Invictus: Neporažený

• Austrálie

Drama / Historický / Sportovní / Životopisný

USA, 2009, 128 min

Děkuji bohům a bohyním... Za duši svou nezlomnou... Jsem pánem svého osudu, jsem kapitánem své duše..... Pohádka o tom, jak Nelson Mandela dokázal vyhrát MS v ragby. C. Eastwood propaguje osobnost člověka, který začal budovat NÁROD bez snahy se mstít menšině (která stále ovládala policii, armádu a ekonomiku), člověka, který sloužil zájmům národa a snažil se (za pomoci MS v ragby) změnit bílé i černé. JEDEN TÝM, JEDNA ZEMĚ! Tady jde o víc než o titul mistra světa! Jestli máte rádi politiku a sport, úžasnou atmosféru vyprodaného hlediště a pohádky – nemůžete prohrát! Navíc zjištění, že Clint kromě politickýho timingu zvládá náramně dobře i ten sportovní, stojí za to. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Chci se něco dozvědět o ragby. 2.) Nelson Mandela? O tom jsem slyšel, ale nikdo u nás doma ho neviděl. 3.) Chci vidět fandit Jihoafričany bez vuvuzel. 4.) Ještě jsem neviděl novozélandskou ,,HAKU“. PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ** NAPĚTÍ **(21.3.2011)

Deda Eastwooda mám veľmi rád (filmom Gran Torino nakopal do riti všetkých konkurentov v mojom pomyselnom rebríčku naj filmov roku 2008), ale niektoré témy dokáže strašne "presentimentálniť", pričom Invictus bol k tomu doslova predurčený. Našťastie, videné mojou optikou, sa miera sentimentality držala v adekvátnych úrovniach, vzhľadom na historické okolnosti a závažnosť tém. Mandela bol vykreslený ako najspravodlivejší zo spravodlivých, čo niekomu asi vadí, ale nepochybujem, že to bolo vykreslenie v podstate reálne. Paradoxne filmu v mojich očiach uberá na atraktivite posledná polhodinka, rugbyový zápas, nakrútený bez dostatočného drivu a nasadenia. Naopak politický backround a zobrazenie pomerov v JAR sa Eastwoodovi podarili vykresliť podľa mňa veľmi citlivo a elegantne, nenásilne. Invictus je historicky zaujímavý, menej komerčný, no o to viac hodnotný film...A keby Morgan Freeman získal Oscara, veľmi by som sa nečudoval...(8.3.2010)

C. Eastwood už snáď ani nedokáže natočiť horší ako priemerný film. Aj keď je to predsa len o niečo slabší kúsok ako jeho posledné filmy, stále je to výborné. Hviezdnemu obsadeniu jednoznačne dominuje M. Freeman , o ktorom sa pred rokmi sám Mandela vyjadril, že ak by ho niekto mal hrať, tak jedine Freeman. Skromného, slušného a poctivého Mandelu stvárnil Freeman skutočne presvedčivo. Nik okrem Mandelu neverí , že úspech v rugby dokáže spojiť rozdelenú a rozhádanú krajinu. Hádam, aspoň diváci v našich končinách nepochybujú, že je to tak. Spomeňte si na futbal či hokej. Hlavne vďaka Freemanovi sa film príjemne pozerá a aj humor a nečakané adrenalínové prekvapenia, ktoré ako prezident svojim ochrankárom pripraví /lietadlo nad štadiónom/, pôsobia sviežo a nevtieravo.80%.(31.8.2010)

Mistr Eastwood se svojí osobitou režií zde není vůbec poznat, bohužel ani v náznacích. Je to přesné zachycení skutečných událostí, takže nezbyl žádný prostor pro jeho geniální improvizace a scény, které jsou jemu vlastní. Vybral si očividně téma, které ho zajímalo, má úctu k Mandelovi a jeho práci, proto se rozhodl mu tímto sklonit poklonu. Rozhodně mu to nezazlívám, protože celému světu ukázal příběh, který nikdo neznal. Možná mohl trochu podškrtit stopáž, která sice odpovídá jeho stylu práce, ale proškrtnout pár scén a zkrátit film na 100 minut, by neškodilo. Eastwood je Bůh a já ho obdivuji, tady to bohužel neměl jak dokázat, snad v dalších filmech. 80% 08.07. 2010(10.7.2010)

• Pedestrian

Žádné mazlení s Eastwoodem. Černobílá agitka o tom, jak jedno teplé černé slovo motivovalo národní rugbyový tým a sjednotilo celý národ. Bezkrevné, herecky nevýrazné, ztotožnění s postavama žádné. Film se probije do pekelně slabého finále bez jediného zaškobrtnutí. Eastwood tentokrát neudržel moč a pochcal co se dalo.(13.2.2010)

• - Scéna s přeletem letadla nad stadiónem se odehrála i ve skutečnosti. Na rozdíl od filmu však šlo o plánovanou událost. (Dreadd)

• - Na Ellis Park v Johannesburgu vyhralo Slovensko pamätný zápas na MS vo futbale 2010 proti Taliansku 3:2. (dehlie)

• - Během tvorby filmu se z Clinta Eastwooda stal velký fanoušek ragby. Sledoval hodně zápasů každou noc a vždy příští den o nich mluvil. (viperblade)