Město

The Town

Mesto hriechu

Mesto

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2010, 125 min (SE: 150 min)

Inspirace Nelítostným soubojem je zcela evidentní, ale neřekl bych, že jde o slepé kopírování a snahu parazitovat na slavném předchůdci, spíš je Ben Affleck fanouškem Manna a jeho slavného filmu, takže chtěl svým Městem vzdát hold svému vzoru. Narozdíl od Nelítostného souboje, který byl postaven na konfrontaci dvou tvrdých mužů, mistrů ve svém oboru, se Affleck zaměřuje víc na romantický vztah mezi zločincem a jeho ženskou obětí, který postupně přerůstá v lásku. Vůbec se dá říct, že Město někdy až nemístně romantizuje podsvětí a vztahy mezi zločinci založené na přátelství a solidaritě. Realita bude nesrovnatelně přízemnější, přesto po stránce příběhu, akce a hereckých výkonů jsem spokojený a se 4* nemám ani ten nejmenší problém. Není to film, který by znamenal revoluci ve svém žánru, ale čiší z něj opravdová profesionalita a pro žánrového fanouška je to sázka na jistotu. Celkový dojem: 80 %.(6.3.2011)

Pěkné. Ben Affleck mi před pár měsíci vyrazil dech svým debutem a proto jsem se na The Town nehorázně těšil. A výsledek mě sice nezklamal, ale přece mi něco chybí na plný počet. Takhle, nebudu Benovi vyčítat, že se ke genialitě Heatu (který bude mít Ben zřejmě nakoukaný odshora dolů) nepřiblížil, to bych musel být… no nejméně blázen, ale spíše mě (zrovna u takové filmu) mrzí předvídatelnost některých scén či některé logické chyby (nechci spoilerovat). Nicméně je taky fakt, že jedna scéna na mě opravdu zapůsobila (Ben se v garážích rozhlíží, aby zjistil, co se bude dít) ale tohle bylo jediné místo, kdy jsem uvažoval o plném počtu. Když o tom tak přemýšlím, právě to (nevyhnutelné) srovnání s Nelítostným soubojem může tomuto filmu ubrat pár bodů (procent) i když neprávem. Zde je taky parádní obsazení, z něhož u dvou herců by mě ani nepřekvapila oscarová nominace (Hall a Renner). Takže, stručně řečeno - je fajn vidět, že Ben nechce točit jen jeden druh filmů (Gone Baby Gone stálo hlavně na zvratech, které jsem nečekal, The Town stojí hlavně na hercích a akci). Jsem zvědavý, jaký další film Ben natočí. 80 %. P. S. A rozhodně si seženu tu 150minutovou edici.(11.12.2010)

Affleck dostal po case chut zahrat si v kvalitnim filmu a tak si ho musel rovnou i natocit. Sice to nema takovou udernost jako Gone, Baby, Gone, je to "jen" kvalitni kriminalka, ale Affleckovi se to opet proste povedlo. Perfektne natoceny krimi drama se skvelejma loupezema, ale bohuzel to trpi nekolika neduhama. Jednak 2 a pul hodiny je proste moc a film je tak lehce roztahanej, i kdyz nastesti ne nudnej. Dalsi problem je, komu vlastne fandit. Hlavni hrdinove - lupici, se chovaj jak parchanti, zadny svatouskove, kradou, zabijej, proste zaporaci. Oproti tomu kladasove v cele s agentem fbi jsou nesympaticky a zoufale nezajimavy. Takze ve vysledku je vam jedno, co se s kym vlastne stane. Bohuzel zaroven je vam jasny, co se stane, protoze film je silene predvidatelnej. Nicmene jako kriminalka slusny, natoceny skvele a herci paradni, takze to ty 4* da.(11.12.2010)

Ta dějová podoba s Heatem mi dost vadí. Jinak je ale Town film, který musí trochu uzrát. Podobně jako slavnější předchůdci. Heist kriminálka je holt žánr, který nelze slupnout jako malinu a pouštět si jej během prvního roku každou sobotu. Vše je potřeba jaksi "procítit". A namodralé kamerové filtry, chování hlavních hrdinů a smysl jejich jednání, stejně tak jako zbraně, "mafia sektor" a další věci kolem - to je přímo navázané na danou dobu ve které se snímek natáčí a terpve s odstupem času a s přidáním trocha sentimentu/nadhledu si člověk může takovéto snímky doopravdy užít. Teď je totiž Town podobně jako třeba nová vína, jaksi nezralé. Je to klasická story, ovšem Affleck je srdcař a je to vidět v každém druhém záběru. Jako snímek je The Town promakaný, akce je dehberoucí, katarze rovněž nechybí. A že člověk ví, nebo předvída, jak to celé dopadne ? Copak ono lze mít v takto položeném filmu variaci, kterou bychom už někde neviděli ? V této době si myslím, že jsme už vyčerpali téměř všechno. Nehledal bych něco originálního. Je možná lepší se v daném žánru soustřeďovat na další kvality a ty tento film nepochybně má.(24.12.2010)

The Town mě zaujalo mnohem více než předchozí Affleckův režijní počin Gone, Baby, Gone. Je to takový ten film, který si člověk rád pustí znovu. Je v něm dobře namíchaná akce i klidnější pasáže a navíc si Affleck velmi dobře vybral své herce. Ač je sám klasicky nejslabším článkem v atraktivní herecké sestavě, dokázal coby režisér ze svých herců dostat to nejlepší. A velké plus má u mě hlavně za to, že do role agenta FBI obsadil Jona Hamma. Už bylo načase, aby se herec, slavící obrovský úspěch na televizním poli, představil také filmovému publiku v nějaké té větší roli. 90% A doporučuji prodlouženou verzi!!!(30.1.2011)

• - Scéna, kde policista odvrátí zrak od bankovních lupičů, byla do scénáře dopsána dodatečně poté, co režisér Ben Affleck mluvil ve vězení s jedním skutečným bankovním lupičem, který mu tuto situaci popsal. (Othello)

• - Film je sepsán podle novely Chucka Hoganse "Prince of Thieves". (Kuzmik)

• - První verze filmu, kterou Ben Affleck představoval producentům, trvala 4 hodiny. Takto dlouhý film by ale u diváků neobstál, proto jej Affleck za tři dny sestříhal na 2 hodiny a 50 minut. Tato verze prošla i u producentů, ale byla stále příliš dlouhá, proto film nakonec musel zkrátit o dalších téměř 50 minut. Prodloužená verze bude k vidění na DVD a Bluray. (HellFire)