The ABCs of Death

• Slovensko Abeceda smrti (festivalový název)
Povídkový / Horor / Thriller / Animovaný / Komedie
USA / Nový Zéland, 2012, 129 min

The ABC's of Death je ambiciozním dílem, které bylo natočeno na části, na kterých se podílelo v režii přes dvě desítky světových talentů filmového žánru. Inspirován dětskými vzdělávacími knížkami ABC, je film složený z 26 jednotlivých kapitol, kde ke každému režisérovi je přiděleno jedno písmeno abecedy. Režiséři potom dostali volnou ruku jak vytvořit příběh, kde nesmí chybět téma smrt. (Nivenx)

Nivenx

Tak konečně jsem našel čas a do programu se mi vešlo ABCs of Death. Ze začátku jsem se docela bavil, ale pak přišli naprosté stupidity a já se nudil úplně hrozně. Jako pokus, kdo vymyslí nějakou originální smrt je to dobré, pár se jich našlo velice dobře vymyšlených, ale zbytek je katastrofa. Bohužel těch lepších je opravdu málo, tak i podle toho hodnotím. 30% ()

Radiq

Většina z příběhů stojí za hustou dávku podpažního smradu a z některejch je mi trapně, jak je to blby. Na druhou stranu se tam najdou tak 3 vyjimečny. Ale to je z 26 docela málo. Taky je tam dost takovejch pruměrně dobrejch, pak dost podpruměrně suchejch a chvilema mě to aji bavilo. Ale pak dycky přišlo něco, u čeho sem trpěl. ()

cocrHeLL

no toto... když jsem zahlédl myšlenku ABCs of death, tak těšil jsem se těšil jak malej, bo kraťasy mám rád, ale toto mě velmi zklamalo, snad jen X is for XXL bylo luxusní, to si zaslouží samo o sobě 5*, semtam jsem se i zasmál u T is for Toilet, a pár totálních uleťáren jako F is for Fart :-D ... ale zbytek zbytek se točí bohužel kolem odpadní roury... Snad bude dvojka zajímavější! ... pouze stěží můžu dát 2*, ale těch pár zajímavých si to zaslouží.... ()

Tereszka33

Myslím si, že každý si zde najde svoje. Něco je povedené, něco méně. Někdy mi to vůbec hlava nebrala. Některé příběhy jsou dost šokující a některé jsem ani nezačala chápat a už byl konec. ()

Bobik9

Původně jsem myslel, že to budu hodnotit jednotlivě, ale tím bych strávil hodiny a stejně by to ničemu nepomohlo. Jedná se o výjimečný projekt a já jsem opravdu šťastný, že jsem se k němu dostal. Nejsem velkým příznivcem krátkometrážních filmů, protože, když si něco pustím, tak od toho chci více, než 5 minut. Tady to za mě vyřešili a navíc to bylo opravdu vydatné. Jsou tam samozřejmě totální sra*ky, které si hrají na umění. Nejhorší jsou pro mě C, G, I, M, O. Jsou tam nezapamatovatelné věci. Zábavné věci. A potom tam jsou pro mě klenoty D, F, N, W, Y, Z. Paradoxně musím říct, že japonská tvorba v tomhle kousku totálně semlela všechny ostatní. Japonci to mají originální, zábavné, naprosto dokonalé! Lidé, kteří tento počin srazili na 45% neměli páru, co si pouštějí, protože kdyby do toho šli s tím, že uvidí 26 nezávislých pokusů zaujmout, tak by nikdy nemohli takto hodnotit. 45% je ostuda, protože tohle je geniální projekt! ()

Wade

Opravdu hodně záleží na uhlu pohledu s jakým se na ABCs of Death, The kdo podívá, protože ten kdo očekává horor bude zklamán. Já jsem očekával šílenost a uchylárnu se špetkou humoru a to jsem dostal. Film je hodně diskutabilní ,ale je to dáno tím, že každý se na něj dívá jinak. Za mě si 4* zaslouží. 83% /--Jednotlivé hodnocení povídek. B,K,N,Q,S,T,U,(5*) A,D,H,L,P,V,W,Z(4*) G,O,X,Y(3*) C,E,R,(2*) I,(1*) F,J,M(odpad!)--/ (Až po napsání komentáře mi došlo, že všechny písmena so obsahuje moje přezdívka zde na CSFD mají odpad!.... :-) ) ()

Yoda sama

Soft pornový exces bez hlavy a päty. Niečo ako "ojedinelí zjav" beriem, ale inak, významovo že je to niečo také čo ma už nikto ani za milióny nedonútil pozerať. Fajn, niečo sa dalo pretrpieť ale celkový dojem ostáva taký, že... keď ma má zadusiť nejaký prd, chcem aby to bol prd mojej učiteľky, a to bolo len F a už som mal dosť!! Dobré- D,Q,W,T. 3/10 ()

pabulator

Ale jo vybral sem si v té kupě balastu to svoje a to se cení Young buck a XXL byli bez debat nejlepšími dílky téhle krvavé skládačky velmi příjemně mě také překvapili zejména povídky z asijské produkce takže sečteno podtrženo převladá nadšení z těch podařených kousků. ()

Mishqo

Ako koncept to je zaujímavé a originálne - režisérsky ansámbl, z ktorého každý dostane jedno písmenko abecedy, na ktoré vzápätí musí vymyslieť slovíčko na báze ktorého natočí krátky film o smrti. Avšak prevedenie niektorých kraťasov bolo príšerné a žiaľ bolo viac zlých ako tých dobrých. Z tých ktoré mňa zaujali boli - F ako Fart (japonsky ujetý), K ako Klutz, L ako Libido, M ako ?? (nemôžem povedať lebo by to bol spoiler), O ako Orgasm (vizuálne zajímavý) a T ako Toilet. Tak za týchto pár kraťasov a za samotný koncept dávam 40-50% ()

headcrab

Nejlepší: D is for Dogfight (Sarmiento) - originální, vizuální lahůdka, super hudba. X is for XXL - Xavier Gens nezklamal, perfektní, nechutný, a hudebně odkaz na Requiem For a Dream, paráda. L is for Libido (Tjahjanto) - typická asijská perverznost. R is for Removed (Spasojevic!!) - musim se přiznat, že ze začátku jsem myslel, že tohle bude Xavier Gens, parádní gore a killing spree na chodbě v super hudebním doprovodu, tohle se mi líbilo, ikdyž příběhově docela hovadina. Y is for Youngbuck - sick pedo barevná zvrhlost, zajímavý. Tohle jsou asi tak nejlepší brutalitky, z těch komediálně laděných mě hodně bavil Wingard a jeho Q is for Quack :), J is for Jidai-geki, N is for Nuptials (papoušci jsou svině :) ) a Z is for Zetsumetsu, to je klasika :)). Za zmínku stojí ještě O is for Orgasm od tvůrců Amer a boží T is for Toilet. No a zbytek jsou už menší nebo větší sračky, mezi nimiž je král asi W is for WTF, WTF? Also G is for Gravity jsem těžce nepobral. ()

Deryll

Favorite "D is for Dogfight" "L is for Libido" "X is for XXL" "Y is for yougbuck" "T is for Toilet" "J is for Jidai-geki" "U is for Unearthed" "V is for Vagitus" vsechny pribehy byli celkem koukatelny az na "W is for WTF" "G is for Graviti" a to animovany hovno to byl fakt ulet ()

Tft

Věřím, že na papíře se nápad vytvořit hororovou abecedu mohl zdát geniální, ve skutečnosti je to ale naprostý propadák. V seznamu 26 režisérů se sice najde pár zvučných jmen, prostor který dostávají je ale natolik malý, že jen hrstka z nich dokáže vytvořit hororový segment, který opravdu stojí za zmínku. Mezi ty, které opravdu stojí za to vidět bych zařadil A is for Apocalypse - Nacho Vigalondo, L is for Libido - Timo Tjahjanto, O is for Orgasm - Hélène Cattet a Bruno Forzani, U is for Unearthed - Ben Wheatley, X is for XXL - Xavier Gens (i když k tomuhle segmentu mám výhrady, oceňuji filmařskou práci Xaviera Genseho a především gore efekty, s kterými se vytasil). 5 z 26 kraťasů, které bych doporučil k vidění, to opravdu není bilance, kterou by se film mohl chlubit. Z cesty kolem světa, která měla dát šanci vyniknout novým tvářím hororového žánru a utvořit tak jakýsi lookbook moderního hororu, nakonec vznikl chaos, ve kterém je každé další písmeno čím dál víc ubíjející, až sem si na konci říkal, jaká je škoda, že nepoužíváme hieroglyfy. Jestli je zmínka v jednom z kraťasů pravdivá, že tvůrci každý dostali 5 000 dolarů na natočení své části, tak si myslím, že svůj budget naplno využila ani ne polovina tvůrců. Některým bych ani 1 000 dolarů nevěřil. The ABCs of Death je nechutná, torture pornová snůška hororových příběhů-nepříběhů, které k sobě nijak zvlášť nezapadají, většina z nich vypadá naprosto amatérsky a když už některý z příběhu vyčuhuje a tváří se, že by z něj přeci jen mohlo být něco trošku lepšího, dostane za sebe další segment, který to zase celé srazí dolů. Největší utrpení z celé téhle antologie tak prožije divák, který vydrží všech 26 písmen výuky. PS: Jestli Japonci chtějí, aby si o nich zbytek světa dál myslel, že jsou zvrhlíci tak se jim to parádně daří, F is for Fart je toho jasným důkazem. ()

KingObscene

Vyzvihl bych povídky L, N, S, T, X, Y, který jsou výborný. Zbytek je buď totální průměr nebo neskutečná pičovina o ničem. Zamlouvá se mi celková koncepce filmu a dokonce stopáž, která mě trochu děsila, celkem rychle utekla. Na víc jak dvě hvězdičky to není, ale jsem zvědavej na další díl. ()

Fisek

Velké zklamání. Spousta nudných kapitol, které dohromady tvoří dvou hodinový film? To je hardcore. Naštěstí se zde najdou asi tři nebo čtyři velice povedené příběhy. A to je všechno. Zbytek jsou tuctové ptákoviny, kterým bych dokázal konkurovat. Nicméně oceňuji jejich fantasii a odhodlání se do tohohle projektu pustit. Avšak určitě film zhlédněte, jelikož si zde každý najde pár "worth it" momentů. ()

MsUtahraptor

Apocalypse- 70 %- Nápad dobrý, bohužel z toho čiší neuvěřitelnost. Bigfoot- 70 %- Věrohodně zpracovaná městská legenda. Cycle- 60 %- Na znepokojení je to bez dalšího vysvětlování příliš ohraný námět. Dogfight- 80 %- Ztracení psi a "souboje" jsou pro mě poněkud osobní téma. Exterminate- 40 %- Bravíčkový horor. Fart- 10 %- Za vizuální učesanost. Co se týče tématu a zpracování, začínám chápat (")pomluvy(") o Japoncích jako samostatném levelu zvrhlosti. Gravity- 0 %- Absolutní nepochopení. Hydroelectric Diffusion- 0 %- Možná kdybych u toho večeřela houby...Velké množství pestrobarevných hub... Ingrown- 50 %- Slušně natočené. Působí vytržené z kontextu a monolog tomu značně napomáhá. Jidai-Geki- 90 %- Tohle byla prča. :D Klutz- 0 %- Ano, minifilm o hovně je přesně to, co jsem ve svém životě postrádala. Libido- 30 %- Ok, jako zvrácený horor to beru. Jen doufám, že to neměla být nějaká strašlivě "chytrá" alegorie... Miscarriage- 60 %- Brutální svou jednoduchostí. Jen slečna působí nepatřičně čile. Nuptials- 80 %- Papoušek- bonzák je klasika, která nezklame. Orgasm- 20 %- Tedy pokud jsem pochopila "dějovou" linku správně... Pressure- 80 %- Tíživý snímek o tom, k čemu se přinutí matka, aby získala potřebné prostředky pro své děti. Quack- 90 %- Shot the duck! Jako by, kurva, mohli za to, že na ně zbylo zasraný Q. Bravo, pánové, Vaše část skutečně vynikla- jednoznačný vítěz. Removed- 80 %- Spousta krve, tkání a vysoká hladina znechucení hlasovaly pro "odpad!". Nejmenovaná oblíbená postava se sladce usmála a připomněla svou křivdu na R. Dostala zelenou pro zveřejnění vlastního hodnocení. Speed- 70 %- Zajímavá stylizace pro jedno z mých neoblíbených témat. Toilet- 50 %- Forma, co vypadá, jako by prošla trávicí soustavou. Téma i obsah odpovídající. Závěr vytahuje alespoň na polovinu. Unearthed- 30 %- Jako návod na likvidaci dobré, jako film nedostačující. Vagitus- 80 %- Slušné scífko. WTF!- 10 %- Šílené, nechutné, bez přidané hodnoty, která by z toho udělala SKVĚLOU šílenou nechutnost. XXL- 70 %- Surové, děsivě skutečné. Young Buck- 10 %- Vážně? A ta hudba... Zetsumetsu- 0 %- Beru zpět, kde jsou Fprdy? Po tomhle si nějakou dobu rozhodně NEDÁM zeleninovou polívku... Dinosauří rozsudek: Shlédnutí nelituji, ale bez některých "veleděl" bych se vážně obešla. Celkový dojem průměrně průměrný, aritmetika a zaokrouhlování dají dohromady 2*. ()

folklorman

V poslední době (z určitých důvodů) propadám podobným projektům složených z krátkých filmů. ABCs of Death určitě zaujme myšlenkou, zadáním a propojovacími prvky s našlapaným úvodem, kdy velké množství krve zalije kostky s písmeny, které se poté objevují právě jako onen propojovací prvek. Lákavý obal ovšem ukrývá velice rozkolísanou nevyváženou sebranku filmů často sabotující samotné zadaní a žánrové rozdělení. Někteří autoři si vyloženě z projektu udělali dobrý den, přičemž shrábli peníze (každý dostal 5000 dolarů) a divákům předhodili brakový odpad. Přejdu k jednotlivým segmentům (podle abecedy) a na závěr vypíšu přehledné hodnocení. A is for Apocalypse (50%) – první segment bych zařadil mezi průměr a to skoro ve všech složkách tvořící tuto záležitost. Lepší část filmu (jedinou) tvoří gore efekty v čele s naporcovanou rukou. Jinak vážně čistý průměr. B is for Bigfoot (50%) - vcelku dobře natočená nezajímavá báchorka disponující pouze zneklidňující atmosférou, ale jinak vše ostatní je na stejné úrovni jak v předcházející časti (A). Vizáž hlavního záporáka není dostačující a o efektech ani nemluvě. C is for Cycle (30%)- telenovelově zpracovaná nuda v nevděčném prostředí s divným hercem a stokrát omletým tématem. Takže slabota. D is for Dogfight (90%) – jeden z nejlepších segmentů. Parádní kamera, choreografie a i konečná pointa vyzdvihuje toto dílko vysoko nade všechny ostatní. Dobrý příklad 100% využití peněz PRO FILM!!!. E is for Exterminate (30%) – úvodní záběr na pavouka budíš označen za jediný klad. Amatérský a neuvěřitelně předvídatelný film, u něhož nějak nenacházím záminku k pochválení něčeho. F is for Fart (0%) – absolutní dno projektu. Nejsem proti zvrácenostem, ale něco tak tupého prostě nejsem ochoten omluvit ani celkově dobře zmáknutou kamerou. S ohledem na ostatní japonské záležitosti (v abecedě)pomalu docházím k závěru, že to nebyl dobrý nápad zvát tuto rasu do projektu. G is for Gravity (0%) – máme tu asi hlavního představitele tvůrce, jenž prachy sice utratil, ale určitě ne za snímek tvářící se jako originální zachycení smrti při surfování. Myslím, že závěrečné titulky jenom potvrzují moji teorii. H is for Hydro-Electric Diffusion (80%) – jeden z osobních favoritů. Luxusně natočená a zpracovaná podivnost, která kapánek mezi ostatní nezapadá, ale já mám prostě pro ni slabost. I is for Ingrown (50%) – znepokojivá depresivní momentka. Celé to padá na dosti nerealistickém a zkratkovitém umírání (platí i pro efekty). Konec ubohý – nudný. J is for Jidai-Geki (40%) – druhá blbost od šikmoočků. Na rozdíl od segmentu – F byla trochu i legrace. K is for Klutz (40%) – animovaný film určité dodá odpočinek od hraných, i když je to o hovně. L is for Libido (60%) – uvědoměle zvrácená šílenost v áčkovém kabátu. Svou roli opět s přehledem zvládl Raimiho jelen na zdi. L řadím mezi ty lepší filmy. M is for Miscarriage (0%) – Ti Westovi bych nejraději nafackoval, protože předvedl to nejdrzejší plivnutí nejen na spoluautory, ale hlavně na diváky. Snad mobilem natočený statický paskvil hrající si na Oscarovou pointu v závěrečném názvu nesahá ani po kotníky filmům, které byly přihlášeny do konkurzu na písmeno první a druhé řady. Zbytečnost zabírající místo pro opravdu schopné a uvědomělé autory. A prachy???. N is for Nuptials (50%) – přívětivé hodnocení pouze za papouška. Trochu to smylo tu pachuť z předcházející sračky. O is for Orgasm (10%) – těžce přeceňované (údajně) surrealistické prožívání orgasmu snažící se působit jako top art celé abecedy a přitom by to dovedl natočit každý, kdo si za těch 5000 dolarů koupí krabičku cigaret a bublifuk. P is for Pressure (20%) – nuda v pěkném techn. zpracování. Q is for Quack (60%) – sebeparodicky vtipně vystihnuté dilema autorů. Nakonec snad vzniklo to nejlepší, co se dá na Q vymyslet. Za zmínku stojí určitě hudba a malá roztomilá kachnička. Přesto všechno nějak Q (něčím?) nezapadá mezi ostatní. R is for Removed (100%) – osobní maximální top a jeden z nejlepších segmentů. Chválím vše. Viděno 100x. S is for Speed (60%) – zpočátku béčkově chaotický guláš, na jehož konci vás zaskočí nečekaná pointa a možná jen díky tomu vcelku vysoké hodnocení (jinak by to byl odpad). T is for Toilet (80%) – právě na písmeno T byl vypsaný konkurz a osobně jsem fandil filmu T is for Table, ale tato modelínová animovaná šílenost tu prostě musela být a nakonec je to po těch všech hraných záležitostech pěkné, vtipné odpočinkové zpestření. U is for Unearthed (70%) – konečně originální nápadité a dobře zpracované dílko. Jen doufám, že z toho nikdo neudělá celovečerák. V is for Vagitus (10%) – do abecedy nezapadající nehorázná kravina. W is for Wtf (0%) autoři si můžou podat ruku s Westem. Urážka a odpudivě natočený hnus s ničím a o ničem. X is for XXL (70%) – opět topová záležitost. Celkově dobře zpracovaná psychárna podbarvená snad nejlepší hudbou z celé abecedy. Velká spokojenost. Y is for Youngbuck (50%) – podivný snímek s osmdesátkovou hudbou a vhodně odpornou hereckou dvojicí (stařík, mladík). Potová úchylka vážně cool. Takže jelen na hlavu a gatě dolů. Z is for Zetsumetsu (0%) – poslední písmeno abecedy bohužel dostali Japonci a darovali nám snímek praštěný stejně jako v případě prdění v Fku. Vážně nedůstojné ukončení. PŘEHLED HODNOCENÍ: (5*) D, R, (4*) H, T, U, X (3*) A, B, I, L, N, Q, S, Y (2*) J, K (1*) C, E, O, P, V (ODPAD!) F, G, M, W, Z Nezbývá než popřát druhé řadě více štěstí, kvality a méně Japonců. () (méně) (více)

BMAJTZ

Z těch 26 povídek se mi osobně líbily tak 3 a to D jako Dogfight, L jako Libido a X jako XXL. Ještě V jako Vacitus nebyl špatný, ale spíše jako scifi béčko ne do hrorového fláku. U většíny příběhů jsem měl pocit, že písměno W jako WTF dostalo přecijenom trochu více režisérů než jenom jeden. A zbytek je prakticky nekoukatelný surrealismus. Nejhorší písmena jsou jednoznačně Z, W a F. Mimochodem F (Fart) byla vyloženě hodne divná věc, celý ten film je mimo, ale tohle písmeno je fakt naprostá mimóza. ()

The Viper

D - parádní a srdcenlivá pointa L - brutální prasárna N - velice vtipná záležitost X - no fuj Z - velice vtipně brutální prasárna a abych přilepšil, tak i J bylo celkem zábavné. ()

coscarelli

Z každej chorej mysle troška. Poniektorí sa tu pekne vyblbli (že Timo? ) poniektorí sa neopúšťajú a poniektorí pozabudli. Nebudem Písmenkovať, iba ak že ma k tomu niekto donúti ale trvalo by to dlho, lebo od H žánru- čakám Bu-Bu, nie onanistické ( gore-shock- fun) paseky. Asi patrím inam. ()