Snímek Moneyball společnosti Columbia Pictures je natočen podle skutečného příběhu Billyho Beaneho (Brad Pitt) – bývalého nadějného hráče baseballu s vyhlídkami na oslnivou kariéru, který se poté, co nedokázal splnit nadějná očekávání, se svou soutěživou povahou raději zaměřil na administrativní stránku tohoto sportu. Na počátku sezóny v roce 2002 se Billy ocitá v zapeklité situaci: jeho špatně financovaný tým Oakland Athletics, zvaný též lidově A's, přišel o své nejlepší hráče (znovu), kteří se nechali zlákat velkými týmy (a s tím souvisejícími nemalými platy) a on je nucen dát svůj tým znovu do pořádku a zahájit sezónu s třetinou původního rozpočtu. V touze po vítězství se Billy rozhodne jít proti klasickým zvyklostem, které v baseballu platí. Zaměří se zcela mimo baseballová hřiště na zneuznané teorie Billyho Jamese a najme Petera Branda (Jonah Hill), inteligentního ekonoma, který vystudoval univerzitu v Yale. Společně se postaví selskému rozumu vyzbrojeni odhodláním vše přehodnotit a vybaveni počítačovou statistickou analýzou, kterou baseballová administrativa dlouhodobě ignoruje. Dospějí k neuvěřitelným závěrům a začnou najímat hráče, které zbytek baseballového světa považuje za příliš nevhodné, příliš staré, příliš nemocné nebo příliš problematické, kteří jsou ale současně všichni velmi nedocenění. Jak se Billy a Peter neúnavně tlačí kupředu, vzbudí jejich nové metody a pozoruhodná sestava outsiderů pozornost ostatních týmů, médií, fanoušků i hlavního manažera jejich vlastního týmu (Philip Seymour Hoffman), který odmítá spolupracovat. Tento experiment ale nakonec vede nejenom ke změnám v tom, jak se baseball hraje, ale také k výsledku, který Billymu definitivně otevře oči a posune ho na zcela novou úroveň. (oficiální text distributora)

Martin741

Mimoriadne kvalitny film o tom, ako postavit uspesny baseballovy tim z cistych outsiderov. Staci mat ciel, ynstinkt a nezapredat sa. A pevnu volu, potom sa daju aj menit pravidla. Reziser Bennet Miller proste vie rezirovat. 95 % ()

Aljak

Mám rád filmy podľa skutočnej udalosti, a taktiež filmy so športovou tematikou. Bohužiaľ, nie som fanúšikom baseballu, takže som sa necítil až tak úplne vtiahnutý do deju ako keby to bolo napr. o hokeji alebo inom športe, v ktorom sa vyznám. Dlho som sa ale tohto filmu zdráhal, keďže Brad Pitt nepatrí zrovna medzi mojich obľúbencov, ale napokon na prekvapenie to zahral znamenito - táto rola mu fakt pristala! Celkovo to bol ale zaujímavý film, ktorý na podklade skutočného príbehu dokázal, že aj za málo peňazí sa dá vybudovať team s majstrovským potenciálom (hoci Oakland v play-off vypadol hneď v 1.kole). Takže opäť jeden z tých skvelo spracovaných filmov, ktorých scenár napísal samotný život. ()

Caym

Když víte, co znamená home run, tak možná vážně budete dojatí. Baseball jde mimo mě (a s ním i jakákoliv hlubokomyslná myšlenka schovaná pět metrů pod trávníkem na hřišti), takže film mě zanechal někde v půlce za sebou a už jsem ho nebyla schopná dohnat. Nebyla to chyba filmu, ale mé osoby, neb ať už byla snaha zobrazit vnitřní souboj Billyho jakkoliv fajn, tak to prostě pořád smrdělo baseballem a ostatní se mi za záběry ze zápasů a fotky statistik nějak schovalo (resp. jsem se tak soustředila na to, abych pochopila, o čem ty pitomé mety jsou, až jsem zapomněla sledovat v očích Brada ten neustálý vnitřní souboj, jo... i to se stává). Každopádně i jako člověk úplně mimo mísu jsem si mohla užít herecké výkony (yesss, Brad Pitt nezklamal) a scénář. Byl fajn, než přišla ta malá cool americká dcerunka. Vždycky, vždycky to musí zkonit nějakou dětskou přechytralou postavou, která dá svému tátovi či mámě řádně na prdel a doslova jim otevře oči. A vždycky jsou ty dětské postavy otravné a nehodí se tam. ()

shyster

Další film ze sportovního prostředí, ale přeci jen podaný jinou formou (stále trvám na tom, že Světla páteční noci jsou po Rockym nejlepším sportovním filmem). To, že mě film dostal, vděčí skvělému scénáři a je jen škoda, že baseballu nerozumím víc, protože bych si to jistě víc užil. ()

Elyssea

Sportovní film, který netlačí na pilu, je v poslední době vzácností. V Moneyball(u) neuvidíte žádné supervítězné utkání, obrovský úspěch a euforii. Ani hráče, kteří se sjednotí, jejich trénink, problémy.. Jen práci, práci, práci generálního manažera, která spíš připomíná obchodování na burze. Naštěstí nemusím rozumět baseballu ani ekonomii, abych rozuměla filmu. Jsem maximálně spokojená. P.S. Brad Pitt zraje jako víno, je čím dál lepší. Na toho plešouna to určitě dotáhne. ()

bourec

Poměrně zdařilej pohled pod pokličku manažerů,skautů a týmů v baseballu,sice sportu ,kterýmu až tak moc nerozumim,a vlastně mě ani moc nebaví,ale jako film docela povedený..70%. ()

Streeper

Obávala jsem se, že by mě film nemusel bavit, jelikož je to sport, což jde opravdu mimo mě, ale scénář je opravdu chytlavě napsaný a bavil mě skoro každý dialog. Brad Pitt to zahrál skvěle a překvapivě opět něco jedl (začíná to být jeho znamení ve filmech). Jonah Hill mi ale připadal, jako by tam vůbec nebyl, jeho si z filmu vážně pamatovat nebudu. ()

Amroth666

Když se mluví o Baseballu, mluví se také o procentech. Tento film je důkazem toho, že se dá vyhrávat mnoha způsoby, a že tu největší práci v týmu odvádí odepisovaný Billy(Brad Pitt). ____ Je neuvěřitelné, jak málo víte o hře, kterou hrajete celý život. ____ ()

enjoi

Po krátké době (Warrior) tady máme opět brilatní drama z prostředí sportu. Můžete říct, že film je vpodstatě o ničem (nakupování a prodávání hráčů baseballu podle statistik) a budete mít pravdu... ale Pitt podal impozantní herecký výkon. Jeho životní příběh a způsob vedení týmu Clevelandu vás prostě dostane. 90 % ()

Crawler-D

Ono to vlastně vůbec není špatně, ale strašlivě obyčejné a jakože chytré a rozumné, ale ze složitého přístupu Hillovy postavy k výběru vhodných hráčů máme jenom několik efektně nepřehledných tabulek. Pitt víru má, ale já jako divák ne. ()

dubinak

Sice o baseballu ani o sportu celkově nic nevím, ale asi i já antisportovec a už vcelku pokročilý znalec filmů můžu posoudit, že Moneyball je scénaisticky vybroušený klenot, u kterého jsem musela dávat velký pozor a pořádně se nadechnout té reálné a o to smutnější atmosféry ze zákulisí profesinálního baseballu. Brad Pitt je nečekaně opět vynikající a táhne celý film v podstatě sám. Na mě je tam sice trošku moc mluvení (ráda bych nahlédla spíš na nějaký konkrétní zápas detailněji) a pět hvězd tomu nedám, ale čtyři velké si to zaslouží. ()

C0r0ner

Sledovat baseball je podobně záživná činnost jako sledovat závody mrtvých šneků. To je minus jedna hvězdička a druhá za zbytečně přepálenou stopáž. Zbytek je ovšem naprosto bez chyby, nicméně sečteno to je pořád ještě jen lepší průměr. 70% ()

danecek24

69. Zlatý glóbus (za rok 2011) - nominace (4) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Brad Pitt, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Jonah Hill, Nejlepší scénář - Steven Zaillian, Aaron Sorkin, Stan Chervin ()

sulimo

Zákulisí sportu, ke kterému mám asi tak blízko, jako na počátku sezóny A's k vrcholu ligy - tedy sakra daleko. Každopádně pro mé potěšení je zde ona hra jen kulisou k jiné hře, k té zákulisní, k té administrativní. To děla z Moneyball hodně netradiční film, který je sakra dobře napsaný, velice dobře zahraný a mimořádně dobře natočený. Pro moji smůlu ovšem nedisponuji znalostmi reálií, které by mi pomohly blíže porozumět příběhu, a tím jej i více prožít. Film je jedna velká narážka na něco, o čem v našich končinách nemám tušení, že vůbec existuje, že se vůbec stalo, či že se může stát. Je to škoda, která mě až do této filmové projekce nikdy výrazněji netrápila a vlastně ani netrápí, jelikož nevim, o co tímto vědomostním handicapem přícházím. Jinými slovy, výborný film, který říká, že baseball je vědní disciplína, pro mě tedy další vědní disiplína, které nikdy neporozumim ani náhodou. Jsou dny, kdy bych chtěla být Američanem. ()

Pajky3

No docela dost jsem se na tenhle film těšil. Jenže bohužel Baseball neni fotbal a Moneyball není Damned United. Jsem z toho docela zklamanej, protože jsem prostě čekal víc. Je možný, že za to můžou moje přehnaný očekávání, ale stejně. Brad Pitt byl sice dobrej, ale bohužel to nezachránil. Manažerská práce byla docela dobře udělaná, ale jak řikám, tim že baseball neni sport, kterej sleduju, tak mě to tolik neoslovilo. Škoda, třeba jindy. ()

Wormboy

Dobra rezia, dobry scenar, dobra kamera, dobri herci, dobry namet, dobra hudba. Vsetko je to dobre, vsetko je to tak, ako ma byt a to je asi tak vsetko. Moneyball ma myslienku aplikovatelnu vyrazne dalej ako len na vyber hracov baseballu, to mi je jasne. Baseball je mi vsak uplne u riti a tak arena, v ktorej bola nosna idea prezentovana, zostala pre mna privreta. Pre pripadnu oscarovu zatvu, mam vzhladom na temu a sposob jej podania, pochopenie, no nie suhlas. ()

carly

mám rada filmy, ktoré plynú. mám rada príbehy o nepravdepodobných víťazstvách. páčila sa mi komorná atmosféra a herectvo. páčilo sami ako využili ticho a hudbu. páčilo sa mi zakomponovanie reálnych nahrávok do filmu. vlastne sa mi páčilo úplne všetko. ()

Flynn

Krásné sportovní drama s pěknou, dalo by se říci, komorní atmosférou. Vyníkající herecké výkony a punc příběhu dle skutečné události dělají z tohoto kousku jeden z nejpovedenějších sportovních dramat za poslední roky. Pitt je skutečně výborný a dokonce i Jonah Hill, kterého moc nemusím, tady sedí jak pr. na hr. :o) Myslím, že tenhle film musí vtáhnout i úplné nefanoušky jakéhokoli sportu. Vyníkající... ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Aaron Sorkin chystá režijní debut

Aaron Sorkin chystá režijní debut

09.05.2016

Jen těžko byste v Hollywoodu hledali výraznějšího scenáristu, než je Aaron Sorkin. Autor Západního křídla a Newsroomu napsal i Moneyball nebo Stevea Jobse, hlavně má ale doma Oscara za Social Network… (více)

Nolan lanaří Deppa do sci-fi

Nolan lanaří Deppa do sci-fi