John Adams (TV seriál)

John Adams

Drama / Historický / Životopisný

USA, 2008, 8 h 18 min (Minutáž: 62–91 min)

Tom Hooper

Předloha:

David McCullough (kniha)

Paul Giamatti, Laura Linney, John Dossett, Stephen Dillane, Sarah Polley, Samuel Barnett, David Morse, Rufus Sewell, Justin Theroux, Tom Wilkinson, Danny Huston, Mamie Gummer, John Bedford Lloyd, Željko Ivanek, Ebon Moss-Bachrach, Jason Butler Harner, Christopher Clawson, Boris McGiver, Neal Huff, Cyril Descours, Hugh O'Gorman, Guy Henry, Matthew James Gulbranson, Jeremy Ambler, Michael Hall D'Addario, Julian Firth, Pip Carter, Eric Zuckerman, Ritchie Coster, Damien Jouillerot, Christiane Conil, Bertie Carvel, Dara Coleman, Judith Magre, John Keating, Madeline Taylor, Brennan Brown, Andrew Scott, Murray McArthur, Kevin Trainor, Mark Jeffrey Miller, Jean Brassard, Patrice Valota, Michael Countryman, Brett Gentile, Nicolas Vaude, Quentin Kerr, Alan Cox, Alex Draper, Afemo Omilami, Tom Mannion, Tripp Green, Bill Buell, John Curran, Sean Haggerty, Crispin Redman, Del Pentecost, Tim Parati, Jack Gwaltney, Jules Croiset, Sieger Sloot, Austin Zajur, Michael Tourek, Paul Fitzgerald, Jean-Hugues Anglade, Tom Hollander, Aaron Michael Lacey, Zak Orth, Kevyn Settle

David Coatsworth

Melanie Oliver

Scénografie:

Gemma Jackson, Kathy Lucas (set dekoratér)

Kostýmy:

Donna Zakowska

Snáď duša skutočného Johna Adamsa už konečne odpočíva v pokoji. Slastný sedemdielny epos z produkcie HBO priniesol úchvatný príbeh tohto velikána americkej histórie (o ktorom však iba málokto vie), pred ktorým sa drvivá väčšina ostatných filmových životopisov môže len tíško zahrabať do hliny a tam aj zostať. Je to naozaj dokonalé po každej stránke. Šikovne napísaný scenár za prvé nepotrebuje polopatické časové údaje, aby bolo divákovi pri sledovaní tej-ktorej scény v okamihu jasné, že sa dej posunul o niekoľko rokov dopredu, a za druhé nám predostiera plejádu tak veľmi životných a mnohovrstevnatých postáv, až sa budete čudovať, ako je možné, že podobné charaktery skončili v učebniciach dejepisu iba ako zdanlivo nudné figúrky v toku dejín. Autori nám týmto seriálom ukázali, že za prostou vetou "Bola podpísaná deklarácia nezávislosti", sa v skutočnosti ukrývalo nezmerateľné úsilie, pot a slzy skutočných ľudí zapálených pre vec. A tie herecké výkony! Paul Giamatti je pán herec a jeho charizma, podporená fantastickým hlasovým prejavom, z obrazovky priam kvapká. Jeho Adams je postava vypiplaná do najmenších detailov. Budete s ním prežívať každý jeden úspech a neúspech, radosť či hnev. To isté (aj keď v menšej miere) platí aj o jeho manželke Abigail v podaní Laury Linney. Ani zvyšok obsadenia nezaostáva, ale chtiac-nechtiac hrá druhé husle (možno s výnimkou Toma Wilkinsona ako roztopašného nemravníka Benjamina Franklina - je škoda, že nemal viac scén). A čo sa týka vizuálu a technickej stránky obecne, nezostáva nič iné než konštatovať, že sú špičkové - či už po stránke kamery, kostýmov, dekorácii alebo hudby (úvodná znelka je skrátka geniálna!). Suma sumárum: "John Adams" je seriálové veľdielo.(13.11.2010)

Syrová exkurze do mého oblíbeného historického období nesází na žádné masové scény, „pouze“ na (snesitelně) věrohodné vykreslení doby a osob, jež ji měnily. Moudré vybrání Adamse za hlavního hrdinu umožnilo dát prostor všem významným bojovníkům za nezávislost Spojených států amerických. Tom Wilkinson například učinil ze slovutného Benjamina Franklina mazaného dědulu, který má rád děvčata, o jejichž plnoletosti bychom mohli vést spory. Obdobná obyčejnost vdechla život také ostatním jménům z učebnic dějepisů. Výborní herci a solidní výprava k produkcím HBO neodmyslitelně patří, trochu rušila jenom kamera, s níž je to v rámci většího dramatického efektu občas poněkud nahnuté. V expresionistickém hororu bych s tím problém neměl. 85%(17.1.2009)

Vynikající. Bez debat. Mám slabost pro Giamatiho už dlouho, je to jeden z nejpodceňovanějších herců vůbec, asi proto, že nevypadá zrovna jako Bradd Pitt. Tenhle seriál on táhne od první minuty. Když se k tomu přidá povedený scénář, který se věrně drží historie a zároveň dává historickým postavám lidský rozměr, je z toho jeden z nej seriálů posledních mnoha let. Pro fanoušky historie je to MUST SEE.(28.6.2019)

Tohle údobí amerických dějin mě příliš nebere a ani seriálový John Adams to nezmění, ale to mi nezabránilo si sérii docela užít. Nejvíc mě zaujala doba, která předcházela vyhlášení nezávislosti amerických kolonií. Chvíle, které Adams trávil v Evropě považuji vůbec za nejlepší okamžiky celého seriálu a při sledování střetu upjatého amerického "venkova" s naleštěností a dekadencí francouzského dvora jsem se bavil na výbornou. Jakmile začala Adamsova oficiální politická kariéra, vše se přesunulo do roviny mluvících hlav a jsem toho názoru, že ten, kdo se americkými dějinami nezabývá, se nudil stejně jako já. Čest výjimkám. Poté, co se Adams odebral do politického důchodu a děj se začal věnovat rodinným tragédiím a sklonku života druhého amerického prezidenta, nabral seriál znovu na poutavosti a udržel si jí až do konce. Herecky se jednalo o koncert Laury Linney a Paula Giamattiho. Byl zážitek je sledovat a díky nim jsem přetrpěl i řadu sekvencí, u kterých bych za jiných podmínek usínal. Trefný byl i Tom Wilkinson v roli Benjamina Franklina a David Morse, byť tu nedostal příliš prostoru, jakoby z oka vypadnul Georgeovi Washingtonovi. 75%(3.2.2016)

Výborný seriál z amerických dějin představuje druhého prezidenta USA, jehož jméno dnes asi není tak slavné jako Jeffersona nebo Franklina, přesto právě on měl stěžejní roli v událostech konce 18.století, kdy USA získaly nezávislost. Vynikající jsou herecké výkony všech zúčastněných, předevších Paul Giamatti v titulní úloze je dokonalý, ale i Tom Wilkinson jako Franklin, Laura Linney jako Adamsova žena nebo Stephen Dillane coby Jefferson jsou skvělí. Nejraději mám druhý díl, kdy se vyhlašuje nezávislost a pracuje se na Deklaraci o nezávislosti - scéna, kdy se Franklin, Jefferson a Adams baví o tomto dokumentu, patří k mým nejoblíbenějším. Je vidět snaha tvůrců o co největší přesnost, což dokazuje pečlivě volená výprava, ale třeba i scény, v nichž se provádí jistá lékařská operace apod. Mých pět hvězd je možná dáno i mým velkým zájmem o historii, ale třeba pro srovnání jiný seriál HBO Tudorovci jsem byl schopen zkouknout nejvýš jednu série a už mě přestal bavit. Je to dáno jednak volbou tématu - je mi větším potěšením sledovat moudré muže při boji za svá práva než náladového neustále řvoucího panovníka, a jednak je to dáno tím, že John Adams má svých sedm dílů a nepotřebuje se roztahovat na několik dlouhých sérií. To umožňuje tvůrcům vybrat skutečně nejzajímavější okamžiky a neukazovat každý otravný detail jeho života jako tomu bylo u Tudorovců. Mimochodem hudba Roba Lanea je výborná, především úvodní znělka.(5.2.2010)

• - Jeho syn John Quincy Adams, šestý prezident USA, chtěl pokračovat v politice svého otce, avšak Kongres mu neumožnil žádné větší pokroky, jelikož byl zvolen za ne zcela vyjasněných podmínek. Kongres stál za jeho protivníkem ve volbách - Andrewem Jacksonem. (JOHN.NY)

• - John Adams měl problémy s vyjadřováním a šišlal. (JOHN.NY)

• - Významnou roli v životě Johna Adamse hrála jeho výjimečně silná žena Abigail (Laura Linney). Jejich vztah je nosnou osou příběhu. Mnoho let manželství byli nuceni strávit odděleně, během této doby si vyměnili 1100 dopisů. (rybitvi)