý mi poskytli, jednoducho ešte zdvojnásobil! Tak to si predstavujem premenu farebných stránok na filmové plátno. Režisér to podľa mňa zvládol dokonale. Ani neviem čo mám vychvaľovať, či už úžasný soundtrack, či krásne spomalené efekty, či dialógy, ktoré sa odohrávajú, tak ako príbeh v roku 1985, no mám taký silný pocit že myšlienka sa pomaly, ale isto môže presunúť do súčasnosti. Očakávania sa mi naplnili vďaka snímku, na ktorý budem dlho spomínať. ÚŽASNÉ "Já tady nejsem zavřený s Váma, ale vy se mnou! 92% ()

O´Neill

Ježiši to byl film ... absolutní BLBOST z mého pohledu. Lituji, že jsem vyhodil 139kč za lístek, protože tento film si to opravdu nezasloužil. Jediná slušně napsaná, a i zahraná je Rorschach. O zbytku raději ani nemluvím. ()

deepend

Tož ještě nedávno jsem si myslel, že mě žádný komiks už nedokáže překvapit...Omyl! Po Temném rytíři a Sin City je tu další pecka WATCHMEN !!!!!! Viděno zatím jednou, ale určo dám repete :-) ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize