Film v režii čtyřnásobného držitele Oscara® Clinta Eastwooda (Million Dollar Baby, Nesmiřitelní), Invictus vypráví pravdivý příběh o tom, jak Nelson Mandela (Morgan Freeman) spojil síly s kapitánem jihoafrického rugby týmu Francoisem Pienaarem (Matt Damon), aby pomohl sjednotit zemi. Nově zvolený prezident Mandela ví, že jeho národ zůstává po apartheidu stále ještě rasově i ekonomicky rozdělen. Věří, že může svůj lid spojit přes sport, proto se rozhodne sjednotit hráče rugby, kteří patří v celosvětovém měřítku mezi outsidery. Jihoafrický rugby tým nakonec postoupí na Světový pohár roku 1995. (oficiální text distributora)

mazadlo

Mandela - Freeman jako by na tuto roli skvělý herec čekal celý život. Prostě tohle se muselo stát. Navíc Easwood za režijním monitorem. Neměl jsem ani na nejmenší chvíly pochyby o tom že to bude svkělé - a o to víc dramatické. Splněno na pět hvězd. Klaním se pane Eastwoode..ukazujete nám že to jde i v pokročilém věku! ()

Movie Gourmet

I když nejsem fanoušek filmů se sportovní tematikou, u tohoto filmu by se dalo hovořit o výjimce, protože sport tu "hraje pouze druhé housle". Hlavní je Morgan Freeman v roli Nelsona Mandely. Matt Damon, coby kapitán neporazitelného rugbyového týmu jehož výtěství na mistrovství světa v JARu by bylo důležitým symbolem je totiž pro Nelsona Mandelu důležitým nástrojem pro sjednocení země... Dobře natočený snímek. Dobrá filmová hudba s africkými rytmy. Verdikt: 3 a 1/2* a 75 %. PS. Ač nebyl herecký výkon Matta Damona nijak oslňující, musel na sobě tento herec jistě těžce fyzicky "zamakat", aby dosáhl takové formy, jakou ve filmu prezentoval, i když i tak byl mezi svými týmovými spoluhráči jedním z nejútlejších. (Proč ta role kapitána potom?!) Za fyzický drill přesto ale pro herce palec nahoru. ()

laepus

V žánru sportovních filmů jde o absolutní špičku, protože to právě není jen sportovní film. Ten samotný příběh je tak silný, že by mnohým stačil na desetidílný seriál a dva dokumenty k tomu. Co nejvíc oceňuji je to, že se podařilo vyhnout větě: "Dokážeš to! Ty to dokážeš! Věřím ti". Henleyho báseň je totiž sama o sobě tak působivá, že nepotřebuje žádné americké dokreslení. Clint je prostě Pan Režisér a o Freemanovi a Damonovi snad už ani nemusí být řeč... ()

Marys

Ďalšia Eastwoodovka s krásnou ukážkou rasovej tolerancie zhutnená do veľkého množstva minipríbehov, z ktorých si každý, kto film pozerá, môže vybrať práve ten, ktorý sa mu zdá najautentickejší, najdôležitejší, či najzaujímavejší. Nech ide o príbeh Nelsona Mandelu na začiatku 90-tych rokov alebo kapitána Juhoafrickej rugbyovej reprezentácie, či rugbyových majstrovstiev vo všeobecnosti, mne veľmi sympatická deja medzi osobnou strážou prezidenta a mnohých ďalších. Neviem, čo bolo skutočné a čo filmársky domyslené, no neriešim to a považujem Invictus za hutnú filmovú lahôdku. ()

NJD

Scény s Mandelou: 5* Scény s rugby 4* Celkově to ale na víc jak 4* nedá. Proč? Protože ačkoliv Morgan Freeman zahrál svoji roli naprosto fantasticky - Mandelovi se podobal po všech stránkách (dokonce i na přízvuku zapracoval), takže se už ani tolik nedivim, že si je některý ignoranti pletou - tak mě za prvé svým poměrně nevýrazným výkonem zklamal Matt Damon a za druhé celkově všechny scény s rugby, ačkoliv se z diváka snažily vyždímat maximum emocí, na mě působily v kontextu Mandelových/Freemanových proslovů dost marginálně. Jo jasně, chápu, že je to asi primárně film o sportu, ve kterém tak té vážnosti bylo až až, ale prostě si myslím, že k té jedné hvězdičce navíc by film potřeboval víc Mandely a míň rugby. Už je tak asi na čase udělat Mandelovi vlastní film. ()

Vejrrr

Diváci se myslím rozdělují na ty, kterým přišlo ono skloubení Mandela+Rugby zajímavé a naopak. Patřím mezi fanoušky sportovních filmů a o to víc založených na skutečných událostech. Tahle sportovní senzace z roku 1995 by byla supr, kdyby se film týkal jenom jí. Takhle zbylo z rugby jen "sestřih" plus herecky nevýrazný Damon. Daleko víc se mi líbila "část filmu" o Mandelovi. A opět - bylo jí málo. Film "sólo Mandela" si asi pustím daleko raději vč. jeho věznění a podrobného rozkladu tehdejší politické situace. ()

Yardie

Lepších 70%. Takový příjemný a milý filmík. Takový civilní, jako byl asi Nelson Mandela i ve skutečnosti. Nikdy jsem se o tohoto člověka nějak víc nezajímal, ale tento snímek ve mě vzbudil zájem. Morgan Freeman předvedl excelentní výkon a nejspíše vystihl Mandelu velmi přesně. Ve filmu se jakoby nic neděje, ale film nutí k zamyšlení. Chtělo by to možná na úvod nějaké souvislosti a reálie situace, ať to umocní poselství filmu. Ale i tak pěkná podívaná. Howgh! ()

mira007

Formálně po filmařské stránce výborné, námět dle skutečnosti působivý, Mandela opravdu vyjímečný člověk... jenže je to takové sterilní a mne to do děje moc nevtáhlo. Jak to u mne nebodovalo jako film, tak u mne zabodoval zde vyobrazený Mandela, jako opravdu frajer. Po třiceti letech kriminálu žádná snaha o pomstu ale naopak stmelování společnosti, k čemuž měla přispět i miniaturní epizoda z existence JAR v rugbyovém story. ()

Garch

Clint Eastwood měl Nelsona Mandelu evidentně rád i jako člověka, který přesně věděl kdy a hlavně jak co říct. Guru a velký mozek Mandela věděl jak dosáhnout toho, co po člověku chce. Morgan Freeman se do Mandely úžasně vžil. Naprosto vládne celému ději a druhá hlavní postava, Matt Damon, jako kapitán jihoafrického rugby týmu, toho moc herecky nepředvede. Celý film natočen s pedantskou pečlivostí, aby vše působilo historicky věrně. Děj sice předvídatelný, bez překvapení (krom vložky s ujetým pilotem Jumba, který ohrozil desetitisíce lidí). Eastwood se nijak nebrání patosu, ale, co už, v takovém příběhu, to se musí brát jak to je (i s ohledem na marast, který v JAR začíná převládat nyní). PS Scénář výborný, kamera a zvuk, s častým podkresem afrických motivů je parádní. A finálový zápas - jako živý. ()

TheGunner

Další Clintův film, kterej hodnotím plnym počtem. Už tak silnej příběh, jakým právě tohle je, je prostě něco neskutečnyho a když je to na plátně podloženy skvělými hereckými výkony a ještě lepší režií, nezbývá mi nic jinýho než vypustit do světa tu nejkladnější referenci. A ještě musím dodat, že v závěru, při kterym jsem já BYL plnej emocí (ne jako larelay), jsem měl slzy v očích. Nelson Mandela je úžasný člověk. ()

Deywid

"I am the Master of my Fate. I'm the Captain of my Soul."....Bravúrne zrežírované, bravúrne zahrané.....Morgan Freeman je úžasný, to je dokonalé zosobnenie Mandelu....iné ako Výmena, iné ako Gran Torino...ale stále skvelé... ()

bolan

Eastwoodovo filmy mám moc rád, protože jsou obvykle s velkým srdcem, ale tady na můj vkus tlačil na pilu trochu moc. Už jen to, že se z rasistů stanou braťja a nakonec se všichni objímají je trochu přitažený. Já samozřejmě asi chápu jak to autor myslel, ale . . . ()

zdenur

Celých sto minut takové divné prázdnoty, pobíhání sem a tam, řešení toho a tamtoho. Zbylých 30 minut ještě nudnějšího zápasu, který až ke konci dokáže vymáčknout nějaké ty emoce. Clint si u mě tímhle určitě nešplhnul.. ()

Pavelos

Další lahůdka z již mnohokrát ochutnané Eastwoodovské kuchyně.. Pochutnal jsem si výborně, sice to nebyl takový chuťový zážitek jako třeba z Grand Torina, ale překonat brilantní hlavní chod za tak krátký čas se dá jenom těžko;-) Názorná ukázka jak dokáže sport sbližovat.. ()

Gagner

Precizně natočený snímek, kterému jsem nevěřil, že je podle skutečnosti. Morgan Freeman parádní výkon, jen ten trenér týmu se jaksi schoval do pozadí :) ()

jilda

Patetická pohádka o Mandelovi a rugbyovém mistrovství. Pěkné a pozitivní myšlenky v nereálné bublině. Obsazení Damona jako rugbyového hráče už jsem teprve nerozdýchal. ()

Kroupa

Tomuto filmu jsem se nějaký čas bránil protože nemám rád oslavné životopisné filmy. Náhodou jsem ho ale viděl v autobuse a musím uznat, že mě nejen nadchl podáním příběhu, řekněme standardního sportovního filmu, ale docela jsem se začal zajímat i o rugby. Mimochem právě teď (říjen 2011) probíhá mistrovství světa. Jak Freeman, tak i Damon si u mě výrazně polepšili. Dle mého soudu jsou to herci dobří, ale dost nudní. Jejich projev zde je ale decentní, tlumený, velmi lidský. Třebaže se film věnuje jen vybraným detailům jejich života a zaobírá se jen krátkým časovým výsekem, tyto detaily velmi efektivně přibližují a polidšťují učebnicové postavy. Dokonce i Mandelovy projevy, které by mohly být plné typického patosu, a leží na nich břímě ukázat, jak velký člověk Mandela je, se docela drží při zemi. Žádná vzletná hudba, oslavné záběry kamery, vášnivá deklamace řečníka. Bylo to pěkné. Koho rugby nebaví, ten si může závěrečný zápas trochu přetočit, je to dost dlouhé. Mě to ovšem i tak bavilo. "What is your leadership strategy? How do you lead your men?" "By example, I was always taught to lead by example." ()

Rychlý a zběsilý Bourne?

Rychlý a zběsilý Bourne?

12.11.2013

Bez Matta Damona už to tak trochu nebylo ono. Jeremy Renner je sympaťák, ale Bourneův odkaz zaznamenal ve srovnání s finále původní trilogie citelný pád tržeb (Ultimátum utržilo celosvětově 445… (více)

Idris Elba bojuje s rasismem

Idris Elba bojuje s rasismem

14.03.2012

Za hlavní roli v detektivním seriálu Luther letos získal Zlatý glóbus. Určitě by nepohrdl ani Oscarem, nebo alespoň nominací. Je tu šance. Zahraje si totiž hlavní roli ve výpravném životopisném… (více)

Eastwood a počátky FBI

Eastwood a počátky FBI