poster

Lilyhammer (TV seriál) (festivalový název)

 • Norsko

  Lilyhammer

Krimi / Komedie / Drama

Norsko / USA, 2012–2014, 18 h 1 min (Minutáž: 43–48 min)

Hudba:

Frans Bak

Hrají:

Steven Van Zandt, Trond Fausa Aurvåg, Steinar Sagen, Marian Saastad Ottesen, Tommy Karlsen Sandum, Fridtjov Såheim, Robert Skjærstad, Nils Jørgen Kaalstad, Henriette Steenstrup, Finn Schau, Tim Ahern, Ida Elise Broch, Jakob Oftebro, Sven Nordin, Kyrre Hellum, Kyrre Haugen Sydness, Alan Ford, Henrik Mestad, Rhys Coiro, Paul Kaye, Eira Stuedahl, Thomas Grube, Marika Enstad, Rolf Kristian Larsen, Gisken Armand, Marte Christensen, Baard Owe, Erik Madsen, Jon Øigarden, Dalia Micheleviciute, Marius Repsys, Petrus A. Christensen, Amy Beth Hayes, Sigmund Sæverud, Tony Pitts, Amit Shah, Viktoria Winge, Laila Goody, Frank Kjosås, Eivind Sander, Stig Henrik Hoff, Andrius Ziurauskas, Michael Badalucco, Tony Sirico, Arthur Berning, Ewa Fröling, Johannes Brost, Joachim Rafaelsen, David Sakurai, Mikkel Bratt Silset, Ågot Sendstad, Reidar Sørensen, Anna Bache-Wiig, Bruce Springsteen, Juliet Aubrey, Gard B. Eidsvold, Jay Benedict, Sverre Porsanger, Miriam Sogn, Jan Gunnar Røise, Trond Brænne, Bjarne Hjelde, Parker Sawyers, Edward Schultheiss, Gary U.S. Bonds, Trond Høvik, Erik Aleksander Schjerven, Henrik Rafaelsen, Henrik Horge, Brett Azar, Mads Sjøgård Pettersen, Jørgen Langhelle, Bjarte Tjøstheim, Ingolf Karinen, Ingjerd Egeberg, Ingrid Olava, Tone Beate Mostraum, Maria Bock, Ingar Helge Gimle, Anders T. Andersen, Silje Breivik, Kristofer Hivju, Marianne Mørk Larsen, Oddrun Valestrand, Hannah Karine Giske, Hassan Brijany, Julia Wanda, Lennart Jähkel, Björn Karlsson, Nils-Fredrik Tveter, Niklas Gundersen, Bjørn Sundquist, Bjørn Moan, Kristine Rui Slettebakken, Jarl E. Goli, Julia Schacht, Rune Temte, Jørn Bjørn Fuller Gee, Felipe Simas, Hans Erik Dyvik Husby, Eduardo Semerjian, Jon Arne Arnseth, Antonio Pitanga, Sampda Sharma, André Eriksen, Jesper Malm, Glenn André Kaada, Valentina Alexeeva, Anders Sanzén, Tomas Solli, Hanne Gjerstad Henrichsen, Sajid Malik, Nina Andreassen, Øystein Røger, Julian Lara Asperheim, Siren Jørgensen, Torunn Lødemel Stokkeland, Susann Bugge Kambestad, Vidar Magnussen, Anders Mordal, Kikki Stormo, Gine Cornelia Pedersen, Arnhild Litleré, Cathrine Hoel Hansen, Porfirio Gutierrez, Sverre Horge, Melina Tranulis, Dag Håvard Engebråten, Thomas Chr. Hansen, Ingebjørg Buen, Maria Mørkrid, Tuva Hølmebakk, Iselin Shumba Skjævesland, Tom-Tom Jørgensen, Anne Krigsvoll, Per Vidar Anfinnsen, Marianne Stormoen, Dean Clark, Harald Sørlie, Hamid Karimi, Leo Ajkic, Helge Sveen, Torunn Lødemel, Richard Skog, Silje Torp, Trond Halbo, Kamal Mustaffai, Kidane Gjølme Dalva, Trygve Svindland, Ingrid Enger Damon, Pål Espen Kilstad, Ravdeep Singh Bajwa, Henrik Høie, Tom Styve, Lena Meieran, Arben Bala, Hege Serine Golf, Nasrin Khusrawi, Turid Rivertz Vatne, Camilla Roman, Ingrid Anne Yttri, Andreas Kvbaek Dahl, Nina Helen Askeland, Hege O. Enger, Per Egil Aske, Nick Cordero, Eric Vorenholt, Aslak Maurstad
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Forty-
  ****

  Zlatá éra New Yorkských gangov je preč. Frank Tagliano je vyslúžilý mafián, ale na staré kolená sa nie všetky veci podarili podľa predstáv. A tak Frankie uteká z New Yorku za oceán do malého Nórskeho zapadákova menom Lillehammer. Frankie zrovna ale nie je tip, ktorý by sa chystal na dôchodok. Ako to už chodí, vrana k vrane sadá a tak si Frankie (už vystupujúci pod novou falošnou identitou ako Johny) nájde v Lillehammere nových kamošov - väčšinou nezamestnaných babrákov a flákačov, ktorí sú však Johnymu vďační za novú šancu. Johny sa dá na podnikanie a čo nevidieť vlastní moderný veľký bar, ktorý sa teší popularite. Starého psa však novým kúskom nenaučíš a Johnyho podnikateľské praktiky zrovna príliš dobre nehramonizujú s lokálnymi zvyklosťami nórskeho malomestečka. Krádeže, bitky, prepady, neskôr aj vraždy a iné kvalitné prúsery. Seriál mal perfektný potenciál vykresliť kontrast medzi starou americkou mafiánskou školou a supermoderným a všetolerantným Nórskom. Tu však musím troška ohrnúť nost, mohlo to byť lepšie. Johnymu sa všetko hrozne ľahko prepečie až to človeka zamrzí, ako je to odfláknuté. Tak isto sa Johny nejak zázračne dokázal naučit nórštinu zachvíľu vo vlaku cestou z letiska do Lillehammeru a tak je celý seriál natočený v takej zvláštnej (ale podarenej) kombinácií, keď Johny hovorí anglicky a domáci mu na to odpovedajú nórsky. Ďalšia z vecí, ktoré ma zamrzeli je, že v seriáli sa objavilo pár zaujimavých postav, ktoré sa neskôr niekam nejak záhadne vyparili a ich príbehy zostali akési nedokončené. Lilyhammer si drži polo-vážneho a polo-humorneho ducha a väčšinou to pekne vychádza. Divácky je to veľmi ľahko stráviteľné, ale koncept je principiálne veľmi málo inovativný a po čase sa v podstate opakuje dokolečka. Tak isto náväznosť na diely bola miestami napínavá, miestami len taká že akože čo nám dnes vydá. Lilyhammer je dobrý pokus, ale zostal troška nedovarený. 7/10(9.1.2015)

 • cpt.Lynch
  ****

  Nejsem příznivcem míchání komedie a mafie. Ale tady to šlape na plno. Střet New Yorkského mafiána s norskou realitou (socializmus, uprchlíci, dobrosersví ) je třaskavý. Steven Van Zandt je tahounem a vedlejší postavy perfektně sekundují. Za zmínku stojí jeho parťák, nebo probační úředník. Tři série tak akorát, série není nuceně natahovaná a důstojně se uzavře (byť trochu překotně, asi zastavený projekt). Odkazy na Sopranos jako bonus.(11.1.2017)

 • Clear
  *****

  Seriálu Lilyhammer se podařilo vytvořit něco jedinečného. Steven Van Zandt válí a i když to není vyloženě kladná postava, fandíte mu ve zaťatými pěstmi. Není to čisté drama, kriminálka ani komedie, od každého se tam najde trošku. Je protkaný norskými prvky a překrásnými zasněženými scenériemi a rustikální hudbou, ale také italsko-americkými mafiánskými hláškami. Ostatní postavy také nezůstávají pozadu, možná v prvních pár dílech kraluje hlavně "Frank", ale pak se ukážou i ostatní. Troufám si tvrdit, že u tohoto seriálu si každý přijde na své a nemůže se nelíbit.(26.11.2013)

 • DwayneJohnson
  ****

  Jednoduchý, geniální nápad natočit seriál v norsko-americké koprodukci, kde vlastně od začátku všechno šlape. Věčně zamračený hlavní hrdina, který si za svůj úkryt zvolí město, které by asi čekal málokdo. Když k tomu připočtu "hvězdné", místní osazenstvo a spoustu humorných situací, u kterých se zasmějete a není Vám vůbec trapno, je má spokojenost po první sérii veliká a skoro maximální. Tu pomyslnou půlku si nechám do další, navzdory nějakým klevetám, co jsem někde zaslechl. Viď, SNAREDE! Druhá série- kdyby se to celé drželo pouze anglické stopy, tak bych asi dnes pětkoval, bohužel seriál ztrácí ve druhé půli dech a přes některé výborné momenty to Steven nezachrání ani s tím věčně držkatým ksichtem. Takže čtyři plus a jdeme na třetí sérii. Nejoblíbenější postava? Torgeir, Torgeir a zase Torgeir! Třetí série- pořád hodně dobrý, ale přece jen a to hlavně na konci scénář vaří hodně z vody, což je bohužel dost vidět. Ale i tak patří tenhle seriál k tomu nejzajímavějšímu a nejvtipnějšímu počinu, co jsem kdy viděl. A že toho nebylo málo.(10.10.2016)

 • JFL
  ***

  Koncept s ohromným potenciálem, ale bohužel výsledek někde na půl cesty. Premisa o ostříleném newyorském mafiánovi,. který se v rámci programu na ochranu svědků nechá přesídlit do norského zapadákova Lillehammer se odvíjí v očekávatelných hrátkách se schématy mafiánských filmů, které staví na tom, že důvěrně známé situace se odehrávají v upjatém i úsměvně přízemním prostředí ospalého severského maloměsta. Jenže veškeré dění je naprosto předvídatelné, ale tvůrci ho zcela kontraproduktivně natahují, takže očekávané pointy přicházejí až ve chvíli, kdy už jsou jakékoli napětí a tah scény dávno pryč. "Lilyhammer" prostě měl vzniknout v klasickém sitcomovém formátu půlhodinovek, ale namísto toho je dění každého dílu natahováno o zcela zbytečných patnáct minut déle. Nením, zda bylo potřeba, aby diváci vedle směšnosti a nosné kontrastnosti postav vůči prostředí museli také pocítit, že v Lillehammeru prostě chcíp pes.(31.3.2012)