Harry Potter a Relikvie smrti - část 1

• Velká Británie Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (více)
Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Scénář:

Steve Kloves

Kamera:

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Carolyn Pickles, Jason Isaacs, Bill Nighy, Bonnie Wright (více)

Dlouho obávaná válka se zlem začala, Voldemortovi Smrtijedi kontrolují ministerstvo kouzel i Bradavice a zatýkají všechny, kdo by se jim chtěli postavit. Harry a jeho přátelé mají před sebou těžký úkol, chtějí najít a zničit tajemství Voldemortovy nesmrtelnosti - viteály. Při pátrání po nich nejsou nikde v bezpečí, proto se každý den přesunují a stanují v lese. Jejich samota vyústí v hádky podporované temnou mocí viteálu. Ron pak své přátele opouští. Ne na dlouho, brzy si uvědomí sílu přátelství a začne své kamarády hledat. Společně jsou poté úspěšní a jeden viteál se jim podaří zničit. Opět sjednocené trio se vydává navštívit otce Lenky Láskorádové. Od něho se dozvídají o Relikviích smrti - neporazitelné kouzelné hůlce, kameni schopném vzkřísit mrtvé a neviditelném plášti, který shodou okolností Harry již sedm let vlastní. A tato hůlka je to, co Voldemort hledá, jako pojistku proti Harrymu... (TV Nova)

balone

Krásná scenérie, velmi dobré efekty, ale spíš je to jen taková příprava na konec. Trailer nám ukazuje neustálé napětí, ale pravdou je, že polovina filmu je spíš, jak už to u HP bývá o dialozích. U filmu jsem se nenudil, ale některé části mohly být kratší. Bohužel si myslím, že HP už nikoho jiného než fanouška nenadchne, aby si někdo, kdo uvidí sedmičku podíval na předešlé díly. Já přímo fanouškem nejsem, viděl jsem spíše ze zajímavosti všechny díly a tomuto přidávám opravdu celkem dost za ty exteriéry. 70% (menší spoiler, když chlapecká dvojice rozbíjí relikvii, tak iluze Watsonové vypadá vážně sexy a krásně) ()

juta

Bylo hezké sledovat staré známé tváře, které se objevily v prvních dílech a v dalších už nefigurovaly. V tomto díle se vrátili snad všichni a ti co zde nebyli, tak byli nakonec v závěrečném díle. Tato první polovina je jen dílek před velkým finále, která má navnadit na konečné zúčtování. ()

Fiftis

Prvý diel záverečnej konfrontácie slávneho Harryho Pottera so svojím úhlavným nepriateľom sa tvári prese tak, ako to má vo svojom názve. Ako prvý diel, ktorý je myšlienkovo sám o sebe prázdny bez svojho pokračovania. Ak pominieme komerčnú stránku veci, tak rozdelenie knihy na dva filmy bol nešťastný krok, ktorý bolo možno vyriešiť (ostatne ako aj všetky ostatné epizódy) prostou trojhodinovou stopážou v jedinej časti. Skrátiť konverzačno-dramatické pasáže a rozšíriť mytológiu okolo Dumbledora a bola by to jasná 5 hviezdičková záležitosť. ()

Shakers

Doba temna prišla. Hneď zo začiatku filmu nás David Yates ponorí do temnej, smutnej, čarodejníckej atmosféry a to všetko ešte vylepšuje mrazivá hudba Alexandra Desplata. Záverečný boj už sa blíži a naše slávne trio čoraz viac pociťuje strach, samotu, beznádej a utrpenie. Oproti predošlému dielu sa tu od začiatku až do konca niečo deje, takže moc nudných častí sa tu nenájde len je škoda, že v podstate celý film sa motá len okolo našej trojice a postupom času to začína byť menej a menej zaujímavé (ako kedy, ako pre koho). Ale nie je sa čoho báť, pretože akurát film skončí (poprípade nasleduje druhá časť) a tým pádom sa to moc nepokazí. Čo sa týka tých postáv, tak na začiatku síce vidíme aj ostatné postavy, ale zvyšok filmu je už taký odrezaný od ostatných. Na druhú stranu, ale zase naša trojka pátra po Horcraxoch (či ako sa to píše) a ako som písal už na začiatku celé to dobrodružstvo je ešte obohatené dobrými akciami, skvelým soundtrackom, miestami príjemným humorom a temnou atmosférou. Napriek tomu mi príde tento diel najslabší aj keď je stále dosť zaujímavý. Myslím, že som tu napísal asi všetko takže už len v stručnosti - David Yates ticho a nenápadne pumpuje vrchol Potterovskej ságy, ktorá čo chvíľu exploduje. Obľúbené soundtracky: Obliviate, Snape To Malfoy Manor, Sky Battle, Death Eaters, Godrics Hollow Graveyard. 85% - 4* ()

filmfanouch

Sedmička je v kouzelnickém světě Harryho Pottera nejmocnějším magickým číslem, které jde v rámci příběhu dohledat hned několikrát. Voldemort rozdělil svou duši na sedm kusů, Weasleyovi mají celkem sedm dětí, do Bradavic studenti chodí sedm let a celkem se knižní předloha skládá ze sedmi knih. Studio Warner Bros. ovšem sílu tohoto magického čísla tak trochu narušilo v rozhodnutí, že bude poslední díl Harryho Pottera s názvem Relikvie smrti rozdělen do dvou částí. Za oficiálním důvodem mělo stát rozhodnutí, že je děj sedmé knihy tak obsáhlý, že by se toho v rámci jednoho filmu muselo brutálně osekat. Ať už je realita taková a nebo šlo pouze o chytrý kalkul producentů, navrátivší režisér předchozích dvou dílů David Yates své zadání splnil na jedničku. Závěrečný díl Yatesovy trilogie (respektive předposlední díl Yatesovi tetralogie) dle slibů ze závěrů Prince dvojí krve vytrhává z přirozeného prostředí v Bradavické škole čar a kouzel. Právě po zásadním momentu v Princi dvojí krve ostatně v Bradavicích oficiálně není bezpečno, v kouzelnickém světě dochází k politickému převratu (kde se i tentokrát výrazněji projeví inspirace samotné J. K. Rowling Adolfem Hitlerem v rámci vytváření postavy Voldemorta) a z dětí se definitivně stávají dospěláci, na jejichž bedrech stojí budoucnost jejich světa. V Yatesovo podání je to opět celé poměrně temné a depresivní, zároveň navíc Yates opět těží především z komornějších momentů, než ze zásoby akčních scén. Už první polovina velkého finále se ostatně neobejde bez dojemného vzpomínání i skrze návrat nejrůznějších postav (malý, ale šikovný Dobby). Z pozdější doby jde použít srovnání například s Avengers: Infinity War. Člověk, který do Infinity War vkročí s minimálním přehledem se ztratí už od samotného momentu. Ten, který má poctivě nakoukáno, dokázal si za ta léta vytvořit k postavám vztah a především s nimi dospíval, toho čeká emocionální gejzír a téměř nonstop záplava dojímání se.  Cestování tria z místa na místo bez jasně daného směru, neustále zapadlí v otázkách nad tím, co vlastně udělat dál a i díky vlivu viteálu se trio může snadno obrátit proti sobě. Skvěle tak například funguje scéna, která je zcela originálně vytvořena pro film a v očích mnoha fanoušků je scénou, která okradla o čas nějaký významnější moment z knih, který musel scenárista Steve Kloves okleštit. Jenomže právě scéna, kterou doprovází O'Children od Nicka Cavea naprosto vyjadřuje nastavené pocity. Všichni jsou realisté, vědí, že nasazují krk a i kdyby se jim náhodou podařilo nezemřít, oběti budou velké. Tato scéna perfektně ukazuje, že hrdinové snažící se zahnat chmur z aktuální situace i odchodu jednoho z nich se navzájem snaží podržet. I když je následné opětovné setkání s realitou nevyhnutelné. Steve Kloves se navíc opět projevil sice jako kastrátor většiny stránek původní předlohy, filmová adaptace se ovšem díky seškrtání mnoha momentů mohla stát svižnější a vyvolávat pocit, že prakticky nešlápne na brzdu. S akcí se sice šetří, Yates se ovšem skutečně opět projevuje jako tvůrce, který umí vést herce skrze dramatičtěji vyhrocené momenty. Výrazněji se tak konečně mohl projevit i Rupert Grint, kdy se po vzoru Daniela Radcliffea a Emmy Watson ukázalo, že dospívání vedle hereckých mentorů a učení se od mistrů svého řemesla skutečně přineslo ovoce. Emma Watson ostatně už svou první scénu dokáže sehrát prakticky pouze skrze emoční vyjádření v obličeji. A člověk má přitom skutečně pocit, že tato oběť pro vyšší dobro dohnala chytrou čarodějku do velmi zoufalé situace. Yatesův vizuál má v průběhu pořád své kouzlo, nejvýraznější vizuál příspěvek prvních Relikvií smrtí je ovšem právě Příběh tří bratrů, kteří měli Relikvie smrti vytvořit. Za realizací příběhu stojí Ben Hibon, který se u vytváření inspiroval stínovým divadlem a i ti největší odpůrci první části Relikvie smrti většinou mohli uznat, že Hibonovo převedení příběhu Barda Beedleho mělo neskutečně vizuální kouzlo. Nové MacGuffiny jsou tak představné ve vizuálně nádherně zpracovaném příběhu, kdy rázem bylo snadné chtít od švýcarského šikuly víc. Klidně i realizaci ostatních příběhů z Bajek Barda Beedleho. Chytře je navíc i vymyšlené utnutí v příběhu v první polovině. Nejenom, že dochází k správně emocionálně vygradovanému momentu (který musí do kolen dostat i největšího cynika), ale především i ideálnímu cliffhangeru, který donutí s viděním druhé části Relikvií smrtí neotálet. I proto, že soundtracku Alexandreho Desplata je snadné propadnout už od samotného začátku filmu.  Nejspíš se pořád budou vyskytovat názory o tom, že Relikvie smrti s klidným srdcem mohla zůstat jedním filmem a rozdělení na dvě části nebylo nutné. Dá se ovšem snadno věřit tomu, že v alternativním vesmíru, kde se Relikvie smrti dočkala pouze jedné adaptace naopak byla výtka vedena k tomu, že je film brutálně osekaný. Rozdělení tak ve finále rozhodně mělo smysl, vzniklo opravdu skvělé zvládnuté finále (nebo spíš první polovina finále), u kterého jedno oko nezůstane celé.....  Viděno v kině:3x () (méně) (více)

Jhershaw

Líbilo, překvapivě. Poslední kniha mě moc nebavila, první část bylo samé chození lesem, stanování a nic víc. Proto mě potěšilo, jak se povedlo scénáristovi putování seškrtat na snesitelnou úroveň a hlavně režisérovi do filmu natlačit emoce i napětí a tím udržet moji pozornost. Uznání patří i trojici mladých herců, jejichž výkon je více než snesitelný. A přidávám se k názoru, že nejpůsobivější scény jsou ty, které byly do filmu oproti knize přidány. ()

DaliX

Harry Potter nám dospel. A to veľmi. Priznám sa, každá časť má niečo do seba ale keby som mal zrovnať Kameň mudrcov a Dary smrti časť 1. tak by som sa v jedenástich možno aj miestami trochu bál. Ale nechcem písať len o svojich osobných pocitoch ale aj o tom, ako na mňa film zapôsobil. A musím priznať, že vcelku pozitívne. Takto temný, drsný a desivý Harry Potter tu ešte nebol, najmä perfektne zvládnuté intro, ukazuje, že toto bude niečo celkom iné. Dej naväzuje presne tam, kde skončil (hoci ma moc nenadchol) Polovičný princ. Harry Potter sa s jeho priateľmi vydáva na nebezpečnú cestu zničiť všetky Horcruxy, Voldemort preberá moc na Ministerstvom mágie a začína sa prenasledovanie muklov. Oproti knihe je prvá polovica filmu prekvapivo dobre zvládnutá na to aký bol chaos v jeho predchodcovi, temná atmosféra, akčné hoci miestami trochu neprehľadné scény, vizuálne efekty, hudba. Herecké výkony rovnako skvelé, či už sa to týka hlavných hrdinov alebo záporákov, nejde nespomenúť Alana Rickmana, ale aj to ostatné je vo filme perfektné. Ťažko sa mi však hodnotí tento film lebo je to len prvá polovica ale veľmi ma potešil a už sa veľmi teším na finálnu časť. ()

JohnnyD

Yates naplno ukázal, že je mizerný dramaturg a celkom dobrý formálny imitátor. Hudba á la Dark Knight je neprehliadnuteľná a šedočierny Cuáronov vizuál je stále rozkošný, no už trochu opozeraný. To, čo malo byť ťažiskom filmu a to príbeh, naplno zlyháva v neschopnosti ho adaptovať pre nečitateľa kníh. Celá prvá hodina a pol by mohla byť vtesnaná do dvadsiatich minút. Naopak, keď príde koniec vyzerá to, akoby sa film len práve rozbiehal. Po necelej dva a pol hodine! Film je príliš geeky, Yates sa príliš mazná s predlohou, nedokáže v nej sekať a adaptovať ju na filmové plátno. To, čo funguje na stránkach knihy nemusí fungovať na plátne. Relikvie smrti nemali byť nikdy rozdelené na dve časti. PS: Bill Nighy a Rhys Ifans potešia! Najmä Ifans prekvapí dramatickou polohou! ()

playboxguest

Nejnudnější Potterovka, s vyjímkou jediné scény, návštěvy ministerstva, zhruba na 45 minutě, nebylo skoro na co koukat, jen se dokola omílalo vše, co už je známé z předchozích dílů. Nejednou jsem se přistihla, jak mě daleko více baví sledovat ručičku na hodinách, než dění na obrazovce a nepomohlo tomu ani 3D * které je na velkofilm opravdu mizerné, v jediné scéně jsem nepostřehla, že bych ho vůbec sledovala, béčkové horůrky mají po 3d stránce záživnější zpracování. Předposlední Potter je bídák ve všech směrech. 40% ()

Hromino

„Obliviate.” –– Čím víc nad filmem přemýšlím, tím více jsem zklamaný. Velezdatný pan Kloves totiž nejen že opět překonal svůj rekord v počtu nudných a zbytečných scén, ale tentokrát ještě lecjaké scény zesměšnil. Co to Ministerstvo, wtf?! Co to neustále reprízování Ronových přednášek na téma "viteály: jak/kdy/kde/proč je hledat" – jenom tak pro připomenutí, aby na to diváci nezapomněli? Neříkám, že by Kloves všechno posral, protože část onoho podělaného materiálu naštěstí dokázal zachránit David Yates (scéna, kde Harry s Hermionou tančí na Ó, děcka, Příběh tří bratří, Godrikův důl...), ale stejně jsem z tohoto dílu zklamán; sázka na otrocký přepis předlohy se v tomhle případě hodně nevyplatila. Plně chápu nečtenáře knihy, kteří leccos nepochopili a tenhle film tak pro ně musel být pěknou nudou. Spolu s druhým dílem pro mě nejslabší díl série. Slabé 3*. ()

sheen

Dojmy jsou rozporuplné...chce se mě říct, že díl skoro až o ničem..skoro až zbytečný, tak bych to napsal jako člověk, který je neovlivňen.....ale Pottera a všechny jeho díly mám rád, takže jsem zaujatý a líbí se mě...ač si budu protiřečit, tak hodně velké zklamání. A tady tomu hodnocení některých top uživatelů se nedivím a jejich reakcím, kdybych neměl Pottera a jeho bandu rád, tak je to jedna velká nuda, proto dám i vyšší hodnocení:) Verzi s CZ dabingem pro retardy a malé děti se vyhněte jak jen můžete...a doufám, že druhá část napraví reputaci celé sérii. ()

hippyman

nejslabší a nejnudnější díl hp. two-men-and-one-woman show kdesi v lesích a horách, páně-prstenové vykrádačky, nepřehledná akce a příliš roztahané a zbytečné scény, nelogičnosti - to je suma dvouapůlhodinové kašovité "magie", která možná očaruje největší a nejzarytější fanoušky. recept na lektvar úspěšnosti: vystříhat půlku a nahradit ji druhou částí, která, jak pevně doufám, bude akční a o něčem! jinak mi z toho asi praskne viteál... 50% ()

salahadin

Matematika je mocná čarodějka. Když vydělíte jeden díl dvěma, bankovní konto se dvojnásob naplní. Na rozdíl od mnoha tady toto rozdělení chápu, protože druhá část potřebuje velkorysou stopáž (ačkoli i v ní chybí mnohé scény, které bych uvítal). Tento film je tak tichým závanem před bouří. Jsem jen hloupý divák a tak netuším, jak by se k podobné látce (mimochodem nejméně zábavné části knih o HP) dalo nějak invenčně přistoupit. Filmař, který má v jednom kuse za zadkem Rowlingovou, nemůže přistoupit k takové invenci, jakou si mohou dovolit autoři fan fiction o HP, např. pohlavní styk Draca s Harrym a kdo-ví-co-ještě. Ne že by film neměl zajímavá místa. Na poušti se taky občas najde místo, kde je toho písku víc než okolo. ()

Pilda17

Narozdíl od Prince dvojí krve měla Relikvie smrti part 1 o dost větší nádech. Doba temna začíná a vše funguje skvěle, ale už z Harryho není žádná pohádka, ale skvělé atmosférické sci-fi. Nemohu si ztěžovat na Yatese, který svojí úlohu zvládl a převážně se řídil podle předlohy. Není to stoprocentní snímek a byly daleko lepší díly, ale HPRS1 se řadí mezi lepší část a do part 2 vkládám všechnu naději... 7/10 = 74% ()

Disk

Pár věcí by se určitě dalo vytknout (polopatický scénář), ale jinak si nelze na nic stěžovat. Harry Potter a relikvie smrti je nejdospělejší díl z celé ságy. Atmosféra je velmi komorní a tísnivá. Herci velmi dobří a civilní, včetně Radcliffea. Akční scény taktéž povedené a Desplatova hudba velmi dobrá, ale na Hoopera nemá ani náhodou. 8/10 s tím, že taková musí být i druhá část.________EDIT 2021: První část Relikvií smrti se nese v duchu útěkových snímků a je to velmi solidní. Atmosféra je opět výtečná, kamera je více civilní než minule, Yatesova režie je tady žel dost nenápaditá. Samozřejmě nejstylovějším momentem je pasáž Příběhu tří bratří z Bajek Barda Beedleho. Tempo je více než slušné a nijak se nezadrhává. Pokud jde o rozdělení závěrečného dílu na dvě části, je to podle mě docela dobré rozhodnutí, protože tu nůžky neřádí jako u Ohnivého poháru. Bez druhé části je tento díl samozřejmě k ničemu. A za mě osobně velký palec Danielu Radcliffeovi za svlékací scény, i když není můj typ. ()

Rosaviva

No.... To asi bude dlouhý komentář, obsahuje spoilery. Nemám ráda knížku - sedmičku, příjde mi o ničem, jen seděj ve stanu, hádaj se a pak v posledních třech kapitolách najedou najdou poslední vitelály. Nechtěla jsem aby to bylo rozdělený na dva díly, protože se tam nic neděje a bála jsem se, že to bude ve filmu kámen úrazu a opravdu byl. Nicméně na to, že se snažili držet přesně knížky tam snad nebyla jediná scéna natočená podle knížky (no, asi až na tu první), například co to bylo jak Bellatrix mučila Hermionu a pila jí tu krev nebo co?! Takže hrozný zklamání, i když jsem to vlastně docela i čekala. Snad ani jediná scéna tam nebyla natočená podle toho jak jsem si to představovala. A když už musí mít tenhle film dohromady kolem 5 hodin, čekala bych, že tam sakra natočej aspoň všechny důležitý (i nedůležitý scény), takže z jakýho důvodu tam neni Krum! A neřekne Harrymu o tom znamení co má Láskorád na krku a proč tam sakra aspoň neni krátce obřad Fleur a Billa, vždyť tam téměř nebyli vidět ani její šaty! 3* ()

Deimos

KINO/// Obsazení 5/10 Děj 3/10 Hudba 4/10 Efekty 5/10/// +nemůže být pochyb o tom, že Emma, Daniel i Rupert už umí hrát a svoje postavy zvládají, film má slušnou atmosféru, říká se, že je to nejvěrněji zpracovaný díl, já tomu věřím -ovšem zajímalo by mě, kde je slibovaná akce z trailerů? že by ve druhém díle? proč to tedy rozdělovat na dvě části? aby si tvůrci ještě namastili kapsy než bude konec? i první díl má zbytečně dlouhou stopáž, spousta scén mohla být klidně vystřižena, nudil jsem se, usínal jsem/// Přiznám se: knihu jsem nečetl, Harryho neprožívám a navíc jsem byl velice unavený po pracovním dnu a ještě jsem šel do kina pozdě večer. To jsou možná aspekty, které by u mě pohřbily nejeden film a to bez výjimky. Proto toto hodnocení berte jen jako hodnocení po prvním zhlédnutí. Za kterým si ovšem v současné době pevně stojím. Film je sice řemeslně zvládnutý na jedničku. Jsou na něm vidět peníze, zkušenosti režiséra, kvalita herců a samozřejmě hodně věrné převedení knižní předlohy. I proto chápu zdejší vysoká hodnocení. Jen na mě ten film nějak nezapůsobil a dobrý dojem na mě neudělal. Ani jsem nevěděl do čeho jdu, ale čekal jsem mnohem více. Spousta scén byly jeden dialog za druhým a nějaké zpestření nebo akce, která by mě vytrhla ze spánku se děla jen ojediněle. Pro mě tedy zatím nejhorší investice do filmu viděného v kině. A nezlobte se na mě, říkám jen svůj názor./// Celkem 40%/// ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

21.08.2023

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

07.02.2020

Herec a producent Vin Diesel oznámil, že desátý film jeho rodinné akční ságy Rychle a zběsile bude nejspíš rozdělený na dvě části. Snímek se tak vydá cestou například posledního Harryho Pottera nebo… (více)

Divergence se přesouvá do televize

Divergence se přesouvá do televize

21.07.2016

Půlení závěrů velkých sérií není zrovna populární trend. U Harryho Pottera nebo Stmívání se to ještě podařilo, Hunger Games ale docela klopýtaly a sérii Divergence tyhle čachry rovnou zlomily vaz.… (více)

Hobit 1: 2012, Hobit 2: 2013... Hobit 3: 2014?

Hobit 1: 2012, Hobit 2: 2013... Hobit 3: 2014?

26.07.2012

Peter Jackson to už nenápadně naznačoval na Comic Conu v San Diegu. Hobit mu pořádně nabobtnal a za 266 natáčecích dnů bylo pořízeno tolik materiálu, že z něj Jackson pohodlně sestříhá buď dva extra… (více)