Město

The Town

Mesto hriechu

Mesto

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2010, 125 min (SE: 150 min)

Tohle schéma už tady bylo mnohokrát a někdy i lépe (v jednom momentu se na ‚ten‘ kousek i hlavní hrdina kouká v televizi), ale líbí se mi Affleckova sympatická režie, která ty archetypální postavy nehrne dějem nijak překotně, ale bez zbytečných vytáček, věcně a poutavě. Že je to chvílemi až moc sevřené v kleštích okoukaných šablon je na škodu hlavně ve chvílích, kdy zběhlejší divák vytuší následující kroky hrdinů dřív než oni sami. Každopádně, ta určitá staromódnost tomu jen a jen prospívá. Na další Affleckův film se těším nevýslovně. [Vážení distributoři, vzhledem k BR-ripu na netu, české premiéře v nedohlednu a současnému programovému složení našich kin, jedna malá poznámka: ‚Vyserte si oko!‘](8.12.2010)

nějaké výhrady by se našly, ale poctivě odvedená práci a celková koncepce směřující k Nelítostnému souboji (Mann je ovšem Mann, ale z jeho novějšími počiny by se The Town už měřit mohl) mně zcela přesvědčily, že si tento film zaslouží plný počet. Jednou za čas je pěkný zafandit těm zlým a tady to byl jeden sympaták vedle druhého. Tak cool masky nebyly už od Temného rytíře, stejně tak jako tak dobře provedená kriminálka. Závěr velkolepý a zcela sedící. Prostě tento film mi sednul v tento pochmurný mokrý den perfektně. 9/10 Ben Affleck v mých očích zase o kousek postoupil, a Jeremy jen znovu dokázal, že je dobrý herec, hodící se na takovéto rozporuplné role Shrnutí: Bez váhaní prohlašuji, že Town je nejlepší kriminální thriller o partě zlodějů od Heat (a bank robbers zde jdou s módou a střídají jeden outfit za druhým - malé, ale další plus)(8.12.2010)

Račte vstoupit. Ben Affleck ve velkém potvrzuje, že má psaní scénářů v krvi. A že mu režie svědčí. V jeho druhé snaze (první jsem, přiznám, trochu kriticky sjel) prorazit mezi režiséry diváka opět zavádí do rodného Bostonu, konkrétně nechvalně proslulé čtvrti Charlestown, která je známá koncentrací zločinu. Neuspěchaný děj představuje čtyři kamarády, kteří do tohohle řemesla předávaného z generace na generaci taky fušují. Při svém posledním přepadení banky jsou ale nucení vzít rukojmí, bankovní manažerku Claire. Po propuštění zjistí, že sličná bankovnice bydlí nedaleko jejich domovů a pro jistotu ji jeden z nich, hlavní kápo, chytrý a v podstatě dobrosrdečný Doug, sleduje. Jenže chvilka v prádelně udělá své.. a Affleck (stejně jako mnohokrát jinde vzpomínaný Clint Eastwood) začíná tavit klišé v životní pravdy. A mně tahle soustředěná filmařina s údernými akčními sekvencemi jednoduše sedla. Jasně, uvítal bych ostřejší hrany a nějakou tu minutu pro rozvíjení dalších charakterů navíc, nicméně příběh dokáže strhnout a skvěle drží pohromadě. Každý tu blábolí, že snímku škodí strojenost a vypočítavost nebo tendence pokoukávat po nějakých filmových cenách. Kašlu na to. Jasně, z Douga nečiší ona suverénní osudová zamilovanost, snímek nenabízí stoprocentně košatou a vrstevnatou látku ve stylu nedostižného Nelítostného souboje, ale svůj emocionální dopad rozhodně má. Má i neuvěřitelně půvabnou Rebeccu Hall, výborného Jeremyho Rennera nebo Peta Postlethwaita a rozhodně i Afflecka. Není to Kevin Spacey, ale takové ty zatracované řeči o jeho herectví neberu (stačí si vzpomenout na jeho spolupráci s Kevinem Smithem). Má taky akční scény, které by divák očekával od trochu „zkušenějších“ mistrů. Nabízí tak třeba výbornou automobilovou honičku nebo finální epickou přestřelku, u které by si měl Michael Mann dělat poznámky a rychle si vzpomenout na své starší filmy. Tenhle film prostě dýchá a tepe životem.. Sežral jsem mu i ta klišé. A rozhodně se těším na příště - ve Městě i jinde!!(16.3.2011)

[imdb: 8.0/10] | me: Dynamický film, ktorý má čo ponúknuť ako po hereckej tak aj po akčnej stránke. Jeremy Renner je výborný, Ben Affleck ako režisér tiež podal slušný výkon. Je to inteligentná akčná oddychovka, ktorá má správne tempo, takže vôbec nenudí. Tento (dobre natočený) film v sebe kĺbi v správnej miere jednotlivé prvky tak, že celkový dojem (aj keď pri dlhšej stopáži) je veľmi príjemný. "I need your help. I can't tell you what it is, you can never ask me about it later, and we're gonna hurt some people."(29.11.2010)

„Jeden z nich mi povedal, že mám ísť, až kým na prstoch neucítim more. Bola to najdlhšia chôdza v mojom živote.“ MESTO je o dosť priamočiarejšie a jednoduchšie, ako Affleckov strhujúci režijný debut ZBOHOM BABY. Ale teší ma, že i „priemernejší“ film Bena Afflecka je stále úrovňou niekde úplne inde, ako filmy „vyštudovaných“ filmových režisérov, ktorí pracujú častokrát so stomiliónovými rozpočtami a oveľa slávnejšími hercami. U Afflecka stále nič nie je iba biele iba čierne, aj zlá postava môže urobiť dobrú vec, aj dobrá postava má slabosti. Jedinou vyloženou sviňou v MESTE je odpudivý „Kvetinár“, ale ten má len tri minúty. Inak ošarpaná pochmúrna bostonská štvrť Charlestown so všetkými svojimi deťmi, dobrými, zlými, chybujúcimi, zle sa rozhodujúcimi, rozhodujúcimi sa i dobre, ale často na to doplatiacimi viac, než ak by sa rozhodli zle. Affleck je rozmýšľajúci amatérsky psychológ a jeho postavy a dialógy sú také zaujímavé, že ma (oproti nim) nechali chladným aj občasné akčné vsuvky. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/triler/482-mesto-8o-(3.2.2011)

• - Stejně jako Affleckův režisérský debut Gone, Baby, Gone se i jeho druhý film The Town odehrává v Bostonu. (toy79)

• - V rámci nastudování role požádal Ben Affleck herečku Blake Lively, aby obcházela různé lokály v Charlestownu. Blake strávila v barech a ubytovnách této čtvrti celý měsíc. (Othello)

• - Spoiler: Scén, ve které je zabit Dez, byla shledána jako příliš násilná. Původně měla krev vystříknout na sanitku, ale záběr musel být přetočen. (Othello)