Stíba

A few times in my life I've had moments of absolute clarity. When for a few brief seconds... ...the silence drowns out the noise... ...and I can feel rather than think. And things seem so sharp... And the world seems so fresh... ...as though it had all just come into existence. I can never make these moments last. I cling to them... ...but like everything they fade. I've lived my live on these moments. They pull me back to the present... ...and I realize that everything is exactly the way it was meant to be. And just like that it came. ..... Homosexualita sice protíná celý příběh ale je jen jakýmsi dotvořením odlišnosti osobnosti a cítění hlavní postavy, než nosným bodem. Retro podání a Firthův výkon pak jen umocňují to co příběh servíruje. ()

shereen

Štvalo mě to podobně, jako mě štvou filmy Toma Burtona - s tím rozdílem, že Ford má přeci jen o hodně lepší vkus. Dbát na detaily je jistě dobrá věc, ale když za sebou následuje upachtěně vycizelovaný detail za upachtěně vycizelovaným detailem, tak to po chvíli začne dost rušit. Ta trapné zabarvování když je "lepší nálada" (WTF?!) a neustálé dějově bezvýznamné close-upy doprovozené dramatickou hudbou byly tak samoúčelné, že to hraničilo s trapností. Kdyby tom Ford nebyl takový kreativní snob a natočil to trochu "normálněji", tak to mohl být opravdu dobrý film. Ford prostě není režisér, ale geniální krejčí. ()

PEZ

Tom Ford natočil debut, ktorý vyznieva akokeby točil zopár dekád. Veľmi vyzretá réžia. Snová atmosféra 60. rokov, hra s farbami, vynikajúca kamera, hudba a herecký koncert (hlavne) Colina Firtha (BAFTA a nominácia na Oscara), Julianne Moore a Nicholasa Houlta. Film o vyrovnávaní sa so smrťou, ktorý pravdepodobne nezanechá hlbšiu stopu, keďže príbeh je strohý, ale pri pozeraní sa pri niektorých scénach dostane pod kožu pekne hlboko. 8/10 ()

fool-mood

Píše se rok 1962. Učitel se vyrovnává se ztrátou svého přítele Jima, se kterým sdílel posledních 16 let. Průběh jednoho dne, který bude jiný než všechny v posledních několika měsících, protkaný vzpomínkami na minulost a touhou překonat bolest jednou provždy, se potkávají se vstřícností jeho okolí, jež si všimlo, že pan profesor dnes nevypadáa nejlépe. Pohled zevnitř na jednoho člena "neviditelnych" v době, kdy z nich měla společnost strach. Mnoho záběrů těl mladíků a jeden žák, který ve svém profesorovi vidí spřízněnou duši, se kterou si můze otevřeně promluvit … "Milenci jsou jako autobusy. Když počkáš ještě o chvilku dýl, přijede další." ()

Petulka88

Možná, že Colin Firth v tomto filmu předvádí svůj životní výkon, ale od filmu bych očekával asi přece jen něco víc než to, jímavou hudbu a plno zdlouhavých a hlavně zbytečných scén o ničem. ()

Respex

Velice silný film. V rámci komorního dramatu určitě zážitek. Colin Firth předvádí strhující výkon oscarových rozměrů a zdatně mu sekundují všichni okolo. Mě osobně velice zaujal hudební doprovod, protože je založen převážně na houslových sólech a pro ty mám slabost. Tom Ford to režijně zvládl skvěle (pro mě překvapení). Za mě 5*. PS. po dvou letech bych hodnocení ještě zvýšil... opravdu perfektní film a režie + kamera to je prostě obdivuhodné. ()

Adiemus

Už dlouho jsem nebyla tak napnutá, jak film skončí. A přitom konec byl úplně logický, připomněl mi Americkou krásu – a Colin Firth mě dlouho tak nezaujal. Přiznávám, Julianne Moore jsem vůbec nepoznala, klobouk dolů před vizážistou. A parádní výběr Firthových sparringpartnerů? Znovu klobouk dolů, tentokrát před castigem. Potěšil mě. ()

sehe

Režisérska prvotina módneho návrhára Toma Forda je natočená s nesmiernym citom a vkusom.Krásny film o "neviditeľnej" menšine s dokonalou hudbou a bezchybným hereckým výkonom Colina Firtha.Jeho rola britského profesora literatúry,ktorý po strate svojho životného partnera nenachádza už zmysel žiť je tak reálna,že každý sa musí zamyslieť nad tou strašnou samotou a beznádejou,ktorá môže viesť až k príprave na samovraždu.Záver filmu,kde smútok a bolesť zo samoty v kombinácii s iskierkou nádeje na nový cit k mladému študentovi môže zabiť,ma presvedčil o tom,že nikdy nevieme kedy to príde.Super film. ()

Chosef76

Skvělé !!! Obraz touhy, životních potřeb, lidské niternosti zraněné ztrátou partnera. Colin Firth v audiovizuálně dokonalém prostoru zahrál přesně tak, aby absolutně vyjádřil myšlenkovou podstatu filmu. Nezapomenutelné momenty : kompliment sekretářce, tanec s kamarádkou, zbraň v ústech, pečlivě složený oblek s manžetovými knoflíčky, koupání v moři.... ()

Los Losos

K tomuto filmu jsem měla předsudky již předem. Jednak je těch filmů o homosexuálech v poslední době na mě trochu moc a jednak nemám moc valné mínění o módních návrhářích, a tak jsem zkrátka nevěřila, že by některý z nich mohl natočit dobrý film a zvláště, když se jedná o prvotinu. Nicméně Single man byl pro mě velkým překvapením. Samotný děj sice není žádný zázrak a film je tak trochu o ničem, ale celkový dojem zvedá skvělá režie, mistrná kamera a v neposlední řadě herecký výkon Colina Firtha. Film se po obrazové stránce může někomu zdát až příliš uhlazený a přehnaně dokonalý, ale mě by vůbec nevadilo, kdybych tuto uhlazenost, která mi připomíná některé snímky ze 70. let viděla v dnešních filmech častěji. Musím se tedy Tomu Fordovi omluvit za svou předpojatost, protože se mu opravdu povedl dobrý film. ()

jda23

Po prebudení sa, zisťuje, že stále žije a deň, ktorý musí prežiť čaká na svoje naplnenie. Po krátkych okamihoch a po prebratí sa, vykonaní rutinných ranných povinností sa spoznávame s hlavným hrdinom prostredníctvom prvého flashu po zazvonení telefónu. Toto premiestnenie v deji je rytmické, lineárne a divák nadobúda presvedčenie, akoby to už niekedy zažil a okamžite funguje v každej takto zmenenej situácii. Okrem všetkého, farba obrazu je príjemná a vlažná, navyše niekedy prechádza zo sivej smutnej do rozžiarenia a sfarbenia na živé farby alebo naopak. Z môjho pohľadu ide o jeden z najzmyselnejších filmov totho roku. Najlepšie filmy sú tie, pri ktorých ľutujem, že som ich už videl a už nikdy neuvidím na prvýkrat. Single Man je jeden z príjemných oľutovaní. 88% ()

haroska

Názorů je spousta.Jedna skupina nenávidí a kritizuje za uměleckou onanii Toma Forda a ti druzí bezmezně milují.Na 100% patřím k té druhé skupině.Vizuální stránka a umělecké pojetí filmu dokonalé,C.Firth v roli homosexuála k sežrání(muži i ženy padají do kolen) a ta čisto-čistá bolest rozervaného osamělého nitra vystižená s takovou přesností,že jsem téměř celý film utírala slzy z očí.Dalších 5* hvězd uděluji hudbě filmu,která je pro mě tím nejlepším filmovým soundtrackem.V této vražedné kombinaci mi i měsíce a měsíce po shlédnutí poslech soundtracku působí bolest a sevření srdce.Co očekáváte od skvělého filmu?Já právě tohle,že pokaždé při vzpomínce na něj,mi okamžitě vyplují ty emoce,které filmaři chtěli vyvolat. ()

Joski

Niet väčšieho nešťastia, než strata najbližšieho priateľa. A potom tá priepastná samota:( Vás musí dohnať na pokraj samovraždy. V takých chvíľach človek pochybuje a stráca zmysel svojej existencie.... Neznie to veľmi veselo? Verím, že každí z nás sa môžno do takej situácie dostal alebo môže ešte len dostať. Tom Ford nám vo svojom debute podáva alternatívny pohľad na interpretáciu literárnej predlohy a možno aj situáciu prežitú na vlastnej koži, ktorá sa na koniec nakloní k pozitívnemu záveru. Príbeh je postavený na silnom homo ale i hetero vzťahu. Film nealibizuje ani nekritizuje formy lásky. V prvom rade je tu cítiť snahu interpretovať najčistejšie priateľstvo a vysporiadanie sa s jeho stratou. Najviac doceňujem, že režisér nespadol do zbytočného klišé a nesnaží sa z diváka vytrieskať srdcervúci sentiment. Na nízkorozpočtový film ide o veľmi podarený vizuál: farba filmu, uhly záberov, detaily na výrazy tvárí a nevtieravá hudba prispeli k esteticky čistému výsledku. Chválitebných 80% ()

LuckyDuckie

Slast pro oči. Dech beroucí vizuální masterpiece. Julianne Moore excelentní, sexy zhrzená žena. Ten make up! Colin coby homosexuál naprosto uvěřitelný. Tragické, až se mi z toho chtělo umřít. Má úctaa hluboká poklona, pane Forde. ()

shakein

Tento film mi připomněl film Smrt v Benátkách, avšak narozdíl od něj, byl zajímavý. Je to film o samotě, odcizení, prázdnotě. To vše umocněno Karibskou krizí a hrozící atomovou válkou. To je však jen křoví, jakýsi detail na pozadí. Je to především intimní nahlédnutí do života. Do života, který měl skončit, znovu začal a pak ..., ale na to se raděj podívejte. ()