Město

The Town

Mesto hriechu

Mesto

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2010, 125 min (SE: 150 min)

Familiární příběh o gangsterovi s lidskou tváří, resp. o lidské tváři, z níž ulice udělala gangstera. Inspirace Mannem je zde citelná, nejen, co do konfrontace profesionálního zločince se špičkovým policistou, ale i co se práce se vztahy týče. Postava Claire je zde esenciální, neboť představuje cestu za nápravou a vykoupením pro hlavní postavu - "dělá ho lepším člověkem". Oproti tomu bratr, ztvárněný excelujícím Rennerem, táhne Douga ke kořenům. Je to životní dilema, které však může skončit jen jedniným způsobem - je škoda, že Affleckovi se těmto klišé nedaří vyhnout. Ovšem jakkoliv tento příběh zní ohraně, přístup k látce je překvapivě osobitý. The Town tedy nakonec není jen o systému Bostonských ulic, ale kombinuje atraktivní thriller s procítěnou studií charakterů... Z režisérského hlediska kvalitně natočeno, avšak Mann s Greengrassem (akce) mají stále znatelně navrch. 8/10(13.12.2010)

Tak z Bena sa stáva celkom slušný režisér a čo je obdivu vhodné, že si scenár sám napísal, film sám odrežíroval a zahral si aj hlavnú rolu, ktorú zvládol v skutku dobre. Podaril sa mu natočiť dobrý akčák z nádychom krimi a drámy. Tak ale spomenúť, že je je to z veľkej časti klišé zrejme ani nieje treba.(8.1.2011)

• monolog

Upřímně nesdílím vůbec žádné nadšení většiny ostatních komentujících. Technickými parametry slušně zpracováno, ale co se týká děje, bylo pro mě Město doslova utrpením. Nudnou dvouhodinovou noční můrou plnou klišé a nelogických zvratů. Nesympatický hlavní hrdina, jehož otec sedí za několikanásobnou loupežnou vraždu, matka mu v dětství utekla (ale ve skutečnosti spáchala sebevraždu), vychovávala ho ulice, ale mezitím našel dost času na tajný studium na vejšce (a vsadím se, že ve volným čase mimo záběr kamery chodí Doug i do knihovny), občas se snaží se psychologicky rozebrat a tak vede zvláštní řeči o pocitech, který měl v dětství (možná by měl radši mluvit o tom, kde a jak se ho rodiče v dětství dotýkali). Kromě vykrádání bank se snaží dostat se ze zločineckýho světa, protože konečně potkal holku svýho srdce, kterou zezačátku nepoznal a použil ji jako rukojmí, ale pak se do ní zamiloval. Abych citoval klasiku: Je to prastarý příběh. Android potká androida z něhož se stane chameleon. Android ztratí chameleona, jenž se změní na slizku. Android získá slizku, slizka potká slizku s níž odejde a android ztratí slizku, chameleona i androida. Kolikrát jsme už viděli tenhle příběh? Konec film už úplně zazdí a neschopnost a zkarikovanost policie je posledním hřebíčkem do rakve už tak dost smutnému ději. Kdyby se Affleck nesnažil o další zbytečnou psychologickou sondu do zločinecké duše zmítané rozpolceností mezi přirozené vnitřní dobro a zlo plynoucí z prostředí, mohla to být slušná kriminálka. Ale vyšel z toho jen paskvil plný hlubokomyslných žvástů a pitomých postav, planých gest a sebeobětování.(23.4.2011)

Prekvapivo dobrá kriminálna dráma s príjemne romantickou vsuvkou a neodolateľným Affleckom najmä na režisérskom kresle. Tento film nerozplieta iba samoúčelnú agitku s akčnými pasážami, ale perfektne balansuje medzi mierne moralizujúcim a citovým scenárom, pričom nemám pocit, že by išlo o slzopudné vydieranie. Pridávam sa k názoru, že Affleck je lepším režisérom než hercom - kto by to bol povedal na melodramatického vojačika z Bayovho vojnovo-romantického trháku? :-)(26.3.2011)

Ben Affleck opět potvrzuje, že má filmařské buňky. Film je sice natočen velice klasicky, inovace zde nehledejte, to však vlastně vůbec není ke škodě. Naopak, díky jeho pozvolnému přístupu k vyprávnění, vynikne místy vynikající konverzační scénář a hlavně také úžasní herci, ze kterých nejvíce vynikají odpudivá Blake Lively, Jeremy Renner (ze kterého občas mrazí v zádech)a, světe div se, i samotný Affleck. Herecky vděčné jsou i menší role květináře, nebo Dougova otce. Trochu mě ale zklamal závěr, který mi po temnějším průběhu a eskalaci jakoby k filmu ani nepatřil. Tipuju, že opět jde o nějaký necitlivý producentský zásah, jak je tomu zvykem. Každopádně i to stačí k tomu, abych z Bena Afflecka přestal mít srandu.(7.11.2011)

• - Premiéra filmu se konala ve Fenway Park, což je baseballový stadión v Bostonu. (HellFire)

• - Spoiler: Na schůzce po první loupeži James (Jeremy Renner) říká: ,,Až příště vejde do banky skeleton s AKčkem, dobře si mačkání alarmu rozmyslí." Avšak při první loupeži mlátí zástupce ředitele pažbou zbraně M4. (hororwatch)

• - Ben Affleck je oddaný fanoušek Red Sox a pravidelně navštěvuje jejich zápasy. (MeanWhile)