Jason Bourne se vrátil do New Yorku, ohrožuje celou CIA a ta začíná konat. Ukončuje programy Black Briar a Outcome, do kterého patří i agent Aaron Cross. I on je určen k likvidaci, stejně jako ostatní agenti rozesetí po celém světě, kde služba operuje. Aron je na tréninkové misi na Aljašce, kde se mu podaří před vrahy uniknout. Musí ale vynaložit veškeré úsilí a využít své schopnosti k tomu, aby všemocnou tajnou organizaci překonal. Ocitá se na útěku, je opět sledován nejmodernější technikou a musí kličkovat mezi sprchou smrtících kulek. Cross se poté shledává s doktorkou Shearingovou, u které kdysi podstupoval léčbu jako agent. Té jediné může věřit. Proti nim stojí šéf tajných operací, který má obrovský zájem na likvidaci všech vylepšených agentů. (TV Nova)

korbitch22

Zbytečná, nudná, primitivní rutinna, která parazituje na i tak ubohých a nepochopitelně přehodnocených žvástech o Jasonu Bourneovi.Ultimátum je nabubřelý žvást, plný odporných chyb, ale celý svět se z toho Dejmiho málem posral.Aaron Cross není tak otravný, ale ze začátku to vypadá jak mix Hanničky a epizodního dílu Myšlenek Zločince, 3x jsem u toho usnul než se mi konečně podařilo dohrabat se k 52 minutě kdy se chvilenku něco děje a je to zajímavé, jinak se pak další hodinu děje roztahaný hovno a na konci se 5 minut jezdí na motorkách.Ubohý plivanec do xichtu každého inteligentnějšího a náročnějšího diváka.Není to tak tupé a směšné jako Ultimátum, ale je to úplně zbytečné a trapné.I tomu Mobymu bylo na konci nějak zle..... Jediný opravdový Bourne je s Richardem Chamberlinem a kdo to nechápe, toho upřímně lituji.Není mi 15 a tyhle rutinní thrillery rovnou vysírám a nemusim je ani jíst. 25%. ()

mcb

Greengrassova progresivita je pryč, ale to nic nemění na tom, že Bourneův odkaz je důstojné navázání na předchozí trilogii a zároveň oldschoolová agentská podívaná, která baví. Atypický úvod zasazený do nehostinného prostředí Aljašky paralelně vyprávěn s událostmi minulého dílu z pohledu "druhé strany" je dostatečně ozvláštňující na to, aby diváka vtáhl do děje a nenechal ho sledovat jen variované agentské dobrodružství s vyměněným hlavním představitelem. Poté, co se Aaron Cross vrátí zpět do civilizace, rozjíždí se typická "gilroyovská" farmaceutická zápletka, tentokrát však v žánru akčního thrilleru, a z "odkazu" se s přibývajícími minutami stává přímočará žánrovka s jasně stanoveným deadlinem, která jede na doraz. Kamera je sice vcelku konvenční a nedynamizuje dění na plátně pomocí krátké délky záběru, jak tomu bylo u Greengrasse, to je ale vynahrazeno ve finální honičce, kde se Gilroy urputně snaží divákovi naservírovat po vzoru bourneovských trademarků to, za co si zaplatili lístek do kina. Proto se začne zběsile utíkat v přeplněném městě, skákat po střechách, jezdit na motorkách a rychle stříhat, což je sice trochu prvoplánové, ale mírně napravující klidnou auru snímku.__ Pocit z jednoduché dobrodružné jízdy narušují jen nadbytečné vysvětlující flashbacky, které ubírají na celkové mrazivosti filmu, a snaha tvůrců budovat půdu pro potenciální další díly, přičemž ten aktuální vypadá jako pouhý předkrm před "hlavním chodem". Tomu bych se však, navzdory ojedinělosti tohoto projektu, nejspíše bránil. 7/10 ()

Marze

Kromě New Yorku se točilo v Jižní Koreji nebo na Filipínách a první fanoušci, kteří už film viděli, se na internetu nadšeně šíří o scénách z kanadské Alberty či o finále v ulicích Manily, které si prý nezadá se stylem Greengrasse. ()

Yardak

Tony Gilroy uchopil Borneův svět ze správného úhlu a natočil velmi dobré "volné" pokračování na předešlou Damonovu-trilogii. Ale nečekejte nadupaný akční film, jedná se spíš o mrazivý thriller. Snímku dominují herecké výkony Rachel Weisz a i agenta Rennera, jež slušně doplňuje Howardova hudba. Norton jako záporák je sice ucházející, ale jeho postava není komplexně rozvinutá. Snímek hodnotím za slabších 5 a překvapivě je to nejlepší díl série, dle mého názoru - určitě za to může i Renner, jenž mi sedl víc než Damon. Ale jak jsem už zmínil, tak se opravdu jedná o naprosto jiné uchopení Bourneova světa. To všem určitě nesedne, ale červené ohodnocení si to na CSFD zaslouží! Plus tento snímek má bombastický trailer (třetina hvězdičky navíc :D)! PS: Jinak bych Jeremy Rennera viděl raději v dalších dílech Mission Impossible než v možných pokračováních této série :o)). ()

VenDulin85

Po třetím zhlédnutí přidávám pátou*, celý film je sice neustálá akce (to není na škodu, ale poprvé jsem nestačila ani vydechnout), takže třeba u postavy té "klinické psycholožky" jsem si až teď všimla, že se objevila už na nějaké poradě, tzn. ještě před tou "návštěvou" u Rachel... Taky mi konečně zapadly na správné místo všechny ty zelené a modré bobule a hlavně, ohromná souhra mezi hlavními uprchlíky. Konečně se mi začíná líbit postava Aarona jako taková a oceňuji padoucha Edwarda Nortona (je patriot, ale prostě celý program se musí zlikvidovat, data uložit a někdy příště, za týden třeba, se podle toho rozjede něco nového:-)). Matt Damon prý prohlásil, že Jason Bourne toužil od toho všeho uniknout a to se mu povedlo, tak proč by se měl vracet. To má pravdu a já jsem ráda, že ten "chlapec" tak pěkně logicky uvažuje, ale opravdu si umím nakrásně představit pátou bourneovku, kde by místo jednoho superhrdiny byli dva. Nezmínila jsem svoji královnu Rachel, ale ta prostě byla jednoduše skvělá a svá, tečka. ()

jojinecko

Hoci Damon chýba a bez neho to už nie je "ten Bourne", môžem len kvitovať fakt, že po Greengrassových akčných orgiách, ktoré totálne zmietli všetky akčné filmy široko ďaleko, tu máme mierne vydýchnutie a trochu iného "Bourna". Počiatočný zmätok a rozpaky sa po čase strácajú a všetko do seba začína zapadať spôsobom, ktorý som si maximálne užil a vychutnal. Gilroy nie je Greengrass, ale remeslo ovláda veľmi dobre. Piatemu dielu sa vôbec nebránim, či už s Damonom alebo bez:) ()

honajz

Neskutečná nuda a zmatek ve vyprávění, kde se nakonec ty vyprávěné linie nejen pořádně neprolínají, ale pořádně ani neprolnou. Nezajímavá a nudná režie, kamera, která dokonce nedokázala nic vytřískat ani z Aljašky, a příběh, který sice doplňuje předchozí Damonův film o Bourneovi, ale jinak je skutečně o ničem. Jen o pár nelogičnostech. A pravda - Růže pro Algernon je jen jedna. ()

Jinny

Jeremy Renner je solidní záskok za Matta Damona a Rachel Weisz je skvělá v roli pohledné ženské, které ten doktorát věříte. Tolik k pozitivům. V rozložení scén a rolí je cítit určitá plakátovost a plnění prostovcviků. Kvůli otevřenému konci se navíc divák cítí poněkud okradený... ()

eraserhead666

Nápad, že tohle začíná ještě, než předchozí díl končí, je fajn. Nápadité odbočení od původní linie, v podstatě souběžný příběh, který není pokračováním ale paralelním dějem. Renner je fajn, Weisz je fajn, Norton je fajn, příběh je fajn, má jen dvě chyby - je příliš dlouhý a má podivný konec, v podstatě bez vyvrcholení. ()

SOLOM.

V mých očích asi nejslabší díl celé té Bourne série. Jasně je mi jasné, že tohle je taková „volná odbočka“ od hlavního příběhu a tady se viditelně snažili jen přiživit na osvědčené značce – Za první hodinu se skoro nic zajímavého neděje (jo jsou tu záběry z nádherné zasněžené krajiny, útok dronů, střílení v laboratoři i domě vědkyně), ale jinak to postrádalo šťávu a já jen znuděně sledoval časomíru. Pak konečně přišlo mírné zlepšení v Manile – ta honička solidní, žádný extra závěr se však nekonal. Viditelně si nechali otevřené vrátka na další pokračování… Jeremy Renner i Rachel Weisz podali slušné herecké výkony, ale ani ti dva potažmo vedlejší role Edwarda Nortona tenhle film prostě nedokázali pozvednout na větší úroveň než je prachobyčejný průměr. A nějak zvlášť mě neoslnili ani miniscénky s Joan Allen. Jason Bourne je prostě jen jeden a Aaron Cross je takový chudší příbuzný. Mohli by ale ty dva dát do jednoho filmu. Možná by byla i prdel. A jinak tady byl i nejslabší záporák (asijský čistič), který se teda moc nepředvedl…50% ()

claudel

Já se zkrátka fanouškem bourneovské série nikdy nestanu. Když už mi nepomohla ani účast mého oblíbeného E. Nortona, R. Weisz a sympatického J. Rennera, tak už mě asi neomráčí nic. Po dvaceti minutách jsem zadřímal, probudil mě vlk a přítelkyně na vedlejším sedadle, pak zase nuda, slušná akční scéna, zase delší nuda, slušná akční scéna a tak to jde až do konce, který vrcholí nudnou akční scénou v Manile. Bohužel pro mě je z celé série nejlepší ústřední písnička od Mobyho. ()

JASON_X

Scénář tohohle volného pokračování Bourneovy trilogie je sice možná o trochu slabší než u původních "Bourneů", ale na rozdíl od druhého a třetího se na film dá relativně bez potíží koukat. Tedy kamera taky sice sem tam zešílí (hlavně v Manile), ale proti megaotřesné dvojce a trojce je klidná skoro jako u Tarkovského. Jinak nemám vůči filmu žádné vážnější výhrady, moc se mi líbil poprvé i podruhé, kvalitní a záživný špionážně-akční thriller. Skvělý začátek na Aljašce, skvělá scéna v laboratoři s vyšinutým střelcem-laborantem, skvělá scéna v doktorčině domě (zabijácká "doktorka psychologie" je fakt... hustá, lepší adjektivum mě nenapadá), sympaťák každým coulem Jeremy Renner, milá, hloupoučká a bezbranná doktorka Rachel Weisz... no možná vlastně konec byl trochu odfláknutý. Ale celkově hodně nadprůměrný akčňák. ()

mm13

Keď si už na druhý deň pamätám iba toľko, že Rachelka nikdy nebola väčšia kočka, tak je niečo zle. Zvlášť pri kategórii "polit-thriller", dupľom zvlášť, ak to chcelo byť dôstojným pokračovateľom Bourneovej série. Chvíľu som riešil, či je problém v samotnom scenári (veď ani predchádzajúce časti sa po tejto stránke nevyznačovali extra kvalitou) alebo v samotnej realizácii. No keďže Tony Gilroy nie je a nikdy nebude Paul Greengrass, a to mal vedieť, vychádza mi z toho, že mal so svojim súrodencom dlhšie posedieť hlavne nad tým scenárom. ()

Sawy

Tenhle agent s minulostí měl od začátku tak trochu příchuť vychtěného navazování na něco,co už pokračování nepotřebuje.Paul Greengrass uzavřel bourneovskou sérii dokonale funkčním způsobem,vpravdě ultimátním akčním filmem,který do značné míry definoval svůj žánr pro následující roky a každý další díl musel být zákonitě považován za zbytečný.Tony Gilroy se ale nevděčné úlohy chopil statečně a hlavně originálně,správně vyhodnotil potenciál látky a předložil nám film,který stojí na předchozích Bourneových eskapádách,ale zároveň se od nich stylově distancuje a otevírá novou kapitolu této špionážní série,která je od té minulé hodně odlišná.Osobně mě film chytil už od úvodu,aljašské dobrodružství hlavního hrdiny strká i na malé ploše celé letošní Mezi vlky hravě do kapsy.Nejvíce fascinující je ovšem způsob,jakým Gilroy využívá událostí Bourneova ultimáta k eskalaci děje v novém filmu,což je naprosto jedinečný způsob,jakým zachovat kontinuitu série a přitom nemít k dispozici prakticky žádného klíčového hráče z minula.Navíc je to jev v kinematografii natolik ojedinělý,že jen pár dialogů (a odzbrojující Edward Norton) mě dokázalo zarazit do sedačky.A těch dialogů je opravdu hodně,je vidět,že studio si hodně hlídalo rozpočet,takže Gilroy nemohl rozjet nějaké akční veletoče.Což je možná dobře,protože se může soustředit na to,co umí nejlépe,tedy příběh a postavy.Aaron Cross je úplně jiným typem hrdiny než rozzuřený Bourne.Je více systematický,uměřenější,mně osobně sympatičtější díky Rennerovi,kterého mám radši než Damona,velmi funkčně,i když jednoduše je charakterizována i postava Rachel Weisz,která opět ukazuje,že herečku jako je ona nelze degradovat na jednorozměrný objekt zájmu hlavního hrdiny.V některých scénách usprostřed filmu chvílemi dochází dech,ale právě díky obsazení to nikdy není trvalejší.A když už je Renner nucený se rvát,má to grády,stejně jako když ve finále nakopne motorku a v honičce značně vykradené z Ultimáta film konečně ukáže pořádnou akční scénu.A její neoriginalita mi nijak nevadila,protože natočená je pořád parádně a hodně jiným způsobem,než jakým ji pojal Greengrass.Zkrátka parádní špionážní jízda,která sem tam zaškobrtne,ale jinak baví způsobem,jaký u letních trháků není často k vidění.Velmi sympatické.Až na ten konec... Čekal jsem ještě alespoň půlhodinu děje (a to jsem znal stopáž - další důkaz kvality,film utekl zatraceně rychle),místo toho ale naskočily titulky a já se ptal - kde je sakra zbytek filmu?! Máme čekat další alespoň dva roky na pořádné rozuzlení a to jen v případě,že film bude mít úspěch?Tohle film degraduje ze silné osmičky a jednoho z nejlepších kousků roku někam mezi tři a čtyři hvězdy,což mě hodně mrzí.Pokračování chci každopádně,postavy jsou nakopnuté skvěle a koncept ještě určitě není vyčerpaný,takže pokud Gilroy získá na další díl více peněz a třeba přesvědčí Matta Damona alespoň ke cameu,bude to nářez.Už tohle byl,jen doslova nedotažený do konce. 75 % ()

Morholt

Dobré, ale bournovskou sérii už bych dále nenatahoval a tímhle sequelem jí ukončil. marná sláva, Gilroy není Greengrass a ta přidaná hodnota, kterou měly předchozí Bournovy příběhy tady nebyla. A je to dané i tím, že Renner nedosahuje Damonových kvalit. Bourne Legacy je "jen" nabušené nekompromisní akční řemeslo se špičkovým obsazením. A díky Bohu za něj. 80% ()

ScarPoul

Pre mňa obrovské sklamanie. Sériu o Bournovi mám veľmi rád, pretože je špecifická. Či už po príbehovej alebo formálnej stránke. Všetky diely pôsobia cool na čom májú zasluhu Liman, Gilroy a predovšetkým Greengrass. Problémom tejto štvrtej časti je príbeh. Má v sebe viacej dialógov ako by bolo rozumné a čo sa týka akčných scén, nemajú ten drajv typický pre predošlé tri diely. Dôvod je jednoduchý, postavy sú strašne plytko načrtnuté a ich konanie je dakedy za hranicou únosnosti. Renner je sympaťák, len bohužiaľ nedostal dostatočný priestor aby ukázal čo v ňom v skutočnosti je. Až na tie jednozáberovky, ktorého sledovali ako šplhá je jeho talent nevyužitý. Weisz je až prehnane hysterická ale akosi mi to nevadilo. Znova som sa do nej zaľúbil a nebyť tejto dvojice bolo by výsledný dojem z filmu ešte horší. Všetci ostatný počnúc Nortonom a končiac Allenovou nemajú čo ponúknuť. Len pohľady a štekanie rozkazov. Nebyť úvodnej scény na Alijaške - ktorá mi prišla ako vykrádačka The Grey, Film je nudný, nezáživný a hlavne z feelingom absolútne premárnenej šance a nevyužitého potenciálu. ()

RelaxMan

A jde to i bez Matta Damona ! Tím jsem chtěl říct, že se mi to fakt líbilo. Matt Damon je můj oblíbený herec, ale nikdy pro mě nebyl akční star, spíš ho mám ve škatulce charakterní herec, který umí i zahrát komedie. Jeremy Renner mi na takové role sedí prostě víc, ale to je otázkou názoru. Jsem rád, že i čtvrtý díl nic nepokazil a vše funguje jak má. Dobrá kamera, slušné herecký výkony ( J. Renner a R. Weisz ), choreografie bojů opět velmi zdařilá. Byl jsem nadšen i z lokací, mám rád filmy, které se odehrávají všude možně ve světě. No a třešnička na závěr, opět Moby do titulků, takže spokojenost. Už se těším na pátý díl, tedy pokud bude někdy natočen. ()

Lacike

Konecne Bourne bez Greengrassa a jeho rozheganej kamery vdaka comu je pre mna akcia neprijemna. Gilroy sice striha dynamickejsie ako by som chcel a akcne sceny si proste nestiham poriadne vychutnat, ale su zostrihane nadväzne, takze ked si ich spomalym, tak vidim celu akcnu scenu a nechyba mi ziadny fragment. No pôsobive kaskaderske kusky ako su rôzne skoky su zase natocene v dlhsich zaberoch, takze aspon tie vyzeraju famozne aj bez nutnosti si scenu pustit znova. Co sa tyka zapletky tak je znova dost jednoducha a na tak dlhy film aj chatrna. Filmu by prospelo vystrihnut pol hodinu, aby ziskal poriadne tempo, pretoze obsahuje kopu zbytocnych scen jak sa niekto niekam pripravuje, oblieka, vyraba potrebne dokumenty a podobne detaily. Producenti tejto serie asi maju pocit, ze to je ultrameganapinave, ale celkom to nudi. Pritom postavam sa poriadne nevenuju a medzi Rennerom a Weiszovou sa ani nestihne vytvorit nejake uveritelne puto. Zaporaci na cele s Nortonom su skvele obsadeni, ale nemaju nejaku vynimocnu scenu v ktorej by sa predviedli. Hlavna zapletka mi pripada smiesna. Bourne stratil pamät a chcel zistit kto je, co je pochopitelne a da sa tomu fandit. Aaron Cross vie dobre kto je a ide mu iba o zazracne pilule bez ktorych by sa z neho stal znova tupec. Az si hovorim, ci ma vôbec na to pravo. Sice je nefer, ze ho chceli zabit, ale na tie pilule teda narok nema. Renner mi vo svojej ulohe pripadal ovela uveritelnejsi ako Damon. Vydarilo sa aspon napojenie na pôvodnu trilogiu. Slabsi mi pripadal soundtrack bez nejakeho pamätneho ustredneho motivu. Odpustit si ale mohli obohrateho Mobyho. Takze nakoniec davam 3* rovnako ako tretiemu Bourneovi, ale nedostatky tohto dielu ma irituju ovela menej, takze by som radsej videl pokracovanie pribehu Aarona Crossa ako Bournea. Snad dostane dalsiu sancu. 6/10. ()

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (více)

Další Star Trek má režiséra

Další Star Trek má režiséra

23.12.2014

Sci-fi fenomén Star Trek se v roce 2009 dočkal filmového rebootu. J. J. Abrams (Mission: Impossible III) posléze natočil ještě pokračování nazvané Star Trek: Do temnoty, pak ale vyslyšel volání Síly… (více)

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

Matt Damon se vrátí jako Jason Bourne?

16.09.2014

Ještě před pár dny se Paul Greengrass (Kapitán Phillips) zajímal o režii nového filmu s Leonardem DiCapriem a Jonahem Hillem (Vlk z Wall Street). Teď to ale vypadá, že ho spíš čeká návrat k… (více)