Jason Bourne se vrátil do New Yorku, ohrožuje celou CIA a ta začíná konat. Ukončuje programy Black Briar a Outcome, do kterého patří i agent Aaron Cross. I on je určen k likvidaci, stejně jako ostatní agenti rozesetí po celém světě, kde služba operuje. Aron je na tréninkové misi na Aljašce, kde se mu podaří před vrahy uniknout. Musí ale vynaložit veškeré úsilí a využít své schopnosti k tomu, aby všemocnou tajnou organizaci překonal. Ocitá se na útěku, je opět sledován nejmodernější technikou a musí kličkovat mezi sprchou smrtících kulek. Cross se poté shledává s doktorkou Shearingovou, u které kdysi podstupoval léčbu jako agent. Té jediné může věřit. Proti nim stojí šéf tajných operací, který má obrovský zájem na likvidaci všech vylepšených agentů. (TV Nova)

BoPo

Jason Bourne bol teda pekne vykuchaný. Zostala z neho len kostra, na ktorú nabalili hmotu ako keby z filmu Univerzálny vojak. Pridajte si k tomu záver, ktorý silno paroduje Terminátora a začne to celé dostávať dosť nevhodný humorný nádych. Ak má akčný film cez dve hodiny, tak to už musí byť pán Príbeh a nie blvka ako toto, ktorú scenárista zo seba vyvrátil pod tlakom producentov. Aspoň dobrá správa pre televízne stanice u nás. Budú mať čo vysielať, ako bombu mesiaca. ()

maseer2

málo akce, hodně keců, slabší zápletka a to celé umocněné zbytečně dlouhou stopáží.. i přesto má čtvrtý Bourne překvapivě dobré tempo a krom závěrečné půlhodiny, která se marně snaží být strhující a z hlediska děje je naprosto nezajímavá, v podstatě nenudí.. zklamání to je, ale čekal jsem to ještě o něco horší... ()

PROROK14

Nebudem to zrovnávať s predchádzajúcimi časťami, pretože to točil iný režisér, len chcem napísať toľko, že sa mi to páčilo, akcia bola svižná a scény na Aljaške parádne. 80% ()

Dydzej

Bournův odkaz, jak už sám název napovídá, je opravdu pouze odkazem. Možná je Renner větší akční hrdina, ale Matt Damon mi tam prostě chybí. Pěkně se dívá na střídající se lokace, které byly vybírány opravdu precizně a působí velmi přirozeně. Děj je však spíš slabší než většina Bournů, byť nejsem schopen řít, co přesně mi na něm nesedí, snad uspořádání. Přitom, je tam vše, co v každém Bournovi: Honičky, sledování, sólové akce, chytrá ženská, vyrovnaný protivník a Treadstone :-) Závěrečná čtvrthodinová honička v Manile mi připadala už trochu nudná, což se mi u původní trilogie nikdy nestalo. Konec už je klasicky Bournovský a s Mobym v titulcích vyvolá tu správnou nostalgii. 7/10 ()

GeusX

Zobali agenti zobali, modré a zelené pilulky... Vezmu to od konce. Závěrečná dlouhá akční honička je asi to jediné, co bylo na filmu zajímavé. Trochu poutavé to začalo být až po celé, nikterak vyjímečné, první hodině filmu a prvních pětadvacet minut bylo ale opravdu hodně nezáživných. Přišlo mi to jako zneužití dobrého jména Bourne, aby se film lépe prodal. 60% ()

Borrtex

Můj první dojem? Vzhledem k tomu, jak vysokou laťku nastavil Greengrass s Mattem....Očekával jsem to horší. Ovšem byl jsem poměrně mile překvapen. Tony Gilroy to docela zvládl. Povedlo se mu udržet hlavní a nejdůležitější součásti Bourneovek, na které jsme byli všichni zvyklí. Akce, bitky ani šílené honičky zde nechyběli. Dějové vyplnění tedy naprosto perfektní. Jediné a bohužel i to nejvíce podstatné, co mi zde na druhou stranu hodně chybělo byl Matt Damon, který k tomu prostě patří a režie pod dozorem Paula, který to s tou kamerou umí prostě nejlépe. Pakliže se ovšem v roce 2016 skutečně dočkáme dílu, kde se setkají Matt i Renner pod dozorem Paula, bude to úžasná bomba, na základě které bych se nebál zvýšit hodnocení i zde - Protože bych konečně pochopil smysl tohoto trošku zbytečného hůře vydařeného dílu. 69% ()

Johny_fork

Čekal jsem naprosto zbytečný film. O to větším překvapením pro mě bylo zjištění, že Bourne funguje i bez Bourna. Tony Gilroy očividně umí. ()

MoiJe

Tož... buď som nechápavá, alebo to vôbec nedáva zmysel. Ale dobre, myslenie stranou, budiž. Ničím nevynikajúci akčňáčik. ()

Terva

Bourne - zní vám to unaveně, Mě vlastně už původní trilogie s Mattem Damoen moc neoslovila. Když však chci něco kritizovat nebo komentovat, musím to nejdříve vidět. Tak snad to vydržím. Hned na úvod mě překvapil jeden kamerový záběr. Kamera se zde točí okolo doktorů v laboratoři společnosti Sterisyn Morlanta. Tyhle záběry mám rád, někdy se z nich točí hlava a abych řekl pravdu, upoutalo to mou pozornost. Všichni jsou zde oddáni své práci, vědí co to obnáší být špionem a stejně si několik lidí pustí hubu na špacír. A tak organizace, co se v původní trilogii snaží zabít Bournea, získá další nepřátele. Tolik nepřátel, až se to celé zhroutí. Pak budou další zrádci a další co se jen chtějí pomstít a další a atak dále. A to je to teprve čtvrtý film. Snad se to nebudou snažit natáhnou do délky 007. CITÁT - Jdu pro batoh, musíme pryč.......... Prášky zvyšující IQ, odolnost, rychlé řešení úkolů, prostě superšpioni. Co bude příště? Neviditelnost? Levitace? Na mě je to už moc špiónský a některým doktorským frázím jsem vůbec nerozuměl. Vše veden jen k dalším špionům. Parkourová skákačka a posléze i honička okolo 110 minuty byla však povedená - to musím uznat. A co dál? Tak že další trilogie? Je to lepší než ten příběh s Mattem Damonem a to když říkám já, tak je to co říct. Jeden z mála filmů, kde Rachel Weisz nehraje opilou, ale možná ještě dostane šanci na svou nejlepší uměleckou scénu. ()

Ouwen

Recenze si stěžují na nepřehlednou akci. Já se dočkal přehledně natočenejch bitek, které jsou naprosto brutální a maj špičkovou choreografii. Úplně civilní, kontaktní a dynamické. Renner je ultimátní mašina, pracky mu trhaj triko, charisma z něj sálá a když se dostane ke slovu jeho Escrima, působí mimořádně přesvědčivě a špičkově improvizuje. Damona by si dal k snídani. Jen občas působil trošku zmateně, ale to jeho postava vyžaduje - kadence střihů je vynikající. Souboje jsou dost prostříhané (a třeba fight v uličce za nic nestál), ovšem třeba eliminace policajtů v laboratoři je do puntíku vychytaná. Film má i solidní herce a zajímavou atmosféru. Nevadila mi přestřelená stopáž - jen na můj vkus bylo soubojů málo a chybí nějakej fakt hlavní, proti určitému profi zabijákovi, jež tu není. Naštěstí si film jde vlastní cestou a příběh je hezky sestaven. ()

Chermy

Bourneův odkaz se povedl. Pravděpodobně ale záleží na tom, nakolik jste ochotní přistoupit na změnu pravidel, které někdy doslova obrátí předešlou trilogii naruby. Největší hvězdou filmu je samozřejmě Jeremy Renner. Role Aarona Crosse mu vyloženě sedla. Stejně tak Rachel Weisz mi dlouho nebyla takhle sympatická. Protože jestli něčemu Tony Gilroy vládne, jsou to dialogy.... každá postava má tak co říct. Bohužel druhá polovina filmu začíná trochu skřípat. Ani mi tak nevadí, že příběh evidentně volá "jsem jen úvod k velké sérii", ale když už si Tony napsal takovou celkem krkolomnou berličku, jak hlavnímu hrdinovi seslat "superzáporáka", nechal bych je si to vyříkat pořádně tělo na tělo, na místo té závěrečné honičky, která po pár minutách začne dost nudit. ()

JohnCZ

Původní Bourne u mě ztroskotával na šílené kameře, díky které byl pro mě hodně těžko stravitelný. Tu naštěstí tenhle snímek vypustil a možná i díky tomu se mi líbil víc, než celá původní trilogie. Matt Damon je Matt Damon, ale i (pro mě doposud vcelku neznámý) Jeremy Renner je pořádnej řízek a Rachel Weisz ho solidně doplňuje. Akce není nikterak přehnaná, ale co do dynamiky funguje dobře. Jsem spokojen. ()

corpsy

Bourne bez Bourna? Mohlo to výjsť . Ale aj tak sa určite podvedome tušilo, že to nevyjde stopercentne. A tak sa aj stalo. Aj keď tento nový príbeh nevychádza celkom zle, akčne je to veľmi slabé. Jedna veľká akčná scéna na celý vyše dvojhodinový snímok je zatracene málo. Renner je dôstojný nástupca, jeho potenciál ale nieje poriadne využitý. Namiesto toho zbytočne veľa kecá a ešte ku tomu kecy, ktoré ani niesu veľmi zaujímavé. No možno sa rozparádi v ďalšej zvažovanej misii, v ktorej by mu mal sekundovať ( alebo možno Renner - Cross jemu ) samotný dokonalý Damon - Bourne. Veľmi by som si to želal. ()

jahol

Na rozdíl od Expendables 2, kde lehké zklamání přišlo až během sledování filmu, jsem ho tady čekal předem a nedostavilo se. Tvůrci filmu se velice rozumně nepokoušejí vyrovnat se v tempu dvojce a trojce a nepřinášejí novou zajímavou zápletku jako jednička (zápletka a její vývoj je ve skutečnosti opravdu smutně banální), ale pořád se na to z nějakého důvodu strašně dobře kouká. Dobrý, poctivý epitaf. ()

Marek1991

Viete čo, normálne mi Matt Damon chýbal aj keď túto sériu nejako zvlášť nemilujem. Postava, ktorú hrala Rachel Weisz tomuto filmu pridala veľkú hystériu a otravnosť, znepríjemňovala mi film. Tento má prekvapujúco to, čo v iných filmoch chýbalo, nie spoluprácu zahraničných tajných služieb, polície a armády s Američanmi, to tu už bolo, ani nie vyhľadávanie ľudí, či likvidovanie nepohodlných, ale skôr zbrane ako drony a takéto detaily, ktoré sa v súčasnosti používajú. Opäť akcia, strih, kamera, zvuk na tej ich typickej úrovni, ľudia tu už tak nejasajú, asi tu už netrhli rekord v strihu, podľa mňa stále rovnaké, atmosféru mi aj tak robia iné veci. No čo ma zarazilo bolo pózerstvo, nevhodné scenérie na akože vylepšenie alebo spestrenie, náhody pri úteku, znova všetko ako z nejakej rozprávky o superhrdinoch, ale netvrdil by som, že bol zbytočný. Na niečo bol dobrý, opäť pre mňa však väčšina filmu až na detaily nezaujímavá, taktiež na môj vkus dosť pridlhý film a paradoxne na mňa pôsobil moderne a vyrovnáva sa u mňa aj tretiemu a najúspešnejšiemu dielu z tejto série. ()

Hoyt

Lepší jako Agent bez minulosti to není ale jelikož Greengrassův styl se mi vůbec nelíbí tak Bourneův odkaz řadím na druhé místo celé série. Sice akčních scén bych tu čekal trošku víc, hlavně v první polovině ale všechno to nahrazuje charisma jak Jeremyho Rennera tak především Rachel Weisz. Poslední scéna je nejlepší z celého filmu. ()

DDT

Dvě třetiny filmu příjemná oddechovka, závěrečná komicky přepálená "katarzní" honička a nijaký konec strhávají Bourneův odkaz z lehkého nadprůměru do konfekčního průměru. Zapomenuto. ()

Marsik

Cinema City Anděl - Tak jsem se dočkal. Další film o agentu Bourneovi, i když v tomto případě byl hlavním hrdinou úplně jiný agent. Musím říct, že Jeremy Renner převzal úlohu poměrně slušně, i když každý ví, že Matt Damon to prostě není. Akční scény v kině pěkně vynikly, za než dávám palec nahoru. No a poměrně svižné tempo a střih dopomohly tomu, že divák těch 130 minut vydržel. Písnička od Mobyho opět na samotný závěr potěšila. 75% ()

F.man

Buď hráblo naprosté většině místních hodnotitelů a nebo mě. 67% ? Za co sakra? Za to že někdo totálně sprasí jednu z nejlepších akčních sérií minulých let do dvou a čtvrt (!!!) hodinové, zmatené, smysl-nedávající, natahované, ne-akční, ne-atmosferické, stupidní a recyklované pakárny? No way. Tohle u mě teda neprojde. Možná kdyby to někdo pojmenoval třeba Operace Zentiva nebo Ibuprofen Reloaded a nebylo to spojované s Bournem, s přivřením všech údu přidám druhou hvězdu. Takhle to je mě je ale čistý studiový podraz. Shame on you Universal. You were given a Ferrari and your people treated it like a lawnmower. ()

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (více)

Další Star Trek má režiséra

Další Star Trek má režiséra

23.12.2014

Sci-fi fenomén Star Trek se v roce 2009 dočkal filmového rebootu. J. J. Abrams (Mission: Impossible III) posléze natočil ještě pokračování nazvané Star Trek: Do temnoty, pak ale vyslyšel volání Síly… (více)

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

16.09.2014

Ještě před pár dny se Paul Greengrass (Kapitán Phillips) zajímal o režii nového filmu s Leonardem DiCapriem a Jonahem Hillem (Vlk z Wall Street). Teď to ale vypadá, že ho spíš čeká návrat k… (více)