K jedné z nejtemnějších událostí novodobých polských dějin se vrací film slavného polského režiséra Andrzeje Wajdy. Vypráví o zavraždění téměř pětadvaceti tisíc polských vojáků i civilistů, které provedla sovětská tajná policie NKVD v roce 1940. Toto traumatem poznamenané téma dlouho provázela řada zfalšovaných důkazů, rozporuplných faktů a nejasností, proto bylo příznačně nazýváno Katyňská lež. Přitom hromadné hroby obětí odhalili Němci již v roce 1941. Moskva ale na oplátku z masakru obvinila Němce, západní evropské státy o hrůzyplné události raději mlčely. Až v roce 1990 Rusko přiznalo, že Stalin vraždy příslušníků polské vojenské a společenské elity skutečně nařídil. Přesto ruská strana stále odmítá odtajnit dokumenty, jež se týkají této události a uznat masakr za genocidu... Filmové drama začíná 17. 9. 1939, kdy Sovětský svaz napadl Polsko, krátce předtím šokované drtivým útokem německé armády. V popředí děje jsou manželé Jerzy a Anna, na jejich příběhu jsou ukázány osudy příbuzných zajatých polských důstojníků, později také složitý úděl zajatců, končící tragédií… Scénář vznikl podle knihy "Katyń: Post Mortem" spisovatele Adrzeje Mularczyka. Pohled režiséra Andrzeje Wajdy zaznamenává nejen brutální zvěrstva obou režimů, stalinského i nacistického, v Polsku čtyřicátých let, způsobená totalitní ideologií a státní mocí, která v zahraničí nekompromisně prosazuje svou moc, ale také jejich následnou propagandistickou manipulaci i tresty pro všechny, kdo se oficiální lživé propagandě pokusí postavit. Dobové dokumentární záběry zůstávají součástí filmové výpovědi, stejně jako velmi realisticky a nekompromisně zobrazený masakr. Snímek přitom nepodporuje žádnou ideologii, na události pohlíží z hlediska obyčejných lidí. (Česká televize)

blackrain

Stalinský masakr v Katyni je událost, ze které i po tolika letech stále mrazí v zádech. Jde o zločin, který by neměl být nikdy zapomenut a odpuštěn. Povražděni byli důstojnící i příslušníci tehdejší inteligence. Pronásledováni a perzekuováni byli i přislušníci jejich rodin. Za zmíňku stojí, že i v průběhu Norimberského procesu se Sovětský svaz snažil svalit vinu na poražené Německo. Dostupné důkazy ale jasně ukazovaly na Sovětský svaz. ()

Kreeki

Na jednu stranu má člověk chuť mluvit o tradičních klišé tématu druhé světové války, na druhou nás to nutí nezapomenout na hrůzy a zvěrstva, které se udály. Pěkný zásah do našich myslí, přiblížení zločinu, který ještě není zcela v širokém povědomí veřejnosti a při tom by tam své místo jistě mít měl. Andrzej Wajda vypráví příběh tohoto silného dramatu pomalu a s dobrou výpravou, dává více prožitku do historického prokreslení a klasické filmařiny než do nějakého spádu či laciného přitahování diváka k plátnu. Nejistota, obviňování, víra, naděje i beznaděj - to vše se Wajdovi podařilo vtisknout do díla. Je třeba mít rád historii, dokázat se utápět v tématu, vžít se do prostředí a doby, a mít také jistý šestý smysl pro východní filmy. Tady opravdu žádné pseudoamerické hrdinství, velkolepé efekty a natož happyend nečekejte. Na druhou stranu jako drobnou výtku, vedle pro někoho jisté zdlouhavosti, která je ovšem v rámci snesitelných mezí, bychom zde mohli najít velké množství podobných postav, místy jsem se až ztrácel v jednotlivých příbězích, ale ve výsledku to utvoří pohled na katyňský masakr jako na celek. Není to film pro každého, a každý si ho také jistě nevyhlédne. Poláci rozhodně mají k tématu druhé světové války hodně co říci, škoda, že je není tolik vidět - mladí by neměli zapomínat. 8/10 Pro co žít, když je kolem tolik zla? ()

whitas

Dle komentářů spousty uživatelů vyplívá, že se jim nelíbí staromódní Wajdův styl. Ale co ste čekali? Že po té co oslavil osmdesáté narozeniny radikálně změní způsob své práce? Já jsme se těšil na Wajdu tak, jak ho znám a jak ho mám rád. A on mě nezklamal. ()

Maq

Příjemné překvapení. Tyhle historické filmy se tuze často topí v přemíře patetického balastu a klišé, ale toto je umělecky silný a důstojný památník katynským obětem a jejich pozůstalým. --- Poláci jsou po Slovácích naši nejbližší příbuzní, a přece se o jejich dějiny a kulturu zajímáme relativně málo. Po celý novověk jsme vždycky měli o něco nacpanější žaludky a o mnoho prázdnější srdce. Poláci na rozdíl od nás vždy rozuměli Rusům i Němcům velmi dobře. Jejich příklad je poučný i v nynější situaci. Zdá se mi, že polská zahraniční politika se vyznačuje mnohem větší promyšleností a předvídavostí ohledně otázky, kdy s kým a proti komu. My, jako obvykle, nemáme dost charakteru, abychom si takové otázky vůbec odvážili klást. ()

slunicko2

Historické válečné drama? Kdepak. Film je pieta - monumentální, chladná a uctivá. 1) Po zhlédnutí metodického materiálu Historické sekce Ministerstva školství Polské republiky k tématu polsko - rusko - německých vztahů ve druhé světové válce očekávám, že mi učitel dějepisu rozdá metodické listy se zadanými úkoly k diskusi ve třídě a k eseji doma. Film nadhodil mnoho témat, které by bylo třeba v následujících hodinách probrat (mnohé komentáře vykazují značné historické neznalosti svých autorů). Jako podklad pro výuku dějepisu je film výborný._____ 2) Připomenutí katyňského zločinu je pro Polsko zásadní věcí (srovnejme české Lidice s o dva řády nižším počtem obětí), pro režiséra Wajdu i věcí osobní. Pietní provedení filmu jistě nelze zpochybnit._____ 3) A přesto jsem ze snímku bez emocí zklamán. Taková tragédie - a já necítím žádné dojetí, nejsem rozhořčen, nejsem nijak citově zasažen._____ 4) Film nepostrádá silné okamžiky. Scéna na mostu přes Bug ze 17. září 1939, rétorika nacistické a posléze prosovětské propagandy nebo katyňská exekuce patří mezi nejsilnější zážitky z filmu._____ 5) Zaujalo mě poměřování loajality k režimu souhlasem s tezí, že za masakr jsou odpovědní nacisté. Připomnělo mi to zjišťovaný souhlas se vstupem vojsk v roce 1968 jako součást normalizačních prověrek u nás._____ 6) V dubnu 2009 zakázaly úřady ČLR dovoz filmu. Naproti tomu Andrzej Wajda byl vyznamenán v prosinci 2010 prezidentem Medvěděvem Řádem přátelství Ruské federace za přínos k polsko-ruskému porozumění._____ 7) Velmi zajímavý článek o českých a slovenských souvislostech s katynským zločinem je zde. _____ 8) Výstižný koment: gudaulin***. ()

topi

Andrzej Wajda točí filmy bez sebemenšího patosu a zbytečných emotivních scén. Proto jeho filmy mají až autentickou sílu a přirozenost. Ožehavé téma filmu Katyň tak působí neotřelým dojmem. Masakr, který tenkrát rusové za rozkazu Stalina vykonali je jeden z nejbestiálnějších skutků, který bolševici provedli. Srovnatelné s ohavnostmi, které prováděla Čeka v letech 1917-1922. Nejtěžší prasárna a Rusko katyňskou událost přiznalo až v roce 1990. Do té doby se lživě informovalo, že za vraždu 22 500 polských vojáků a důstojníků mohlo fašistické Německo. Je dobře, že Wajda film mohl natočit, už jen z úcty ke svému otci, který v katyňském masakru zahynul. Muselo být pro něj hrozné žít celou tu dobu ve lži a přitom vědět pravdu. ()

MATADOR

Masakr v Katyni, kde bylo povražděno přes 12000 polských důstojníků je opravdu srdcervoucí záležitost. I když celý film je spíše takovou výpovědí všech rodinných příslušníků, kteří někoho blízkého ztratili právě v Katyňském lese. Zdlouhavé pasáže, mnoho postav a dlouhé dialogy mohou spíše odradit, ale pokud dokážete přenést přes srdce tohle, dostanete alespoň opravdu otřesný a velmi drsný závěr filmu. Katyň jako polské drama se povedlo na výbornou, mohlo být přeci jen kratší, ale i tak výsledný efekt za to stojí. Historické drama založené na skutečných událostech z roku 1940, které se odehrály v Katyňském lese. ()

FilmFan24

Pietně, dalo by se říct starosvětsky odvyprávěný příběh o válečném zločinu, který by neměl být zapomenutý. Zločin a lež, základní premisa vyprávění, které se soustředí převážně na ženy zajatců, neboť to byly právě ony, které přežily a které bojují nyní po II. světové válce ve "svobodném" Polsku za pravdu. Silné momenty jako třeba dvakrát viděný dokument z odkrývání masových hrobů pokaždé s jiným komentářem, kdy si divák uvědomí tu hrůzu která plyne s překrucováním faktů. Kruh osudů lidí se uzavírá závěrečným drastickým efektním ztvárněním popravy jako na běžícím pásu s tím rozdíle, že to není "jen" film, ale to byla hrůzná skutečnost, na kterou by se zapomenout nemělo. ()

salalala

Wajda rozhodně nezklamal. Katyň je sice dost pomalá a místy roztříštěná, přece jen má ale strašně silný námět. Atmosféra strachu a nejistoty o rodinu je patrná v každém záběru, což je nesmírně působivé. Nejgeniálnější na celém filmu je to, jak Wajda masakr přeskočí, věnuje se dalšímu ději a to jen kvůli tomu, aby nás na konci totálně rozsekal a zmrazil ukázkou katyňského masakru z retrospektivního pohledu z nalezeného deníku. Poslední půlhodina je tedy nesmírně silná a při závěrečném masakru leze mráz po zádech. Zasloužená oscarová nominace, navíc do pěti hvězd chybí jen malý kousek. Zaplaťpánbůh, že ten film nakonec vznikl. ()

dom156

Zajímavé rozložení časových událostí, které mě příjemně překvapilo. Je vidět, že za okupace wermachtu to neměli poláci lehké a potom když přišli sověti to nebylo o moc jednodušší. Bohužel, tyto ideologie pravdu si upravovali dle sebe a když někdo chtěl protestovat, tvrdě proti takovým vystoupili. Polští herci jsou oživení a kdyby uměli česky myslím si, že do některých filmů by se nám hodili. Celkově mám z tohoto filmu dobrý pocit, jen mi na něm něco vadí a nedokážu zjistit co. Časové úseky, jsou zbytečně hranatě ukousnuty a za mě by mohla lepší hudba ve filmu. Dlouho jsem se rozhodoval mezi 3 a 4* a nakonec jsem zvolil 3, nebudu dneska tak hodný. Doporučuji, ale pro všechny tento film není. ()

willow666

Myslím, že kdyby byl děj trošku působivěji sestaven a soustředil se jenom na jeden příběh, asi by celkové vyznění bylo ještě lepší. Určitě film, který by se měl povinně promítat ve školách. ()

Skip

Velmi dobře zpracované drama jednoho válečného zločinu. Myslím, že se toho Wajda chopil s mistrovstvím sobě vlastním a natočil film, který člověkem ne snad otřese, ale určitě ho nenechá chladným. ()

kajas

Můj vztah k tomuhle filmu bude asi navždy definovat omyl, kdy jsem si po přečtení televizního programu spletla "Volyň" s "Katyní". Takže ano, silné téma, bohužel ale nepříliš poutavě zpracované - až na poslední minuty. ()

wipeout

Ľudia postávajú pred kinom a snažia sa ešte narýchlo kúpiť lístky, tí šťastlivci s cinepassmi sa predierajú do kinosály ako prvý. Hala sa veľmi rýchlo zapĺňa a po chvíli už niet ani jedného voľného miesta a ľudia dychtivo začínajú obsadzovať i podlahu v uličkách a pri vchode do sály. Po chvíli, keď už všetci netrpezlivo začínajú listovať programom alebo obzerať sa po susedoch v rade, zrazu pred publikum predstúpi poľský veľvyslanec na Slovensku a začne svoj emotívny prejav, objasňujúc dôležitosť vo filme opisovanej udalosti pre Poľský národ i neho samotného. Sú presne 4 hodiny v jedno teplé odpoludnie a očakávania divákov Artfilmu sú naozaj vysoké(veď ide už o 2hý screening a divácky záujem stále ešte neopadol). Ešte posledný potlesk pre očividne rozrušene si na svoje miesto sadajúceho hosťa a svetlá môžu prenechať miesto žiarivkám filmovej premietačky. Po skoro 2 hodinách sa po záverečných vypätých scénach desivo rytmickej streľby v Katyňskom lese zrazu rozľahne v kine hrobové ticho ako z plátna tak i publika prikovaného k sedadlám, kde sa len tu občas ozýva smrkanie, či tichý zvuk vŕzgajúcich drevených sedadiel. To ticho je fascinujúce a v konfrontácii s pohľadom na množstvo nehybných siluet navôkol priam desivé. Áno i takto kino stále dokazuje svoju magickú schopnosť pohltiť diváka a umocniť kolektívny zážitok. Jediná škoda je, že som sa ocitol na strane takmer nezaujatého pozorovateľa fascinovaného skôr tím čo sa dialo navôkol ako samotným filmom. Stroskotal som na neprekonateľnej bariére roztrieštenosti časovej línie, príbehu i zvolenej formy. Postavy odchádzali a prichádzali bez väzby so mnou a tak bolo na konci potrebné v záujme aspoň akého takého emočného pnutia i exaktné zobrazenie samotného masakru, čo považujem za zlyhanie, lebo práve to čo zostáva nedopovedané a zahalené pod rúškom bezprostrednosti býva to s najväčšou silou pohnúť ľudskými mysľami. 3,5* ()

Chrysopras

Bez okolků: zklamání. Takhle silný téma a tak unylé provedení?! Chválím za snahu to zpracovat, ale dalo se z toho vytěžit o dost víc... ()

dyfur

......určitú atmosféru to malo,žiaľ hrôzy vojny neboli zobrazené skoro vôbec....a ten záver ? načo zbytočné obete,väzenie,smrť...úplne zbytočné,nezmyselné...kto prežil vojnu prečo by o slobodu resp.život tak nezmyselne prišiel....to už nebolo o zásadách,ale skôr o hlúposti....zaslúžene nezískal Oskara-aj keď dané ocenenie nepovažujem za známku kvality.... sorry nič moc...sklamanie...nepozerať.... ()

gumli

Nejedná sa o žiadny epický vojnový príbeh,skôr je to dráma.Známa téma,známy režisér,ale film mi pripadal len taký obyčajný priemer.Hoci sa v celom filme spomínala len Katyn,s Katyne toho ukážu len málo,ale koniec filmu je ozaj silný.Sovietsky kati mi pripomínali vraždiacich robotov a nie vojakov.Žiadne pocity,nič také.Počas filmu veľa vedľajších postáv a zápletky ktoré sa týkali priamo Katyne len okrajovo.Andrzej Wajda natočil tento film už ako 81-ročný má veľmi silný citový vzťah ku Katyni,pretože jeho otec bol tiež dôstojník popravený sovietskou NKVD.Určite nie zlý film,ale dejová línia sa akosi stráca.Je to škoda,pretože film mal ušľachtilý dôvod pre vznik a mal aj veľký potenciál. ()

Lyncha

S výjimkou excelentní kamery nebylo na tomto filmu nic nadprůměrné. Nebýt filmu, nevěděla bych, že se něco z toho vůbec odehrálo, podobně na tom bude asi i dost jiných lidí. Ale jakoby tvůrci ani jiné ambice, než rozšířit povědomí a této události, vůbec neměli. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky