The ABCs of Death

• Slovensko Abeceda smrti (festivalový název)
Povídkový / Horor / Thriller / Animovaný / Komedie
USA / Nový Zéland, 2012, 129 min

The ABC's of Death je ambiciozním dílem, které bylo natočeno na části, na kterých se podílelo v režii přes dvě desítky světových talentů filmového žánru. Inspirován dětskými vzdělávacími knížkami ABC, je film složený z 26 jednotlivých kapitol, kde ke každému režisérovi je přiděleno jedno písmeno abecedy. Režiséři potom dostali volnou ruku jak vytvořit příběh, kde nesmí chybět téma smrt. (Nivenx)

journeyman

Tuhle skládačku (béčkových) horrorových (místy raději v uvozovkách) příběhů nejde shrnout jedním velkým hodnocením, najdou se lepší kousky, najde se i strašnej odpad (upřímně - několik písmen jsem nedával pozor), proto mě celá koláž výrazně nepotěšila, ale ani naopak. K Abecedě smrti je asi nejlíp přistupovat jako k jukeboxu v hospodě - někdy vám tam pustí vaši oblíbenou, někdy si musíte vytrpět, než dohraje příšernej song. Jestli bych měl z celé přehlídky vybrat svůj tophit, bude to "K is for Klutz" - animovanej segment s vtipným průběhem i vyústěním (doslova). ()

Vabr

Čekal jsem od toho víc. Našlo se tu asi jen zhruba 5 nebo 4 opravdu dobrých povídek. Jinak ty povídky byly průměrný nebo úplnej odpad. Nechápu, kdo mohl vymyslet takovou volovinu jako je písmeno F,J a W. Na W šlo třeba werewolf nebo walking atd. Někdo si s tím nedal žádnou práci a někdo zase jo. Nejlepší povídky jsou D,X a Y. Doporučuji si radši zhlédnout jen ty nejlepší povídky na Youtube a ty další radši nezhlédnout. Z některých se mi dělalo až šatně z toho, jak byly hrozné! TY nejlepší povídky byly opravdu dobré. Písmeno X bylo opravdu nechutné, ale nápadem dokonalé, ty další 2 byly tak dokonalé nápadem. Vždy jsem hádal, jaké slovo to bude, ale většinou jsem neuhádl. VYHODNOCENÍ: RADŠI SE NAUČ MORSEOVKU!!! ()

Nerine

Trauma na celej život. Jedině epizoda s prostitutkou mi něco dala – zbytek se pokusím co nejrychleji zapomenout. Slabším povahám a dětem rozhodně nedoporučuji! ...... S odstupem 3 let musím dodat, že se mi podařilo zapomenout i tu prostitutku. Mám však v paměti zřejmě natrvalo vypálený obrázek nožem ořezané tlusťošky, která se tak stala na kost hubenou. ()

rivah

V průměru chatrné povídky, pár je zajímavých, ale všechny depresivní či odpudivé či vadně černohumorné. ()

ANTYCHRYST

Taková dlouhá stopáž a docela promarněná. Pár kousků jakžtakž ušlo, jinak nic převratnýho. Hvězdička za kreslený hovno a pejska a druhá za tlusťošku a masturbační scénku, to že jsou japončíci perverzáci není žádná novinka. Bohužel u spousta povídek = krátká povídka = velká nuda. ()

Knor

No tak tohle byla strašná ujetost. Díkybohu mám už za ta léta rozvinutý smysl pro nadsázku a černý humor, takže se mi to celkem líbilo. Několik kraťasů bylo opravdu špatných, ale bylo jich jen pár, takže se to dalo skousnout a u několika jsem se i dost nasmál, protože jak jsem už zmínil, černým humorem a myslím tím opravdu hodně černým humorem se tu nešetří (viz. Samurajský film) a podle mě to je u takového projektu jedině dobře. Je vidět, že se tu sešla banda tvůrců od A do Z zkažených, šílených, zvrácených a několik bych řekl i talentovaných :-).....v tomto filmě se totiž zmixovalo opravdu všechno a absurditama se nešetřilo. Já tenhle projekt považuji za povedený, ale naprosto rozumím těm, kterýmse to nelíbí. Tohle je max. šílenost a buď prostě sedne nebo ne. ()

LudkovaLevaRuka

Rozhodl jsem se pro nižší hodnocení kvůli povídce, která se mi, paradoxně, velmi líbila. "O is for Orgasm" totiž není ani horror (nepočítaje podvědomý strach mužů z ženské sexuality) a ani není o smrti (nepočítaje francouzské označení pro vyvrcholení "la petit mort", malá smrt). ABC je mohutnou porcí civilních splatterů (tzn. žádné nadpřirozeno, hodně tělních tekutin různého původu) s těžko stravitelnou přílohou surrealistických kousků. Čistokrevný horror je nejspíš vymírajícím druhem, zde podávaný s vtipnou kaší (U is for Unearthed). ()

dannyd14

Bohužiaľ, patrím medzi väčšinu sklamaných fanúšikov. Videl som koňa, ktorý blval v trikolóre, videl som slona cúvať, dokonca aj veľdielo "Movie 43", ale toto je omyl filmovej tvorby, prírody, ktorý nemá obdobu. Najviac šokujúci je však honorár, ktorý je nepsravodlivo rovnomerne rozdelený, pretože kvalita by mala byť rozhodujúcim prvkom a nie, že len stačí hocijaká, narýchlo zbúchaná scéna plná absurdít, fekálu a pod. Písmenkovanie vyzerá sľubne, poviete si pri prvom dojme, ale ten dojem je každým písmenkom kolísavý, že neviete, aký ďalší trápny kúsok na vás vybehne. U mňa jednoznačne víťazom Q od A. Wingarda, čo sa dalo aj čakať. Spomeniem aj tie, čo stoja ešte za to: H, R, N, U, X- to je 6 z 26 dobrých scén LEN, sakra! ()

Miagy

Dávam 3* za tento zaujímavý počin, ktorý ma miestami pobavil, miestami som sa bál a inokedy zase nechápal. Poviedky podľa abecedy boli extrémnne vyvážené, ale bavilo ma hádať, ako nazvú daný príbeh. Asi polovica poviedok bola fajn, zábavná, hororová, ale druhá polovica bola absolútne uletená, slabá a viac vtipná. Ale myslím, že každý si nájde to svoje. PLUS: krátke poviedky, podľa abecedy, nápad, idea, niektoré hororové scény, vtip MINUS: nevyváženosť, prílišná uletenosť a slabá vážnosť niektorých poviedok. ()

elimS

50% - komentář 20ti slovy: Originální, různorodé, někdy vtipné, ale bohužel často nic neříkající a kvalitně nedotažené. "Obstojné jsou": Cycle, Klutz, Nuptials, Pressure, Speed, Toilet, XXL. ()

Izi-Peťan

Nápad pozvat si 26 režisérů hororových filmů, každý dostane jedno písmeno abecedy, na to si vybere slovo, které bude prezentováno v krátké povídce, kde je hlavním tématem smrt, je rozhodně zajímavý. Akorát je problém, že většina je nezajímavá a jednu hvězdu dávám jen několika opravdu povedeným povídkám (3 z 26). 10% ()

Oxymoron5

Zajímavý nápad, podle mě to tu zbytečně zatracujete. Některé kousky jsou sice slabší, ale pořád to jde. Skvělá zábava byla tipovat ty názvy, někdy jsem i uhodl. ()

ac1976

Dvojhodinová blbosť plná omáčky, ktorá nemá s hororom nič spoločné. Trápny boj človeka a psa, animované hovno, alebo surfovanie v oceáne mi hororové nepripadá. Ale aspoň som si potvrdil, že nielen japončíci a ich farebné prdy a umelé penisy sú na gebule, ostatní rákosnici v úchylnosti nezaostávajú. Známy francúzsky kečupofil Gens opäť nesklamal, aj keď musím priznať, že tučky v jeho príbehu mi bolo ľúto. Ale aby som len nekritizoval, tá hviezda je za humor v niektorých príbehoch, napríklad N a Q. Zbytočnosť. ()

toomm

ABCs of Death si zaslouží pochvalu hlavně za to že je. Je to poměrně unikátní, nevšední a zajímavá záležitost, která nenudí už kvůli své originalitě. Hodnotit jako celek je obtížné, protože kvalita jednotlivých příběhů je hodně rozdílná. Od těch průměrných přes obstojné až k absolutním nesmyslům, které buď nechápu, nebo opravdu jsou neuvěřitelnými nesmysly (F is for Fart budiž příkldem). Proto jsem se rozhodl napsat nějakou větu ke každému příběhu. A is for Apocalypse – Jednoduchá a na úvod fungující story. Ženská (asi manželka) zabije chlápka jedním z těch ne úplně nebolestivým a nebrutálním způsobem. Proč, to není důležité. B is for Bigfoot – Snadno zapomenutelná historka. Páreček, který si chce užít se snaží, aby šla malá holka spát. Vypráví jí proto strašidelný příběh o “bubákovi”, který odnáší děti, co nejsou po osmé v posteli. Bigfoot však nepřijde pro holčičku. Z ničeho vzniklé nic. C is for Cycle – Jedna z těch více zajímavých příběhů o chlapovi, co se mu dějí zvláštní věci. Příjemná atmosféra a dobré rozuzlení. Takhle to mělo vypadat všechno. D is for Dogfight - Docela slušně natočený, celý zpomalený příběh, o zápase mezi psem a člověkem. Zajímavé vyvrcholení děje. E is for Exterminate – Hodně špatný příběh o týdnu života chlapíka, kterého otravuje barevný pavouk. Rozuzlení je přesně takové, jaké vás hned napadne, ale říkáte si, že to nebude ono, protože by to bylo to nejhorší možné. Kéž bych se pletl. Bída. F is for Fart – Už výše zmiňovaný kraťas. Japonci nezklamali a natočili něco, co nebylo vtipné, brutální, strašidelné a rozhodně ne hororové. Jeden z nejhorších braků co jsem kdy viděl. Tohle jen po špatném E posílilo nepěkný dojem celého “filmu”. Zatím. G is for Gravity – Příjemný začátek, kamera z pohledu osoby, která jde surfovat, pláž, sluníčko. A pak nic. A konec. Co to bylo? Nevím. H is for Hydro-Electric Difusion – Naprosto ideální. Kdyby se to nacházelo jinde. Být to mezi několika brutálními historkami, fungovalo by to jako super odlehčení , u kterého se člověk zasměje. Liška (s kostýmem tak strašným, že jsou vidět švy na rukávech a nepřiléhavost na stehnech :-)) dělá striptýz někde na podiu, kde ji pozoruje pes-pilot. Šílené, ale docela vtipné. Rozuzlení dobré a šibalské mrknutí do kamery na závěr vynikající. Ale jak už jsem napsal, špatně umístěné. I is for Ingrown – Těžký průměr. Slečna dostane smrtelnou dávku nějakýho hnusu a asi to není nic příjemnýho. Snadno zapomenutelný kraťas. J is for Jidai-geki - Další podivnost z Asie. Tentoráte jako variace na samurajský film (nebo parodie?). Osobně bych ho shrnul jako jak blbej až jsem se smál a to dost, takže vlastně dobrý. :-). K is fo Klutz – První animáč. Je vtipný. Holka se jde vy*rat a její dílo ne a ne jít tam kam patří. Nakonec si cestu najde. Ujeté, ale poměrně zábavné. L is for Libido – Co dodat. Snad jen že až uvidím něco „normálního“ z Asie v tomto filmu budu fakt překvepenej. Rozhodně největší prasárna a úchylárna z celého díla. Své lidi si to nepochybně najde, já nejsem cílovka, nicméně zařazení chápu a respektuju. Přeci jen jde o ojedinělej projekt a tohle bylo rozhodně silné a asi to sem patří. Pro mě však až na samotný závěr ne příliš líbivé. M is for Miscarriage – Jeden z těch příběhů co všechny nasral. Přeci jen o Tie Westa se čekalo asi víc než jen záběr na krev v hajzlu. Doslova. N is for Nuptails – Tak jsem se asi dočkal. První ne úplně divná věc z Asie. Chlápek chce požádat svou přítelkyni o ruku, rozhodne se proto naučit papouška aby jí vzkaz vyřídil. Jenže papoušci jsou svině a tenhle si otevře hubu až moc. O is for Orgasm – Jak říkám, potřeba je od každého kousek. Takže i trocha toho artu. P is fo Presuure – Prachy se daj vydělávat různě. To je vše co mi utkvělo z téhle nudné povídky. Q is for Quack – Bijte mě, ale mně to přišlo dokonalý. Režisér neví co stvořit tak se rozhodne o skutečnou smrt na kamery. Blbou kachnu nikdo litovat nebude! R is for Removed – Já prostě moc nevěděl jak si to přebrat. A nevím to vlastně ani teď. S is for Speed – Holka co se snaží zchránit druhou před někým z temnot. Zajímavé rozuzlení. Pro mě osobně hodně silné story. T is for Toilet – Plastelínový animáč profláklý tak, že ho skoro všichni znají. Kluk má strach chodit na záchod. Asi věděl proč. U is for Unearthed – Jeden z nejlepšího co film nabízí. Sledujeme nalezení nestvůry a její eliminaci přímo z jejího pohledu. Hodně dobré zpracování, má to šmrnc a rozhodně to utkví v paměti. V is Vagitus – Příběh z budoucnosti kdy je mít dítě trestný čin. Je to zajímavé, má to dobrý nápad. Na mě to ale moc nezapůsobilo. W is fo WTF! – Po F asi to nejhorší. Z úvodu, kdy se pánové tvůrci rozmýšlí, co udělat na W přijde naprostej nesmysl. Trapné. X is for XXL - Po skoro nejslabším přichází to možná vůbec nejlepší. Holka by chtěla být štíhlá jako modelky v TV, bohužel ale ráda žere. Dostane ale zajímavej a hodně brutální nápad jak se štíhlou udělat. :-) Y is for Young Boy - Pedofil má uchýlku na dětský pot. Kluk mu ale ukáže co proto. Nic moc příběh, nic moc zpracování. Ale není to jeden z těch snadno zapomenutelných. Takže ok. Z is for Zetsumetsu - Asie nakonec. Konkrétně Japonsko. Vařit u nich polívku může být docela zábava. Jinak je to opět ulítlé a pro mě absolutně mimo. Tenhle kraťas mi připomněl, proč nesleduji Asijskou filmografii. Protože těm filmům až na výjimky nerozumím. Tenhle tou výjimkou nebyl. Celkově jsem z ABCs of Death nadšen. Ojedinělý originální a zábavný hororový projekt. Víc takových. 85% () (méně) (více)

Lucretat

Tak jsem čekal různorodou sbírku hororových kraťasů, místo toho jsem ale dostal esesáckou lišku, prdící japonky a hovínko, kterému se stýskalo po domově... Povídka L už v jednom momentě snad hraničila se zákonem... Dost zklamání 3/10. ()

magu

A - Apocalypse B - Big Foot C - Cyklus D - Dogfight E - Exterminate F - Fart G - Gravity H - Hydro-Electric Diffusion I - Ingrown J - Jidai-geki K - Klutz L - Libido M - Miscarriage N - Nuptials O -Orgasm P - Pressure Q - Quack R - Removed S - Speed T - Toilet U - Unearthed V - Vagitus W - WTF? X - XXL Y - Young Buck Z - Zetsumetsu ()

MiniRecenze

Ambiciozním?!Hodně jsem byl zvědavý na tenhle snímek,který má být plný krátkometrážních filmečku.Bohužel přišlo obrovské zklamání.Čeká Vás 26 povídek a přes dvě hodiny"zábavy".Hodně povídkám chybí potenciál,některé nedávají smysl,jiné jsou zvrhlé, úchylné,jiné nepochopíte.Mě osobně zaujaly nejvíc povídky D-Dogfight,T-Toilet.A to je velice málo.Hororem by se to nazvat moc nedalo,mě nevyděsila ani jedna,je sice pravda,že je zde pár gore scén v béčkové úpravě,ale já si představuji pod pojmem hororu nějaké napětí,strach a myšlenku a to tady nenajdete. NEPOCHOPENÉ!!! ()