Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

Martrix

Po mnoha letech jsem se rozhodl podívat se na Watchmen znova a tentokrát pěkně doma ve full 215 minutové palbě. Můj zážitek z kinoverze vyústil v nepříliš nadšenou kritiku, tak jsem se chtěl ujistit, že to nebylo díky necitelnému sestřihu. Nebylo, spíš naopak. Celou animovanou pasáž bych vyhodil ven a nechal jako bonus na DVD. Na druhou stranu...od roku 2009 se objevila pěkná hromádka komixových filmů a jen málokterý z nich je tak odvážný a nekompromisně nedivácký(pro mě atraktivní), jako Watchmen. S výjímkou animované vsuvky, která podle mě pocitově škrtila dynamiku a kontinuitu hlavní linie, jsem se nenudil a naopak jsem docenil hudbu, obsazení-všichni byli skvělí, i způsob, jak Snyder pracuje s postavami. Nějakým zázrakem se mu podařilo udělat dospělý a vcelku tvrdý film o komixových postavách. Bez pozlátka a patosu. Udělal si ho po svém a udělal ho velmi dobře. Většina fanoušků komixu(papírového), to nejspíš ocení mnohem víc, než mainstremovci zvyklí na jednoduchý děj, kde se to mydlí a vybuchuje, kde jsou jasně daní záporáci a když klaďas řekne slovo prdel, nejspíš pak výjde najevo, že to byla infiltrovaná robotická kopie. Asi jsem se posunul ještě dál od středu, protože i přes tu výhradu s animákem, dám za odvahu a tvůrčí přístup, Snyderovu opusu plný počet. ()

Juto

Watchmen je fascinujúca grafická románová adaptácia, ktorá je komplexná, temná a pútavá. Na vizuál Zacka Snyder sa veľmi dobre pozerá. 9/10 ()

PavelVanekArt

Vedle Dark Knight a Logan je tohle můj třetí nejoblíbenější komiksovej film. Jasně, třeba Endgame je technicky lepší, i dle mého hodnocení, ale je to součást ságy a sám by ten film neobstál. Naopak DK, Logan a tenhle Snyderův masterpiece obstojí i v samotném vyprávění bez větší znalosti celého universa. Je to takový, jak sliboval komiks a do jisté míry tomu hodně pomohl Snyderův eye candy styl natáčení. Pamatuju si, jak mi ten film na první shlédnutí odjebal dekel a odjebává mi ho i teď po letech. Čiší z toho noirovsky depresivní vibe a to mám rád, do toho Rorschachův monolog o smrti Komedianta, MCHR soundtrack, já nemám co víc chtít od toho. A penis Dr. Manhattana! 5* a.k.a 95% ()

c.tucker

Takovouhle věc bych od toho opravdu nečekal. Snyder do toho napasoval skoro vše z komiksu jen s nepatrnými úpravami a velkou závěrečnou (ale filmu to prospělo). Hudba se povedla tak, že jsem až při sledování nemohl. Při některých zpomalovačkách mě až mrazilo v zádech. Překvapilo mě velice (v dobrém), že se nešetřilo brutalitou a nahotou, podle komiksu a možná brutality i trochu více. Geniální casting, jež je Zackovou výsadou, se tu opět potvrdil - Waltera Kovacse už opravdu lépe vybrat nešlo. Jen si myslím, že v tomto zkrácení to možná ti co nečetli komiks zase tolik nepochopí, ale nechme se překvapit. Určitě se těším na prodlouženou verzi, jestli bude. "I'm not locked in here with you! You're locked in here with ME!!!" ()

BoXBe

Strážci (Watchmen - podtext i v části slova "hodiny") jsou čistokrevnou, poctivou a velmi zdařilou adaptací vynikajícího comicsu. Comics jsem četl už roky zpátky a vracím se k němu, je to opravdu špička v žánru. Mám tak handicap, nedokážu film poctivě soudit podle filmu samotného, jen jako Mooreův fanda - což je taky stylový odkaz na Komedianta, jednu z postav, tím že Moore se k filmovým adaptacím svých comicsů nehlásí. Zrovna u Strážců totiž mohl udělat výjímku a říct Snyderovi, že je machr a že je vidět, že jeho Strážce asi fakt zbožňuje. Po návratu z kina jsem knihou opět prolistoval a žasnul jak citlivě a šikovně režisér pracuje s chytře přestavěným scénářem, který z příběhu ubral jen tu složku, která Strážce na papíře dělá nadprůměrnými. Je to ta složka, která na plátno nikdy nedorazí a o které bylo napsáno v recenzích mnoho řádků. Vrstevnatost. Míchání slov, obrazů, příběhů, fikce a skutečnosti, sci-fi a kruté reality, filozofování a nihilistických hlášek, brutality a lásky, kdo hledá najde. Ten comics totiž nelze zadaptovat věrně. Lze se přiblížit, lze odrazit atmosféru, lze odvyprávět příběh, ale ta forma zůstane svou formou a film ji nemůže překonat. V tomto ohledu se sám sebe ptám - čekal jsem víc? Mám popírat realitu. Že se adaptace točí, že je nutné na tom něco vydělat, že není možné v kině vyprávět příběh pět hodin? Bylo nakonec možné natočit kvalitnější práci? Vybrat lepšího režiséra, lepší herce, lepší hudbu, lepší lokality, lepší triky, lepší scény? Odpovídám si ne a strhávám hvězdu za absenci pirátského paralelního příběhu (snad na DVD) a za mírné pokroucení závěru v zájmu filmové dramatizace, která ale mohla někomu přijít i jako zlepšení. Tralery fungovaly skvěle: https://youtu.be/wdiHDzT6YbQ ()

emo

Snydera treba pochváliť, že sa do tejto látky vôbec pustil a myslím, že sa s ňou vzhľadom na komplexnosť predlohy popasoval bravúrne. WATCHMEN nie sú zďaleka dokonalým filmom a takú polhoďku drístov Dr. Manhattana by som z filmu určite vystrihol - ale potom by to už skrátka neboli Watchmeni... Podľa mňa sa jedná o audiovizuálny zážitok na vysokej kvalitatívnej úrovni a každý divák bez predsudkov resp. prehnaných očakávaní musí z kina vychádzať viac-menej spokojný. Pre mňa veľmi slušná 70tka. ()

Plangi

"Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina." Filmové komiksové adaptace patří v poslední době mezi mnou vyhledávané filmy, i když jsem v životě krom Kačera Donalda a Rychlých Šípů na komiks na papíře nesáhl. Watchmen jsou především vybočující z řady svých bratrů superhero filmů, a to hlavně tím jak podává obraz svých hrdinů. Zpracování u mě jednoznačně zabodovalo. Na začátku jsem byl hozen do jámy lvové, ale díky množství nerušících flashbacků, osvětlujících způsob jednání postav a pro děj důležité události v minulosti, jsem se z ní dokázal vyhrabat a nechat se strhnout jak výborným příběhem okořeněným otázkou osudu lidstva, tak vizuální stránkou, jež ke svému dobru není tak megalomanská jak u dřívějšího Snyderova opusu 300, ale ušitá přesně Strážcům na míru. Navíc film se nese ve značně syrovém duchu a nebere si servítky s otevřeným podáním brutálnějších scén. Watchmen mne hodně uchvátili a nebojím se je tedy nazvat výtečným dospělým komiksovým filmem. 95% ()

rizek2

Těžko posuzovat další komiksový film, když vám stále v hlavě zní závěr Batmana. Děj tak nějak plyne kupředu, víc se mluví než by se něco dělo, absolutně nesympatický Dr. Manhattan má mraky prostoru, což naštěstí vyvažuje jednoznačná hvězda - Rorschach. Čekal jsem víc - ovšem ty vizuální orgie za to stály ()

Šimpy

Ačkoliv nemám rád kinoripy, obzvláště pro jejich nedobrou kvalitu, po shlédnutí tohoto filmu jsem toužil natolik, že jsem si ho v kinoripu zkouknul. Ano, film skutečně přináší mnoho zajímavých myšlenek, i když základní myšlenka moc zajímavá není. Je ale zabalena do skvostného obalu a tím nemyslím pouze vizuální stránku. Naopak. Už jenom uvědomění si, že příběh se odhrává v paralelní realitě, ve které se některé skutečnosti odehrály jinak, než jak je známe a potom propracovaná mytologie hlavních postav, která je nám postupně odhalována. Samozřejmě, že za tím stojí genialita scénáře původního komiksu, který jsem bohužel nikdy nečetl, ale film umožňuje vše pochopit i bez znalosti tohoto kultovního komiksu Allana Moora. Pokud se necháte pohltit stylem vyprávění, vše bude klapat, jak má a vy si postavy naprosto zamilujete, neb jim nechybí hloubka. Občas je děj odhadnutelný, ale to neubírá filmu na poselství. A co stojí za vyzvednutí je soundtrack, kde je mnoho neočekávaných titulů, které sice mohou ve svých scénách kontrastně, ale o to větší mají sílu a o to víc ty scény působí. Za mě čisté 4 hvězdičky. P.S. Zajímavé komentáře: Tetsuo, Bluntman. A nezapomeňte na pana Vazouna. U.P.S. : po shlédnutí ultimate edition zvyšuji na 5*! ()

messiah

Lepší než Temnej Rytíř? Bezdebat! Zack Snyder pro komix to co Darabont pro Kinga? Jo, asi jo. Přesto mě strážci nerozcupovaly. Zvláštní je o to víc, že mě jako zarytýmu odpůrci komixových adaptací zrovna tahle stránka filmu nevadila. Skvělý je i filozofický pohled jaký film vrhá. Přesto mě to nějak nevzalo a až se v knihkupectví budu rozhodovat jestli investovat 1200 kč do "300" nebo 1000 kč do Strážců, raději dám dvě kilča navíc :-D 69,9% ()

Biggy

Nespoutané, drzé, umělecké aneb další Snyderovské dílo hodné pětihvězdičkového hodnocení. Zprvu jsem měl obavy, že se film strhne do nudného klasického scénáře podobných konceptů s tak ohromnou délkou; mýlil jsem se, šeredně jsem se mýlil. V hlavě mi utvěla unikátní skvěle napsaná a zahraná postava Komedianta s velice výraznými rysy. 5/5 ()

fars

Komiksem jdem nedotknuty.. a mozna proto se mi Strazci tak libili. Zack Snyder mile prekvapil a evidentne rozsahle a komplexni dilo udrzel pohromade aniz by se mu to sypalo pod rukama. Urcite neni pravdou ze 80% filmu tvori pouze flashbacky jak tvdi Pomo. Je to tak pul na pul. Nekoho to muze rusit, me to vubec nevadilo, proste to doplnovalo dej v ty spravne momenty. Akce je ve filmu spis jako doplnek, je ji poskromnu, ale kdyz uz je, tak stoji za to. Priznam se ze jsem vahal mezi 4 a 5*, ale za ten konec si to petku proste zaslouzi. Aspon teda u me. Abych nezapomnel, bod taky za postavu Rorschacha (nejvetsi kladas), a v neposledni rade i za prijemne oldschoolovej soundtrack :-) ()

Blackros

Nemůžu si pomoci ale mám opravdu rád superhrdiny, u kterých si člověk není jistý, jestli je má rád nebo si přeje aby zemřeli bolestnou smrtí. Tento film je jich plný a až na pár postav, které mne opravdu vytáčely, jsem byl spokojený. Akce odsýpala, bojové scény vypadali dobře, a pouze za Rorschacha musím přidat aspon 20%.....verdikt 85% ()

dr.fish

Pěkné obrázky, ale kromě spasení světa, které mne nikdy moc nebralo, to vůbec nedrží pohromadě. Nechápu proč film vůbec vznikl... ()

campix

Nemám naprosto nic proti comicsům a už vůbec nic proti Zacku Snyderovi, ba naopak jeho 300 mě uchvátila a velmi se těším na jeho další dílko Sucker Punch, jenže Watchmeni jsou jedním z nejzbytečnějších a nejroztahanějších filmů co sem za poslední dobu viděl. Jedinou světlou stránkou snímku je perfektní audiovizuální zpracování a velké množství slow motion záběrů, ve kterých si Snyder libuje. Jinak naprosto nezajímavé a totálně nudné. Rozhodně zklamání. ()

WolfR

Watchmen jsou milníkem komiksu. Ale pro mne i milník filmových komiksovek. A tímto epickým, geniálním a vlastně i dokonalým dílem si u mě režisér Zack Snyder vysoko šplhnul, je to génius! Watchmeni jsou dokonalou směsicí, sice jen občasné, ale zato skvělé, přehledné, rychlé, nápadité a správně násilné akce, spolu s vysoce propracovanými dialogy a hlavně sofistikovaném příběhem o pádu superhrdinů. Uvidíte spoustu krásných, nezapomenutelných a hlavně emotivních scén. Uvidíte prostě film promakaný do nejmenších detailů. Uvidíte epické komiks drama, s vysloužilými superhrdiny ve světě, kde hrozí jaderný konflikt mezi USA a Sovětským svazem. Celé se to odehrává v alter 80. letech minulého století. Ale teď už dost k nástinu děje. Znova musím pochválit Snyderovu režii. Je grandiózní! Taktéž herecké obsazení a herecké výkony jsou naprosto geniální, scénář propracovaný a nutící k přemýšlení o celém ději. Musíte přemýšlet do hloubky a všímat si detailů tohoto komplikovaného a nekompromisního světa. Ale pokud to zvládnete a Watchmeni se vám už na první pohled nějakým způsobem zalíbili, čeká vás nezapomenutelná podívaná. Nechybí ani naprosto dokonalý dobový soundtrack. Další zbraní Watchmenů je vizuální stránka filmu. Za tu patří určitě největší dík samotnému Snyderovi, protože to je prostě jeho parketa a i tentokrát se mu to neuvěřitelně povedlo. Svět Watchmenů je temný, smutný a bezútěšný. Duše hrdinů jsou tu zlomené a trpící. Psychologie postav je jedním slovem výborná. Watchmen jsou prostě klasa, je to zábavné, komplikované a stylové! Nemůžu si pomoct, ale miluju tento film! 5 hvězd! ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize