Harry Potter a Relikvie smrti - část 1

• Velká Británie Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (více)
Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Scénář:

Steve Kloves

Kamera:

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Carolyn Pickles, Jason Isaacs, Bill Nighy, Bonnie Wright (více)

Dlouho obávaná válka se zlem začala, Voldemortovi Smrtijedi kontrolují ministerstvo kouzel i Bradavice a zatýkají všechny, kdo by se jim chtěli postavit. Harry a jeho přátelé mají před sebou těžký úkol, chtějí najít a zničit tajemství Voldemortovy nesmrtelnosti - viteály. Při pátrání po nich nejsou nikde v bezpečí, proto se každý den přesunují a stanují v lese. Jejich samota vyústí v hádky podporované temnou mocí viteálu. Ron pak své přátele opouští. Ne na dlouho, brzy si uvědomí sílu přátelství a začne své kamarády hledat. Společně jsou poté úspěšní a jeden viteál se jim podaří zničit. Opět sjednocené trio se vydává navštívit otce Lenky Láskorádové. Od něho se dozvídají o Relikviích smrti - neporazitelné kouzelné hůlce, kameni schopném vzkřísit mrtvé a neviditelném plášti, který shodou okolností Harry již sedm let vlastní. A tato hůlka je to, co Voldemort hledá, jako pojistku proti Harrymu... (TV Nova)

Bluntman

První částí posledního dílu (ehm) pro mě přestává být z estetického hlediska zajímavé dobrodružství obrýleného kouzelníka a za pozornost stojí již jen jako fenomén, který na místo toho, aby cílil na nejširší diváckou skupinu, se zaměřuje na fandovskou základnu. Umocnilo se to, co mě tolik iritovalo na šestce - není o čem vyprávět (a když se o to film snaží, selhává), zatímco styl se snaží diváka přesvědčit, že o něco zásadního jde. Charakteristické znaky blockbusteru nahradil fanouškovský diskurz. Nejen že je sedmička až otrocky věrná předloze (a invence v podobě taneční scény působí nepatřičně), ale zároveň postavy přebírají rétoriku hard-core fandů (testujeme navzájem své znalosti kvízovými dotazy, popř. počítáme s tím, že víme, kde je kdo a co je co, ačkoliv tomu bylo předtím ve filmových adaptacích věnováno minimum prostoru a zde mají klíčové prvky i postavy pouhou úlohu nezbytného zjevení se). Ačkoliv jsem dostatečně obeznámen, abych se neztrácel, nebaví mě to. A nejotravnější mi přijde příklon k fan-fiction, kdy nejde o hledání viteálů a přípravu na souboj s Vy-víte-kým, kdy by se vyprávění posunovalo dopředu, ale naopak stojí na místě a nirmá se v pocitech postav, které na místo záchrany světa a svého života řeší milostné trable. Potíž je v tom, že ústup epiky na úkor lyriky selhává proto, že vyprávění ve své "omezenosti" na titulního hrdinu jednak umísťuje úmrtí vedlejších postav mimo hlavní dění, a tak emoce absentují, a prostředí, které by mělo vykreslovat emoční stav ústřední trojky, je ve svém odkazování se k historickým realiím příliš doslovné a nefunkční. Nepomáhá ani styl, který nijak výrazně nevybočuje z toho, co se stalo normou v rámci blockbusterů let minulých, a tak užití (velkých) detailů pro zvýšení dramatičnosti a rádobyrealisticky trhané akční sekvence jen unavuje. V kině jsem se nedokázal zabavit ani záměrnými nadinterpretacemi (mainstream pracující s vyprázdněnou narací) a podvratným čtením (HP jako vyprávěni o vybojování si heterosexuality, když po Harrym jde Voldemort, který se obklopuje samými muži či butch lesbami a který musel oddělat svou konkurenci v podobě staré buzny Brumbála). Ne, ono je to o síle kamarádství, toleranci a tak, což musí být v závěru explicitně řečeno jednou z postav, protože divák se sérií možná dospívá, ale cílovka je ve věku, kdy se jí často odkrvuje mozek a krev se navaluje do jiných částí těla. ()

Nathalie

Příručka mladých svišťů pro stanování v prořídlém křoví. Možná jsem k chlapci s jizvou přespříliš krutá, ale nebýt několika kolektivních scén a Yatesovy řemeslné šikovnosti, skončilo by to trapasem. Když kdysi Brumbál řekl Harrymu, že nás čekají temné časy, netušila jsem, že měl na mysli Stmívání:) 55% ()

Dever

Najväčšie sklamanie čo sa týka všetkých Potteroviek, nie že by to bolo zlé, ale proste som sa nudil na rozdiel od predchádzajúcich dielov, no nemám to za zlé keďže prvá časť knihy je takto napísaná, o to viac sa teším na posledný diel, lebo viem že to bude nárez. ()

Viktooorka

Nevím, jestli za to mohla moje únava. Nevím, jestli za to mohla neznalost předlohy. Nevím, jestli za to mohlo moje IQ. Ale HP7 asi nebude pořádně fungovat bez HP8. Atmosféra z plátna přímo vyzařovala, zoufalství a odhodlaní jsem prožívala jako ústřední trojice, akce a vtip s nimi šlo v ruku v ruce, pláčem jsem zmáčela přítelovu bundu, proč mám ale hrozný pocit, že mi něco chybí? S otevřeným koncem nechám otevřené hodnocení, protože z nějakého důvodu nedokáži tento díl hodnotit nezávisle od závěrečného dílu a věřím, že po dalším shlédnutím zvýším hodnocení jen kvůli Dobbymu. Každopádně to Harry nebudeš mít lehké. PS: Animace k příběhu tří bratrů byla nádherná!! ()

novoten

Na kouzelnický svět přišly časy vskutku nejtemnější, ale jakkoli by se to mohlo podle náhodných kritických výkřiků do tmy zdát, s kvalitou filmového zpracování to nemá společného pranic. Yates a Kloves měli před sebou dost ošemetný úkol přetavit "tu pomalejší a upovídanější" část Relikvií do samostatného výbušného blockbusteru. Režisér obstál s neskutečnou bravurou a ať odcházi Trio z domova, vypráví se Příběh tří bratří nebo se ničí viteál, magická atmosféra z plátna doslova září. Klovesův scénář ale občas zkratkuje a nemít předlohu načtenou i pozpátku, docela se ztrácím. Ale přestože jsou Bill a Fleur z minuty na minutu členy řádu, když v Princovi byli vynecháni a ministr Brousek nakračuje na scénu, aby z ní téměř okamžitě sestoupil, v důsledcích se výtky hledají velmi, velmi těžko. Celkový dojem na mě totiž křičí, že ze čtyř set stran plných očekávání velkých věcí a plnění menších průběžných cílů vznikla epická fantasy plná omamných momentů a tak upřímného soukromého dramatu, že to bere dech. Fénix i Princ získali zdárného souputníka a pokud byl David Yates po minulém díle králem, pomalu už nemá kam stoupat. ()

tron

„Čo čaká, že bude počuť? Dobré správy?" - "Možno čaká, že nebude počuť zlé." Som fanúšik potteroviek a do šestky (Polovičný princ) som žiadnej nedal pod 4*. Toto je však EŠTE zbytočnejší diel, ako Polovičný princ. Tomu som dal 3*, lebo mal skvelý úvod a silný záver, ale medzitým nudnú hodinu a pol. Dary smrti 1 sú na tom ešte horšie; prehnane povedané, všetko dôležité sa stane 15 minút na začiatku a 15 pred koncom. A medzi tým? Vata. Producenti (medzi ktorými bola prvý raz aj J.K. Rowling) ako hlavný argument toho, prečo záverečný román rozdelili na dva filmy, uvádzali: „kvôli smršti zvratov, udalostí a postáv, ktoré by sa nám nezmestili do jednej snímky“. Kam sa im to podelo neviem, takže možno proste len klamali. Nové postavy (Ifans, Nighy) sa len mihnú, staršie (Thewlis, Gleeson, Rickman) dostali cameo. Maggie Smith tu dokonca vôbec nie je! Putovanie prírodou mi pripadalo také nudné, až som začal riešiť, či decká neprechladnú, keď uprostred lesa vysedávajú na zemi, prečo si megatemný čarodejník primitívnym kúzlom nedokáže opraviť  zatekajúcu strechu. Načo je čarodejníkom údržbár, keď v minulosti nebol problém opraviť zničený dom mávnutím prútika? Logika tu naozaj dostáva zabrať. Ak rodičom vymažete spomienky na seba, vymažete automaticky i svoj rodný list? A fakt im nepripadalo divné mať doma prázdne fotorámiky? A keď už to trvá 14O minút, fakt tam nemali dať dôstojnejší koniec s Dudleym a spol.? Na môj vkus sága začína rušivo pripomínať Pána prsteňov (ustavične treba zničiť artefakty, inak temný pán zmocnie a nastane koniec sveta, pričom ak onen artefakt nosíte pri sebe, ovplyvňuje vašu psychiku a ničí vás). Tiež sa mi nepáčilo, že sú mimo záber (!) zlikvidované dve dôležité postavy; keď som to videl prvý raz, myslel som si, že som sa stal obeťou zlého kanadského žartu. Bohužiaľ, tento absurdný postup tvorcovia použili aj v poslednej časti. Nechýbajú wtf momenty (to ho na konci fakt nespoznali, veď vyzeral skoro rovnako?!). Oceňujem dokončenie vecí z minula (Dobby má konečne v univerze opodstatnenie) a páči sa mi zobrazenie sveta, ktorému začína čoraz silnejšie vládnuť "nacistické" zlo milujúce čistú rasu, ktorého protivníci sú slabší, v menšine a v neposlednom rade vystrašení. Do pozornosti dávam geniálny typ Runcornovej chôdze. Vizuálne je to podmanivé, mnohé zábery geniálne ("bábková" pasáž). Rozpočet cca 150 miliónov, aj keď toto ťažko presne určiť, keďže posledné dve časti sa natáčali súčasne, celosvetová tržba "len" tohto dielu každopádne presiahla šťavnatých 960. ()

B!shop

Yates me ze zacatku prekvapil. Zadny zbytecny okecavani, v lehce katastrofickym duchu to rozjede v plny parade a ja sem byl spokojenej, ze se konecne vykaslal na ty vztahovy dramata. Jenze zabave je po 45 minutach konec a zase resime vztahy mezi postavama, tentokrat je hlavni trojka vetsinu casu sama v lese, takze to vypada spis jak dobrodruznej film o kamosich na cundru. Navic by se meli resit vitealy, ale vyresi velky hovno a najednou se zacnou resit nejaky relikvie. Proste opet, pravdepodobne kuli osekany a na dve casti rozsekany knize to je cely lehce zmateny a zaroven teda bohuzel misty uz trochu nudny, protoze obcas se fakt nic moc nedeje a hlavni trojka nejsou tak dobry herci, aby utahli dlouhy minuty sedet ve stanu a cumet. Zkratka od Yatese zatim nejslabsi dil, jelikoz se jedna o Part 1 tak navic vcelku dil zbytecnej a jsem moc zvedavej na zaver, jestli aspon tam naserviruje nejakou fajn akci. Hodne slaby 4*. ()

Slasher

Ono je to daný knižní předlohou, na jejíž první polovinu vzpomínám jako na slabší a “jen pořád někde stanují”. Dává smysl jako náběh na finále, ale samostatný film je prázdný, chladný, divný a depkoidní, jako by ani nepatřil do potterovského univerza. Naštěstí to vykompenzuje Part 2. ()

RHK

Film pro děti již ani omylem. Temný, místy velmi ostrý horůrek, který by zasloužil prostříhat spoustu nudnější vaty, především vleklé pasáže stanování v přírodě. Akční scény naopak mají šmrnc a je jich dost - třeba oproti šestému dílu. "Jsou to temné časy, o tom není sporu." Chvílemi i pro filmaře, tento díl má daleko do kvalit Azkabanu... Trailer: http://www.csfd.cz/film/230063-harry-potter-a-relikvie-smrti-cast-1/videa/ ()

Bart

Po trapném pokusu o akčního Prince dvojí krve je pro mě tenhle Harry Potter příjemným překvapením a návratem k normálu. Narozdíl od svého předchůdce má až překvapivě mnohem více svěžího vtipu a nepostrádá přiměřenou akci. Po celou dobu mě ani jednou nenapadlo podívat se na hodinky. Pro mě film splnil ten nejzásadnější účel - navnadit na závěrečné finále. ()

EdaS

Je to neskutečně temné, skvěle zahrané a výtečně natočené. Rozdělení na dva díly (zatím) funguje. Nemůžu se dočkat druhé části. ()

Pethushka

Mám pocit, že tohle už nemá nic moc společného se starým dobrým Harry Potterem. Vše je takové až moc temné a ta atmosféra Bradavic mi tam hodně chybí. Jako fanoušek ale Harryho stále respektuji. Jen jsem toho názoru, že "nového" diváka tenhle díl (alespoň tedy první část) nenadchne. Místy mám pocit, že se dívám na kanadský thriller. Dávám sice 4 hvězdičky, ale na úplně jiném žebříčku než u předešlých dílů. A stejně se těším na část 2. ()

xxmartinxx

Harry Potter má všechny klady a zápory přesně tam, kde byly minule. Špatný Klovesův scénář úspěšně maskuje Yates svým umem. Tentokrát ta "kamuflace" ale neprochází tak dobře. Už jen proto, že není k čemu směřovat. Je to zkrátka polovina celku, i když to je samo o sobě nejmenší problém. 65% ()

Zíza

Nejslabší díl Harryho Pottera rozdělený do dvou dílů? No potěš, hrabeme prachy, hrabe. A bohužel se to dost podepsalo - první díl je nuda. Pohádka s thriller prvky a náhodami odkrytých hrobů. Je to smutné, ale jako fanynka jsem zklamaná. Hudba, herci, efekty - nic nového a fádnějšího v té roztahanosti. Cihlu na tebe. V druhé dílu se už konečně možná bude plakat, doteď se jen ušklíbalo. Bavila jsem se, když jsem si z toho dělala lehraci. Jinak jsem zívala. Sry, Harry, choval jsi se jako Frodo a to ti neprominu. Slabší 3*. ()

Mr.Apache

Věřte mi, že zrovna já to říkám dost nerad, ale (filmový) Harry Potter nikdy nebyl nudnější... Vata, které je v těch knihách od čtvrtého dílu požehnaně, doposud filmovou podobu příliš nezatěžovala, a já doufal, že to tak zůstane až do konce. Bohužel, nápad rozdělit poslední díl na dvě části nakonec dovolil, aby se ta vycpávková hmota z HP románů vedrala i na stříbrné plátno. A to je docela škoda. ()

Arx

Přestože nejsem fanoušek Harryho Pottera a přečetl jsem pouze první díl, tak předchozí filmová zpracování se mi moc líbily ale dokud jsem neměl možnost shlédnout tento film. Po první hodně povedené scéně a průměrné první hodince, přejde film do stavu totální nudy. Jednotlivé scény jsou tak zdlouhavé, jako například pobyt v lese v druhé polovině filmu. Copak to nejde trochu zkrátit? Chápu, že je problém vždycky přepsat tak obsáhlou knížku do filmového zpracování a člověk musí mít pořád pocit, že tam něco chybí a je toho málo ale tohle rozhodně šlo lépe vyřešit. Těch 150 minut je doslova nudně děsivých a to je to jen první část. David Yates tedy rozhodně zklamal. Tento film je jen bezduché pokračování, které má za úkol jediné - vydělat co nejvíc peněz a to se jistě podaří. Tento film, byť je kvalitou nejhorší ze všech tak rozhodně to nelze říct o výdělcích a dokonalým P.R. Všude plakáty, dokonce i v hlavních zprávách na naší televizi na to běží upoutávka. Každý to musí vidět a já se jen směju těm, kteří za to svoje peníze utratili. Já se totiž chodím do kina nerad nudit! 30% ()

Skejpr

Yates jde až na dřeň a z Pottera tříská emoce, atmosféru, ale i brilantní humor (a to zcela náhle, ovšem funkčně i ve vážných momentech, kdy by to jeden nečekal). Relikvie smrti je plná velmi odvážných momentů (z hlediska režijního, hereckého i z hlediska celé téhle série), nad nimiž zůstává rozum stát... Přesto to není na plný počet. I navzdory rozdělení do dvou dílů jsou některé kapitoly příliš uspěchané, než aby stihly vyniknout a celková návaznost také nefunguje - Relikvie jsou roztěkané, nepropojené... Těžkým paradoxem je pak naprosto ultimátní animovaná vložka, která představuje ve filmech o Potterovi naprosté novum, je sama o sobě brilantní ale do teď se nemohu rozhodnout, jestli do filmu patří, nebo ne... Červenec je ale každopádně setsakra daleko!!! ()

BadoXXII

Kam sa podel 200 milionovy rozpočet? Absolutne, ale absolutne vôbec ho nevidno. Maximálne nudná a neuveriteľne rozťahaná časť, v ktorej sa viacmenej len blúdi po lese. Nezáživné a prázdne. Za zmienku stojí len úvod a Príbeh troch bratov. ()

Shit

Musí se nechat, že četnost trapných scén rapidně klesla, ale ono to asi bude tím, že se tam ty dvě hodiny vlastně nic neděje a jediná část, která trochu rozproudí krev je ta ze začátku, kde se všichni promění na Harryho Pottera a mně se udělalo krapet špatně z toho ,že budu muset koukat na +-10 Radcliffů 2 hodiny v kuse bez odpočinku, ale naštěstí se to nevyplnilo a koukal jsem jen na jedno tohle herecký dřevo. Každopádně až na pár menších částí opět nuda, ale já tu serii dokoukám, já si věřim, že to nevzdám a budu in. ()

Dadel

Oproti nepříliš povedené šestce podstatné zlepšení. Nejvíc se povedla akce na ministerstvu, ale některé jiné scény, třeba návštěva u X.F. a hlavně závěrečná konfrontace v Malfoyovic rezidenci šly určitě natočit lépe a potenciálu předlohy nebylo využito (např. Bellatrix klidně mohla mučit Hermionu o něco déle:) Pořádným WTF bylo, že Hermiona poslouchá Nicka Cavea (!!!)_________ Vzkaz pro Tetsuo: nikdo neodešel. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

21.08.2023

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

07.02.2020

Herec a producent Vin Diesel oznámil, že desátý film jeho rodinné akční ságy Rychle a zběsile bude nejspíš rozdělený na dvě části. Snímek se tak vydá cestou například posledního Harryho Pottera nebo… (více)

Divergence se přesouvá do televize

Divergence se přesouvá do televize

21.07.2016

Půlení závěrů velkých sérií není zrovna populární trend. U Harryho Pottera nebo Stmívání se to ještě podařilo, Hunger Games ale docela klopýtaly a sérii Divergence tyhle čachry rovnou zlomily vaz.… (více)

Hobit 1: 2012, Hobit 2: 2013... Hobit 3: 2014?

Hobit 1: 2012, Hobit 2: 2013... Hobit 3: 2014?

26.07.2012

Peter Jackson to už nenápadně naznačoval na Comic Conu v San Diegu. Hobit mu pořádně nabobtnal a za 266 natáčecích dnů bylo pořízeno tolik materiálu, že z něj Jackson pohodlně sestříhá buď dva extra… (více)