Lilyhammer (TV seriál)

Krimi / Komedie / Drama

Norsko / USA, 2012 - 2014, 18 h 1 min (Minutáž: 24x45 min)

Frans Bak

Steven Van Zandt, Trond Fausa Aurvåg, Steinar Sagen, Marian Saastad Ottesen, Tommy Karlsen, Fridtjov Såheim, Robert Skjærstad, Nils Jørgen Kaalstad, Henriette Steenstrup, Finn Schau, Tim Ahern, Ida Elise Broch, Jakob Oftebro, Sven Nordin, Kyrre Hellum, Kyrre Haugen Sydness, Alan Ford, Henrik Mestad, Rhys Coiro, Paul Kaye, Eira Stuedahl, Thomas Grube, Marika Enstad, Rolf Kristian Larsen, Gisken Armand, Marte Christensen, Baard Owe, Erik Madsen, Jon Øigarden, Dalia Micheleviciute, Marius Repsys, Petrus A. Christensen, Amy Beth Hayes, Sigmund Sæverud, Tony Pitts, Amit Shah, Viktoria Winge, Laila Goody, Frank Kjosås, Eivind Sander, Stig Henrik Hoff, Andrius Ziurauskas, Michael Badalucco, Tony Sirico, Arthur Berning, Ewa Fröling, Johannes Brost, Joachim Rafaelsen, David Sakurai, Mikkel Bratt Silset, Ågot Sendstad, Reidar Sørensen, Anna Bache-Wiig, Bruce Springsteen, Juliet Aubrey, Gard B. Eidsvold, Jay Benedict, Sverre Porsanger, Miriam Sogn, Jan Gunnar Røise, Trond Brænne, Bjarne Hjelde, Parker Sawyers, Edward Schultheiss, Gary U.S. Bonds, Trond Høvik, Erik Aleksander Schjerven, Henrik Rafaelsen, Henrik Horge, Brett Azar, Mads Sjøgård Pettersen, Jørgen Langhelle, Bjarte Tjøstheim, Ingolf Karinen, Ingjerd Egeberg, Ingrid Olava, Tone Beate Mostraum, Maria Bock, Ingar Helge Gimle, Anders T. Andersen, Silje Breivik, Kristofer Hivju, Marianne Mørk Larsen, Oddrun Valestrand, Hannah Karine Giske, Hassan Brijany, Julia Wanda, Lennart Jähkel, Björn Karlsson, Nils-Fredrik Tveter, Niklas Gundersen, Bjørn Sundquist, Bjørn Moan, Kristine Rui Slettebakken, Jarl E. Goli, Julia Schacht, Rune Temte, Jørn Bjørn Fuller Gee, Felipe Simas, Hans Erik Dyvik Husby, Eduardo Semerjian, Jon Arne Arnseth, Antonio Pitanga, Sampda Sharma, André Eriksen, Jesper Malm, Glenn André Kaada, Valentina Alexeeva, Anders Sanzén, Tomas Solli, Hanne Gjerstad Henrichsen, Sajid Malik, Nina Andreassen, Øystein Røger, Julian Lara Asperheim, Siren Jørgensen, Torunn Lødemel Stokkeland, Susann Bugge Kambestad, Vidar Magnussen, Anders Mordal, Kikki Stormo, Gine Cornelia Pedersen, Arnhild Litleré, Cathrine Hoel Hansen, Porfirio Gutierrez, Sverre Horge, Melina Tranulis, Dag Håvard Engebråten, Thomas Chr. Hansen, Ingebjørg Buen, Maria Mørkrid, Tuva Hølmebakk, Iselin Shumba Skjævesland, Tom-Tom Jørgensen, Anne Krigsvoll, Per Vidar Anfinnsen

Zlatá éra New Yorkských gangov je preč. Frank Tagliano je vyslúžilý mafián, ale na staré kolená sa nie všetky veci podarili podľa predstáv. A tak Frankie uteká z New Yorku za oceán do malého Nórskeho zapadákova menom Lillehammer. Frankie zrovna ale nie je tip, ktorý by sa chystal na dôchodok. Ako to už chodí, vrana k vrane sadá a tak si Frankie (už vystupujúci pod novou falošnou identitou ako Johny) nájde v Lillehammere nových kamošov - väčšinou nezamestnaných babrákov a flákačov, ktorí sú však Johnymu vďační za novú šancu. Johny sa dá na podnikanie a čo nevidieť vlastní moderný veľký bar, ktorý sa teší popularite. Starého psa však novým kúskom nenaučíš a Johnyho podnikateľské praktiky zrovna príliš dobre nehramonizujú s lokálnymi zvyklosťami nórskeho malomestečka. Krádeže, bitky, prepady, neskôr aj vraždy a iné kvalitné prúsery. Seriál mal perfektný potenciál vykresliť kontrast medzi starou americkou mafiánskou školou a supermoderným a všetolerantným Nórskom. Tu však musím troška ohrnúť nost, mohlo to byť lepšie. Johnymu sa všetko hrozne ľahko prepečie až to človeka zamrzí, ako je to odfláknuté. Tak isto sa Johny nejak zázračne dokázal naučit nórštinu zachvíľu vo vlaku cestou z letiska do Lillehammeru a tak je celý seriál natočený v takej zvláštnej (ale podarenej) kombinácií, keď Johny hovorí anglicky a domáci mu na to odpovedajú nórsky. Ďalšia z vecí, ktoré ma zamrzeli je, že v seriáli sa objavilo pár zaujimavých postav, ktoré sa neskôr niekam nejak záhadne vyparili a ich príbehy zostali akési nedokončené. Lilyhammer si drži polo-vážneho a polo-humorneho ducha a väčšinou to pekne vychádza. Divácky je to veľmi ľahko stráviteľné, ale koncept je principiálne veľmi málo inovativný a po čase sa v podstate opakuje dokolečka. Tak isto náväznosť na diely bola miestami napínavá, miestami len taká že akože čo nám dnes vydá. Lilyhammer je dobrý pokus, ale zostal troška nedovarený. 7/10(9.1.2015)

1 série.Parádní norská komedie s Giovannim,kterýho hraje excelentně Zandt.První díl je silná rozkoukávačka a nejhorším hříchem je,že Frank se naučí za 10 minut seriálu perfektně norsky,což pořád nemůžu vymazat z hlavy.Myslím si,že by tam šlo udělat hodně pár srandovních scén,než to takhle totálně zabít.Ale je to vážně jenom kaňka nad tímhle velikánem.Ostatní vedlejší postavy jsou naprosto dokonalý,jsou nezvykle norsky primitivní a každý ví,že jakmile se objeví na plátně,přesně můžem čekat jak se zachovají.Giovanni vyřeší naprosto vše s přehledem a mít takového mecenáše je radost pohledět.Kriminální vložka se jemně pohybuje v relevanci celý série,ale je spíš na útlumu,takže si spíše člověk dopřává komediálních vložek,které nejsou možná některé na zasmání,ale nejsou trapné a závěrečné "fuck" na více způsobů je prostě na správném místě.(27.1.2014)

Hodnocení první série: Povedený seriál. Někomu nemusí sedět, ale mně ano. Vtipné momenty z norského prostředí. Steven "fuck" Van Zandt parádní. Hodnocení druhé série: Více akce, humoru atd. Prostě paráda. Některé situace naprosto bombastické. Výborní zejména Frank, Torgeir a Jan. Hodnocení třetí série: Stále na úrovni. Některé případy lehce přitažené za vlasy, ale to vůbec nevadí, hlavní je zábava. Jan vynikající. Škoda ho. Pozor na mléčného úchyla. Asi teď bude populární kšiltovka s nápisem "I ♥ Girls".(12.10.2013)

Jednoduchý, geniální nápad natočit seriál v norsko-americké koprodukci, kde vlastně od začátku všechno šlape. Věčně zamračený hlavní hrdina, který si za svůj úkryt zvolí město, které by asi čekal málokdo. Když k tomu připočtu "hvězdné", místní osazenstvo a spoustu humorných situací, u kterých se zasmějete a není Vám vůbec trapno, je má spokojenost po první sérii veliká a skoro maximální. Tu pomyslnou půlku si nechám do další, navzdory nějakým klevetám, co jsem někde zaslechl. Viď, SNAREDE! Druhá série- kdyby se to celé drželo pouze anglické stopy, tak bych asi dnes pětkoval, bohužel seriál ztrácí ve druhé půli dech a přes některé výborné momenty to Steven nezachrání ani s tím věčně držkatým ksichtem. Takže čtyři plus a jdeme na třetí sérii. Nejoblíbenější postava? Torgeir, Torgeir a zase Torgeir! Třetí série- pořád hodně dobrý, ale přece jen a to hlavně na konci scénář vaří hodně z vody, což je bohužel dost vidět. Ale i tak patří tenhle seriál k tomu nejzajímavějšímu a nejvtipnějšímu počinu, co jsem kdy viděl. A že toho nebylo málo.(10.10.2016)

Steven Van Zandt se pro tuhle roli narodil, ty ksichty co pořád dělá, držení těla, pohyby - výborný. A za zmínku stojí i některé místní postavičky, samozřejmě Torgeir, kterýho si člověk chtěnechtě zamiluje, Arne, kterej řekne v průměru tak 3 slova na epizodu a hlavně Jan - knírek, prasečí očka a ujeťáckej smích. Celkem nápaditá, vtipná, veskrze příjemná záležitost.(15.6.2016)