Reklama

Reklama

Silk

(seriál)
Trailer
Drama
Velká Británie, (2011–2014), 18 h (Minutáž: 60 min)

Hrají:

Maxine Peake, Rupert Penry-Jones, Alex Jennings, Amy Wren, Frances Barber, Tom Hughes, Natalie Dormer, Paul Hilton, Nina Sosanya, Ariyon Bakare (více)
(další profese)

Série(3) / Epizody(18)

Videa (1)

Trailer

Recenze (15)

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Každodenní rutina londýnské právní kanceláře v seriálu, který si zakládá na realističnosti (dle odborníků je v zásadě jediným závažnějším přešlapem nízký věk aspirantů na „hedvábí") vyobrazení tohoto světa sama pro sebe plného zákulisního intrikaření, právních postupů i kliček, spisů o tloušťkách atakující zápis do Guinnessovy knihy rekordů dodaných k prostudování noc před procesem a ostatně i jednotlivých projednávaných kauz. A vzdor vší uvěřitelnosti to má trochu problém s postavami. Ne že by osazenstvo kanceláře nebylo dostatečně zajímavé, ale seriál je (v první sérii) slepě zahleděný pouze do Marthy, která se i přes svou sympatičnost (a výkon Maxine) díky umanuté dobráckosti od kosti poněkud přejí. Kdyby jí byl věnován stejný prostor jako zbylým nejednoznačným charakterům (jen houšť Billyho machiavelismu), tak by sloužila jako vynikající protiváha. Ovšem takto osamocena v centru dění je spíše závažím, které sice nikterak netáhne ke dnu, ale je zbytečnou přítěží. Druhá sezóna toto ovšem radikálně mění; vyhazov nezajímavých postav a především „dospělejší“ nečernobílé verze těch zbylých i kauz, které jsou nyní zpravidla na tenké nejednoznačné hraně, kdy se pohled a výklad zákona odlišuje od vyššího mravního principu; a tak nemají vítězů, ale jen a pouze poražených. Třetí sezóna je pak v mnoha ohledech nejlepší, co se vývoje kauz i postav týče, ale díky "nastavování zrcadel" skrze společensky aktuální případy poněkud ztrácí onen punc civilnosti úvodních sérií. PS: Tvůrci počítají s tím, že postupy, hierarchii, pravomoci, názvosloví a dělbu práce ostrovního právního systému znáte čili pokud jste navyklí pouze na právo v podání zámořských/tuzemských luhů a hájů, tak raději chvilku stravte na wikině; jinak se ve zdejších specifikách lehce ztratíte. | S1: 4/5 | S2: 4/5 | S3: 4/5 | ()

Ant 

všechny recenze uživatele

Silk jsem začala sledovat jen kvůli zajímavému obsazení a čekala jsem vše, jen ne 5-hvězdičkový seriál. Chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala, jak to chodí v britském právu. Tahle anglická naškrobenost ale byla rozhodně závanem čerstvého vzduchu oproti americkým právním seriálům, kde všichni právníci působí jako rockové hvězdy. Scénárista se nesnaží vymýšlet případy plné vražd, spíše se soustředí na nenápadnější případy, které se u soudu řeší dnes a denně. Díky skvělé hudbě mají všechny díly rychlé tempo a diváka pomalu nenechají vydechnout. Seriálu se daří tvořit drama i mimo soudní dvůr a vztahy mezi postavami působí věrohodně. Výborní herci, inteligentní scénář, dynamická hudba = 5*. 2. řada: Je trochu jiná než ta první. Případy jsou závažnější a více se scénář soustředí na složité vztahy mezi Billym a jeho právníky. Nicméně většina případů je skvělá a mají lidský rozměr. Jen mi ten celý hlavní případ přišel moc zamotaný a nevěděla jsem, kdo hraje proti komu, ale to byl nakonec asi účel. Každopádně skvělá série pro Peake a Stukea. Další řada vypadá hodně zajímavě. ()

Reklama

Thomick 

všechny recenze uživatele

Žádná whiskey v pracovně, žádné obleky za stopadesátosmmiliard, žádní koncipienti s vlastními kancelářemi. Ne, nic takového. To raději poctivá právničina, honosné paruky s taláry a precizní, ba přímo strach nahánějící smyčce v pozadí. Supermani stále do jisté míry ano; zároveň však taky supermani, o kterých je divák nucen napříč sériemi pochybovat (především brilantní postava Clivea Readera je stěží vídaným mixem sebevědomí a nejistoty, zranitelnosti). Silk zkrátka názorně ukazuje, jaké všechny poklady nám takoví Suits zatajili - kouzlo křížového výslechu vytěžil do dna (když se nám Martha v soudní síni správně rozhicuje... no hérgot!), zvláštnosti britské praxe oproti té americké stejně tak. A já po delší době musím zase jednou zkonstatovat téměř bezchybnou záležitost. --- Na rozdíl od kolegů pode mnou, nepovažuju druhou sérii za slabší než první, natožpak ze všech nejslabší - naopak s02e01 a s02e02 se pro mě svou tíživostí zařadily k absolutní seriálové špičce. Trochu níž se dle mě zhoupla teprve poslední řada (ačkoliv Miranda teda samozřejmě ♥), ale tam mi pro změnu celkem sedlo - opět frekventovaně kritizované - finále a tolik odkládaná reference na Elvise Costella (hehe). --- "Football's 21st century when it comes to money; 18th century when it comes to being gay." (Spot on!) --- (Velmi zajímavý by mohl být spin-off pro BBC Radio 4, zaměřený čistě na postavy v seriálu lehce upozaděných clerků. Chtělo by to ho vypátrat.) ()

evulienka3 

všechny recenze uživatele

Na prvý pohľad nič nové len ďalší seriál z právnického prostredia, ale iba zdanlivo, pretože ma prekvapil hneď vo viacerých smeroch. V prvom rade je to seriál odohrávajúci sa v britskom a nie v americkom právnom prostredí. Získanie titulu QC teda Queen´s counsel, v hierarchi tohto systému znamená vrcholný postup v kariére, na základe odevu ktorý je potrebné si pri procesoch obliekať sa nazýva aj celá séria teda “Silk” Okrem absolútnej odlišnosti tohto právneho systému, ktorého hierarchiu je veľmi ťažké pochopiť je zaujímavé sledovať aj morálne postoje jednotlivých právnikov k svojim prípadom a ich vnímanie viny či neviny klientov. Už teraz sa teším na ďalšiu sériu! ()

Trajektt 

všechny recenze uživatele

Tento seriál vřele doporučuji všem fanouškům soudních sporů, jelikož se v každém díle ocitneme někdy i vícekrát u soudního dvora, kde vždy zazní závěrečná otřepaná otázka na porotu v podobě kouzelných slovíček Vinen či Nevinen... Pro právnické amatéry jako jsem já, kteří moc nerozumí právnickému žargonu je to perfektní přehlídka výřečnosti a důvtipu našich hrdinů se kterým se každodenně potýkají na prknech soudních dvorů a přilehlých vazebních věznicích. Narozdíl od zdlouhavých amerických počinů se zde nacházíme na území Velké Británie, kde soudy probíhají v legračních parukách a kde ti nejzkušenější a nejlepší jsou oceněni takzvaným hedvábím a to samotnou královnou britského Impéria. V tomto seriálu se ocitneme v jedné londýnské advokátní kanceláři, která dělá obhajoby i obžaloby. Takže se nejednou stane, že u soudu na sebe narazí žalobce i obhájce z této kanceláře a tím začíná nelítostný souboj o toto takzvané hedvábí. Dále zde máme soudní koncipienty, kteří se učí od těchto velmistrů svého oboru a kteří se nejednou dostanou do choulostivé situace se kterou jim zkušenější kolegové poradí. Občas jsem nechápal, jak můžou zvládat prostudovat doslova haldu soudních spisů v rekordně krátkých časových intervalech. Dalším zajímavým aspektem byly zde řešené případy, které byly doslova ze všech oborů kriminální činnosti od znásilnění, vraždy, krádeže, přepadení a mnoha dalších. Nejzábavnější pro mně vždy byly křížové výslechy u kterých se ukázala kvalita toho daného advokáta a samozřejmě nesmím zapomenout na velké množství různých delikventů, kteří jsou zastupovány našimi právníky a ze kterých tu pravdu museli doslova vypáčit. Občas naši obvinění lhali tak, že se jim od huby prášilo a já jsem z toho doslova popadal za břicho. Seriál je okořeněn vnitřními souboji ve kterých se advokáti snaží získat již zmiňované hedvábí a kde se také občas řeší i osobní problémy našich hrdinů. Velice mně zaujala britská herečka Maxine Peake v hlavní roli Marthy Costello a proto mně překvapilo, že takováhle paní herečka neměla vytvořenou biografii na této filmové databázi a tak mi nezbývalo nic jiného než ten životopis vytvořit. Z mého pohledu velice zábavný a poučný seriál, kde se dozvíme, jak to je s tou spravedlností na britských ostrovech a také mně trošku mrzí, že to mělo jen tři série. Hlavní důvod ukončit tento seriál byl ten, že se tvůrce Moffat dohodl s hlavní protagonistkou Maxinou Peake, že v nejlepším je prý přestat, což si myslím, že je blbost. Za mně zasloužených 90%. ()

Galerie (133)

Zajímavosti (3)

  • V 5. minutě začne Martha (Maxine Peake) tancovat na podnikové párty na skladbu „Love Will Tear Us Apart“ od britské rockové kapely Joy Division, která vyšla jako singl v roce 1980. (Trajektt)
  • K seriálu vznikl po jeho třetí televizní řadě i rádiový spin-off pro BBC Radio 4 nazvaný Silk: The Clerks' Room. Ten se na ploše tří cca pětačtyřicetiminutových epizod zaměřuje vždy na jednoho ze tří v seriálu samotném do značné míry opomíjených úředníků právní kanceláře. Zdroj: BBC (DaViD´82)
  • Seriál byl v roce 2013 nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší dramatický seriál. A v témže roce také získal cenu Writers' Guild of Great Britain ve stejné kategorii. (helianto)

Reklama

Reklama