Film v režii čtyřnásobného držitele Oscara® Clinta Eastwooda (Million Dollar Baby, Nesmiřitelní), Invictus vypráví pravdivý příběh o tom, jak Nelson Mandela (Morgan Freeman) spojil síly s kapitánem jihoafrického rugby týmu Francoisem Pienaarem (Matt Damon), aby pomohl sjednotit zemi. Nově zvolený prezident Mandela ví, že jeho národ zůstává po apartheidu stále ještě rasově i ekonomicky rozdělen. Věří, že může svůj lid spojit přes sport, proto se rozhodne sjednotit hráče rugby, kteří patří v celosvětovém měřítku mezi outsidery. Jihoafrický rugby tým nakonec postoupí na Světový pohár roku 1995. (oficiální text distributora)

Šňůra

Politické drama ve sportovním filmu, nebo sportovní drama ve filmu politickém? Vlastně na tom nezáleží, protože ať chceme či ne, sport a politika se vzájemně ovlivňují a když to jde tím správným směrem, nemusí to být zrovna na škodu. Tady se navíc na režisérskou židli posadil mistr Clint Eastwood a já už si nejsem jistý, jestli vůči němu nejsem až příliš nekritický, zda mu až příliš nefandím, ale prostě nějak neznám špatný film, který by on režíroval. Jen dobré, velmi dobré a pak ještě lepší. V tomhle filmu, natočeném podle skutečných událostí, to měl o malounko snažší v tom, že měl na place skvělého Morgana Freemana a skvělého Matta Damona. V této sestavě pak vám už nezbývalo nic jiného než fandit společně s prezidentem Nelsonem Mandelou (Freeman) ragbyovému týmu Springboks (národní tým Jihoafrické republiky) vedenému kapitánem Francoisem Pienaarem (Damon) na mistrovství světa v ragby v roce 1995. Ragbyové mistrovství světa, které pro JAR znamenalo něco podobného jako pro nás hokejové Nagano. I když v případě jihoafričanů šlo asi i o něco víc. ()

Bezda22

"Já jsem pánem svého osudu. Já jsem své duše kapitánem…" Nemám tomuhle filmu co vytknout. Jedním slovem úžasný. K dokonalosti chybí opravdu málo. 90% ()

dirgas

"I thank whatever gods may be, for my unconquerable soul. I am the master of my fate. I am the captain of my soul." Skvelý film, podla skvelého človeka. ()

Nufa

Ač nejsem zrovna kdovíjakým milovníkem rugby, podařilo se Eastwoodovi natočit snímek, který mě donutil alespoň na ty dvě hodiny zapomenout na předsudky a užít si naplno tento sport. Celkově mě film zaujal, názorně ukazuje, co je na sportu to nejkrásnější a to je vlastenectví. Neřeší se barva pleti, nadřazenost, ani nic jiného a myslím si, že v tomhle ohledu nelze filmu nic vytknout. Taktéž se mi líbilo, že jsem měl možnost dozvědět se více o životě Mandely, nicméně přehnané téma politiky, které se ve filmu ve spojitosti s ním objevuje nakonec můj celkový dojem z filmu trochu srazilo. ()

sWONDER

Od Eastwooda dosť velké sklamanie. Príliš rozporuplné, nedotiahnuté, polovičaté a tak dalej. Nie je to poriadne ani o Mandelovy, ani o apartheide a už vôbec nie o rugby, ktorému je venovaná dosť podstatná (nezáživná) časť záveru, ktorý mi prišiel ako z nejakého podpriemerného športového filmu. Freeman stvárnil "úžasnáka " Nelsona asi dokonale, zato Damon sa žalostne do svojej úlohy nehodil. Keď je v tomto filme najlepšou scénou prelet lietadla nad štadiónom, asi je niečo zle. Tri hviezdy, ale rozhodne nespokojnosť . ()

wege

Mám rugby moc rád, asi tak od doby, kdy Jonny Wilkinson prokopnul drop gól ve finále o osm let později, než se odehrává děj filmu. Hlavní hrdina mistrovství světa 1995 nebyl Francois Piennar, ale Jonah Lomu. Ten je ve filmu dokonale trefený. Stejně přesný je pak Morgen Freemen jako Mandela. Problémů s filmem mám ale daleko více, ty hlavní jsou. Za 1, že jej natočil Američan, který o rugby asi moc nevěděl, přece rugby není americký fotbal. Také proto, je za 2 plný patosu a typicky velkolepých amerických scén, které od reálu měly asi hodně daleko, jsou naprosto zbytečné. A hlavně za 3 je to poselství filmu, ta pospolitost v JAR prostě nefunguje, je to tam pořád horší a horší. Po velkém přemýšlení mezi 2 a 3 hvězdami dávám 3, a to za neskutečně nabušeného Matta Damona a tu naději, kterou filmu navozuje a která nedopadla. ()

ratpile

Hezký, krásně natočený, ale také nejslabší z posledních Clintových snímků. Vměstnat do dvou hodin patetický životopis Nelsona Mandely zároveň se sportovním dramatem mapujícím průběh velkého turnaje tak, aby příběh nepůsobil zkratkovitě, kýčovitě a ploše se nemůže povést ani Eastwoodovi, nakonec film nabízí všeho po kouskách a dohromady nic. Kladem je, ač lehce kýčovité, ztvárnění Nelsona Mandely skvělým Morganem Freemanem a atraktivní prostředí JAR. Samozřejmě, Clint režíruje na starý kolena jak ďábel, nenudí a vyčaruje pár hezkých scén, pěkně motivuje, ale to je na tohle téma málo. Moc hezký film, který bohužel skončil na půl cesty. ()

Pharlap

Neznám dějiny republiky JAR, a nemám tudíž sebemenší tušení, zda se toto doopravdy stalo. Zda Nelso Mandela opravdu tímto způsobem ovlivnil resp. inspiroval tým rugby JAR. Vadilo mi, však, že film staví toto politické vměšování do "normální" roviny, jakoby bylo v pořádku, že president tímto způsobem použije rugbyový tým jako politickou zbraň. Což musím říct, že v půlce filmu přestalo vadit. A já jsem se na konci doopravdy radoval s jihoafričany z vyhraného zápasu. Stejně si myslím, že celý tento příběh šel postavit více ve sportovní, než politické rovině. Ale odpusťme to Clintovi. Povedl se mu tentoráte slušný kousek. A ač je tématicky úplně jinde, asi se nad předešlé kousky slávou nepovznese. Ať již Million dollar baby, Gran Torino, Changeling.. Herecky bych rozhodně pozvednul Freemana. Kdo vadil a přitom je to můj oblíbenec byl Matt Damon. ()

LukKon

Nádherný, silný (a sčasti aj skutočný) príbeh o tom, ako jeden muž spojil celý národ prostredníctvom športu. Porovnávať Eastwoodovské Million Dollar Baby alebo Gran Torino s týmto Eastwoodom je naprostá blbosť. Toto je z iného súdka a dovolím si tvrdiť, že taktiež veľmi kvalitného. Úžasná príroda, kamera, herci, hudba a hlavne myšlienka. Dojímavosť a sila tohto príbehu sa dostaví až keď pochopíte aké ďalekosiahle účinky malo jednanie Mandelu a ako musí byť človek silný, aby dokázal odpustiť všetko zlé. Forgiveness liberates the soul. That's why it's such a powerful weapon. (Nelson Mandela) ()

MarsVl

Nebudu teď souhlasit s názory mnohých, že se jedná o Eastwoodův nejhorší film, naopak mě se libíl nejvíc. Ano Gran Torino bylo super atd. ale tak přece jen to není to samé. Tady nehrál Clint ...hrál tu užasný Freeman, kterého mám ještě radši . Všechno skvěle zapadalo a Damon i když ho nemám rád tak mi sedl a na víc už jsem se nekoukal. Výborně strávených 134 minut . Určitě jeden z nejlepších filmů co jsme viděl. 5* ()

čolek

Tak tenhle film se moc nepovedl a když jsem při závěrečných titulcích spařil Eastwoodovo jméno, ještě více jsem nechápal. Z filmu si po dni už mnoho nepatuju, jen nějaké hody míčem, tedy až na jednu důležitou postavu. Pouze jen superlativy se hodí k Morganovu výkonu, chvílemi jsem si ani nebyl jistý, jestli už to není Mandela sám. Jinak očekávám od tohoto filmu, že upadne do zapomnění a tam zůstane. ()

Elegnor

Kdybych si měl představit situaci v JAR po pádu apartheidu, nikdy bych to nesved tak precizně a uvěřitelně, jako to tady Eastwood podává.. Z mého pohledu dokonalá atmosféra, gradující napětí a navíc má Freeman užasnej přízvuk.. ()

george82

Tento příběh není o Mandelovi ani o Pienaarovi. Je to o tom, jak z dvou rozdílných kultur sjednotit jeden národ. A třeba i prostřednictvím rugby. Eastwood opravdu zraje a ví moc dobře, co na diváka platí. Možná trochu dlouhé, ale to se přeci dá odpustit, když vidíte příběh podle skutečné události.Navíc. Není to nádhera, když někdo týmu zpočátku nevěří a oni si svou slávu doslova vybojují. Nepřipomíná vám to něco? Co takhle MS v hokeji 2010. ;-) ()

DJ Kritik

Vskutku takýto film, ktorý je skôr politickým ako športovým, kde politik je prezentovaný len kladnými vlastnosťami a ľudia krajiny, v ktorej sa diametrálne zmenia pomery, sú prívetivý a veľmi rozumne prijímajú zmeny, ma trochu dostáva do rozprávkovej ríše. Nie, nie je to zlý film, ale má to byť výpoveď o nejakej skutočnej udalosti a to je tu až veľmi pritiahnuté za uši. .... .... ..... .... .. Vtiahnutie do deja: *** Realita: ** Športové akcie: * ()

kubas369

Celkový výborný dojem mi kazí jen fakt, že rugby není zrovná můj oblíbený sport. Eastwood zase dokazuje že za kamerou mu to jde stejně jako před ní a možná i líp. Neznám nikoho jiného než Morgana Freemana, kdo by mohl líp stvárnit Nelsona Mandelu. ()

Queendom

Mám ráda filmy podle skutečnejch příběhů, mám ráda filmy o sportu, mám ráda Eastwooda jako režiséra. V tomhle případě to ale byla nuda k uzoufání, kterou jsem místy přetáčela a dokonce to dávala nadvakrát v naději, že poprvé mi to nesedlo do nálady. Celej film klouže po povrchu, nevtáhne do děje, emoce na bodě nula a záběry z hřiště jsou záživný asi jako celovečerák o jepicích. Fakt zklamání. ()

Rychlý a zběsilý Bourne?

Rychlý a zběsilý Bourne?

12.11.2013

Bez Matta Damona už to tak trochu nebylo ono. Jeremy Renner je sympaťák, ale Bourneův odkaz zaznamenal ve srovnání s finále původní trilogie citelný pád tržeb (Ultimátum utržilo celosvětově 445… (více)

Idris Elba bojuje s rasismem

Idris Elba bojuje s rasismem

14.03.2012

Za hlavní roli v detektivním seriálu Luther letos získal Zlatý glóbus. Určitě by nepohrdl ani Oscarem, nebo alespoň nominací. Je tu šance. Zahraje si totiž hlavní roli ve výpravném životopisném… (více)

Eastwood a počátky FBI

Eastwood a počátky FBI