Silk (TV seriál)

Velká Británie, 2011–2014, 18 h (Minutáž: 60 min)

Maxine Peake, Rupert Penry-Jones, Alex Jennings, Amy Wren, Frances Barber, Tom Hughes, Natalie Dormer, Paul Hilton, Nina Sosanya, Ariyon Bakare, Owen Teale, John Light, Ryan Hayward, Sam Creed, Phil Davis, Simon Merrells, Indira Varma, Fenella Woolgar, Jessica Henwick, Ray Fearon, Jonathan Aris, Adrian Lukis, Paul Ready, Mark Lewis Jones, Miranda Raison, Laura Greenwood, Elliott Jordan, Emma Fielding, Shannon Tarbet, Alexander Arnold, David Rintoul, Alan McKenna, Calum Callaghan, Ace Bhatti, Lauren Crace, Sadie Shimmin, Mark Tandy, Theo Barklem-Biggs, Eleanor Matsuura, Michael Müller, Neil Stuke, Stewart Lockwood, Otto Farrant, David Bark-Jones, Adrian Schiller, Philip Bretherton, Paul Thornley, Morgan Watkins, Nick Hendrix, Claire Porter, Reece Noi, Finbar Lynch, Peter De Jersey, John Macmillan, Kemal Sylvester, Munir Khairdin, Greg Bennett, Ed Birch, Tim Chipping, Will Keen, Alan Bond, Andrew Scarborough, Georgina Beedle, Harry Hadden-Paton, Pip Torrens, Kobna Holdbrook-Smith, Shazad Latif, Jacqueline King, Jack Farthing, Jason Maza, Kaye Wragg, Dorian Lough, Brian Capron, Ade Oyefeso, Nicholas Jones, John Salthouse, Sian Brooke, Robin Soans, Nathaniel Martello-White, Mark Penfold, Rhashan Stone, Ian Mann, Tim McMullan, Jane Lucas, Peter Vaughan, Kerry Godliman, Aden Gillett, Rupert Wickham, Peter Wight, Adrian Dunbar, Penny Downie, Diana Quick, Simon Meacock, Prasanna Puwanarajah, Nick Fletcher, Lloyd Hutchinson, Elaine Claxton, Gerard Monaco, Jimmy Akingbola, Ryan Winsley, Emerald O'Hanrahan, Kirsty Bushell, James Northcote, Sagar Radia

Další z vynikajících britských seriálů, tento z právnického prostředí. Chvíli mi trvalo než jsem se zorientovala ve specifikách britského právního systému (např. mě docela překvapilo, že advokáti vystupují i jako státní zástupci u nás). V obou řadách můžeme sledovat činnosti celé kanceláře a především advokátů Marthy a Cliva a vedoucího kanceláře Billyho, jejichž vzájemné vztahy jsou v některých případech stejně zajímavé jako samotné případy, které řeší a jenž jsou příjemně různorodé. Obě zatím odvysílané řady si udržují vysokou kvalitu a nemůžu říct, která se mi líbila. Každopádně doufám, že se dočkáme i třetí série (a popř. dalších).(29.9.2012)

Na prvý pohľad nič nové len ďalší seriál z právnického prostredia, ale iba zdanlivo, pretože ma prekvapil hneď vo viacerých smeroch. V prvom rade je to seriál odohrávajúci sa v britskom a nie v americkom právnom prostredí. Získanie titulu QC teda Queen´s counsel, v hierarchi tohto systému znamená vrcholný postup v kariére, na základe odevu ktorý je potrebné si pri procesoch obliekať sa nazýva aj celá séria teda “Silk” Okrem absolútnej odlišnosti tohto právneho systému, ktorého hierarchiu je veľmi ťažké pochopiť je zaujímavé sledovať aj morálne postoje jednotlivých právnikov k svojim prípadom a ich vnímanie viny či neviny klientov. Už teraz sa teším na ďalšiu sériu!(9.12.2013)

Silk jsem začala sledovat jen kvůli zajímavému obsazení a čekala jsem vše, jen ne 5-hvězdičkový seriál. Chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala, jak to chodí v britském právu. Tahle anglická naškrobenost ale byla rozhodně závanem čerstvého vzduchu oproti americkým právním seriálům, kde všichni právníci působí jako rockové hvězdy. Scénárista se nesnaží vymýšlet případy plné vražd, spíše se soustředí na nenápadnější případy, které se u soudu řeší dnes a denně. Díky skvělé hudbě mají všechny díly rychlé tempo a diváka pomalu nenechají vydechnout. Seriálu se daří tvořit drama i mimo soudní dvůr a vztahy mezi postavami působí věrohodně. Výborní herci, inteligentní scénář, dynamická hudba = 5*. 2. řada: Je trochu jiná než ta první. Případy jsou závažnější a více se scénář soustředí na složité vztahy mezi Billym a jeho právníky. Nicméně většina případů je skvělá a mají lidský rozměr. Jen mi ten celý hlavní případ přišel moc zamotaný a nevěděla jsem, kdo hraje proti komu, ale to byl nakonec asi účel. Každopádně skvělá série pro Peake a Stukea. Další řada vypadá hodně zajímavě.(6.7.2011)

Silk je podle mě jeden z nejlepších právnických seriálů posledních let. V porovnání se seriálem Suits (též právnické prostředí, ale na americké půdě) je Silk pro mne více skutečný, postavy ze Silk stojí pevně s nohami na zemi a na nic si nehrají, kdežto Suits je sice lákavá, ale těžko uvěřitelná podívaná.(27.2.2013)

Žádná whiskey v pracovně, žádné obleky za stopadesátosmmiliard, žádní koncipienti s vlastními kancelářemi. Ne, nic takového. To raději poctivá právničina, honosné paruky s taláry a precizní, ba přímo strach nahánějící smyčce v pozadí. Supermani stále do jisté míry ano; zároveň však taky supermani, o kterých je divák nucen napříč sériemi pochybovat (především brilantní postava Clivea Readera je stěží vídaným mixem sebevědomí a nejistoty, zranitelnosti). Silk zkrátka názorně ukazuje, jaké všechny poklady nám takoví Suits zatajili - kouzlo křížového výslechu vytěžil do dna (když se nám Martha v soudní síni správně rozhicuje... no hérgot!), zvláštnosti britské praxe oproti té americké stejně tak. A já po delší době musím zase jednou zkonstatovat téměř bezchybnou záležitost. --- Na rozdíl od kolegů pode mnou, nepovažuju druhou sérii za slabší než první, natožpak ze všech nejslabší - naopak s02e01 a s02e02 se pro mě svou tíživostí zařadily k absolutní seriálové špičce. Trochu níž se dle mě zhoupla teprve poslední řada (ačkoliv Miranda teda samozřejmě ♥), ale tam mi pro změnu celkem sedlo - opět frekventovaně kritizované - finále a tolik odkládaná reference na Elvise Costella (hehe). --- "Football's 21st century when it comes to money; 18th century when it comes to being gay." (Spot on!) --- (Velmi zajímavý by mohl být spin-off pro BBC Radio 4, zaměřený čistě na postavy v seriálu lehce upozaděných clerků. Chtělo by to ho vypátrat.)(24.10.2014)

• - K seriálu vznikl po jeho třetí televizní řadě i rádiový spin-off pro BBC Radio 4 nazvaný Silk: The Clerks' Room. Ten se na ploše tří cca pětačtyřicetiminutových epizod zaměřuje vždy na jednoho ze tří v seriálu samotném do značné míry opomíjených úředníků právní kanceláře. Zdroj: BBC (DaViD´82)

• - Seriál byl v roce 2013 nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší dramatický seriál. A v témže roce také získal cenu Writers' Guild of Great Britain ve stejné kategorii. (helianto)