Film v režii čtyřnásobného držitele Oscara® Clinta Eastwooda (Million Dollar Baby, Nesmiřitelní), Invictus vypráví pravdivý příběh o tom, jak Nelson Mandela (Morgan Freeman) spojil síly s kapitánem jihoafrického rugby týmu Francoisem Pienaarem (Matt Damon), aby pomohl sjednotit zemi. Nově zvolený prezident Mandela ví, že jeho národ zůstává po apartheidu stále ještě rasově i ekonomicky rozdělen. Věří, že může svůj lid spojit přes sport, proto se rozhodne sjednotit hráče rugby, kteří patří v celosvětovém měřítku mezi outsidery. Jihoafrický rugby tým nakonec postoupí na Světový pohár roku 1995. (oficiální text distributora)

Dan

Neskutečně silný film ukazující jemnou genialitu Nelsona Mandely v akci: příklady táhnou a mají moc proměňovat široké daleké okolí. Rugby, ač sport tvrdých bojovníků, ukazuje svou očistnout a sjednocující sílu v plné záři reflektorů. Vím, že jde o jistou idealizaci, ale tento pohádkový dědeček je v mnoha ohledech hlubokým zdrojem inspirace... ()

bakeero

Od Eastwooda po delí době něco slabšího. Ono to má poselství, ale kdyby se to nebralo tak smrtelně vážně, člověk by to baštil víc. Freeman mě moc svým otcovským až dědouškovským podáním Mandely nebral (i když asi odpovídal realitě), za to Damon jako rugbyouvý hráč byl prostě famózní. ()

Laborant

Clint udělal v podstatě znovu dobrý film, plný moudrých dialogů a hrdinský činů. Bez účasti Morgana Freemana a základny v Jihoafrické republice by film skončil v propadlišti dějin. ()

_Vertol_

Promiň Clinte, ale tomuto filmu jsem vůbec nepřišel na chuť. Už po pár hodinách mi to celé vyšumělo z hlavy a nedokázal jsem si zapamatovat nějakou výraznější scénu. Pouze Morgan Freeman je skutečně vynikajicí, už jenom ve skutečnosti, že má vedle sebe nevýrazného Damona. Nezbývá než se těšit na Hereafter, kde Dirty Harry doufám všem ukáže, proč je žijící legendou. ()

E lan

Clinte, tebou herecky obsazené filmy jsem dříve opravdu neměl rád nebo spíše nenáviděl, ale to co v poslední době točíš, to je jedna lahůdka za sebou! Pravda, výběr herce v hlavní roli (Freeman) ve mě vzbuzoval nedůvěru, že bude podání Mandely bude příliš americké, ale kde že jsem se hrozně mýlil. Tohle civilní, inteligentní a hlavně minimalistické vystupování působí od prvních momentů tak důvěryhodně, že to člověka přiková k sedadlům. Damon naštěstí moc vidět není, i když možná jeho jako vždy hloupý výraz tady byl tentokrát chtěný. Vše posazené do inteligentního příběhu, který psal sám život. Hmmm, suma sumárum, tohle je zase další zatraceně povedené dílo. Už se těším na další film z dílny mého neoblíbeného herce:-) ()

Mikule

Téma Nelson Mandela čekalo na výborného režiséra. Clint Eastwood to zvládl na výbornou. Ukázal nám neskutečnou morální sílu Nelsona Mandely, který nastoupil do úřadu s tím nejtěžším úkolem. Usmířit rasově oddělenou Jihoafrickou republikou. Využil prostředek, který dává dohromady a sbližuje každý národ. Národní sport je mocná zbraň. Jenom jsem si představoval to plné Staroměstké náměstí a neskutečné oslavy, když vyhrají něco naši hokejisti nebo fotbalisti. Toto "Jihoafrické Nagano" se odehrává navíc v době, kdy to JAR nejvíc potřebuje. Pro mě se filmy podobného typu nikdy neohrají a rád se na ně podívám. Navíc Morgan Freeman zvládl svou roli na výbornou. Za to, že jsem se v první půli sem tam trochu nudil dávám 4*. ()

kwaicheng

Vcelku příjemné překvapení, zejména co do obsahu patosu. Bylo ho tam totiž tak akorát, nikoliv však přespříliš, jak jsem se obával. Je to především příběh jednoho muže, který sjednotil to, co bylo po léta nesjednotitelné, s takovou vnitřní silou a s tak otevřeným srdcem, že se to příčí zdravému rozumu. Nelsonu Mandelovi patří obdiv, uznání a respekt. K filmu mám jen jednu výhradu, totiž bodyguardi, kteří se zapojili do všeobecného jásotu na konci hry a po zápase, byli jaksi k neuvěření svojí neprofesionalitou. Dle mého by měli v takovýchto situacích ještě usilovněji dávat pozor. Ale což, je to jen film. ()

ER

I když to není tak zajímavý počin,jako Tajemná řeka či Million Dollar Baby popř.Gran Torino,i tak jde o slušnou podívanou.Problémem tady je přílišná jemnost až uhlazenost v době,která musela být o dost náruživější a emočně vypjatější.Faktem je,že skvělému Morganovi Freemanovi se role povedla na 100% a na rozdíl od Matta Damona (proboha,proč ho tam vůbec obsazovali?) jde o plnohodnotné ztvárnění nejen N.Mandely,ale i o ducha této doby.Je evidentní,že vše ostatní je podřízeno hereckému koncertu M.F.,což se na jednu stranu vyplatilo,ale na tu druhou film ochudilo i o jiné názorové střety,který byly jen naznačeny a spíše příběh podkreslovaly,než aby se staly hlavním motivem.Což je trochu na škodu.Příliš dlouhá závěrečná sekvence ragbyového zápasu byla už tak trochu křeč,která jen ubrala místo jiným momentům. ()

matt85

Sílné sportovní drama, které je sice americké, ale zároveň popisuje příběh o muži, který je dodnes přínosný nejen africe, ale i celému světu. ()

waska

Co k tomu říct? Že Clint Eastwood je mistrem svého oboru? Že opět natočil skvělý film, se skvělou atmosférou, skvělou kamerou, skvělou hudbou, skvělými herci? Ne, není to třeba, to každý, kdo tenhle film viděl, musí vědět.. Pro mě osobně překvapení, že Nelson Mandela chtěl lid spojit pomocí rugby. ()

Kvasekus

Skvělé skoubení neskutečnýho sportovního výkonu a převratu v J.A.R. v čele s usměvavým dvojníkem všeuměla Mandeli. ()

Petulka88

Ne, že by to byl špatný film. Jen bych asi od režiséra Eastwoodova formátu očekával něco víc než jen oslavnou ódu na Nelsona Mandelu. Mistrovství světa v rugby jde stranou, tady se vše točí právě kolem tohoto jihoafrického prezidenta (jako vždy výborný Morgan Freeman). Samotné zápasy jsou odbité pár nicneříkajícími záběry, s vyjímkou finále. Ale ani tady nečekejte nějaké strhující drama do posledních vteřin. A pak už jen zbývá závěr ve stylu: Nikdy bych neobjala někoho, koho neznám. Nebýt ho...vlastně rugby. ()

barajda

Na svalnatého Matta se vždycky dobře kouká. Jinak mám pocit, že ve filmu stačila jedna linka - rugbyová. Ty ostatní, jako prezidentova nemoc, mi připadaly zbytečné, nerozvinuté. Takže tři hvězdičky, občas jsem se dojímala. ()

Doski

Invictus je dobrý životopisný, historický a sportovní film o rasismu a jeho originální a jedinečné cestě k řešení.. a to cestou přes to, co lidé milují. Zde to bylo rugby. Morgan Freeman výborný, Matt Damon lepší než jsem očekával. Hudba výborná. Líbí se mi, jak Clint Eastwood tak nějak nenápadně zanechává skoro v každém svém filmu jeho vlastní pohled a názor na svět. ''Šeptám dík tomu čím Bůh může být, za svou duši nepřemožitelnou, já jsem pánem svého osudu, já jsem své duše kapitánem.'' 80% ()

Patrik200s

Vypadalo to ako zaujímavý počin aj pre to, že športová tematika mi nie je cudzia. Ostal som ale sklamaný. Možno film osloví fanúšika tohto športu ale mňa ako nezaujatého diváka nijak nevtiahol. ()

Likan7

Pokud bych měl brát film jako sportovní drama, tak to nedosahuje kvalit Aliho, tudíž nemohu dát plnou pálku. Přesto Eastwood natočil velice příjemný film, který má sice předvidatelný konec, ale hlavní hrdinové jsou natolik sympatičtí, že to divákovi vlastně ani nevadí. Freeman má svůj standart, takže mu budete věřit, ikdyby hovořil o důležitosti slupce banánu. Damon sice moc prostoru nedostal, takže většinou se jenom usmívá, někde běhá a občas pronese pár vět, ale díky těm několika málo záběrům, ve kterých přemýšlí, jak to vlastně Mandela mohl zvládnout, mu to budete věřit. ()

Ceberus

Standardní sportovní drama protkaná politickou linkou. Dva vůdci, kteří chtěli dovést své “družstvo“ ke šťastnému konci. Freeman odehrál výborně včetně jihoafrického akcentu, Damonova postava podle mého nebyla dostatečně trojrozměrná na to, aby potřebovala herce takového kalibru. ()

Wann

Rozhodně jeden z těch Eastwoodovejch slabších filmů ale přesto má Invictus svoje kouzlo. Od tohoto filmu jsem toho moc neočekával a myslim že jsem udělal dobře. Je to lehce nadrpůměrný "životopisňák", s jako vždy skvělým Morganem. Ale to že Eastwood šlápl vedle se říct nedá. Akorát má tento film tu smůlu, že díky Eastwoodovi bylo moc velké očekávání. Kdyby Invictus natočil jiný, méně známý režisér, ohlasy by byly hned pozitivnější. No herecké výkony jsou ovšem nadprůměré, Morgan Freeman se do role Nelsona Mandela ohromě hodí a sedl mi. Lepší 3* ()

Rychlý a zběsilý Bourne?

Rychlý a zběsilý Bourne?

12.11.2013

Bez Matta Damona už to tak trochu nebylo ono. Jeremy Renner je sympaťák, ale Bourneův odkaz zaznamenal ve srovnání s finále původní trilogie citelný pád tržeb (Ultimátum utržilo celosvětově 445… (více)

Idris Elba bojuje s rasismem

Idris Elba bojuje s rasismem

14.03.2012

Za hlavní roli v detektivním seriálu Luther letos získal Zlatý glóbus. Určitě by nepohrdl ani Oscarem, nebo alespoň nominací. Je tu šance. Zahraje si totiž hlavní roli ve výpravném životopisném… (více)

Eastwood a počátky FBI

Eastwood a počátky FBI